Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 04 Noi 2017, 23:33

Cine a reusit infiintarea unei banci de matci imperecheate? Eu am incercat in vara cu 10 matci imperecheate puse fiecare in cusca ei, intr.un stup orfan si au murit mai bine de jumate. Nu le.am pus mancare, m_am gandit ca le hraneste albina... cum se procedeaza?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 00:04

Exista niste pesti de acvariu Beta Splendes. Daca ai doi masculi, lupta pe viata si pe moarte. Daca ii pui o oglinda, moare de foame incordandu-se la... inamic. Asta ar fi una.
Matcile sunt ingrijite in sezonul activ de catre albina tanara.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 05 Noi 2017, 02:53

Sa fii ramas stupul fara albina tanara suficienta?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 05 Noi 2017, 09:19

Am 50 fam de albine si vreau sa fac inainte de salcam 30, adica sa unific. Cum pot pastra matcile din restul 20 intr.o banca de matci in siguranta? Ms
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde Shrek » 05 Noi 2017, 09:28

Faci 20 de roiuri!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Banca de matci

Mesajde Adi Hodis » 05 Noi 2017, 09:46

Nicolae1 scrie:ate?Cine a reusit infiintarea unei banci de matci impereche Eu am incercat in vara cu 10 matci imperecheate puse fiecare in cusca ei, intr.un stup orfan si au murit mai bine de jumate. Nu le.am pus mancare, m_am gandit ca le hraneste albina... cum se procedeaza?

Nimeni. Nici roii, doar matci virgine si doar pentru cateva zile. Dar stiai asta numai ca nu i-ai acordat atentie.
Banca de matci virgine avea un alt rezultat.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Banca de matci

Mesajde Adi Hodis » 05 Noi 2017, 09:54

Nicolae1 scrie:Am 50 fam de albine si vreau sa fac inainte de salcam 30, adica sa unific. Cum pot pastra matcile din restul 20 intr.o banca de matci in siguranta? Ms

D-le pai de ce nu zici asa de la inceput ?.
D-ta doresti sa faci astea in scopul maririi productiei de miere. Buna intentia dar nu si metoda.
Pe scurt ... cine o sa aduca mierea ?. Ramele cu puiet ?. Pentru ce sa faca turism astea ?.
Dar daca le declansati frigurile roitului ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 05 Noi 2017, 10:14

Imi asum riscul cu frigurile roitului... ideea este cum pot pastra matcile folosind albina cat mai putina?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2017, 11:12

Niste stupi mititei. Roisori...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Banca de matci

Mesajde gica.mosu » 07 Noi 2017, 10:39

Nicolae1 scrie:Imi asum riscul cu frigurile roitului... ideea este cum pot pastra matcile folosind albina cat mai putina?


...Prieteneee,lasa roitul...e simplu le mai pui 1-2 caturi(corp) si rez pb :shock: Daca vrei sa pastrezi matcile(iei 1 r cu puiet+ o rcu miere de larezerva si faci un nucleu).......vezi,pag G.M fila 10,i-ti faci asa ceva s-au faci separat cutii cu 4 rame=20 buc...apoi pastrezi ce matci merita si ce nu, le arunci, schimbi pe cele care nu corespund cu botci de care doresti..... :shock: F simplu nuuu....Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 10 Noi 2017, 21:45

Intr_o familie cu matca imperecheata pot fi tinute si alte matci imperecheate in cusca? Le vor hrani albinele?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde Nicolae1 » 11 Noi 2017, 10:51

Imi amintesc ca s.a intamplat sa.mi ramana mai multe matci imperecheate in urma unificarilor si le.am ,,aruncat,, deasupra ramelor, fiecare in cusca ei si au rezistat cateva zile...nu in cuib le.am pus, ci deasupra ramelor...poate avea vre.o legatura?
Nicolae1
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2017, 22:44

Re: Banca de matci

Mesajde un OM » 11 Noi 2017, 16:59

In general, majoritatea lucrarilor au legatura cu lucrurile. Daca in cusca fiecarei matci mai existau 7- 8 albine tinere viata matcilor mai era lungita cu cateva zile. Eu as folosi nuclei pentru a pastra matcile, chiar de dimensiuni mici.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Banca de matci

Mesajde italianu » 28 Noi 2017, 22:05

Eu am facut-o acum doi ani si am tinut reginele din vara pina-n octombrie.
Nu-i mare lucru...in fiecare 7-10 zile trebuie sa le dai o rama doua de puiet capacit ca sa inlocuiesti albinele care mor ...in plus hrănire.
Rama care poatta cutiile trebuie s-o imparti in trei si pe fiecare parte a leaturilor sa bati cuie unde agati cutiutele.
Reginele e bine sa depuna 15-30 zile înainte sa fie puse in banca.
P.s. Cu cit stau mai putin cu atit mai bine...dar stau si dupa pot fii folosite fără probleme
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Banca de matci

Mesajde Hunbee » 28 Noi 2017, 22:46

Eu tin reginele uneori si 3 saptamani in cusca cu vreo 7 albine.
Dupa un timp unele albine mor si le inlocuiesc cu altele tinere.
Asa am tinut matcile si o luna.
Atentie la apa.
Am pierdut matci in cusca dupa vreo 7-10 zile si cred ca a fost deshidratarea.
De atunci le tin in cutie aocoperita cu o carpa umeda.
Cu siguranta o banca de albine este cel mai bun mod de pastrare.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Banca de matci

Mesajde giovanni » 15 Dec 2017, 15:13

Nicolae1 scrie:Cine a reusit infiintarea unei banci de matci imperecheate? Eu am incercat in vara cu 10 matci imperecheate puse fiecare in cusca ei, intr.un stup orfan si au murit mai bine de jumate. Nu le.am pus mancare, m_am gandit ca le hraneste albina... cum se procedeaza?


Se pastreza intr o fam puternica orfana 30 matci tinere in rama(e) puse la cusca cu 10-12 albine tinere si hrana-pasta-din zahar pudra fff bine pudra cu miere si ceva fumidil,protofil,2 saptamani fara probleme,matci tinere imperecheate,cu matcile in varsta se fac roiuri pe doua rame ,altfel se pot strica si nu mai au ponta buna ori deloc.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron