Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde jenica67 » 03 Dec 2014, 23:57

Ii un rus, am inteles ca profesor universitar, desi pare foarte modest, foloseste metoda cu succes, dar are gaura corespunzatoare custii in stup ca sa comunice cu cea din cusca, unde si imperecheaza matca. Iti pun un link, dar tipul are foarte multe filme in care arata cum foloseste cusca. In acesta prezinta cum fabrica cusca. Din pacate dupa mine, metoda merge la pavilion, numai daca ai stupii numai in pat rece. https://www.youtube.com/watch?v=KcTsXY6MgTs
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde nae » 04 Dec 2014, 00:40

ignatius scrie:Cunosc metoda cu colivia mica si cu gratia haneman. Eu intrebam daca cineva a folosit cusca pentru o rama 1/1 ca cea din fotografia adaugata de mine si daca acceptarea matcii noi introduse in stupul de productie are o rata de succes mai mare.L a o cusca mare nu mai sunt obligat sa eliberez matca repede cred ca o pot tine pana la 72 de ore, timp in care ea poate ponta fara probleme.
Va multumesc

Contacteaza-l pe Popa Georgian ; are ,daca am retinut bine, 1-2 modele de astfel de portrama ...
Nu am folosit dar procentul de acceptare nu poate sa fie mai mic decat la alte metode .
Merge in stationar , in pastoral e greu sa'' cari '' o rama = duci tot roiul .
Recoltand rama cu matca si cu albina fiica slabesti roiul , il poti ''intari'' dar inseamna mult deranj/manopera .
Rama nucleilor de imperechere = cu rama de stup (aici e un avantaj )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde Dicu Ion » 04 Dec 2014, 07:00

Pina sa fac rama care am prezentato de care ma folosesc pentru unificari etc,am folosit si aceasta varianta.Eu am vazut-o prima data la un batrin de la mine din sat.am copiat-o si am folosito cu succes,dar metoda este ceva mai greoaie ,dar ca aceptari merge bine.Cred ca mai pastrez o cutie ,daca o gasesc printre atitea..... o postez sa vedeti si varianta romineasca.Se aseamana foarte mult.Pe forum a mai fost prezentata de cineva aceasta varianta.Eu am folosito mai mult la stupi de afara ca atunci nu aveam pavilionul ,dar daca cineva este interesat sa stiti ca merge destul de bine.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde taipan » 27 Dec 2018, 18:41

Introducerea matcilor imperecheate in stupii de productie in care gasim botci de roire se face cum am citit aici?
Ma refer la procedeul pe care il folositi, bineinteles dupa eliminarea botcilor
Procentul de acceptare poate fi acelasi?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde lucky5strike » 30 Dec 2018, 14:15

Stupului in friguri nu-i schimbi matca, ii dai de lucru...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde taipan » 30 Dec 2018, 16:51

Mare parte din regine sunt culese din pom si as vrea sa le inlocuiesc
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2019, 12:39

Honeybee Queen .Instalați fără a folosi afumătorul ... folosiți sirop 1/1 cu uleiuri esențiale pentru a masca mirosul reginei....!

Cum să instalați miere de schimb regină fără a utiliza un fumător în acele zile fierbinți. Uleiurile esențiale fac truc pentru a calma albinele și pentru a-și masca feromonul până când o nouă regină poate fi acceptată.



ps. folosiți traducerea automată din setări, alegând subtitrarea în limba Română !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori