Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 09 Ian 2015, 11:53

Sa incep cu La multi ani si sa va dea Dzeu belsug si gaduri bune,

Despre subiect m ati c am zapacit si daca vreau sa incerc metoda asta MAI NOUA, a si denumi o eu,nu stiu dupa care dintre antivorbitori sa ma iau sa o aplic mai bine.Pe de o parte ma bucur ,pe de alta plange sufletul in mine cand vad atata oboseala si degeaba.Sa zic ca unii cred ca stiu mai mult si nu spun este dreptul lor ptr ca si invatatura asta vine cu munca nu dela sine ,asa ca nici eu nu voi da chiar mura n gura ,cine vrea ansa poate sa faca si ce fac eu cand fac cate o magarie de asta si o fac ASA:
-Se intampla sa vin cu 5 minute s au mai mult din teren in intarziere si in rama de crestere imi naste prima s au si a doua ori 5-6 batci pe care le gasesc uneori zdravene ,alteori numai una s au mai multe .
-Tot acolo se intampla sa fie gratia de plastic ciupita la un colt si scapa in cuib-finisor matca tanara.Cand eram mic si prost cautam in cuib 2-3 zile pana gaseam tinerica iar daca nu o gaseam renuntam,dpa 10-16 zile ma uitam in fata urdinisului si luam matca veche ptr insectar.
ACUM TRAGETI DOMNIILE VOASTRE CONCLUIZIILE PE CARE LE DORITI, nu inainte de a va spune ca se pot indrepta si bezmeticii cu botca 100% indiferent de cat de batrana ar fii albina iar o matca tanara introdusa prin botca in prezenta celei vechi intr un stup de productie mai ales in cules mare nu va elimina pe cea in varsta pana nu se fecunda si satisfactiile vor fii pe masura
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde feederman » 09 Ian 2015, 16:10

giovanni scrie:Sa incep cu La multi ani si sa va dea Dzeu belsug si gaduri bune,
nu inainte de a va spune ca se pot indrepta si bezmeticii cu botca 100%

Si totusi , procedeul se aplica de mult si cu succes. Problema este evitarea esecurilor, precum cel descris mai sus.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde giovanni » 09 Ian 2015, 21:26

Domnule daca se aplica de mult de ce nu l lamuriti, mai ales dumneata care spui ca se aplica cu succes,pe semne ca stii bene ce trebe facut dar nu l explici
- Eu nu am cetit in nici o literat. apicola despre met. aceasta cu schimb. matcilor in stupii de productie cu botci in eclozare la o proportie de 100% si nici nu va reusii nici un nebun mai nebun ca mine sa ma convinge...
-Astea sun metode in exp de cativa ani si nimic mai mult
-Daca vree un experto sa induca o sch. linistita in fam de productie in acest mod atunci este HARAShO!
-De cativa ani mai fac si io ici colea ,dar nu in pavilion ,nu in gramada !
-Este veche metoda roiurilor cu altoirea celei de a doua botci daca nu prinde din prima.
-ESECUL de care gavarisi mneatale consta in CALITATEA materialului la PURTATOR, AM RASPUNS IN TERMENII ASTIA DEOARECE am visto ca esti avansat si ve i intelege ce spun eu care recunosc, ma consider mai mult un apic de rezerva,dar ma mai descurc imi iese fara sa caut multe explicatii
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 09 Ian 2015, 21:35

Sa fie compatibila metoda botcii cu stuparitul intensiv, fie pavilionar, fie paletizat?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 21:44

lucky5strike scrie:Sa fie compatibila metoda botcii cu stuparitul intensiv, fie pavilionar, fie paletizat?

Nicicum . :D
Sau DA , daca respecti legea . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 09 Ian 2015, 21:57

Ma apuc si de legislatie cu drag, daca se dovedeste mai practic decat ce fac eu. :P
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 22:02

lucky5strike scrie:Ma apuc si de legislatie cu drag, daca se dovedeste mai practic decat ce fac eu. :P

:lol:
Daca oferi 5m patrati poti imprechea in ce sistem vrei d-ta , pavilionar nu merge /paletizat nu /intensiv X5mpatrati nu mai e intensiv = nu merge :lol:
Am o postare mai sus in care zic ceva de ''plasa'' de albina in care matca n-o sa nimereasca gaura nici abonata la CFR .
Mi-e dor de ''ceata'' de albina care ridica cantarul ''la ora'' . :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde feederman » 09 Ian 2015, 22:05

giovanni scrie:,pe semne ca stii bene ce trebe facut dar nu l explici

Tocmai fiindca nu stiu ce trebuie facut, pentru o introducere reusita si in acelasi timp economica dpdv al timpului de acceptare a botcii, sustin aceasta dezbatere. Filmul propus de Vevidadra nu este o nascocire si arata o practica curenta in stupinele mari. Stiu de mult despre ea, insa nu mai gasesc maculatura care trata subiectul. Se referea la Jim Powers Apiary, despre care aproape ca nu gasesti informatii. Oare de ce!?
Sa fie compatibila metoda botcii cu stuparitul intensiv, fie pavilionar, fie paletizat?

Mai ales in aceste cazuri, dar trebuie sa ai organizare perfecta pe toate nivelele.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 22:17

feederman scrie:
Sa fie compatibila metoda botcii cu stuparitul intensiv, fie pavilionar, fie paletizat?

Mai ales in aceste cazuri, dar trebuie sa ai organizare perfecta pe toate nivelele.

Pregateste d-ta drumul de intors al matcii si fac eu restul ... :roll:
Sper ca ati gresit tastele . :(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 09 Ian 2015, 22:23

Ma indoiesc ca la un 5 in linie cum se misca treba in Romanica, ar merge. Prea apropiate urdinisele. La paletul tip american, poate. Pavilioane, exclus.

Totusi, daca la nuclei individuali risti adeseori procente sub 50%, de ce ar trebui sa ne asteptam in familii mari la procente superioare?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 10 Ian 2015, 00:27

feederman scrie:Tocmai fiindca nu stiu ce trebuie facut, pentru o introducere reusita si in acelasi timp economica dpdv al timpului de acceptare a botcii, sustin aceasta dezbatere.


Cunoasteti si cazuri de "neacceptare a botcii" ?!?
Am mai intalnit, pe forum, aceasta expresie... oare nu se confunda cu eliminarea ?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde cucubau » 10 Ian 2015, 11:09

Indiferent de metoda folosita schimbarea matcilor neperformante sau batrane ramane o prioritate . Am intalnit apicultori care isi asigurau necesarul de matci doar cu matci de roire pe care si le produceau singuri prin divizarea la maxim a familiilor in pragul roirii si utilizau nucleele formate in functie de necesitati . Deasemeni am intalnit foarte multi apicultori care fac roiuri doar cu botci , niciodata cu matci imperecheate . Metoda de a inlocuii matca cu o botca matura presupune o cheltuiala mai mica pentru cei care cumpara materialul biologic dar prezinta mai multa incertitudine privind calitatea viitoarelor matci si deasemeni o mare problema o reprezinta pierderea la imperechere . Introducerea unei botci mature reprezinta totusi o masura de rezerva in cazul anumitor familii care refuza cu incapatanare sa accepte o matca straina. La acestea din urma metoda expusa reprezinta singura varianta acceptabila de inlocuire a matcii batrane .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2015, 11:31

De ce sa umblu sa omor matca veche, cand pot la finele sezonului sa fac un roisor deasupra unui podisor snellgrove, apoi dupa imperechere il retragem odata cu organizarea mierii in corpul superior, pt iernare? Sa iau sa caut matca batrana, mi se pare munca multa.

PS: daca botca este neacceptata(roasa), apicultorul mai are de invatat meserie. Buba metodei asteia e manopera si... pierderile de imperechere.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde ignatov andrei » 10 Ian 2015, 14:00

lucky5strike scrie:PS: daca botca este neacceptata(roasa), apicultorul mai are de invatat meserie. Buba metodei asteia e manopera si... pierderile de imperechere.


Cu permisiunea ta, vin cu o completare !
Botca roasa pe laterala nu inseamna neaparat ca nu a eclozionat matca, ci ca albinele au ajutat matca sa eclozioneze pentru ca, din diferite motive, nu s-a putut realiza eclozionarea prin varful botcii !!!

La "altoirea" unei botci, se are in vedere eliberarea varfului acelei botci, dar si faptul ca, datorita "aparitiei neasteptate" a acelei botci, albinele nu iau in lucru imediat acea botca, dar botca dispune de microclimatul necesar metamorfozei. Varful botcii fiind gros, sau acoperit, matca nu poate ecloziona (aspect de botca necoapta) si atunci, albinele rod botca pe laterala, eliberarea varfului botcii insemnand un consum mare de timp !!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde clncatalin » 10 Ian 2015, 14:19

Nu am incercat, dar ma gandesc la urmatoarele variante. Ce parere aveti?

a) La paletizat 4 pe palet spate in spate
1. Ridicata matca in cat cu puietul necapacit si izolata pentru 24 de ore de restul cu podisor inchis total
2. Dupa 24 de ore in cuib unde a ramas in majoritate puiet capacit se pune o botca spre eclozionare dupa ce s-a veridficat si s-au rupt inceputurile de botci
3. Dupa alte 24 de ore podisorul care inchide total se inlocuieste cu un haneman
4. Dupa inca 10-15 zile, cand matca tanara si-a stabilit ponta se elimina hanemanul si matca batrana ar fi eliminata de cea tanara daca aceasta din urma este mai valoroasa, sau facut un roi cu matca batrana si valorificata pentru puiet sau urgente

b) La paletizat in linie cate 5
- aceiasi pasi, doar ca se sigura urdinise in directii diferite pe capetele randului si celor din interiorul sirului pentru cuibul in care se va imperechea regina tanara.

Voi incerca anul acesta
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Schimbarea matcii batrane prin introducerea unei botci

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2015, 14:25

Stiu ce spui, dar eu urmaresc siguranta unei trebi bune, si aici ne-o da numai botca unde s-a eclozionat normal.

Nu exclud sa testez si eu "metoda izrailana" in configuratiile care-mi convin, vorba e sa iese treaba.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator