Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde vevidadra » 03 Aug 2014, 00:12

lucky5strike scrie:Sa dezbatem aici posibilitatea schimbarii matcii batrane sau neconforme, prin introducerea unei botci in curs de eclozionare. Cum se realizeaza si daca este sau nu o metoda valabila, practica in activitatea noastra.

Dacă puteți traduce filmulețul o să vă satisfaceți curiozitatea. https://www.youtube.com/watch?v=tOub8DLTthA

Se discută de schimbarea reginei prin introducerea unei botci cu 1-2 zile înaintea eclozionării reginei indiferent de starea familiei și se verifică după 2 săptămîni. Dacă nu sînt rame semănate cu puiet se repetă procedura. Așa procedează un apicultor în Izrail la 600 de colonii de albine.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 03 Aug 2014, 09:40

O fi in Israel, dar daca ai impresia ca la noi stai doar 2 saptamani la un stup de productie ca sa inceapa mandra sa oua, gresesti amarnic.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 03 Aug 2014, 10:09

lucky5strike scrie:O fi in Israel, dar daca ai impresia ca la noi stai doar 2 saptamani la un stup de productie ca sa inceapa mandra sa oua, gresesti amarnic.


Merge si la noi, dureaza chiar 10 zile, dar totul e sa fii... ovreu!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Introducerea matcilor imperecheate in stupii de productie

Mesajde vevidadra » 03 Aug 2014, 10:20

ignatov andrei scrie:
lucky5strike scrie:O fi in Israel, dar daca ai impresia ca la noi stai doar 2 saptamani la un stup de productie ca sa inceapa mandra sa oua, gresesti amarnic.


Merge si la noi, dureaza chiar 10 zile, dar totul e sa fii... ovreu!


Bravo ! Ați dat un răspuns ca la carte.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatov andrei » 03 Aug 2014, 21:39

cornelioandanciu scrie:Nu are rost sa bagi botca, trebuie bagata matca tanara imperecheata.Ce a zis domnul Ignatov mi se pare corect, cu un stup in care bagi botca matura nu mai poti face productie decat daca il deplasezi la masive melifere cu plante melifere care secreta o mare cantitate de nectar, dintre aceste plante pot aminti furtunul si galeata! :lol:


Daca stie engleza, ii reamintesti limba romana si... culege fara probleme!

Aici se discuta valabilitatea unei metode, nu care metoda ar fi mai buna!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde lucky5strike » 04 Aug 2014, 08:45

vevidadra scrie:
ignatov andrei scrie:
lucky5strike scrie:O fi in Israel, dar daca ai impresia ca la noi stai doar 2 saptamani la un stup de productie ca sa inceapa mandra sa oua, gresesti amarnic.


Merge si la noi, dureaza chiar 10 zile, dar totul e sa fii... ovreu!


Bravo ! Ați dat un răspuns ca la carte.



In familie de productie, daca bagi o botca e exclus sa obtii din ea matca ouatoare in 10 zile.

Nu se impercheaza atat de repede.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatov andrei » 06 Aug 2014, 07:30

De ce?!?
Poate exista niste argumente, iar matcile mele nu cunosc... si uite asa fac greseli!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Gabysgg » 06 Aug 2014, 08:45

O matca tanare este mult mai motivata sa inceata ciclul dezvoltari roiului/nucleului din care face parte pt al dezvolta ,pe cand o familie de productie se considera ca are din start un nivel de dezvoltare bun si mai poate trage de timp (sunt multe cazuri cand constransa de familie se imperechiaza dar de obicei calitatea este indoielnica,sau nu se mai imperechiaza deloc ) constatare in timp atat in sistem pavilionar cat si pe varsati
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatov andrei » 06 Aug 2014, 23:33

Gabysgg scrie:O matca tanare este mult mai motivata sa inceata ciclul dezvoltari roiului/nucleului din care face parte pt al dezvolta ,pe cand o familie de productie se considera ca are din start un nivel de dezvoltare bun si mai poate trage de timp (sunt multe cazuri cand constransa de familie se imperechiaza dar de obicei calitatea este indoielnica,sau nu se mai imperechiaza deloc ) constatare in timp atat in sistem pavilionar cat si pe varsati


"Lacune", asa se cheama explicatia dumitale!

Imi explici si mie, te rog frumos, cum de stie matca, proaspat eclozionata, ca face parte din nucleu, roi, sau familie de productie?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Florin Dobre » 06 Aug 2014, 23:46

Masoara cu piciorul... :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde lucky5strike » 07 Aug 2014, 09:28

... distanta pana la urdinis. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde lucky5strike » 07 Aug 2014, 09:31

Pentru ca intr-un nucleu exista mereu stare de necesitate. Asta face ca albina s-o puna la treaba mai devreme.
Intr-un nucleu nu ai niciodata stare de echilibru.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde ignatov andrei » 07 Aug 2014, 21:22

lucky5strike scrie:Pentru ca intr-un nucleu exista mereu stare de necesitate. Asta face ca albina s-o puna la treaba mai devreme.
Intr-un nucleu nu ai niciodata stare de echilibru.


Pe baza unor intamplari (sau cazuri mai des intalnite, depinde...) nu putem emite nimic care sa dea de inteles ca... asa este sigur!

In experienta mea am intalnit cazuri... si cazuri!

Asta m-a ajutat sa inteleg unde... nu inteleg sau gresesc!

Incep ouatul - in familiile de productie - dupa 8 zile, dupa 10, 12, 14, 16 sau 22 de zile?!?
De fiecare data am gasit explicatia si am inteles ca valabil ramane:
- 4-7 zile, recunoastere si imperechere;
- 8-12 zile, inceperea ouatului, INDIFERENT DE PUTEREA FAMILIEI!

Daca la tine se intampla ceea ce spui, cauta cauzele, "de productie" nu-i un motiv serios si credibil!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde italianu » 07 Aug 2014, 23:58

ignatov andrei scrie:
lucky5strike scrie:Pentru ca intr-un nucleu exista mereu stare de necesitate. Asta face ca albina s-o puna la treaba mai devreme.
Intr-un nucleu nu ai niciodata stare de echilibru.


Pe baza unor intamplari (sau cazuri mai des intalnite, depinde...) nu putem emite nimic care sa dea de inteles ca... asa este sigur!

In experienta mea am intalnit cazuri... si cazuri!

Asta m-a ajutat sa inteleg unde... nu inteleg sau gresesc!

Incep ouatul - in familiile de productie - dupa 8 zile, dupa 10, 12, 14, 16 sau 22 de zile?!?
De fiecare data am gasit explicatia si am inteles ca valabil ramane:
- 4-7 zile, recunoastere si imperechere;
- 8-12 zile, inceperea ouatului, INDIFERENT DE PUTEREA FAMILIEI!

Daca la tine se intampla ceea ce spui, cauta cauzele, "de productie" nu-i un motiv serios si credibil!!



Ceea ce spui e partial adevarat Andrei, in familiile puternice EXISTA posibilitatea ca matciile sa se imperecheze mai tirziu, si daca depasesc 24 de zile de la eclozare si nu se imperecheaza, v-a fi trintorită!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde TDI » 08 Aug 2014, 00:12

Pe scurt, avem 2 teorii: 1. Care sustine păstrarea populatiei de 3.75-5 kg albine (37.500-50.000 albine) prin înlocuirea mătcilor improprii 2. Care sustine construirea si adăugarea treptata de puiet capacit la eclozionare sau albina, in scopul abordării "marilor" culesuri.
In 5 ani de zile, intr-o zona cu 1-4 stropiri anual care elimina intre 0.25-1.5 kg albina fiecare, peste 400 colonii pe 10 hectare, care beneficiază de polen toxic si mai mult ca sigur de NEONICOTINOIDE, hraniri anuale de pana la 10 kg zahar/miere/siropuri, timp acordat fiecărei colonii de peste 6 ore , fără roi, colonii slabe,hraniri, etc.; cu o singura susa de albine(de-abia anul asta am cumpărat mătci) - prima teorie e total infirmata, cu mentiunea ca nu am folosit metoda botcilor ci adăugarea de regine imperecheate, viabile.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde mihaistupar » 08 Aug 2014, 07:40

Ce găsește matca în stupul (nucleu,roi,fam.)orfan? Asta e întrebarea. Starea de necesitate și feromonul celei introduse dictează. Tot la calitatea creșterii și incubării corespunzătoare ajungem .
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori