Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde asd2 » 16 Iul 2016, 13:04

Am incercat si eu dupa ce citii pe la americani cum ca ar merge. Nu ca ar fi mai bine sau mai rau insa avem cateva zile in plus pentru distribuirea lor. Eu folosesc nuclee pe 2 rame de ME, deci resursele sunt arhisuficiente pentru o singura botca care deja e plina de laptisor.
Rata de acceptare e mult mai mare decat la o botca matura si se poate folosi metoda asta si pentru a inlocui regine in stupi de productie la sfarsit de sezon cu conditia sa avem destui trantori(in prezenta babaciunii bineinteles).

Apropos de BK ... am impresia ca in nucleul asta albina e cam portocalie.
Fişiere ataşate
DSCN6484.JPG
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde asd2 » 16 Iul 2016, 13:13

Ar mai fi un avantaj deloc de neglijat: nu iti mai trebuie finisor.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde un OM » 20 Iul 2016, 12:16

Ce denumire vor avea astfel de matci?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde Sam » 20 Iul 2016, 12:49

"... Rata de acceptare e mult mai mare decat la o botca matura si se poate folosi metoda asta si pentru a inlocui regine in stupi de productie la sfarsit de sezon cu conditia sa avem destui trantori(in prezenta babaciunii bineinteles)."

In alt topic se discuta despre inlocuirea reginelor batrane/epuizate prin introducerea botcilor capacite, situatie ce ducea la o schimbare linistita.
Puteti sa spuneti mai multe despre aceasta metoda? Sau eventual daca aveti un link catre sursa de unde ati citit?

Care ar fi ideea, startam+crestem botca pana la 24/48 ore/recoltam din alta sursa(schimbare linistita), plantam in stup cu matca batrana si ... gata?!?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde italianu » 26 Iul 2016, 22:28

ma tpt chinui ,dar nu ajung...care-i cîstigul?
Hai s-o luam babeste:
o dai dupa 24-48 de ore si mai astepti ....cit? Ia sa vedem, doua saptmini sa se nasca/ eclozeze ,si in cel mai bun caz inca 10-15 zile sa vedem oua.
Facem un pic de matematica, 2+14+15= 31 , caz..o ,cu metoda asta ajungi la o luna,asta in cazul roilor,ca la familiile ,,batrine'' se impercheaza mai tîrziu.
Se vede ca ai timp,mult timp la dispozitie.
Nu, dupa mine nu-i prea rentabila metoda! In plus lz scnimbzrsa ,,babaciunilor'' daca are destul feromon ,,babaciunea'' asa-ti roade botca capacita sau nu de nu-ti vine sa crezi.!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde balasbebe » 27 Iul 2016, 06:31

La o familie potrivita in plin cules ar merge de minune. Se practica orfanizarea pentru a spori productia. Problema ar fi alta deoarece albinele vor trage si ele botci. Cred ca botca ar trebui sa fie mai aproape ca varsta de capacire, sau poate chiar capacita.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde mihaistupar » 27 Iul 2016, 07:41

Familia de producție se organizează.în a noua zi se rup botcile.după câteva ore se da o astfel de botca.
Riscurile sunt mari. Nu prea merita.o matca se testează întâi în roi. Un astfel de roi se poate lipi de minune de o Fam de producție cu botci rupte.
Avantajele ar fi multiple.întrerupere ciclului v.j.,matca fără dor de duca,sporire prod de miere,puiet mult .
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Folosirea botcilor de 24-48 de ore in nuclee

Mesajde asd3 » 27 Iul 2016, 11:40

Avantaje:

- intreruperea ciclului de crestere si posibilitate aplicare tratament cu eficienta 100%
- daca se face orfanizarea(nu e obligatorie, eventual pusa botca in cat cat mai sus) cu 2 saptamani inaintea culesului se obtine productie mai mare de miere
- nu ne mai trebuie finisor
- botcile in stadiul larvar sunt mult mai rezistente(eventual transport)
- rata de acceptare mai buna(asta nu am verificat)

Eu personal am nuclee de imperechere pe 2 rame care imi ofera un exces de matci insa daca as lasa-o mai moale nu m-as da in laturi in a folosi metoda. Cresterea de matci presupune sacrificarea catorva stupi pe sezon iar in cazul asta iesim mult mai ieftin. Mi-as mai face un numar mic de nuclee pentru acoperirea pierderilor si cam atat.

Pentru cine nu are timp este o varianta eleganta.
asd3
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iul 2016, 10:20


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori