Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Triere botci

Mesajde leonardus » 26 Iul 2017, 12:05

Anul asta am decis sa fac un experiment cu botci de salvare sa vad cum se prezinta matcile iesite. Am luat 3-4 rame cu albina acoperitoare din care 1 cu larve si oua in diferite stadii si le-am pus intr-un stup nou. Am dat sirop. Dupa 10 zile am revenit sa vad situatia. Rama avea 7 botci pe o parte si 6 pe cealalta; de diferite dimensiuni; unele mai lungi altele mai scurte; unele mai pe lateralul ramei altele mai pe mijloc. Acum as vrea sa intreb ce sa fac cu atatea botci. O idee ar fi sa tai botcile lasand 1-2 si sa le pun in incubator (nu vreau ca nu am familii din care sa fac nuclee, e cam tarziu). Alta ar fi sa renunt la majoritatea si sa las 1-2. Care/cate sa le las, avand in vedere ca am vazut ca albinele imediat ce sesizeaza ca a eclozat o matca se apuca sa roada si sa omoare pe celelalte ?
Stima si respect.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Triere botci

Mesajde jonny_it » 26 Iul 2017, 12:23

leonardus scrie:Anul asta am decis sa fac un experiment cu botci de salvare sa vad cum se prezinta matcile iesite. Am luat 3-4 rame cu albina acoperitoare din care 1 cu larve si oua in diferite stadii si le-am pus intr-un stup nou. Am dat sirop. Dupa 10 zile am revenit sa vad situatia. Rama avea 7 botci pe o parte si 6 pe cealalta; de diferite dimensiuni; unele mai lungi altele mai scurte; unele mai pe lateralul ramei altele mai pe mijloc. Acum as vrea sa intreb ce sa fac cu atatea botci. O idee ar fi sa tai botcile lasand 1-2 si sa le pun in incubator (nu vreau ca nu am familii din care sa fac nuclee, e cam tarziu). Alta ar fi sa renunt la majoritatea si sa las 1-2. Care/cate sa le las, avand in vedere ca am vazut ca albinele imediat ce sesizeaza ca a eclozat o matca se apuca sa roada si sa omoare pe celelalte ?
Stima si respect.


Reginele alea daca ar fi din oua sau larve tinere ies acceptabile, altfel nu o sa faca mare lucru. Sunt si exceptii...

PS: Albinele nu rod daca regina din botca nu este moarta. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Triere botci

Mesajde leonardus » 27 Iul 2017, 09:55

Totusi cum sa reduc numarul botcilor ? Care/cate botci sa rup ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Triere botci

Mesajde cucubau » 28 Iul 2017, 07:45

In situatia cand pentru producerea matcilor se alege varianta cu matca de salvare ,trierea se face imediat dupa capacirea primelor botci , la 4 zile dupa orfanizare.
Se rup toate botcile capacite si se lasa cateva frumoase, mari si necepacite.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Triere botci

Mesajde leonardus » 28 Iul 2017, 10:32

cucubau scrie:In situatia cand pentru producerea matcilor se alege varianta cu matca de salvare ,trierea se face imediat dupa capacirea primelor botci , la 4 zile dupa orfanizare.
Se rup toate botcile capacite si se lasa cateva frumoase, mari si necepacite.

Cateodata nu am timp sa fac 30 km pana la stupina, si trec cele 4 zile, poate chiar mai mult. In cazul in care gasesc toate botcile capacite, cum se procedeaza ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Triere botci

Mesajde cucubau » 28 Iul 2017, 11:22

leonardus scrie:In cazul in care gasesc toate botcile capacite, cum se procedeaza ?

Ideea este sa elimini toate botcile provenite din larve mai batrane de o zi.
Daca deja toate botcile au fost capacite ai ratat selectia.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori