Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde danpaulprodvest » 08 Mar 2015, 21:53

danpaulprodvest scrie:Mesaj editat

Ce inseamna mesaj editat?
danpaulprodvest
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Aug 2013, 17:19
Localitate: Deva,Hunedoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde clabescu.marius » 31 Mar 2015, 00:27

Buna seara vreau si eu ceva sfaturi legate de popularea nucleelor 4/1 cu rama jumatate 1/1.Am cautat pe forum dar nu am gasit nicaieri explicat cum se foloseste acest tip de nucleu.Anul trecut am imperecheat cateva matci in cele de plastic dar nu am fost multumit din cauza spatiului mic de ouat.La nucleul 4/1 am inteles ca se procedeaza in felul urmator(va rog sa ma imi indicati variante corecte daca gresesc):in primavara am sa bag ramele la crescut si ouat.Dupa ce am puiet capacit pe ele in fiecare compartiment dau cate jumatate de rama cu puiet capacit si albina de acoperire.Intrebarea mea este mai trebuie albina scuturata sau este suficienta albina care va fi pe rama cu puiet?mai trebuie tinuti inchisi sau mutati de pe vatra ca cei de plastic daca au puiet?Va multumesc!
Fişiere ataşate
nucleu 4 in 1 la nevoie 2 roinite.jpg
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Closcutz » 31 Mar 2015, 13:33

De preferat este sa fie bine populate ramele si daca nu are albina destula pe ramele luate sa mai bagi cu polonicul, cana sau prin scuturare. La fel ar fi de preferat sa-i tii un pic la racoare sau si mai bine sa lucrezi cu doua vetre. Intrebare -intrebatoare... unde ai gasit nucleu cu rama jumate din 1/1? Da-mi mesaj privat cu adresa si pretul, te rog frumos!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde danpaulprodvest » 31 Mar 2015, 18:46

a
danpaulprodvest
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Aug 2013, 17:19
Localitate: Deva,Hunedoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde danpaulprodvest » 31 Mar 2015, 18:50

un OM scrie:Atragi hoatele cu o aerisire in lateral si mai sus fata de urdinis. Ajungi in apropierea mierii cu aerisirea. Fa o decupare in fundul nucleului. Numarul hoatelor care dau tarcoale va fi mai mic.


Dar daca hranim numai cu turte ?
Nu trebuie deranjate de prea multe ori ca in cazul hranirii cu sirop si cred ca furtisagul este mult redus.
danpaulprodvest
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Aug 2013, 17:19
Localitate: Deva,Hunedoara

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde CristianBee » 31 Mar 2015, 21:28

clabescu.marius scrie:Buna seara vreau si eu ceva sfaturi legate de popularea nucleelor 4/1 cu rama jumatate 1/1.Am cautat pe forum dar nu am gasit nicaieri explicat cum se foloseste acest tip de nucleu.Anul trecut am imperecheat cateva matci in cele de plastic dar nu am fost multumit din cauza spatiului mic de ouat.La nucleul 4/1 am inteles ca se procedeaza in felul urmator(va rog sa ma imi indicati variante corecte daca gresesc):in primavara am sa bag ramele la crescut si ouat.Dupa ce am puiet capacit pe ele in fiecare compartiment dau cate jumatate de rama cu puiet capacit si albina de acoperire.Intrebarea mea este mai trebuie albina scuturata sau este suficienta albina care va fi pe rama cu puiet?mai trebuie tinuti inchisi sau mutati de pe vatra ca cei de plastic daca au puiet?Va multumesc!


As pune 1R plina de puiet + albina , 1R mai pe jumatate plina cu puiet , 1R cladita si 1R cu miere si ceva polen iar apoi mai adaugi ceva albina daca crezi ca este necesar . Tu vrei sa pui jumatatea jumatatii de rama 1/1 cu puiet ceea ce pentru mine este putin .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde clabescu.marius » 31 Mar 2015, 21:38

Vreau sa pun jumatate de rama 1/1 cu puiet deoarece am considerat ca este suficient tinand cont ca fiecare compartiment are 3 asemenea rame.Acum nu stiu cum voi proceda.... :roll:
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 10:57

ma nepoate,sa traiesti!
problema nu este tipul ramei ci cate rame intra in cutie!(nucleu,compartiment). treaba cu nucleele... in apicultura s-a ,, inventat " nucleul ca sa imperechezi matci in albina-puiet, putina. cum le-ai facut tu si mai ales ca esti plecat cu zilele ,saptamanile,daca ai loc sa mai bagi trei-patru rame ,,oarbe" in nuleu,atunci albina,cuibul nucleului are unde sa se dezvolte si nu mai patesti ce ai patit! plus ca atunci cand te intorci de la munca il gasesti frumos si ai de unde sa iei sa mai faci alt nucleu! consumul de albina pentru imperechere se face din familiile de productie doar cand formezi nucleele,apoi nucleele le inmultesti din nuclee.
implica-te!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 11:38

cornelioandanciu scrie:Am niste lazi de multietajat care erau pentru anul trecut, cand am pierdut o multime de roi, tot din cauza plecarilor mele de acasa. :D Stiu ca exista riscuri, dar parca sint mai mici decat riscul de a pierde din nou matci imperecheate. In asta va consta experimentul. Va multumesc pentru raspuns.

termina cu ,, ixperimentele" ca costa bani!!!!
ia zi......de ce ai pierdut multi roi anu trecut???
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 18 Apr 2015, 11:48

Ideea promovata de Dan Margarit e foarte buna: un singur tip de rama peste tot.
Eu fac asa: nuclee cat mai multe in lazi 2 in 1, toamna unificari = selectie; primavara idem = Matci adevarate. Fara zgarcenie. Rad tot ce e slab, fara mila.
Problema e la tratamente, daca nu sunt bio, cu ramele, insa eu merg pe bio... deocamdata.

P.S. Am cumparat anul trecut niste stupi cu rame dadant. Cand am scos prima rama din ei mi s-au lungit urechile... nu se mai termina :lol: Toata vara am tot scurtat la rame de mi s-a acrit.
Ultima oară modificat de hntrnth@mailinator.com pe 18 Apr 2015, 11:55, modificat 1 dată în total.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 11:52

e frumos ce zici!!!! ai populat nucleee pana la data asta? ...baga niste poze!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 18 Apr 2015, 11:57

O sa bag... prin iunie :lol:
Sunt in urma rau de tot cu jumate de stupina. Avea mare dreptate Lelea Marin ca trebuie minim 5 ani sa promovezi la facultatea de albinarit.

Dar daca tot veni vorba de poze o sa revin in cateva zile cu niste poze cu rame cladite natural in centrul cuibului. Acum ploua.
Ultima oară modificat de hntrnth@mailinator.com pe 18 Apr 2015, 12:03, modificat 1 dată în total.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 12:02

nu trebui cinci ani......trebui ca stuparu la inceput...sa nu faca pe desteptu ca inventeaza el roata!......dar pe de alta parte...facultatea de albinarit nu o termini intr-o viata!!!!..cu cat stii mai multe cu atat iti dai seama ca nu stii mare lucru din viata si comportamentul(-reactia ) albinei.... la ce vrei tu sa faca ea si cum reactioneaza ea mereu total diferit de cum a reactionat data trecuta!!!!!!.opt clase de albinarit...liceul de albinarit...da...cinci ani ajung!!!(asta daca nu ai stat in generala,liceu ,la bere pe maidan si ai studiat,ascultat,spionat,..nu ai fost superficial...nu ai fost cu ochii pe ...cat scoti de la o familie de albine..etc
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 18 Apr 2015, 12:05

Corect.

Insa daca vrei sa faci bani din albine trebuie minim 5 ani. Daca tii 3-4 stupi asa de pan plesir, sa fim seriosi... m-as axa pe cosnite.

Greutatea la ora actuala in albinarit consta in varroa, boli, pesticide, clima haotica etc. Eu unul sunt pesimist ca se mai poate face ceva in tara asta. Totul e la pamant... dar macar mor cu sabia in mana. :)

Statul sau UE-ul ne vrea prosti si falimentari. Domnul cu mila.
Ultima oară modificat de hntrnth@mailinator.com pe 18 Apr 2015, 12:09, modificat 1 dată în total.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 18 Apr 2015, 12:08

hntrnth@mailinator.com scrie:O sa bag... prin iunie :lol:
Sunt in urma rau de tot cu jumate de stupina. Avea mare dreptate Lelea Marin ca trebuie minim 5 ani sa promovezi la facultatea de albinarit.

Dar daca tot veni vorba de poze o sa revin in cateva zile cu niste poze cu rame cladite natural in centrul cuibului. Acum ploua.

te rog sa ne axam pe topicul asta la nuclee,imperechere..etc..baga poze cu ,,compartimentele cate 2"...cate rame ai in compartiment...cate nuclee populezi o data...din cate familii iei puiet????cum iei???etc!!!hai ca incerc sa te trag de limba!!! :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 18 Apr 2015, 12:17

Scuze... revin mai tarziu, sau luni... nevasta ma pune la treaba

O rama de puiet + 1 miere + albina scuturata./ 4 rame per compartiment. / Nu sunt ideile mele... Michael Palmer..

https://www.youtube.com/watch?v=nznzpiWEI8A
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori