Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 08 Iun 2020, 12:37

E posibil ca in timpul salcamului o rama cu polen sa nu ajunga pana la final..deaceia e bine sa ai o rama cu pastura sau doua acumulate in primavara....

Albina prefera nectaru...
Demulteori la mine rama de la margine o gasesc uscata...si toata mierea sus....
Imediat dupa salcam incepe ponta si intra polen masiv...

Anu asta a fost un cules de anduranta....dar nici polen nu a fost la 6 grade seara pana acum 4-5 zile...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 08 Iun 2020, 12:40

Cand izolezi matcile creezi o stare de alerta/dezorganizare in stupi ....nu ai observat ca iti trage botci de schimbare/ salvare...
Eu am gasit botci si in izolator... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde paul » 08 Iun 2020, 16:26

yuonyuon scrie:Cand izolezi matcile creezi o stare de alerta/dezorganizare in stupi ....nu ai observat ca iti trage botci de schimbare/ salvare...
Eu am gasit botci si in izolator... :lol:

Adevarat ! Doar ca in haosul asta mai gasesti si ... miere ! De salcam !!!
Personal, regret ca am taiat botcile de schimbare/salvare. In fond, ma alegeam probabil cu ... doua regine .
Stii, exista haos si ... haos, depinde ce forma de haos preferi . O varianta de haos ar fi cea prezentata de tine si facuta de mine, cu mentiunea ca in aceasta forma de haos te mai alegi cu ceva miere si ar mai fi o varianta de haos ... https://www.youtube.com/watch?v=bW3-gNQz1rI ... :lol:
Masonii au un principiu ... din haos, ordine ! Eu ma descurc sa pun ordine in haosul pe care l-am creat, bineinteles dupa ce extrag ... salcamul ! Cat o fi, oricum e mai mult decat nimic ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde yuonyuon » 09 Iun 2020, 17:25

parerea mea , haos exista doar in ochii nestiutorului...cand defapt totu are o explicatie logica...si foarte clara..

tragand linie dupa un cules vedem cine are si cine nu are miere ..cine noteza "demografia" vede limpede de ce...si "baga la cap"(odata pentru todeauna)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde DoarEu » 10 Iun 2020, 23:58

Dupa parerea voastră, in condițiile anului ăsta, cate zile trebuie sa treacă de la eclozionare pt ca matca sa fie considerata trantorita?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Closcutz » 11 Iun 2020, 04:06

Daca trec de la eclozare mai mult de 30 de zile și matca tot nu pontează șansele să își revină sunt din ce in ce mai mici pe zi ce trece! De obicei in nucleii și roii mai micuți reginele ies la zborul nupțial ceva mai repede; daca vorbim despre o familie foarte populata care și-a schimbat matca, acolo împerecherea se va produce cu oarece întârziere.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde peterneamt » 11 Iun 2020, 06:19

DoarEu scrie:Dupa parerea voastră, in condițiile anului ăsta, cate zile trebuie sa treacă de la eclozionare pt ca matca sa fie considerata trantorita?

Dacă nucleul are nectar sau sirop și păstură sau turtă proteică și la 14 zile de la eclozionare nucleul nu are ouă, matca nu este bună ( chiar dacă se va împerechea mai târziu, performanțele ei vor fi mediocre.....!) .
ps. verificat și reverificat în practică ....! În nucleele (mari sau mici...) unde albinele sunt multe pe faguri (densitate mare, raportat la volumul nucleului....) mătcile vor ieși mai repede ( sunt hrănite...,linse = excitate...și nu se pot ascunde....).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iun 2020, 06:56

Indiferent de an, de puterea unitatii biologice in care matca a eclozionat, matca trebuie sa inceapa ouatul la maxim 12-15 zile de la eclozionare. peste aceste limite = matca de dat la gunoi!
Total gresita si prost inteleasa idea precum ca in familiile puternice care-si schimba matca, matca s-ar imperechea mai tarziu!
In astfel de familii eclozioneaza, pe rand, mai multe matci care se tot elimina una pe cealalta, pana cand ramane una care se imperecheaza.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde tiih » 11 Iun 2020, 08:50

DoarEu scrie:Dupa parerea voastră, in condițiile anului ăsta, cate zile trebuie sa treacă de la eclozionare pt ca matca sa fie considerata trantorita?


Matca nu poate fi considerata trantorita decat atunci cand depune numai puiet de trantor...
Am avut si matci care la inceput puneau puiet de trantor majoritar si foarte putin puiet de albine si si-au revenit pe parcurs(datorita celui de a doilea zbor nuptial dupa parerea mea,fecundare insuficienta la inceput...)
Ele pot sa nu depuna nici dupa 30 zile oua, datorita unor boli....
In conditii normale de clima ,timp favorabil,doua saptamani sant suficiente pentru imperechere asa cum a spus si dl Ignatov.
Sant unii ani cu multe precipitatii zi de zi(asa cum se anunta si in urmatoarele 7 zile in Moldova) cand matcile pot depasi perioada mentionata , mai ales daca prigorile stau la panda in copacii de langa stupina...cum e cazul meu.
O observatie certa de-a lungul anilor..cu cat matcile sant mai inchise la culoare.cu atat ies mai tarziu la imperechere comparativ cu cele cu tergite galbene...o medie de 2...3 zile mai tarziu.Asta nu inseamna ca daca ai o matca mare si neagra ca radasca si se imperecheaza cu doua zile mai tarziu e mai putin valoroasa...Din contra....

PS.A mai lucrat cineva cu albina apis mellifica mellifica,albina neagra europeana.... pe cale de disparitie???
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 06 Iul 2020, 11:50

ok. am folosit metoda Miller, sambata a inceeput sa oua, astazi am si gasit-o si marcat!
e mai mare decat cele din botci de roire. rotunjoara.. o sa vedem cum se misca, in 2 saptamani!
e semnificativ mai mare decat carpatinele cumparate anul trecut!
mai am una care are oua, dar nu am gasit-o, si inca 2 nuclee fara oua, dar cu rame pregatite de ouat.
intregul proces a durat o luna, rama insamantata a ramas in aceeasi familie pana la sfarsit(starterul a fost si finisor) probabil ca daca foloseam si finisor, era mai bine!
a fost o lectie, cu bune si rele!
anul viitor sper sa repet proceedura! bucuria mea e ca am reusit sa pastrez samant amaterna a unei matci de exceptie!
scuzati calitatea pozei, dar e cu telefon si a poi a trebuit sa o micsorez, ptr forum!
Fişiere ataşate
5.jpg
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova


Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Alexandru2018 » 04 Ian 2021, 22:23

Ce se intampla daca iernez cu 2 matci într-un stup?
Am gasit o familie fara matca nu am avut de unde sa procur alta si lam imperecheat cu un roi,
Dupa ce am terminat am verificat putin si ceilalti stupi si ce sa vezi am gasit matca era in alta familie cu cea lalta matca, iam lasat asa sper sa fie bine peste iarna ..
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Balian » 04 Ian 2021, 23:18

Se rezolvă. Stați liniștit. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde elixir » 31 Mai 2021, 20:55

Salutare!
Anul asta mi-am luat inima in dinti si am facut transvazare!
prima incercare a fost slaba, a doua la fel, la a 3-a mi-am cumparat ochelari dedicati si au luat 18/20!(astea sunt in finisor!)
din prima serie deja am oua, una e marcate, o sa ved evolutia!
am o problema/intrebare tehnica, daca doriti sa ma lamuriti: in finisor au crescut si alte botci, pe langa cele transvazate.
ce fel de botci sunt astea? de schimbare linistita, sau de roire? sunt botci multe, amplasate in toate zonele, unele de marimi impresionante!
multumesc!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde jonny_it » 31 Mai 2021, 21:07

elixir scrie:Salutare!
Anul asta mi-am luat inima in dinti si am facut transvazare!
prima incercare a fost slaba, a doua la fel, la a 3-a mi-am cumparat ochelari dedicati si au luat 18/20!(astea sunt in finisor!)
din prima serie deja am oua, una e marcate, o sa ved evolutia!
am o problema/intrebare tehnica, daca doriti sa ma lamuriti: in finisor au crescut si alte botci, pe langa cele transvazate.
ce fel de botci sunt astea? de schimbare linistita, sau de roire? sunt botci multe, amplasate in toate zonele, unele de marimi impresionante!
multumesc!


Felicitari!

Daca ai folosit finisor cu regina, face si botci daca nu are altceva de facut. :) Rupe botcile alea, cel mai probabil vrea sa roiasca.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cresterea matcilor pentru incepatori.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 31 Mai 2021, 21:12

elixir scrie:Salutare!
Anul asta mi-am luat inima in dinti si am facut transvazare!
prima incercare a fost slaba, a doua la fel, la a 3-a mi-am cumparat ochelari dedicati si au luat 18/20!(astea sunt in finisor!)
din prima serie deja am oua, una e marcate, o sa ved evolutia!
am o problema/intrebare tehnica, daca doriti sa ma lamuriti: in finisor au crescut si alte botci, pe langa cele transvazate.
ce fel de botci sunt astea? de schimbare linistita, sau de roire? sunt botci multe, amplasate in toate zonele, unele de marimi impresionante!
multumesc!

Botcile foarte mari sunt crescute probabil din oua de trantori si nu va iesi nimic din ele. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori