Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cutia Nicot esec total

Mesajde leonardus » 06 Apr 2019, 15:46

Buna,

De 5 ani ma chinui sa realize ceva cu Nicot-ul si in niciun an matca nu vrea sa depuna oua. Am respectat tot ce s-a scris, am spray-at cu sirop, lasat matca mai mult, am lasat rama cu cutia si 1 luna in cuib (cu si fara matca), etc, etc, nimic. S-a mai lovit cineva de situatia asta ? Am auzit pe undeva ca Jenter e singura cara da rezultate, dar nu stiu ce sa zic. Sfaturi, propuneri, explicatii ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde ignatov andrei » 06 Apr 2019, 16:40

leonardus scrie:Buna,

Am auzit pe undeva ca Jenter e singura cara da rezultate, dar nu stiu ce sa zic. Sfaturi, propuneri, explicatii ?


Apuca-te si invata sa faci crestere cum fac "cei mari", dupa "Metoda celor mari" din cartea lui Ruttner, sau dupa metoda ICPA (ICDA), daca vrei matci de calitate.
"Cutiutzele" astea sunt un fel de jucarii pentru copii, sau ca ciorbele instant de la plic... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde leonardus » 06 Apr 2019, 19:21

ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Buna,

Am auzit pe undeva ca Jenter e singura cara da rezultate, dar nu stiu ce sa zic. Sfaturi, propuneri, explicatii ?


Apuca-te si invata sa faci crestere cum fac "cei mari", dupa "Metoda celor mari" din cartea lui Ruttner, sau dupa metoda ICPA (ICDA), daca vrei matci de calitate.
"Cutiutzele" astea sunt un fel de jucarii pentru copii, sau ca ciorbele instant de la plic... :lol:

Nu cred. Cu Nicot ai randament si 'precizie' mare. Plus o chestie care mie personal nu mi-a placut (sunt o fire mai 'perfectionista', mai in contradictie cu 'ciobania' mioritica), printre altele, adica sa stric un fagure la transvazare. Vezi postarile mele de acum cativa ani. Singura problema e ca matca nu oua. Si un spil e ca in foita cu instructiuni scrie clar: a se spray-a cu CEARA cupulele, chestie pe care eu nu stiu cum sa o fac. Dar tot cautand pe net am vazut ca se pot inlocui cu cupule facute direct din ceara cu metoda 'creionul', foarte usor. Deci anul asta voi incerca asa si va voi tine la curent.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde Closcutz » 07 Apr 2019, 05:42

Incearca sa faci tranzvazare...ai multiple avantaje: alegi tu larvele care iti plac, nu mai pierzi timpul, e lucru facut de mana ta. Lasa experimentele!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde leonardus » 07 Apr 2019, 13:20

Closcutz scrie:Incearca sa faci tranzvazare...ai multiple avantaje: alegi tu larvele care iti plac, nu mai pierzi timpul, e lucru facut de mana ta. Lasa experimentele!


Da, fiecare are parerile lui. Transvazare ti-am spus ca am facut, si nu ma....impresioneaza. Mai ales ca sunt cam chior si nu vad bine.....plus unele aspecte care nu-mi plac (am mentionat doar una, sunt si altele). Nicot-ul e clar varianta mai buna.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde marius_sl » 07 Apr 2019, 13:52

Nu cred. Cu Nicot ai randament si 'precizie' mare. .[/quote]

De 5 ani ma chinui sa realize ceva cu Nicot-ul si in niciun an matca nu vrea sa depuna oua.
Nu prea stii ce vrei. Nu merge nicotul dar e cel mai bun!!! Cum vine asta??
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde leonardus » 07 Apr 2019, 15:46

Nu se intelege ?
Nicotul ca sistem e cel mai bun; are nevoie insa de retusari 'la fata locului'. De aia am scris ca poate alti prieteni stiu care sunt alea. Banuiesc ca e CEARA pe cupule. O sa incerc anul asta si va tin la curent.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde Closcutz » 07 Apr 2019, 16:44

Încearcă, știi zicala ,,încercarea moarte n-are!" Continuare a nu ți-o mai scriu... O vei descoperi singur, încercând :)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde cucubau » 07 Apr 2019, 17:58

leonardus scrie:Buna,

De 5 ani ma chinui sa realize ceva cu Nicot-ul si in niciun an matca nu vrea sa depuna oua. Am respectat tot ce s-a scris, am spray-at cu sirop, lasat matca mai mult, am lasat rama cu cutia si 1 luna in cuib (cu si fara matca), etc, etc, nimic. S-a mai lovit cineva de situatia asta ? Am auzit pe undeva ca Jenter e singura cara da rezultate, dar nu stiu ce sa zic. Sfaturi, propuneri, explicatii ?

Ceva nu se încadrează în instrucțiuni, prin șpreierea cu sirop ar trebuii să silești albinele să împrumute mirosul propriu, zonei ocupate de cutia nicot. Dacă șpreiere nu crează condițiile optime, încarcă ungerea cu miere a zonei respective, inclusiv a zonei interioare a celulelor destinate pontării larvelor.
P.S. În cazul când vei folosii tranasvazarea, argumentul exprimat anterior constitue un punct din tehnologia de obținere a mătcilor pe cale artificială.
P.S.2 O matcă nu va ponta niciodată în faguri noi, proaspeți, înainte de a fi curățați de către lucrătoare și implicit lucrătroarele să își lase urmele, adică mirosul. În limbaj academic ;"feromonii".
Ceva detalii, sau opinii ajutătoare pe:http://badislava.blogspot.com/p/cresterea-matcilor-la-nivel-de-stupina.html
P.S.3 Detaliile de pe : http://badislava.blogspot.com/p/crester ... upina.html vor fi modificate și actualizate în cel mai scurt timp.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde ignatov andrei » 07 Apr 2019, 18:26

leonardus scrie:
ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Buna,

Am auzit pe undeva ca Jenter e singura cara da rezultate, dar nu stiu ce sa zic. Sfaturi, propuneri, explicatii ?


Apuca-te si invata sa faci crestere cum fac "cei mari", dupa "Metoda celor mari" din cartea lui Ruttner, sau dupa metoda ICPA (ICDA), daca vrei matci de calitate.
"Cutiutzele" astea sunt un fel de jucarii pentru copii, sau ca ciorbele instant de la plic... :lol:

Nu cred. Cu Nicot ai randament si 'precizie' mare. Plus o chestie care mie personal nu mi-a placut (sunt o fire mai 'perfectionista', mai in contradictie cu 'ciobania' mioritica), printre altele, adica sa stric un fagure la transvazare. Vezi postarile mele de acum cativa ani. Singura problema e ca matca nu oua. Si un spil e ca in foita cu instructiuni scrie clar: a se spray-a cu CEARA cupulele, chestie pe care eu nu stiu cum sa o fac. Dar tot cautand pe net am vazut ca se pot inlocui cu cupule facute direct din ceara cu metoda 'creionul', foarte usor. Deci anul asta voi incerca asa si va voi tine la curent.


Scuze pentru deranj. Am zis si eu... crezand ca ma pricep!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde ignatov andrei » 07 Apr 2019, 19:27

leonardus scrie:Nu se intelege ?
Nicotul ca sistem e cel mai bun;



E clar, marii crescatori sunt niste fraieri sau escroci! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde yuonyuon » 07 Apr 2019, 20:02

Eu am inteles ca sistemu e al naibii de bun , doar ca de 5 ani consecutivi nu functioneaza...am mai inteles ca e asa de bun , ca trebuie schimbat
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde pvc » 07 Apr 2019, 20:10

ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Nu se intelege ?
Nicotul ca sistem e cel mai bun;



E clar, marii crescatori sunt niste fraieri sau escroci! :lol:

Omul a intrat aici ca sa se laude cum face (de fapt cum nu face) el matci de cativa ani, nu ca sa ceara parerea cuiva.
O rugaminte dl Ignatov. Puteti sa-mi dati si mie cateva nume de mari crescatori de matci? Dar neaparat din cei la care va gandeati in aceasta postare.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde ignatov andrei » 07 Apr 2019, 20:31

pvc scrie:
ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Nu se intelege ?
Nicotul ca sistem e cel mai bun;



E clar, marii crescatori sunt niste fraieri sau escroci! :lol:

Omul a intrat aici ca sa se laude cum face (de fapt cum nu face) el matci de cativa ani, nu ca sa ceara parerea cuiva.
O rugaminte dl Ignatov. Puteti sa-mi dati si mie cateva nume de mari crescatori de matci? Dar neaparat din cei la care va gandeati in aceasta postare.


Krasnaia Poliana, Lunz am See si Piana.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde pvc » 08 Apr 2019, 07:08

ignatov andrei scrie:
pvc scrie:
ignatov andrei scrie:
leonardus scrie:Nu se intelege ?
Nicotul ca sistem e cel mai bun;



E clar, marii crescatori sunt niste fraieri sau escroci! :lol:

Omul a intrat aici ca sa se laude cum face (de fapt cum nu face) el matci de cativa ani, nu ca sa ceara parerea cuiva.
O rugaminte dl Ignatov. Puteti sa-mi dati si mie cateva nume de mari crescatori de matci? Dar neaparat din cei la care va gandeati in aceasta postare.


Krasnaia Poliana, Lunz am See si Piana.

Modest ca intotdeauna si eu carcotas. Ma asteptam sa incepeti enumerarea cu dv!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Cutia Nicot esec total

Mesajde peterneamt » 08 Apr 2019, 09:57

Familia de albine crescătoare trebuie adusă mai întâi aproape de frigurile roitului.....
Pentru a lua bine în creștere trebuie :
1. orfanizată sau semiorfanizată ( diafragmă sau podișor cu fereastră de haneman ) minim 3 ore..... (instinctul de salvare )
2. asigurată o umiditate ridicată în stup ( sirop sau cules de întreținere )
3. densitate mare de albine ( albine multe pe rame puține pentru a menține stimulul de roire.....)
4. la potirașele din plastic este necesară punerea unei picături de lăptișor amestecat cu apă filtrată sau apă plată (din comerț ) pentru a favoriza desprinderea larvei de pe instrumentul de transvazat, pentru a prevenii deshidratarea ...și pentru a facilita acceptarea. (transvazare umedă )
5. pentru albina Românească este obligatorie introducerea ramei port botci cu cel puțin 24 de ore înainte de orfanizare pentru a fi linsă și.....acomodare .
6. potirașele (cupulele ) împreună cu suportul de potiraș pot fi introduse în ceară topită, ( potirașul având gura în jos pentru ca ceara să nu pătrundă în el, ci doar pe exteriorul lui....) ...= nu e obligatoriu dar facilitează prinderea mai bună a albinelor cu gheruțele de botcă .....și creșterea mai rapidă a botcii
7. larvele pentru creștere, trebuie să aibă vârsta apropiată de 12 ore de la eclozare (ieșire din ou )
8. pentru o bună startare trebuie ca albinele să nu aibă alternative la larvele de pe rama de creștere ( să nu existe puiet larvar de vârstă mică în startăr......)
9. în cazul în care nu avem stupi puternici pentru a forma crescătorii se poate lua albina de cuib de la 2-3 supi medii și forma starterul.....cu rezultate mai bune decât prin introducerea de rame cu piet aproape de eclozare (datorită feromonilor multiplii....)......
10. și finisorii trebuie ajutați ....pentru ai aduce aproape de friguri , ca să menținem instinctul de roire activ și botcile să fie bine îngrijite, iar lângă rama port botci trebuie puiet pentru a se menține temperatura de incubare....
ps. sunt ani de când folosesc Nicotul dar, cu transvazare (nu cu, cutiuța pentru izolat matca ) și mă ajută, fiind după mine cel mai bun sistem ! Mai sunt multe de spus dar pe forum sunt filmulețe și discuții foarte didactice ....! ;)
uite bre că uitai : nu vând material biologic ! Nimeni nu s-a născut învățat ! Ca să reușești trebuie să încerci ! Experiența anilor în apicultură nu te fac mai deștept, ci doar mai bătrân ! Pentru a înțelege citește ,vizionează ,întreabă și în primul rând gândește ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori