Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde cristi_vidican » 18 Apr 2015, 20:06

În loc de podișor, o folie bună.
Se pot da găuri în peretele frontal pentru urdiniș, care se astupă apoi cu dopuri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde luci » 19 Apr 2015, 01:02

hntrnth@mailinator.com scrie:Parerea mea e ca va complicati.

Eu merg pe numar cat mai mare de nuclee si tot ce nu merge unific la sfarsitul verii. Daca faci matci multe iti poti permite sa fii mofturos, alegi ce iti convine iar unde nu stii le lasi pe albine sa aleaga.

Selectia reginelor e obligatorie; cand sunt putine nu ai de unde alege; la un cat mare e suficient un compartiment de 3 rame cu urdinis in spate la stupii varsati.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 20 Apr 2015, 07:33

Super.

Si mai simplu cum a zis cineva mai sus cu 2 gauri date in caturi una spre spate si alta spre lateral. Cand nu se folosesc se astupa cu iarba sau dopuri de pluta. Deci practic nu trebuie decat gaurile si o folie.
hntrnth@mailinator.com

Mesajde TDI » 20 Apr 2015, 07:57

hntrnth@mailinator.com scrie:Super.

Si mai simplu cum a zis cineva mai sus cu 2 gauri date in caturi una spre spate si alta spre lateral. Cand nu se folosesc se astupa cu iarba sau dopuri de pluta. Deci practic nu trebuie decat gaurile si o folie.

Si drujba pentru facut canelurile, placajul pentru despartit in 2 tăiat la dimensiune si un capac. Nu merge cu folie si sus si jos, mai trebuie si ceva aerisire.
TDI

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 20 Apr 2015, 08:06

Eu ma gandeam sa lasi caturile pe stupi si asa beneficiezi de aerisirea din podisor si capacul existent. Folia se pune intre corpuri. Ramane de rezolvat aerisirea la familia de jos.
Eu folosesc urdinise pe toata latimea cutiei pe care le reduc cu plasa de sarma. Nu am funduri cu plasa.

Ma rog... idei si idei. Intotdeauna am mers pe simplitate desi de multe ori am ajuns sa ma complic. Fiecare cu stilul lui.
hntrnth@mailinator.com

Mesajde ignatius » 19 Ian 2016, 22:12

Va salut
Am o nelamurire, cineva m-a blocat cu o intrebare.
Avem nucleu de imperechere in care matca s-a imperecheat, dar vrem sa refolosim nucleul pentru a imperechea a doua matca, apoi a treia matca, sa zicem ca trei serii de matci e suficient. Nucleul de imperechere este unul cu 3 rame de jumatati de dadant cu hranitor separat.( 2 rame de nucleu fac cat o rama dadant 1/1)
Cum procedam?
Cand luam prima matca imperecheata ca sa putem introduce a doua matca?
a doua oara introducem botca capacita in bigudiu / matca eclozionata in bigudiu?
Cum procedam ca la a doua introducere a botcii sau matcii aceasta sa fie acceptata de nucleul de imperechere?
La a doua introducere nucleul nu isi trage botca din larvele din nucleu?
Va multumesc
Ignatius din Focsani

p.s. In topicuri se dezbate mai multe formarea nucleelor si introducere botcilor la prima matca si mai putin introducerea celei de-a doa serii de macti/botci.
43 ani, pavilion apicol cu stupi 14 rame 1/1 pat cald+cat 1/2 pe 10 rame
ignatius

Mesajde un OM » 19 Ian 2016, 22:21

In general, dupa ce iau matca imperecheata, las nucleul 3-4 zile pana cand introduc noua botca, neprotejata. Daca am o serie mai grabita de botci, le dau in ziua recoltarii de matci, numai ca atunci le protejez cu bigudiuri. Revin peste 3-4 zile sa pun fagure la bigudiu (au existat cazuri cand matcile eclozionate au fost gasite moarte, desi au avut miere pe fundul bigudiului).
un OM

Mesajde ignatius » 19 Ian 2016, 22:37

ignatius scrie:Va salut
Am o nelamurire, cineva m-a blocat cu o intrebare.
Avem nucleu de imperechere in care matca s-a imperecheat, dar vrem sa refolosim nucleul pentru a imperechea a doua matca, apoi a treia matca, sa zicem ca trei serii de matci e suficient. Nucleul de imperechere este unul cu 3 rame de jumatati de dadant cu hranitor separat.( 2 rame de nucleu fac cat o rama dadant 1/1)
Cum procedam?
Cand luam prima matca imperecheata ca sa putem introduce a doua matca?
a doua oara introducem botca capacita in bigudiu / matca eclozionata in bigudiu?
Cum procedam ca la a doua introducere a botcii sau matcii aceasta sa fie acceptata de nucleul de imperechere?
La a doua introducere nucleul nu isi trage botca din larvele din nucleu?
Va multumesc
Ignatius din Focsani

p.s. In topicuri se dezbate mai multe formarea nucleelor si introducere botcilor la prima matca si mai putin introducerea celei de-a doa serii de macti/botci.

de ce lasati nucleul 3-4 zile pana cand introduceti noua botca? care este argumentul?
Dupa cat timp apare depopulare nucleului de imperechere? sau cate serii de matci se poate face cu un nucleu?
ignatius

Mesajde gabimihai » 19 Ian 2016, 23:03

Pai cum de ce ? E acelasi principiu ca la formarea starterului. Lipsa matcii si starea familiei orfane, dupa 3-4 zile introducerea unei botci e mana cereasca pentru acel nucleu, acceptarea e 100%. Depopularea nucleului se produce cam dupa 10 zile, nu total, albinele neavand matca cauta alt stup unde sunt acceptate, bineinteles cu gusa plina. Sau in cel mai rau caz, nucleul este atacat de albinele hoate, am patit-o eu, a trebuit sa-l desfiintez deoarece nu am avut nici botca nici matca sa introduc.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
gabimihai

Mesajde ignatius » 20 Ian 2016, 00:00

gabimihai scrie:Pai cum de ce ? E acelasi principiu ca la formarea starterului. Lipsa matcii si starea familiei orfane, dupa 3-4 zile introducerea unei botci e mana cereasca pentru acel nucleu, acceptarea e 100%. Depopularea nucleului se produce cam dupa 10 zile, nu total, albinele neavand matca cauta alt stup unde sunt acceptate, bineinteles cu gusa plina. Sau in cel mai rau caz, nucleul este atacat de albinele hoate, am patit-o eu, a trebuit sa-l desfiintez deoarece nu am avut nici botca nici matca sa introduc.

explic-mi cum de in astea 3-4 zile nucleul nu isi trgage botci de salvare, ca orice familie sau roi care nu are matca?

Ma refeream la depopularea unui nucleu in care imperechezi 3-4 serii de matci si la un moment dat nu mai ai suficenta populatie pntru imperecheri.
ignatius

Mesajde gabimihai » 20 Ian 2016, 21:41

Din ce am vazut eu la nuclei, populatia de albina acopera toate ramele, matca are loc limitat de ouat, uneori someaja din lipsa de spatiu, asa ca in situatia ridicarii unei matci din nucleu (sa zicem ca are pe o rama oua), albinele neavand mult de lucru (rame putine), iau in crestere repede acele oua/larve, astfel incat in cele 2,3,4 zile nu isi trag botci de salvare, abia dupa trecerea acestei perioade intervine agitatia datorata lipsei matcii. Daca sunt si alte opinii a celor care au nuclee, pot sa-si spuna punctul de vedere.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
gabimihai

Mesajde popik50 » 20 Ian 2016, 21:48

Si pe mine ma intereseaza raspunsul la intrebarile lui Ignatius...astept pererile unor crescatori de regine...
popik50

Mesajde danmirea » 20 Ian 2016, 22:42

Nu inteleg de ce trebuie sa astepti 3-4 zile nici eu....si cum de nu trage botci?

Eu cand ridic matca pun botca.....si totul e ok. Folosesc micronuclee apideea.
danmirea

Mesajde ignatius » 21 Ian 2016, 17:23

gabimihai scrie:Din ce am vazut eu la nuclei, populatia de albina acopera toate ramele, matca are loc limitat de ouat, uneori someaja din lipsa de spatiu, asa ca in situatia ridicarii unei matci din nucleu (sa zicem ca are pe o rama oua), albinele neavand mult de lucru (rame putine), iau in crestere repede acele oua/larve, astfel incat in cele 2,3,4 zile nu isi trag botci de salvare, abia dupa trecerea acestei perioade intervine agitatia datorata lipsei matcii. Daca sunt si alte opinii a celor care au nuclee, pot sa-si spuna punctul de vedere.

albinele dupa 6 ore simt lipsa matcii si isi trag botci din larvele gasite, nu asteapta 3- zile ca sa isi traga botci

Imi cer scuzer ca am pus intrebarile aici, tot in aceasta sectiune exista un topic dedicat cdespre cum procedezi dupa ce ai luat matca dintr-un nucleu.

De regula , ai luat matca si pui botca imediat, sa zicem in maxim 6 ore, unii o pun in bigudiu pentru mai multa siguranta.

Cu stima
ignatius

Mesajde Ioz25 » 22 Feb 2016, 22:38

Salut tuturor .am achiziționat cutia nicot și împreună cu nuclee de împerechere. Nu este bine dsaca țin în același curte și stupină și nucleele de împerechere ? Adică la 20 m între ele? Există o regulă în această situație?
Ioz25

Mesajde un OM » 22 Feb 2016, 22:49

Probleme: depopularea nucleelor daca nu ai populat cu albina tanara multa, posibil furtisag din partea familiilor in perioada lipsei de cules sau a hranirii defectuoase, sau nu, cu sirop.
un OM

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR