Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jonny_it » 06 Iul 2016, 14:20

ignatius scrie:albinele dupa 6 ore simt lipsa matcii si isi trag botci din larvele gasite, nu asteapta 3- zile ca sa isi traga botci


Trag botci si dupa 2 ore, am testat si dupa 1 ora si merge, ideea este sa il afumi putin cand il faci :lol:
De obicei fac starterul seara si dimineata transvazez.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Sam » 06 Iul 2016, 17:58

Kingraa scrie:Mulțumesc. Știam că cea care iese prima le distruge pe celelalte. Dar mi s-a părut interesant că a ieșit pe laterală și nu pe jos. De ascultat pot eu sa-l tot ascult ca mie tot bâzâit mi se pare :oops: :roll: :lol:
În cel mai rău caz ce s-ar fi putut întâmpla ? E posibil ca albinele de la ele citire să fi ros ambele botci (doar aceste 2 botci erau în nucleu )? Se poate așa ceva ? Sau să stau liniștit și să mai verific săptămâna viitoare pe luni, marți, miercuri ?


Salut,
Da am patit si eu sa-mi roada botcile. S-a intamplat in mai multe situatii(posibil una din aceste situatii sa fie valabile si in cazul tau) :
- ori nu se simtea orfan inca;
- ori isi trasese botci de salvare;
- s-a intamplat sa am cateva oua in fagurii nucleului, sa roada botca plantata si sa astepte ca ouale sa devina larve sa-si creasca botci de salvare din acestea;
- am plantat botca in locul altei botci de salvare facuta de nucleu. A fost roasa chiar si asa (aici rog colegii sa-mi spuna ce-i de facut, consider ca asta nu trebuia sa se intample!);
- din greseala in nucleu am luat matca batrana;
- doua nuclee s-au unit datorita unei diafragme pseudo-etanse, am pierdut fie una din botcile unui nucleu, fie o matca.


Raspunsul meu nu este cu pretentie de vedict. Rog colegii mai experimentati sa fie atenti si sa dea un raspuns in concordanta cu informatiile transmise de Kingraa. Daca 2 botci au fost plantate si ambele sunt roase doar pe lateral, nu cred ca a eclozionat una din acele 2 matci. Nu zic ca este imposibil sa intre alta matca aflata la zbor de imperechere din greseala in acest nucleu(banuiesc ca asta a vrut sa spuna un coleg mai sus), insa este putin probabil. Locatia este doar cu nuclee de imperechere care seamana intre ele? Cand ai verificat botcile presupun ca puteai vedea o matca tanara alergand pe ramele unui nucleu...

Daca a ros botcile din care vroiai sa obtii matca imperecheata, nu cred ca-i ok sa stai sa vezi ce se intampla... incearca sa-ti dai seama care a fost cauza.
Sa ne spui daca ai ajuns la o concluzie!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde asd2 » 07 Iul 2016, 08:01

Posibil matca neimperecheata. Desfinteaza-l si gata.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde ignatov andrei » 07 Iul 2016, 15:47

Concluzii false si pripite!

Albinele nu elimina dacat botcile cu probleme:
- moarte;
- boala;
- au matca.

Niciodata albinele fara matca (chiar daca au oua sau botci) nu vor elimina botca!

Vine "cate unul" (facut expert la apelul bocancilor, cu argumente mii de prin "literatura anglo-saxona) si explica ce si cum a patit el:
- am pus botca, n-au "acceptat-o", apoi am pus botca conform... si au "acceptat-o".
uitand sa specifice ca, totusi, este vorba de ALTA BOTCA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde asd2 » 10 Iul 2016, 12:48

De regula virginele creaza probleme, fie ca au eclozat loco sau au intrat ilicit... cum zic anglo saxonii... trouble maker.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde yuonyuon » 29 Iul 2016, 23:46

Voi nu aveti probleme cu nucleele la temperaturile astea de peste 35 de grade? unde am vatra nu e umbra si cateva nuclee si roinite au avut de suferit , puiet mort etc . temperaturi mari albina putina .
Ce masuri luati pentru a prevenii , polistirenu in capac e deajuns?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde apivasmob » 30 Iul 2016, 05:36

yuonyuon scrie:Voi nu aveti probleme cu nucleele la temperaturile astea de peste 35 de grade? unde am vatra nu e umbra si cateva nuclee si roinite au avut de suferit , puiet mort etc . temperaturi mari albina putina .
Ce masuri luati pentru a prevenii , polistirenu in capac e deajuns?


Pune ceva pe capace,iarba, crengi etc sau umbrele de plaja :) .
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde cucubau » 30 Iul 2016, 20:51

yuonyuon scrie:unde am vatra nu e umbra si cateva nuclee si roinite au avut de suferit , puiet mort etc . temperaturi mari albina putina .

Temperaturile de acum nu creaza asa mari probleme , de vina s-ar putea sa fie fumagilinul administrat in cantitate prea mare.
La mine problemele sunt de felul:https://badislava.sunphoto.ro/vara_2016/107325683
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 30 Iul 2016, 22:33

Fiecare cu nacazul lui.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde yuonyuon » 30 Iul 2016, 22:36

cucubau scrie:
yuonyuon scrie:unde am vatra nu e umbra si cateva nuclee si roinite au avut de suferit , puiet mort etc . temperaturi mari albina putina .

Temperaturile de acum nu creaza asa mari probleme , de vina s-ar putea sa fie fumagilinul administrat in cantitate prea mare.
La mine problemele sunt de felul:https://badislava.sunphoto.ro/vara_2016/107325683
roii iam facut pe o rama 50 mancare 50 puiet acum o luna. la FS sau imperecheat . Acum au cate o rama de capacit(nou) si albina ecluzionata la inceput . dar e mult puiet mort scos afara . asta la 4 5 roi care sunt mai slabi . eu dau vina pe temperatura( prea mare) .

S inteleg ca ce i sub 2 rame deja au probleme la temperaturi peste 33 de gr. adica nu mai reusesc sa mentina temperatua sub 35 de grade in cuib?

Eu folosesc numai varachet
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde cucubau » 31 Iul 2016, 09:12

In procesul de crestere si imperechere cea mai mare problema o constituie stresul. In conditiile de stres beneficiare sunt nosemoza acompaniata de septicemie si LE.
De acea in procesul de producere de matci se foloseste ""fumagilin"" , fara fumagilin sansele de succes sunt impartite , cu el sansele cresc.
Odata aparute , problemele pot fi combatute cu eforturi mult mai mari , simpla administrare de fumagilin ne mai fiind eficienta.
Formarea unui roi indiferent de metoda poate fi comparata ca stres si suferinta cu o fractura osoasa la om.
Daca fractura este urata si este necesar a se folosii bisturiul ganditi-va ce s-ar intampla daca medicul v-ar administra medicamente pentru despaduchere si nu antibiotice pentru a prevenii o eventuala infectie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde yuonyuon » 31 Iul 2016, 14:08

un OM scrie:Fiecare cu nacazul lui.

bine ai zis.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Catalin Ene » 18 Oct 2016, 16:19

Salutare.

Ce parere aveti de nucleele de imperechere SCAS 1 (sau tip ACA), cele cu 3 rame de jumate, 1/2.

Am tot citit si pentru anul viitor parca m-as opri la acesta, singurul impediment ar fi rama pliabila cu care trebuie avut grija sa nu omoram albinele.

Colegii care au folosit acest timp de nucleu, ne pot impartasi impresii, avantaje, dezavantaje?

Ma intereseaza un nucleu care nu foloseste foarte multa albina dar care sa produca matci de calitate si din ce am vazut acesta ar fi un model potrivit.

Multumesc
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jonny_it » 18 Oct 2016, 16:25

Catalin Ene scrie:Ma intereseaza un nucleu care nu foloseste foarte multa albina dar care sa produca matci de calitate si din ce am vazut acesta ar fi un model potrivit.


Sunt foarte folosite de institudele de la noi.
Si eu am o parte din nuclee asa, iar o parte cu rame mai mici.
Ambele sunt bune dar nici un unul nu poate fi tinuta o regina timp indelungat, isi pierde din calitati din lipsa de spatiu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Cristian IONITA » 18 Oct 2016, 17:27

eu folosesc ceva de genu' (rama de 1/2 impartita in 3 + hranitor).


Avantaje:
- usor si economic de populat (pui albina cu cana/polonicu, adaugi botca simplu, etc);
- usor de hranit/cladit (in hranitor adaug hrana pasta (miere cu zahar, turta, etc);
- usor de manipulat (fiind mici le poti transporta si-n sacosa de supermarket, incap in portbagaj de turism, etc);

dezavantaj:
- trebuiesc verificate si "valorificate" reginele in timp scurt altfel da pe afara - sau in caz de probleme ale reginei se goleste peste noapte;
- fiind mici si relativ inghesuite este mai complicat de identificat si prins regina daca se refugiaza pe peretii nucleului, dar eu in cazuri dintrastea inghid la loc si revin peste 10-15 minute ... sigur gasesc regina pe rame.

am renuntat la "pliabilitate", am desfacut rama pliabila in cate 3 rame mici si le scot/verific separat
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde un OM » 18 Oct 2016, 18:02

Incepatorilor as recomanda sa se orienteze spre rame, care imbucate sa fie de marimea leatului superior al ramei normale. Sa incerc sa fiu mai clar. Chiar daca inaltimea ramei fractionate este de 1/2, 3/4 sau Dadant, chiar daca este fractionata in doua sau trei ramute, atunci cand sunt cuplate cele doua-trei rame sa fie de lungimea unei rame intregi 1/2, 3/4, Dadant adica 470 mm.
De ce va indemn pentru rame imbucate? Nu aveti posibilitatea sa valorificati doar matca, atunci transferati ramele fractionate intr-un roi mai mare, adaugati rame intregi, roisorul poate deveni roi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori