Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 01 Feb 2015, 23:51

Va salut domnu Eugen.Nu fac un secret din felul cum procedez eu cu EWK-ul.In primul rind nu populez numai cu albina tinara(doica) ci desfiintez o intreaga colonie(de carne ori agresiva ori cu matca necorespunzatoare).O scutur in propria lada ii las o rama cu papa ,impart ramele cu puiet la altii si o las asa pina seara urmatoare.Duc casetele in stupina si le populez(bine) linga colonia orfana folosind apa.Albina care mai zboara se intoarce in lada si o iau din nou.Regina nefecundata o introduc tot atunci.Casetele sunt cite 4 incadrate pe TOATE fetele cu polistiren extrudat bagate cu totul in cutie de lemn.Au in hranitor doar glucidic (fondant si sirop).Le bag in beci 5 zile .Le scot seara si le deschid pe intuneric.La 500 de metri de stupina si nu se depopuleaza.Casetele au deja faguras crescut (majoritatea) si in zilele urmatoare fetele ies la fecundat. Folosesc si culegatoare ca sa aduca polen (le populez la pomi fructiferi) traieste suficient ca nu ingrijeste puiet initial.Introduc matca la populare nu la eliberare.Casetele sunt bine izolate individual si ca grup si le tin mai mult de 2-3 zile la RECE. Am repetat citeva chesti pentru a le accentua pentru ca in unele carti anumite aspecte sunt recomandate alfel.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 09:11

janese scrie: ignatov(accent pe pe n sau pe t? cum s-o pronunta?)...o avea si el o poza cu ciurdina de nuclee puse la lucru????..pana acumaaa...eu cred ca......eu zic ca!!!!!


Ce dracu' ne-am face noi, astia prostii, daca n-ati intra voi sa ne luminati, voi desteptii care inca mai umblati pe la cursuri de cresterea... ciorilor ?!? :lol:
Fişiere ataşate
WP_20140617_010 (Medium).jpg
WP_20140701_001 (Medium).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 09:18

Daniel Popovici scrie:Si mi-a cazut fatza si a 2-a oara, cand am vazut textul cu dependenta de temperatura a cantitatii de sperma depozitate.
Sau aceasta o fi valabil doar pentru cele inseminate artificial?

Multumiri domnului Ignatov!


Tu crezi ca poti sa-mi multumesti cand "ai fatza cazuta"?!? :o
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 09:23

...
Fişiere ataşate
WP_20140701_003 (Medium).jpg
WP_20140701_004 (Medium).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 09:44

...
Fişiere ataşate
WP_20140711_012 (Medium).jpg
WP_20140512_002 (Medium).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde feederman » 02 Feb 2015, 12:48

Daniel Popovici scrie:Sau a sesizat cineva vre-un defect la matcile imperechiate in nucleu prea mic?
SAU la cele pe 1 singura rama Dadant ?
SAU in nuclei depupulati (parasiti de doici dupa populare) ?

Constatarile mele, dupa ce am lucrat cu toate tipurile de nuclee, incepand cu EKV, dublu cu rame 110x110/R cuplate, Singer, Mini, SCAS I si II, D si L, intregi, toate confectionate din scandura de 20 mm.
1. Din nucleele de dimensiuni reduse, dupa imperechere, au rezultat regine cu dimensuni reduse , care nu s-au dezvoltat ulterior. In anul urmator au roit toate familiile care au avut astfel de regine.
2. Am constatat aceeasi situatie in cazul nucleelor cu r D si L daca popularea a fost pe un singur interval.
3. Cea mai buna calitate a reginelor, a fost obtinuta in cazul nucleelor constituilte pe r D sau L cu cel putin 4 r bine populate. Calitatea super s-a abtinut in stupii de productie.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Daniel Popovici » 02 Feb 2015, 16:42

Deci avem:
1 Pe de o parte practica aplicata de dl. Ioan Popescu si Dan Margarit - "nucleu" cu populatie de o rama Dadant sau ME;
Idee sustinuta de Ignatov pe motiv ca temperatura este suficienta daca se poate dezvolta si poate ecloza matca si puietul;

2. Pe de alta parte sustinerea ideii de ghem mic (dar totusi compact si bine aprovizionat) sustinuta de amd (combatuta de altii);

3. Iar pe de alta parte ideea din teorie, sustinuta de Feederman ca cele mai bune regine se dezvolta dupa imperecherea in roi de minim 4 rame mari,
combatand cu argumente practice (si acest tip de argumente mi se par cele mai bune de luat in seama) imperecherea pe o singura rama mare sau in nucleu foarte mic.

Dupa incercarile mele pe prima varianta, mi se pare cea mai practica, dar nu ma declar foarte incantat de calitatea matcilor ("nici de aruncat, nici prea sclipitoare").

Mai exista alte pareri/concluzii - argumentate, de preferat cu rezultate reale si practice, nu cu presupuneri mai mult sau mai putin logico-filosofice ?
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 02 Feb 2015, 17:07

O remarca.La DM era UN INTERVAL (si asta initial ca mai ecloziona ceva albina pina se imperechea matca) si nucleul avea puiet deci o anumita temperatura in cuib
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 17:11

feederman scrie:
Daniel Popovici scrie:Sau a sesizat cineva vre-un defect la matcile imperechiate in nucleu prea mic?
SAU la cele pe 1 singura rama Dadant ?
SAU in nuclei depupulati (parasiti de doici dupa populare) ?

Constatarile mele, dupa ce am lucrat cu toate tipurile de nuclee, incepand cu EKV, dublu cu rame 110x110/R cuplate, Singer, Mini, SCAS I si II, D si L, intregi, toate confectionate din scandura de 20 mm.
1. Din nucleele de dimensiuni reduse, dupa imperechere, au rezultat regine cu dimensuni reduse , care nu s-au dezvoltat ulterior. In anul urmator au roit toate familiile care au avut astfel de regine.
2. Am constatat aceeasi situatie in cazul nucleelor cu r D si L daca popularea a fost pe un singur interval.
3. Cea mai buna calitate a reginelor, a fost obtinuta in cazul nucleelor constituilte pe r D sau L cu cel putin 4 r bine populate. Calitatea super s-a abtinut in stupii de productie.


1. Daca matcile eclozionate au toracele mare, putem spune ca nu s-au imperecheat bine, sau nu sunt hranite suficient pentru a depune multe oua (de aici si abdomenul mai mic).
3. Am spus si eu ca in familii mai puternice ca un nucleu, este mai mare suprafata de puiet imediat dupa imperechere. Matcile din nuclee ajung la potential maxim dupa ce dispun si ele de populatii numeroase.

Haideti sa nu tragem concluzii pripite: matca nu mai creste, sau nu se micsoreaza dupa ce a eclozionat pentru ca populatia este mica, sau eclozioneaza mai mica in nucleu si aceeasi matca ar fi eclozionat mai mare daca era in famile puternica. Se fac confuzii "grele", cand de fapt problema este in cu totul alta parte !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 02 Feb 2015, 18:27

Numarul doicilor si calitatea hranei?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Dila Daniel » 02 Feb 2015, 18:35

Daniel Popovici scrie:Mai exista alte pareri/concluzii - argumentate, de preferat cu rezultate reale si practice, nu cu presupuneri mai mult sau mai putin logico-filosofice ?

am incercat mai multe tipuri de nuclee,si am tras concluzia(personala bineinteles)ca:
1-nucleul din 3 sectiuni(independente) ce fac o rama 1/1 ma satisfac, ca rezultate si consum de albina.
cutiile insa,permit pana la 6 astfel de sectiuni,si pot ierna in ele.Manopera insa,destul de multa.
2.-pentru o productie mai relaxata(serii de maxim 48 de regine/serie-atat au 2 rame de botci),folosesc 1-3 rame de 1/1.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 19:39

un OM scrie:Numarul doicilor si calitatea hranei?


Cam despre asta ar fi vorba, numai ca faceam referire la familia doica (finisor) si la materialul prelevat.
Cat despre suprafata (cantitatea) de puiet, acest lucru depinde de cantitatea de laptisor ce poate fi "produs" de unitatea bilogica (nucleu sau familie)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 19:45

Cand familia selectata pentru reproductie este mentinuta la nivel de familie puternica, exista foarte mari sanse sa prelevam larve mici dar "batrane", oricum s-ar pozitiona rama bagata la ouat, mai ales ca se tine prea mult cont de accesul rapid la aceasta rama!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 02 Feb 2015, 20:17

Vreti sa spuneti ca intre larve de varste egale, dar luate in grija in familii diferite ca putere, vor exista accelerari in familia cu doica mai multa?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2015, 21:10

un OM scrie:Vreti sa spuneti ca intre larve de varste egale, dar luate in grija in familii diferite ca putere, vor exista accelerari in familia cu doica mai multa?


Eu m-am referit la larve de aceeasi dimensiune, dar de varste diferite.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde mircea » 02 Feb 2015, 22:22

janese scrie:ma teoreticienilor!!! :D ..unu zice ca ani de zile a experimentat diferite typuri de nuclee( si lui abia i-a dat paru la subtioara!!)..altu zice ca are sute de nuclee...dar nu e in stare sa puna o poza cu sutele alea in lucru de anu asta, de anu trecut...sau de cand o avea o poza!...altu pune un foto cu un nucleu razlet...prospat facut si proaspat vopsit...oare o avea niste nuclee ,,haisite de atatea serii de crestere sa ne arate si noua aici?..altu zice ca sunt neste ,,schepsisuri" la ewk-uri!...dar despre ,,sicritili" astea nu zice acuma!.....pretenu ignatov(accent pe pe n sau pe t? cum s-o pronunta?)...o avea si el o poza cu ciurdina de nuclee puse la lucru????..pana acumaaa...eu cred ca......eu zic ca!!!!!

Auzi Janese ?...Te trec lipsa la apel.
Cam mari pauzele astea ale tale....ce naiba faci...studiezi paralelismul picioarelor la matci in timpul zborului de imperechere ?
Vezi ca raman incepatorii fara tatucul lor, cine sa le mai dea un sfat la nevoie.
Esti de neinlocuit in chestii de astea, leatule.
Asa ca fa bine si gaseste-ti timp si de forum.
`nteles ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori