Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Balian » 11 Mai 2022, 09:39

Cea mai mare şmeherie a srupilor cu ramā egalā o vād posibilitatea de a ridica din cuib în magazie peste gratie, rame care nu au ce cāuta în cuib.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 11 Mai 2022, 14:28

Balian scrie:Cea mai mare şmeherie a srupilor cu ramā egalā o vād posibilitatea de a ridica din cuib în magazie peste gratie, rame care nu au ce cāuta în cuib.


Da, totusi posibilitatea de a inversa corpuri cu totul este si mai importanta :D
Cine stie sa jongleze cu ele intr-un an normal obtine destul de multa miere in plus.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 12 Mai 2022, 15:41

Balian scrie:Cea mai mare şmeherie a srupilor cu ramā egalā o vād posibilitatea de a ridica din cuib în magazie peste gratie, rame care nu au ce cāuta în cuib.
inca un mod de a recunoaste (pe ocolite)ca se lucreaza cu rama la sisemul MER ... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Balian » 12 Mai 2022, 17:41

Sā ştiți de la mine, cā absolut dar absolut (!) toatā lumea cine este pe MER lucreazā cu rame.
În mai mare sau mai micā māsurā. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mai 2022, 22:52

La orice model de stup, cine spune ca lucreaza numai cu corpul nu spune adevarul. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde cristi_vidican » 19 Mai 2022, 05:29

yuonyuon scrie:inca un mod de a recunoaste (pe ocolite)ca se lucreaza cu rama la sisemul MER ... :lol:

Păi, când montez, însârmez și lipesc fagurele, nu se lucrează cu rama? :lol:

Acum...., MER-ul îmi permite să lucrez mai puțin cu rama la anumite operațiuni care necesită mult timp de-a lungul anului.
1. Restrângerile de toamnă nu le fac. Cel mult scot o ramă din margine ca să pot controla primăvara mai ușor cuibul la primul control.
2. Extinderile de primăvară nu mai sunt necesare. Aici este foarte multă manoperă primăvara la 1/1.
3. Dacă iernez familii/roi mai mici, îi aduc pe 1 corp de 1/2, iar primăvara îi extind punând sub ei 1 corp cu rame construite. El coboară cu puietul după putere.

Am și acum în stupină stupi la care n-am ridicat de 2 ori ramele din stupi anul acesta. Și atunci doar ca să văd ceea ce puteam vedea printre rame de sus.

În fiecare dimineață mă felicit că am trecut pe MER și țin un moment de reculegere pentru cei care nu au trecut :lol: Mai în glumă, mai în serios, am de multe ori discuții cu prieteni cărora le spun: dacă ai fi pe MER, acum ai sta, nu ai lucra, arătându-le punctual de ce.

P.S. Scuze de off topic, să revenim la începătorii care vor să crească regine. Le recomand tuturor. Este o bucurie de nedescris când vezi reginele care ți-au ieșit din mâna ta. Și de foarte multe ori vor fi mai bune decât ceea ce cumperi de pe net.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 19 Mai 2022, 10:09

si la rupt botci ..banuiesc ca la MER se ia catu se da pe spate si se rup mai usor :lol: (a fost o gluma)

ca sa lucrezi cu catul la orice tip de stup ...(mai ales MER)....este avantajos in momentul
cand ai cateva sute(sau mii) de stupi si iti permiti acea marja de eroare...adica cand se lucreaza industrial

albina => rama => cat

eu la 80 de stupi am ramas la albina si rama ...dar sa ajungi sa lucrezi la 80 de stupi cu catul(la nivelul cel mai avansat) ...deja manaci apicultura pe paine....

multa teorie egal putina manopera ...iar putina teorie e vai de noi in practica
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron