Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matci ICDA

Mesajde Catalin Ene » 22 Mai 2017, 12:48

Salutare.

A cumparat cineva matci de la Institutul apicol Bucuresti in ultimii ani?

Care este feed back-ul.

Eu am cumparat anul trecut 5 matci, una nu a fost acceptata.

Restul patru au mers foarte bine in roi anul trecut, miere arhisuficienta pt iernare dar anul acesta am ramas dezamagit de ele.

Au fost printre cele mai slabe din toata stupina dupa finalizarea culesurilor la rapita si salcam.

Nu sunt producator de matci, nu incerc sa fac antireclama, dar efectiv nu-mi vine sa cred ca niste matci care ar trebui sa fie selectionate in adevatul sens al cuvantului, sa fie printre cele mai slabe ca productie.

Voi ce experiente ati avut?

Eventual ca sa fie edificator, cine a mai cumparat anul trecut, de la statiunea baneasa...si care sunt impresiile?
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Matci ICDA

Mesajde pvc » 22 Mai 2017, 17:50

Eu sunt un fost posesor "fericit" de matci ICDA. Acum 3 ani am cumparat 3 bucati. 2 au fost acceptate. Ambele au trecut cu bine iarna. Una galbena si frumoasa. Foarte utila in curtea omului. Nu aveam nevoie de caine in curte. Cum intrai cum te lua in prmire. Vb de o distanta de 50m. Am dat-o de pomana impreuna cu o alta. Cum le-am dat cum au putut respira si vecinii. A doua matca a fost mai cumintica. Dar in vara a roit. Asa ca de la 2 matci nu am vazut un borcan de miere. Si cica ei sunt cei care se ocupa de conservarea rasei.
PS. Am auzit din surse ca totusi ar avea si matci de valoarea care sunt furate si vandute de angajati. Cunosc persoana care a cumparat. Si la vanzare ajung matci de la diverse persoane. Aici doar am auzit nu sunt 100% sigur. Ca proba as avea matca mea galbena.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Matci ICDA

Mesajde jonny_it » 22 Mai 2017, 18:02

Poate mai aud pe cineva ca zice nasoale de buckfast :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Matci ICDA

Mesajde Bambucha » 22 Mai 2017, 21:41

Ultima serie de 7 bucati cumparate de catre mine in iulie 2015 s-a comportat in felul urmator:

-doua bucati schimbate linistit in roiurile care le-am introdus in prima luna de la introducere (august).
-dupa iarna '15-'16 o bucata trantorita, o bucata lipsa. In primavara '16 o bucata LE, o bucata puiet varos.
-in fine ultima am gasit-o in primavara '17 insotita de 100 de albine.

Nu fac comert, nu am nici un interes comercial, practic stuparitul din pasiune! Poate am nimerit eu o serie "mai putin stralucita" ... insa nici sa primesc 500 de lei pe una nu mai bag asa ceva in stupina mea. Gasiti in fermele de multiplicare matci de infinit de ori mai bune (pe mine nici acestea nu ma satisfac), cu mentiunea ca oficial si legal ferma de elita este furnizorul acestora de material biologic.

Fata de anii '90 ICDA a devenit pentru mine o mare dezamagire.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Matci ICDA

Mesajde Bambucha » 22 Mai 2017, 21:51

@ Catalin Ene

Cea mai buna cale, daca ai timp, este sa-ti ameliorezi tu insuti materialul biologic din stupina. Iti va lua circa 20 de ani daca o vei face numai pe linie materna si circa 10 ani daca faci selectie si pe cale paterna, pana vei ajunge la niste rezultate foarte bune pe albina noastra locala. Anual introdu 10 % sange proaspat de la stupari de incredere (cumperi sau faci schimb) care au si rezultate bune.

Este definitiv cel mai bun drum!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Matci ICDA

Mesajde cristi_vidican » 22 Mai 2017, 22:19

Concluzia mea....
După ce am tot cumpărat și încă mai caut. Voi căuta până mor...
Cele mai bune mătci ți le faci tu, dacă te pricepi cât de cât.
La început faci greșeli mari.
Dar în timp te înveți.
Și vei vedea că sunt bune cele care le faci cu mâna ta.
Sigur, trebuie ceva de calitate din care să tragi.
Cauți și apoi crești.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Matci ICDA

Mesajde Dragos2006 » 23 Mai 2017, 16:55

Aberatia e ca in Romania exista un cadru legislativ care ne obliga sa mergem cu material biologic de la cele 5 ”ferme de elita” . Daca vii cu material din alta parte devii practic un infractor. Problema este ca aceste ferme de elita nu pot prezenta un arbore genealogic , reginele lor nu au o morfologie omogena iar ce este cel mai grav e ca nu au laborator de insamantare artificiala in conditiile in care cele 5 ferme nu au statii izolate de imperechere .
Daca cei din minister nu vor lua act de realitate , nu vor desfiinta trinomul negru din apicultura romaneasca , noi apicultorii de rand vom trai intr-un haos permanent care va aduce doar rău in apicultura romaneasca.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Matci ICDA

Mesajde cristi_vidican » 23 Mai 2017, 17:02

Dragoș,
din surse pe care tu le cunoști, știu că voi aveți planuri ...
Din ce știu, treaba ar trebui să fie serioasă, ceva cu cap și coadă, cu oameni care se pricep.
Întrebarea mea e dacă aceste planuri se mai pun în practică dacă pică varianta cu intrarea în PNA?

P.S. Ieri am luat niște regine de la un crescător din Ungaria. Cică la ei se decontează prin PNA și botcile. Dacă am înțeles eu bine.
Iar pentru botci este o cerere foarte mare comparativ cu reginele împerecheate.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Matci ICDA

Mesajde ignatov andrei » 23 Mai 2017, 22:16

Atat timp cat Nesimtitul Democrat va veni cu lozinca "EU AM DREPTUL, TU N-AI DECAT SA TE RETRAGI INTR-O ZONA IZOLATA", nu se va face nimic. Zonele izolate trebuie protejate prin lege, pentru ca Nesimtitul Democrat vine oriunde peste tine, doar are dreptul...
Numai un tampit poate crede ca inseminarea artificiala poate rezolva problemele din apicultura!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matci ICDA

Mesajde jonny_it » 23 Mai 2017, 23:13

ignatov andrei scrie:Numai un tampit poate crede ca inseminarea artificiala poate rezolva problemele din apicultura!


Rezolva doar partial anumite probleme ce tin de cresterea matcilor.
Apicultura se poate face si cu botci de roire si imperechere la liber.
Avem probleme mult mai mari(pesticide/neonicotinoide) decat trantorii care zboara liber.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Matci ICDA

Mesajde cucubau » 24 Mai 2017, 06:48

Poate si alterarea fondului genetic constituie o problema dar nu atat de mare precum chimizare excesiva a agriculturii. Sunt prea multi cei care parca au orbul gainilor si nu vad adevarata realitate . Pentru d-lor probleme sunt doar: genetica proasta si varroua.
Ore asa de problematice sa fie matcile ICDA ? Sau d-lor incearca sa trateze familiile bolnave doar prin inlocuirea matcii?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Matci ICDA

Mesajde ignatov andrei » 24 Mai 2017, 07:25

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Numai un tampit poate crede ca inseminarea artificiala poate rezolva problemele din apicultura!


Rezolva doar partial anumite probleme ce tin de cresterea matcilor.
Apicultura se poate face si cu botci de roire si imperechere la liber.
Avem probleme mult mai mari(pesticide/neonicotinoide) decat trantorii care zboara liber.


Da, asa este!
Erbicidarile excesive au dus la disparitia a mii si mii de hectare cu flora spontana.
Unde erau toate culorile curcubeului, acum vezi doar un verde prafuit.

Uitam un lucru esential:
- albina fara flori e ca nunta fara lautari!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Matci ICDA

Mesajde tiih » 24 Mai 2017, 07:59

Sunteti optimist....Albina fara flori..e ca si omul fara apa...in desert....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Matci ICDA

Mesajde Fifi » 24 Mai 2017, 08:59

Buna ziua, sa o luam incet de am vrut sa fiu sigur ca am matci de carpatina si dupa 2-3 saptamani de telefoane imi spun ca o sa pot cumpara matci de la ICDA dar comanda minima este de 5 bucati.
Inca o saptamana de telefoane ca sa-mi spuna "Sigur cand le pot ridica" de la sediu din Bucuresti (locuiesc langa Bucuresti) si in sfarsit am confirnmarea datei de livrare dar mi se atrage atentia sa fie pana in ora 12:00.
Ajung la 10:20 intreb la portat unde sa ma duc cu chiu cu vai ca de el vorbea la telefon dupa 5 minute de stat ca prostu in fata geamului lui ma indruma unde trebuie sa ma prezint; ajung la camera respective si surpriza ca sa le platesc ma trimite inapoi la portar sa fiu indrumat unde trebuie sa platesc si mai imi si comunica ca nu pot sa-mi vanda 5 cat mia confirmat si doar 4 ; ok e bine si asa.
Surpriza caseria era chiar langa portar dar eu sunt trimis tot la portat pentru indrumare; omu tot vorbea la telefon si mai stau 5 minute sa ma indrume unde sa platesc.
Ajung la caserie doamna foarte draguta ma invita afara sa astept ca de era intr-o conversatie cu o colega, pleaca colega ciocanesc si mai incerc se scuza ca nu are pauza de masa si ma roaga sa astept o jumatat de ora pana mananca; ok; astept aproximativ 45 de minute (e normal ca sa manance) si sunt invitat inauntru aici ce sa vezi jale mare ca nu sunt in sistemul lor informatic si trebuie sa ma "bage in sistem" si incepe dansu mi se cere Cartea de Identitate si mai stau aproximativ 30 de minute sa ma bage in sistem; in sfarsit scoate facture platesc si ma intorc la doamna unde sunt matcile si primesc cele 4 matci.
Rasuflu usurat ma grabesc sa ajungesc repede acasa ca stau la aproximativ 50 de km si introduc matcile.
In continuare una calda si una rece; cea calda matcile acceptate toate 4 (ma rog la dumnezeu ca totu sa fie bine) dar acum vine partea cu rece dupa acceptare 2 sunt schimbate si una nu poteaza deloc.
Concluzia o trage fiecare de matcile sunt: imperechiate natural si "SELECTATE" ca sa nu mai zic ca au galben pe ele poate ma insel eu dar stiam ca carpationa nu are galben pe corp dar poate ma insel eu.
Fifi
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Iul 2016, 08:59
Localitate: Titu-Dambovita

Re: Matci ICDA

Mesajde Dragos2006 » 24 Mai 2017, 12:58

cristi_vidican scrie:Dragoș,
din surse pe care tu le cunoști, știu că voi aveți planuri ...
Din ce știu, treaba ar trebui să fie serioasă, ceva cu cap și coadă, cu oameni care se pricep.
Întrebarea mea e dacă aceste planuri se mai pun în practică dacă pică varianta cu intrarea în PNA?

Se pare ca noi apicultorii am devenit bataia de joc a capilor agriculturii romanesti . Am senzatia ca anul acesta nici macar nu va exista PNA sau se va da drumul in ultima luna . Ca unii au anumite interese inteleg dar lasa pe toata lumea sa manance o paine. Nu spun mai multe ca nu mai are rost ... tot romani vom muri.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Matci ICDA

Mesajde kiloz » 28 Mai 2017, 12:44

Ce tot vorbiti prostii.Sindicatul nea rezolvat si PNA-ul si fermele de elite cu mamici superdotate din toate punctele de vedere. Apicultorul amu are o singura treaba,trebuie sa profite de ocazie sa le mulga pe amandoua.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori