Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde sergiu albinuta » 08 Aug 2011, 23:05

As dori sa clarific cu ajutorul si bunavointa dv. cateva aspecte legate de matcile din ale caror oua ies numai trantori
- ma refer intai la acele matci care fiind varstnice isi termina spermateca ; personal am avut 2 cazuri si in situatia asta matca nu a fost schimbata linistit, ci a ouat normal putin cate putin pana a dat-o pe trantori, situatie ce duce la pieirea fam daca nu se intervine. Situatia de la mine e o anomalie sau normal matca e schimbata linistit asa cum as fi crezut initial?
- in al doilea rand ma refer la matci care dupa imperechere au facut numai trantori. Aici e mai complicat, ori sunt neamperecheate ori au defecte. Ce facem in acest caz ? matcile neampereccheate( cele care au pus deja puiet de trantor ) mai ies la imperechere ? daca da , pana la ce varsta , cat mai asteptam, ce sanse sa se mai imperecheze sunt, sau renuntam la matca ? Personal am crezut ca odata ce pun puiet de trantore asa raman si nu sunt viabile, dar am gasit pe vechiul forum ceva cum ca se reamperecheaza :roll:
Concret am avut anul acesta un caz cu matca ce a pus puiet de trantor dupa eclozare si asa zisa imperechere, ce am sacrificat-o pt. ca dupa 1 luna situatia era la fel, dar avea un picior din spate defect, rupt. Un alt caz cu matca dupa imperechere ce a pus puiet de trantor in celulele de trantor din susul ramei si mai apoi am gasit-o cu puiet normal in josul ramei ( sa fie aici vorba de albina acoperitoare putina si pozitionarea in susul ramei pe celula de trantore sau matca a iesit din nou la reamperechere?) Acum 2 cazuri cu matci eclozate de o sapt. si cu oua de trantore , probabil de vina e perioada tarzie din an, vremea, lipsa cules, trantori. Problema e ca am format niste roisori si am mare teama cum va merge cu imperecherea in august. :roll:
sergiu albinuta

Ce stim despre matcile trantorite

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde aliuta2000 » 09 Aug 2011, 11:46

desi nu ma pricep foarte tare la ultim parte pot sa iti zic ca e normal ca matca sa puna oua de trantor in celule de trantori , si oua normale in celulele de lucratoare ... se pare ca stramtoarea celulelor face ca matca sa depuna oua diferit (este doar o teorie , nu e 100% confirmat ).
cat despre celelalte cazuri (cand matca e batrana si nu a avut loc o schimbare linistita din X cazuri ) matca aceea trebuie inlocuita pentru ca ea duce 100% la pierirea familiei .
Matca conform cartilor daca nu se imperecheaza si nu depune oua in ~30 zile rame sterila ... adica nu va depune niciodata oua normale fecundate .
A.D.
aliuta2000

Mesajde CORNEL V. » 09 Aug 2011, 14:03

Un caz asemanator am avut eu anul asta.
Am format roi , i-am bagat o botca,a iesit regina ,mi-a bagat oua ca la balamuc dar au iesit numai trantori.
Dupa ce au fost capacite celulele care au fost ouate , a inceput sa bage numai oua de lucratoare :P
La ora asta am 6 rame cu puiet frumos,compact....deci isi poate reveni.
CORNEL V.

Mesajde dorindafi » 11 Aug 2011, 21:15

:mrgreen: eshti sigur ca matca care a ieshit din botca a ouat trantorii :?: shi daca nu am intzeles greshit tot cu aceleashi rame ai redresat familia :roll:
dorindafi

Mesajde CORNEL V. » 11 Aug 2011, 21:41

Da , ma ,ca nu a avut timp sa-si schimbe linistit matca si sunt sigur ca nu am luat din greseala matca cea batrana din stupul din care am format roiul. :P
CORNEL V.

Mesajde serb » 14 Aug 2011, 23:16

cu voia dumneavoastra am sa adaug si eu ceva legat de acest subiect.În urma cu cca 2 săptămâni am găsit unul din roiurile artificiale doar cu puiet de trântori,în creştere şi căpăcit.Am crezut initial că s-a bezmeticit, dar la o privire mai atenta i-am văzut şi matca, pe care am catalogat-o ca trântoriţă. Ei, această matcă am dat-o unui alt nucleu care nu avea matcă şi care, fiind mai puternic,am zis să-l mai ţin asa până găsesc o botcă , să nu se bezmeticească, totuşi, să-i mai acord o şansă. Spre surprinderea mea după aceste două săptămâni, matca aceea "trântoriţă" pontează normal ,puiet de albiă lucrătoare , compact, de toată frumuseţea. Aşa că vorba aceea :nu-i a cui se pregăteşte că-i a cui se nimereşte.
serb

Mesajde aliuta2000 » 15 Aug 2011, 13:50

vezi ca e posibil ca ramele care erau sa aiba doar celule largi de trantori
e doar o posibilitate.
A.D.
aliuta2000

Mesajde serb » 16 Aug 2011, 08:27

puietul de trantor era in toate stadiile, inclusiv capacit,asemanator cu o familie bezmeticita.
serb

Mesajde cornelioandanciu » 12 Feb 2012, 19:14

aliuta2000 scrie:desi nu ma pricep foarte tare la ultim parte pot sa iti zic ca e normal ca matca sa puna oua de trantor in celule de trantori , si oua normale in celulele de lucratoare ... se pare ca stramtoarea celulelor face ca matca sa depuna oua diferit (este doar o teorie , nu e 100% confirmat ).
cat despre celelalte cazuri (cand matca e batrana si nu a avut loc o schimbare linistita din X cazuri ) matca aceea trebuie inlocuita pentru ca ea duce 100% la pierirea familiei .
Matca conform cartilor daca nu se imperecheaza si nu depune oua in ~30 zile rame sterila ... adica nu va depune niciodata oua normale fecundate .

Ba este confirmat, vezi ce vorbeste Ritter despre puietul ghebos.acesta este puiet detrantori care se dezvolta in celule normale, deci spatiul fiind stramt, capacelele celulelor sunt mult bombate,acest fenomen apare DOAR in doua cazuri:
1:Cand familia este bezmetica, ouale fiind depuse de catre lucratoare, fara ca acestea sa largeasca celulele.
2:Cand ouale sunt depuse de catre o matca epuizata.In ambele cazuri se intervine, in cazul 2 prin schimbarea matcii.
cornelioandanciu

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR