Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

albina de urali

Mesajde cristi arad » 23 Noi 2011, 23:25

zice-se ca rusii detin o rasa de albine de urali, rezistente la frig, cu prolificitate si docilitate buna, harnice, s-a intalnit cineva, sau daca stie ceva despre subiect?
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: albina de urali

Mesajde gica » 23 Noi 2011, 23:57

La ce-ti foloseste?
Ceva ceva stiu eu de la tata care a fost turist pe acolo dar nu inteleg ce vrei,daca vrei sa lucrezi prin zona se poate.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: albina de urali

Mesajde cristi arad » 24 Noi 2011, 23:54

gica scrie:La ce-ti foloseste?
Ceva ceva stiu eu de la tata care a fost turist pe acolo dar nu inteleg ce vrei,daca vrei sa lucrezi prin zona se poate.

vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: albina de urali

Mesajde giovanni » 25 Noi 2011, 02:39

cristi arad scrie:
gica scrie:La ce-ti foloseste?
Ceva ceva stiu eu de la tata care a fost turist pe acolo dar nu inteleg ce vrei,daca vrei sa lucrezi prin zona se poate.

vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea


din ce au incercat cei de la institut si prin alte zari ,singura rasa care o imbunatateste pe Carpatina este Caucazica , nu mai bateti campii ca sii aia din Urali este probabil incrucisata cu Caucaziana doar e cea mai buna din Rusia si este in curtea lor,
Fişiere ataşate
800px-Bienenkoenigin3.jpg
o albina frumoasa si buna
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: albina de urali

Mesajde gica » 25 Noi 2011, 09:37

cristi arad scrie:vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea

Domnule,rasa se numeste ''albina medie ruseasca''.Dupa razboi cand lumina venea doar de la rasarit au fost aduse si la noi.A fost un dezastru.
In alta ordine de idei unii nu stiu ce sa mai faca ca sa pastreze rasa locala cat mai curata si altii sunt pe contra.
Lasa dom'le ca sunt rezistente si ale noastre.Daca nu mor de frig la Horia ch,la Arad nu sunt probleme.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: albina de urali

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 15:00

gica scrie:
cristi arad scrie:vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea

Domnule,rasa se numeste ''albina medie ruseasca''.Dupa razboi cand lumina venea doar de la rasarit au fost aduse si la noi.A fost un dezastru.
In alta ordine de idei unii nu stiu ce sa mai faca ca sa pastreze rasa locala cat mai curata si altii sunt pe contra.
Lasa dom'le ca sunt rezistente si ale noastre.Daca nu mor de frig la Horia ch,la Arad nu sunt probleme.

ce-nseamna dezastru, dezvolta. trebuie stiut un lucru - o rasa pura se obtine prin consangvinizare, incrucisarea dintre 2 rase cu un oarecare grad de consangvinizare da la descendenti de linie 1, fenomenul de HETEROZIS - insusiri valoaroase deosebite pentru indivizi. deci aici este partea interesanta zic eu ; eu sunt multumit si de albina noastra doar si eu carpatine am, dar iscodesc sa vedem daca cineva are vre-un raspuns concret la problema in cauza
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: albina de urali

Mesajde proapis13 » 25 Noi 2011, 20:23

cristi arad scrie:trebuie stiut un lucru - o rasa pura se obtine prin consangvinizare

CONSANGVINIZÁRE s.f. (Biol.) Metodă aplicată în lucrările de selecție și de ameliorare, care constă în fecundarea efectuată între organisme înrudite. - Din consangvin. Sursa : DEX '98
Pai ori e pura ori e consagvina;vezi ca te contrazici singur :!:
Puteai mai simplu sa scrii despre 2 rase de albine din zone apropiate
cum este la noi in Mehedinti;noi o tinem pe a noastra ca avem carpatina
iar ei la 1 km sustin ca au numai carnica sau ligustica
In realitate toate 3 rasele coabiteaza si se amesteca genetic pe cativa km
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: albina de urali

Mesajde cristi arad » 03 Dec 2011, 21:21

proapis13 scrie:
cristi arad scrie:trebuie stiut un lucru - o rasa pura se obtine prin consangvinizare

CONSANGVINIZÁRE s.f. (Biol.) Metodă aplicată în lucrările de selecție și de ameliorare, care constă în fecundarea efectuată între organisme înrudite. - Din consangvin. Sursa : DEX '98
Pai ori e pura ori e consagvina;vezi ca te contrazici singur :!:
Puteai mai simplu sa scrii despre 2 rase de albine din zone apropiate
cum este la noi in Mehedinti;noi o tinem pe a noastra ca avem carpatina
iar ei la 1 km sustin ca au numai carnica sau ligustica
In realitate toate 3 rasele coabiteaza si se amesteca genetic pe cativa km
salve :D

nimeni nu se contrazice d-le proapis, dar nu-i cazul sa zicem ca vulpea care, daca nu ajunge la struguri zice ca-s acri (o vorba din popor)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: albina de urali

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 12:28

cristi arad scrie:
gica scrie:
cristi arad scrie:vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea

Domnule,rasa se numeste ''albina medie ruseasca''.Dupa razboi cand lumina venea doar de la rasarit au fost aduse si la noi.A fost un dezastru.
In alta ordine de idei unii nu stiu ce sa mai faca ca sa pastreze rasa locala cat mai curata si altii sunt pe contra.
Lasa dom'le ca sunt rezistente si ale noastre.Daca nu mor de frig la Horia ch,la Arad nu sunt probleme.

ce-nseamna dezastru, dezvolta. trebuie stiut un lucru - o rasa pura se obtine prin consangvinizare, incrucisarea dintre 2 rase cu un oarecare grad de consangvinizare da la descendenti de linie 1, fenomenul de HETEROZIS - insusiri valoaroase deosebite pentru indivizi. deci aici este partea interesanta zic eu ; eu sunt multumit si de albina noastra doar si eu carpatine am, dar iscodesc sa vedem daca cineva are vre-un raspuns concret la problema in cauza

ascultati scripca lui nea gica.e stradivarius si e manuita bine ;)
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: albina de urali

Mesajde cristi arad » 06 Ian 2012, 20:47

cornelioandanciu scrie:
cristi arad scrie:
gica scrie:La ce-ti foloseste?
Ceva ceva stiu eu de la tata care a fost turist pe acolo dar nu inteleg ce vrei,daca vrei sa lucrezi prin zona se poate.

vezi d-ta nea gica, nu ar folosi neaparat rasa curata ci o hibridare cu a noastre carpatinele - eu zic ca le-ar face mai rezistente la iernat , parerea mea

Cei care aduc alte rase de pe alte meleaguri ar trebui pedepsiti.Tot asa au intrat si albinele ucigase in SUA, un individ a vrut sa aduca o rasa mai productiva, numai ca aceaste albine erau aclimatizate la clima din Africa, in SUA devenind deosebit de agresive.Cine poate garanta ca nu exista pericolul ca un individ care nu stie cate urechi are albina sa faca o asemenea prostie si la noi? Domnule Cristi, utilizati la maxim rasele disponibile deja in Romania si veti avea rezultate maxime.

eu nu ma plang de rezultate cu carpatina, discut la modul detasat despre rasa ruseasca si cei care indraznesc sa aduca alte albine la noi, sa-i torturam prin strangere de oua, sa le otravim fantanile si sa-i scalpam ca nu care cumva sa indrazneasca :lol: :roll:
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori