Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Calitatea trantorilor

Mesajde stefanbad » 27 Apr 2020, 15:47

Se poate folosi aceeasi matca pentru transvazare si pentru puietul de trantori care va fi apt pentru imperecherea cu viitoarele matci?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde jonny_it » 27 Apr 2020, 15:55

stefanbad scrie:Se poate folosi aceeasi matca pentru transvazare si pentru puietul de trantori care va fi apt pentru imperecherea cu viitoarele matci?


Consangvinizare .... se practica, dar doar in anumite conditii.
Tot consangvinizare dar putin mai sigura: Transvazezi dintr-o regina si cresti trantori din surorile ei(matusa / nepot). Totusi si aceasta se practica doar in cazuri speciale si nu pentru a produce regine care vor fi introduse in familii de productie. Se face doar pentru a imbunatati si fixa anumite caracteristici.

Daca dai mai multe detalii pot sa iti dau un sfat mai la obiect.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde stefanbad » 28 Apr 2020, 08:09

Am pus ochii pe 2 matci productive si care au trecut cu bine iarna, au turat motoarele primavara mai repede si mai tare decat celelalte, si culmea ii notasem si ca avand cele mai blande albine.
Pentru ca inca nu stapanesc metoda transvazarii cu lateta, voi baga in amandoi (pentru a fi sigur ca am suficiente larve) cutii Nicot. Vroiam sa las tot in stupii astia trantori care sa ajunga la maturitate pentru fecundarea matcilor. Daca reusesc sa am material doar dintr-o singura cutie, problema e rezolvata: scot trantorii doar din stupul donator de larve, daca nu ar fi mai complicat. Poate ar fi mai bine totusi sa aleg alt stup crescator de trantori.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 28 Apr 2020, 09:50

Mai intai o intrebare: cati stupi ai? E greu de stiut cu ce trantori se vor imperechea reginele daca stupul crescator de trantori si nucleele de imperechere nu sunt izolate undeva unde pe o raza de macar 10 km nu exista alti stupi. Asta in afara cazului cand se face imperechere artificiala.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde stefanbad » 28 Apr 2020, 10:00

Am 40 de stupi.
Asa este, e greu de controlat imperecherea in aer liber, mai ales ca am observat o stupina la 2 km de mine (cine stie cati or mai fi "ascunsi"), dar macar as putea asigura o densitate mai mare de trantori proprii, crescand sansele sa obtin un procent cat mai mare de matci cu caracteristicile dorite.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde jonny_it » 28 Apr 2020, 11:14

stefanbad scrie:Am 40 de stupi.
Asa este, e greu de controlat imperecherea in aer liber, mai ales ca am observat o stupina la 2 km de mine (cine stie cati or mai fi "ascunsi"), dar macar as putea asigura o densitate mai mare de trantori proprii, crescand sansele sa obtin un procent cat mai mare de matci cu caracteristicile dorite.


Creste trantori din cat mai multe familii pentru a avea o varietate cat mai mare. Chiar daca o sa mai fie si cate un trantore de la familii mai agresive, slab productive sau roitoare. Cu cat albinele dintr-o familie sunt mai variate cu atat sunt mai sanatoase si o sa produca mai mult.

Daca esti pe aproape de Iasi, Neamt sau Vaslui pot sa vin sa iti inseminez cateva regine, nu te costa nimic. Fiicele le lasi sa se imperecheze la liber cu cat mai multi trantori.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde stefanbad » 28 Apr 2020, 12:17

jonny_it scrie:Daca esti pe aproape de Iasi, Neamt sau Vaslui pot sa vin sa iti inseminez cateva regine, nu te costa nimic. Fiicele le lasi sa se imperecheze la liber cu cat mai multi trantori.

Multumesc de oferta, nu pot sa profit de ea - sunt undeva pe langa Bucuresti.
Am sa las trantorii din mai multe familii.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde ignatov andrei » 28 Apr 2020, 22:33

Vasile_Bucovineanu scrie:Mai intai o intrebare: cati stupi ai? E greu de stiut cu ce trantori se vor imperechea reginele daca stupul crescator de trantori si nucleele de imperechere nu sunt izolate undeva unde pe o raza de macar 10 km nu exista alti stupi. Asta in afara cazului cand se face imperechere artificiala.


Nici chiar asa... cu 10km!
Daca si noi exageram... nu mai e nevoie sa ne miram de incepatori! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde ignatov andrei » 28 Apr 2020, 22:38

stefanbad scrie:Se poate folosi aceeasi matca pentru transvazare si pentru puietul de trantori care va fi apt pentru imperecherea cu viitoarele matci?


Invata, aproape de perfectie, tehnologia cresterii matcilor...
Dupa ce o stapanesti, poti vorbi si de trantori...!
O matca cu caractere apropiate de perfectiune, nu se va imperechea mai departe de 100 metri de nucleu (roi, familie etc.)
Asa ca...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde ignatov andrei » 29 Apr 2020, 18:50

ignatov andrei scrie:
stefanbad scrie:Se poate folosi aceeasi matca pentru transvazare si pentru puietul de trantori care va fi apt pentru imperecherea cu viitoarele matci?


Invata, aproape de perfectie, tehnologia cresterii matcilor...
Dupa ce o stapanesti, poti vorbi si de trantori...!
O matca cu caractere apropiate de perfectiune, nu se va imperechea mai departe de 100 metri de nucleu (roi, familie etc.)
Asa ca...


Am fost intrebat despre genetica matcilor care au caractere apropiate de perfectiune. :lol:
De cand am intrat pe acest forum am incercat sa explic diferenta intre CARACTERE si INSUSIRI.
Cand spunem CARACTERE, ne referim la forma si marimea individului (cap, torace, abdomen, picioare etc.).
Cand vorbim de blandete, harnicie, rezistenta... atunci ne referim la INSUSIRI!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde Balian » 29 Apr 2020, 19:09

Am o întrebare. Am înțeles că trântorii pot deplasa până la 15km. Trântorul nu este chiar așa harnic
și nu cred că are rezrvor de combustibil așa mare să parcurgă această distanță. Însă dacă sunt multe
stupine pe această distanță, trântorul trecând prin stupină în stupină poate parcurge această distanță.
Mă gândesc eu. Este adevărat?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde ignatov andrei » 29 Apr 2020, 19:56

Balian scrie:Am o întrebare. Am înțeles că trântorii pot deplasa până la 15km. Trântorul nu este chiar așa harnic
și nu cred că are rezrvor de combustibil așa mare să parcurgă această distanță. Însă dacă sunt multe
stupine pe această distanță, trântorul trecând prin stupină în stupină poate parcurge această distanță.
Mă gândesc eu. Este adevărat?


DA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde jonny_it » 29 Apr 2020, 21:28

Balian scrie:Am o întrebare. Am înțeles că trântorii pot deplasa până la 15km. Trântorul nu este chiar așa harnic
și nu cred că are rezrvor de combustibil așa mare să parcurgă această distanță. Însă dacă sunt multe
stupine pe această distanță, trântorul trecând prin stupină în stupină poate parcurge această distanță.
Mă gândesc eu. Este adevărat?


Pana moare trece granita in Ungaria/Serbia/etc si nici nu sta in carantina :lol:
Cam astea sunt distantele ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde jonny_it » 29 Apr 2020, 21:36

ignatov andrei scrie:O matca cu caractere apropiate de perfectiune, nu se va imperechea mai departe de 100 metri de nucleu (roi, familie etc.)
Asa ca...


Matca aia este mai grea, aripile aproape la fel cat si una iesita dintr-o botca de salvare.
Regina din botca de salvare(am dat un exemplu, poate fi orice regina crescuta necorespunzator) zboara mai mult pentru ca este mai usoara si in speranta ca gaseste trantori mai variati cu care sa se imperecheze si apoi albinele rezultate sa fie cat de cat ok astfel incat caracterele ei sa nu influenteze atat de mult sansa de supravetuire a coloniei. Daca este sa despicam firul in patru ne dam seama ca unele lucruri nu sunt intamplatoare, albinele au supravetuit milioane de ani, s-au perfectionat continuu pentru a supravetui.
Pe viitor probabil o sa se adapteze si sa se descurce cu turta pusa in ianuarie de apicutorul "inteligent" care vrea sa doarma linistit :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Calitatea trantorilor

Mesajde yuonyuon » 29 Apr 2020, 21:37

daca bagi o rama cu celule de trantori(la o familie puternica) probabilitatile sunt inclinate in favoarea ta.....(sunt hobby la capitolu matci|) la partea cu trantorii chiar nu imi bat capu...daca sunt familii puternice atunci acelea vor avea mai multi trantori...

dar din ce vad eu la cate 40 de matci pe care le fac ..cam toate se imperecheaza deasupra nucleelor de împerechere l a vreo 6-12 m inaltime ...
mai mult ca sigur trantori tot de la mine....(sau asa cred eu)
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori