Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matci la cutie

Mesajde stuparel » 29 Mai 2015, 00:25

Am primit cateva botci (au fost botci pt roire) si acum sunt regine puse la cutie... le am deja de 2 zile in casa si as vrea sa stiu daca e prea tarziu pentru a forma roiuri? Ma tem sa nu le afecteze stagnarea aceasta si departarea de stup :)
"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel" (Isus Hristos)
stuparel
 
Mesaje: 17
Membru din: 10 Mar 2014, 20:46

Re: Matci la cutie

Mesajde thomas » 29 Mai 2015, 22:26

Nu e tarziu, dar ti le accepta mai greu. Era mai bine sa eclozeze intr.un roi deja format..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Matci la cutie

Mesajde dantat » 30 Mai 2015, 22:08

stuparel scrie:Am primit cateva botci (au fost botci pt roire) si acum sunt regine puse la cutie... le am deja de 2 zile in casa si as vrea sa stiu daca e prea tarziu pentru a forma roiuri? Ma tem sa nu le afecteze stagnarea aceasta si departarea de stup :)


Oricum, atentie mare ca stagnarea indelungata afecteaza matcile. Nu vor iesi la timp la zborul de imperechere si...
Ca sa fi sigur ca roii nu raman fara matca in cazul unui esec, ar fi bine sa pregatesti a doua serie de matci.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori