Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jr1 » 20 Apr 2020, 17:59

Alexandru2018 scrie:Dan Pescarul multumesc pentru sfaturile dvs mi-au fost de mare ajutor,

Ce s-a intamplat cu postarea Dlui Dan Pescaru?
Era descrisa o metoda simpla si eficienta de obtinere a matcilor.Cui nu i-a convenit?
Cine a sters-o? Mai poate fi recuperata?
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28


Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 03 Iun 2020, 21:04

Salutare, colegi!
M-am hotarat sa incerc sa produc cateva matci!
Am cumparat cateva si am facut roiuri, dar mai am prin curte cateva matci din botci de roire, de la care am adunat in vara asta zeci, poate sute de botci!(au fost cateva care aveau >50 botci!)
Deci, cum nu am curaj sa fac transvazare, am ales varianta mai simpla, metoda Miller!
Am introdus astazi la crescut, intr-o familie de varf! peste 3 zile o sa verific si o sa o mut in starter.
Metoda Miller foloseste acelasi stup ca starter si finisor.
Daca mut rama, dupa ce se formeaza botci in alta familie, puternica, ca finisor, ar trebui sa fie mai bine, nu?
Din cate am citit, e posibil sa grabeasca capacirea, daca rama ramane in starter!
Multumesc ptr orice sfat!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2020, 14:00

elixir scrie:Daca mut rama, dupa ce se formeaza botci in alta familie, puternica, ca finisor, ar trebui sa fie mai bine, nu?
Din cate am citit, e posibil sa grabeasca capacirea, daca rama ramane in starter!
Multumesc ptr orice sfat!


Project managerii cred ca 1 femeie poate face un copil in 9 luni si 2 femei pot face un copil in 4 luni jumatate. Cam asa si noi cu botcile :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 04 Iun 2020, 21:35

De tinut minte!
o sa folosesc totusi si finisor, cu matca!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde csaa » 06 Iun 2020, 20:28

La dvs s-au imperecheat matcile?
La mine au o mare intarziere din cauza vremii capricioase
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde marius_sl » 06 Iun 2020, 21:55

Credeam ca doar eu am problema asta. Si suspectam niste vrabii care ciuguleau albine din fata stupilor.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde soze1969 » 07 Iun 2020, 23:22

La mine ,in afara de imperecherea tirzie sau lipsa,am remarcat ca roiurile nu accepta matca proaspat imperecheata si au facut botci de schimb linistit;asta desi am folosit botci de roire,nu au fost introduse matci imperecheate ,de alte soiuri
soze1969
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mar 2017, 00:47

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde paul » 08 Iun 2020, 08:31

O intrebare ... dat fiind faptul ca la mine s-a relansat culesul la salcam, cules destul de abundent, as putea folosi ca finisor un roi care in acest moment are 4 rame cu puiet si vreo 6 de albina, cunoscut fiind faptul ca familiile puternice implicate in cules nu cresc asa bine botcile si mai si cladesc faguri peste acestea ???
Intreb pentru ca intentionez sa fac niste roi dupa salcam si nu prea mai am familii valoroase pe care sa le fortez sa intre in roit, dat fiind faptul ca am izolat reginele si nu mai am popor in exces pentru a putea forta roitul. Asadar, voi fi nevoit sa transvazez, lucru care imi displace total, din motiv de ... doua maini stangi, dar, n-am alta solutie ! ;)
Rugaminte la cele de mai sus ... nu trageti in pianist ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde peterneamt » 08 Iun 2020, 09:58

Nu-ți trebuiesc neapărat familii puternice pentru că le poți face.... : scuturi albina de pe ramele cu puiet larvar din mai mulți stupi și populezi bine startării și finisorii, sau startărul-finisor în cazul metodei cloake ! Problema mea este lipsa păsturii din stupi ....mătcile au ponta foarte redusă.....! ;)

sau :

https://www.youtube.com/watch?v=CK1BV5rGFko
și :
https://www.youtube.com/watch?v=JkCVMZlzoNc
sunt traduse , alegeți din setări...
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde paul » 08 Iun 2020, 10:09

Merci Peter !
La asta cu scuturatul doicilor nu m-am gandit ! ;)
La mine nu se pune problema polenului sau pasturii . Am ramele din cuiburi din care a eclozat puietul dupa izolarea matcilor pline cu polen si pastura. Nici in familiile care n-au avut matcile izolate n-am problema asta. Marginasele din cuiburi sunt ... tabla si aproape tabla rama 2. Intentionez ca imediat dupa ce se termina salcamul sa pun colectoare !
LE ... chiar cu matcile izolate, albinele aduna polen, chiar ... mult, asta ca sa mai desfiintam un mit ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde peterneamt » 08 Iun 2020, 10:24

Cu plăcere !
Uite și sfatul lui Dan :

https://www.youtube.com/watch?v=VOqo4_1GfgY
ps. dacă pregătești stupii prin scuturare de doică reduci fagurii de puiet la 2 și rupi botcile de pe ele și după o zi de orfanizare când introduci rama port-botci cu larve tranzazate ...și după 6 zile de la transvazare când le pui cuștile.....Nu aștepți 7-9 zile pentru a nu pierde albinele secretoare de lăptișor ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 08 Iun 2020, 10:36

paul scrie:O intrebare ... dat fiind faptul ca la mine s-a relansat culesul la salcam, cules destul de abundent, as putea folosi ca finisor un roi care in acest moment are 4 rame cu puiet si vreo 6 de albina, cunoscut fiind faptul ca familiile puternice implicate in cules nu cresc asa bine botcile si mai si cladesc faguri peste acestea ???
Intreb pentru ca intentionez sa fac niste roi dupa salcam si nu prea mai am familii valoroase pe care sa le fortez sa intre in roit, dat fiind faptul ca am izolat reginele si nu mai am popor in exces pentru a putea forta roitul. Asadar, voi fi nevoit sa transvazez, lucru care imi displace total, din motiv de ... doua maini stangi, dar, n-am alta solutie ! ;)
Rugaminte la cele de mai sus ... nu trageti in pianist ! :)
pui intre rama cu oua larve mici si polen si nu mai cresc faguri pe rama port botci
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 08 Iun 2020, 10:41

paul scrie:Merci Peter !
La asta cu scuturatul doicilor nu m-am gandit ! ;)
La mine nu se pune problema polenului sau pasturii . Am ramele din cuiburi din care a eclozat puietul dupa izolarea matcilor pline cu polen si pastura. Nici in familiile care n-au avut matcile izolate n-am problema asta. Marginasele din cuiburi sunt ... tabla si aproape tabla rama 2. Intentionez ca imediat dupa ce se termina salcamul sa pun colectoare !
LE ... chiar cu matcile izolate, albinele aduna polen, chiar ... mult, asta ca sa mai desfiintam un mit ! ;)
stupi cu matcile izolate aduna mai putin polen spre deloc...mai ales in cules de nectar....

Aduca de ce ar aduna polen un stup fara puiet cu matca izolata .? In timpul culesului de salcam....

Rezervele de polen se fac din timpul puietului larvar in asa fel pentru a ajunge si la eclozare (corpul gras).

Acum sa incalzit si e normal sa fie abundent...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde paul » 08 Iun 2020, 11:37

yuonyuon scrie:stupi cu matcile izolate aduna mai putin polen spre deloc...mai ales in cules de nectar....

Aduca de ce ar aduna polen un stup fara puiet cu matca izolata .? In timpul culesului de salcam....

Rezervele de polen se fac din timpul puietului larvar in asa fel pentru a ajunge si la eclozare (corpul gras).

Acum sa incalzit si e normal sa fie abundent...

Yuoane ... polenul din stupi este adus de dinainte de a se declansa culesul tarziu la salcam, in timp ce matcile erau izolate. ;)
Si ca sa-ti raspund mai direct la intrebare, tot cu o intrebare ... adica, de ce ar aduna polen un roi, fara puiet , cu matca neimperecheata ? ;) Probabil spera, la fel ca si familia cu matca izolata ca intr-un anumit interval de timp regina neimperecheata se va imperechea si va oua iar in cazul familiei cu regina izolata, aceasta se va apuca iarasi de ouat ! Cand am extras la rapita, ramele din care eclozase puietul aveau foarte mult polen in celule. Intr-adevar, inca mai erau rame din care puietul inca nu eclozase sau nu eclozase in totalitate.
Vineri, cand am fost la stupina era un zbor frenetic de cules si n-am vazut nici macar o albina cu polen pe picioruse, asta asa ca zici tu ca ar fi polen din abundenta. O fi, nu zic nu, doar ca activandu-se salcamul si rezervele de polen constituite in perioada de dinaintea culesului la salcam erau indestulatoare, albinele erau interesate de nectarul salcamului si nu de polenul din natura.
O observatie mai am ... am eliberat reginele sambata trecuta, cam cu 5 zile inainte de incalzirea vremii deoarece n-am mai sperat la un cules de salcam.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 08 Iun 2020, 12:26

La roi facuti cu botci/matci neimperecheate. ...in momentu cand aduce polen matca deja a inceput ponta .....altfel nu ai sa vezi..nimic...doar nectar..

La stupi cu matci izolate aduc polen cand ai puiet deschis dupa ce sa capacit tot....nu mai cara nimic.....chiar daca nu mai ai...

Factoru principal ce duce la cules abundent de polen este puietu larvar..caldura .calitatea matcii...si lipsa polenului in vecinatatea puietului declaseaza cules bun de polen
La tine au adus mult in perioada cand ai izolat avand mult puiet necapacit

Doar la roii secundari aduc polen si cresc faguri chiar daca nu sa imperecheat matca..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


cron