Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 30 Oct 2012, 20:15

Dragos2006 scrie:Momentat doar nea Radu Jan face insamantare artificiala . E un om normal , de la tzara , nu se da mare profesor dar e superbazat pe meserie.


Mai sunt si altii.
Ca sa fiu rau ma pun si pe mine, cu toate ca am insamantat doar 150(aprox). La vara o sa vad cum se comporta astfel de matci in anul 2 de viata.
Daca esti interesat sa testezi discutam pe M.P.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2012, 21:15

Sa ajungem la performantele vesticilor in orice domeniu ne mai trebuie 20 de ani asta ca sa nu zic 200 . Mai rapid, ca viata e scurta, cumparam matci de la ei, cum procedam cu toate speciile din zootehnie. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Mircea_63 » 30 Oct 2012, 21:35

Suntem mai performanti ca ei (nu e vorba de dintr`astia ca mine). Ia uite stuparul roman vs. stuparul vestic
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde trantor » 30 Oct 2012, 21:46

Am vrut sa incep cu OFF TOPIC , dar nu pot sa scriu decat OFF!
Daca nu as avea doi copii, care oricum isi cauta viitorul pe afara, as taia padurea care o am la ras, as vinde porumbul si graul cu teren cu tot si eventual si prepelitele de pe el la italieni si as cumpara porcul de Craciun din Vietnam.... ca oricum viata este scurta , nu-i asa peterneamt?

performatele vesticilor sunt la fel ca ale noastre, noi le vedem altfel si mai si strigam in gura mare.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 30 Oct 2012, 21:46

@Peter, nu este chiar asa.

Un exemplu din zootehnie mai intai:

Aici in zona de munte sunt cateva rase locale de vaci(sa zicem baltata romaneasca), tinand cont ca pe timp de vara ele merg pe munti si pasc iarba, adica intretinere aproape 0 sunt net superioare unor holstein care sunt bune doar la ses sau in ferme inchise/adapost.
La fel cum daca am duce vacile noastre in Olanda rezultatele lor ar fi sub cele ale vacilor holstein.
Stii de ce? Pentru ca vacile alea s-au adaptat aici, au facut asta in multe sute/mii de ani.
Ce am scris mai sus este o explicatie "babeasca", asa ca sa fie totul clar.

La albine situatia este cam aceeasi dar este ireversibila, adica odata ce ai introdus o anumita rasa intr-o zona cu greu o poti inlocui pe cea existenta; la fel de greu este si sa obtii matci din rasa noua; greu, dar nu imposibil; totusi tinand cont de modul cum se face apicultura la noi este imposibil, deci chiar si cu importuri masive de matci se ajunge la un hibrid intre rasa locala si rasa importata; hibridul este hibrid ...

La noi discutiile mai aprinse despre introducerea de rase noi apar intotdeauna dupa anii mai prosti dpdv apicol. Anii cand "marii" apicultori o cam dau in bara si dau vina pe albine/vreme/etc ..

PS: Un articol destul de interesant http://www.transilvaniabusiness.ro/Rase ... trainatate
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde pst_claudiu » 30 Oct 2012, 22:11

In alte tari se importa sperma de trantor pentru insamantari artificiale.In America au cele mai bune rase de matci din europa, ba mai mult Susan Cobey a lucrat si a dezvoltat "New World Carniolan".Femeia asta a lucrat si cu Ruttner.(vorbea cineva de apicultor de succes?)
Eu cred ca e o perceptie gresita ca tot ce e din afara e nasol. Depinde de unde cumperi. In toamna asta am vazut diferenta intre matci de afara si matci de la institut. Ramane la vara sa ma pronunt dupa ce vad si productia de miere.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2012, 22:20

Daca pe vremea Marelui Domn Harnaj aveam si noi un cuvint de spus in domeniul apiculturii acum.....Cind cumparam matci de la institut, le cautam pe cele galbene.....Pe vremuri fondul genetic era improspatat cu material de la cei mai buni apicultori care aveau poza in revista si recunostinta noastra. Dupa 89 institutul a progresat asa de mult ca nu am cuvinte sa il laud dar nu-i nimic de capul lui. :mrgreen:
Nu trebuie ca diferenta sa fie mare, 1 rama 2 in plus pe stup extras, atirna mult la bugetul familiei. Eu nu incerc sa va conving, pritenii stiu de ce ! ;) Si nu ii enumar pentru ca sunt forumisti . :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 31 Oct 2012, 11:46

pst_claudiu scrie:Eu cred ca e o perceptie gresita ca tot ce e din afara e nasol.


Eu cred ca perceptia este exact invers, adica noi avem impresia ca tot ce vine din strainatate este mai bun ;)
In majoritatea cazurilor este adevarata, dar nu in toate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 31 Oct 2012, 11:48

peterneamt scrie: Nu trebuie ca diferenta sa fie mare, 1 rama 2 in plus pe stup extras, atirna mult la bugetul familiei. Eu nu incerc sa va conving, pritenii stiu de ce ! ;) Si nu ii enumar pentru ca sunt forumisti . :lol:


Da, dar si 50-70 de euro/familie la fiecare 2 ani atarna mult ...
Sunt destul de multi pe forum care sustin sus si tare ca rasa X este mai ok si ei sunt muritori de foame de pe urma apiculturii, sa nu intram in amanunte pentru ca iar se suprara lumea. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Dragos2006 » 31 Oct 2012, 14:23

problema nu este ca ei sunt muritori de foame , problema este ca mor de oftica pe cei care fac bani dupa rasa locala.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde teinegru64 » 31 Oct 2012, 14:46

jonny_it scrie:
peterneamt scrie: Nu trebuie ca diferenta sa fie mare, 1 rama 2 in plus pe stup extras, atirna mult la bugetul familiei. Eu nu incerc sa va conving, pritenii stiu de ce ! ;) Si nu ii enumar pentru ca sunt forumisti . :lol:


Da, dar si 50-70 de euro/familie la fiecare 2 ani atarna mult ...
Sunt destul de multi pe forum care sustin sus si tare ca rasa X este mai ok si ei sunt muritori de foame de pe urma apiculturii, sa nu intram in amanunte pentru ca iar se suprara lumea. ;)

Gresit...cand iti permiti sa dai 50 de euro se zice ca esti investitor.Si atunci musai sa mai ai 50 de euro pentru stimulari.....ca asa zice prospectu”...aici e problema. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 31 Oct 2012, 15:04

Dragos2006 scrie:problema nu este ca ei sunt muritori de foame , problema este ca mor de oftica pe cei care fac bani dupa rasa locala.


Doar de ce nu ar muri si capra vecinului? :)

In momentul cand exista 5-10 crescatori de matci in tara care vand ceva cat de cat ok daca vrei sa intri pe piata trebuie sa vinzi ceva superior sau sa vii cu ceva total nou, adica alta rasa. Pinguinii pun botul si unii fac niste bani(din miere/polen nu sunt in stare). Un mic rezumat. In rest muulta gargara inutila ...

Distractiv este ca cei care au interese au dat drumul(probabil neintentionat; papagali se gasesc foarte usor) si la niste catelusi care sustin sus si tare unele chestii chiar daca este evident ca nu au habar despre ce vorbesc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde lucky5strike » 31 Oct 2012, 19:09

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde valter » 31 Oct 2012, 20:01

pst_claudiu scrie:In alte tari se importa sperma de trantor pentru insamantari artificiale.In America au cele mai bune rase de matci din europa...



Fara a ne supara nejustificat(cu atat mai mult pst claudiu) aceasta ''duma'' poate sa ne edifice asupra a ce este lumea apicola astazi si ce va deveni.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde Ioan Guist » 31 Oct 2012, 20:16

teinegru64 scrie:cand iti permiti sa dai 50 de euro se zice ca esti investitor.Si atunci musai sa mai ai 50 de euro pentru stimulari.....ca asa zice prospectu”...aici e problema. :lol:


O matca de productie din linii selectionate ,vanduta apicultorilor costa 12 euro in germania.Adica 4 kg de salcam la EG sau 2 la taraba.Merita sa ai o matca predictibila in familie pentru asta.
Calculul , deci, este altul.

Pentru un apicultor ce-si asigura singur matcile, matca de prasila poate fi oricit.O are 5 ani si merge pe ea.

In rest ... pareri si intrigi sterile.Afirmatii fara acoperire.Rautati.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde MIHAI BALS » 31 Oct 2012, 22:43

in legatura cu SUBIECTU!
daca e cineva care se pricepe dar n-are suport material ma poate contacta,0766404197.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori