Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde Molluc » 18 Iun 2015, 23:09

ZahIonut scrie:Oameni buni, a tine o evidenta nu cred ca e gresit. La fel cum a zis Molluc " Acuma daca trece de 12 zile zic meseriasi in apicultura matcile nu ar fi foarte prolifice." De unde naiba stii daca a inceput ponta sau nu daca tu te uiti dupa o luna de la eclozionare sa vezi daca matca ta a inceput ponta? Desi momentan nu am facut o selectie ca la carte, am ales doar stupii care s-au dezvoltat mai bine ca restul si au adunat ceva miere, din astia am luat botci pentru dvizaare, cate mi s-au permis. Cum faci o selectie daca nu esti toata ziua intre stupi?
Am vazut un pavilion cam la 15 km de unde stau eu, mereu cand treceam pe langa el apicultorul era acolo; si pe zi ce trecea mai aparea doua trei lazi pe langa pavilion. De ce, de naiv sau de curios? Eu zic ca nu, sunt de parere ca el stia ce face in tot acest timp.
mellis: Chiar nu pricep de unde ati inteles chestia cu deranjatul. Pur si simplu am intrebat o chestie.
cristian, primele oua eu zic ca sunt chiar importante daca chestia care o aduce Molluc este adevarat.


Am facut anul trecut un roi in data de doi mai, prin 25 mai am vazut oua. A inceput matca sa bage bine zic eu si pana in toamna era pe 9 rame din care in jur de 5 cu puiet capacit. A iernat restrans pe 5 rame, cu albina destula. A iesit din iarna depopulat bine slab de tot am tras de el cat am putut . Matca arata foarte bine dar degeaba arata. Acuma ce sa zic cazuri si cazuri, dar in conclucluzie la ora actuala tot slab e mie mila sa omor matca. Am roi facut anul trecut cu cateva zile mai tarziu ca si cel din 2 mai ii la ora atuala pe 3 corpuri ME. Deci matca ii baiu taica. Si inca ceva anul trecut am tot deschis roiu sa vad daca sa imperecheat matca, am gresit, doar dupa 10 la 12 zile te uiti si vezi daca oua matca. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de cateva sfaturi!

Mesajde ZahIonut » 19 Iun 2015, 00:00

Frumos spus. Dar ce legatura are deschisul stupului la 10, 12 zile si gasesti oua sau la 25 de zile? Tot il deschizi...Nu cred ca a fost asta o problema ca nu s-a dezvoltat. Poate trantorii :lol:
Eu ca sa nu deranjez, mi-am facut un nucleu cu o botca. Pe care il pot deschide de 10 ori pe zi. Si dupa ala ma ghidez la roii care le-am dat too o botca la fel. Cu o intarziere de 1-2 zile sa fie sigura treaba. Cand gasesc oua, dau cu siropu pe ele!
Avatar utilizator
ZahIonut
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2015, 22:58
Localitate: Arinis, Maramures, Romania.

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori