Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2014, 12:29

Ioan Guist scrie:Aaaa domnu' crescator de carpatina neaose din danemarca si uk si din freieratus-land. Pai zi asa frate ! Ca pe domnul l-am vazut o data si s-a facut ca nu ma vede.Data viitoare o sa ma vada. :lol:


Cand nu v-am vazut? Daca va vedeam sigur spuneam ceva.

Ioan Guist scrie: Uite, un om ce se ocupa ca la carte de buckfast , e sunat si apostrofat ca nu trimite comenzile si ca e neserios.Cand ce sa vezi ! La altu'-i buba. Numai ca buba asta o inceput sa puroieze.Nu tu telefon nu tu tehnica de lucru nada si vrajeala uscata.
Uite prin comparatie un link serios.http://www.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx.ro/


Telefon nu pun pe site pentru ca exista un formular de contact, am si alte activitati si nu pot sta toata ziua sa raspund la telefoane. In schimb odata la 2-3 zile raspund la toate email-urile venite prin formularul de contact.

PS: Parca pe stuparitul nu se puneau link-uri externe, nu de alta dar de obicei se dadeau banari pt asta. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde cristi_vidican » 12 Dec 2014, 12:34

jonny_it scrie:Matcile nu se imperecheaza prin ploaie. ;)

De ce nu le-ai împerecheat artificial? Sau nu poți pe ploaie?
Am o întrebare directă: userul Buckfast este creat de mâna ta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Ioan Guist » 12 Dec 2014, 12:58

jonny_it scrie:Telefon nu pun pe site pentru ca exista un formular de contact, am si alte activitati si nu pot sta toata ziua sa raspund la telefoane. In schimb odata la 2-3 zile raspund la toate email-urile venite prin formularul de contact.



Cum fara telefon ?? Si un client multumit sau nu, un client ce intampina o problema la livrare sau la colet, cum descurca problemele?
De ce atata ... lipsa de transparenta ?
Fara nume, fara adresa, fara telefon , fara orice modalitate de a va multumi ori a va contacta in rezolvarea unui neajuns.
Curios si abscons.
De ce?

PS uite ca se mai pot afla si detalii apicole si nu numai.Cum ? pe ploaie nu se fecundeaza? :roll:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2014, 13:34

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Matcile nu se imperecheaza prin ploaie. ;)

De ce nu le-ai împerecheat artificial? Sau nu poți pe ploaie?
Am o întrebare directă: userul Buckfast este creat de mâna ta?


Am imperecheat si artificial destul de multe dar este bibileala mai mare. Sper ca in 2015 sa am un al 2-lea instrument pentru inseminare si inca un ajutor.

Care user, pe facebook? Acolo am si eu acces si fostul asociat acces. Site-ul il administrez doar eu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Ioan Guist » 12 Dec 2014, 13:37

Deci cine este Buckfast? User.
Colegul si asociat sau ?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2014, 13:38

Ioan Guist scrie:
jonny_it scrie:Telefon nu pun pe site pentru ca exista un formular de contact, am si alte activitati si nu pot sta toata ziua sa raspund la telefoane. In schimb odata la 2-3 zile raspund la toate email-urile venite prin formularul de contact.



Cum fara telefon ?? Si un client multumit sau nu, un client ce intampina o problema la livrare sau la colet, cum descurca problemele?
De ce atata ... lipsa de transparenta ?
Fara nume, fara adresa, fara telefon , fara orice modalitate de a va multumi ori a va contacta in rezolvarea unui neajuns.
Curios si abscons.
De ce?

PS uite ca se mai pot afla si detalii apicole si nu numai.Cum ? pe ploaie nu se fecundeaza? :roll:


Clientii au numarul de telefon pe factura primita pe email si pe cea imprimata pe hartie.
Si nu vand chiar la oricine, majoritatea clientilor sunt de aici din zona.

Tot nu mi-ati raspuns unde ne-am intalnit si nu am spus nimic.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde mircea » 12 Dec 2014, 14:35

Incercati sa evitati disputele comerciale cat si postarea de linkuri care fac trimiteri catre site-uri comerciale.
Multumesc !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde feederman » 12 Dec 2014, 18:26

feederman scrie: Eram foarte incantati, cand apareau regine si albine portocalii. Apoi am observat ca sunt ca blondele vopsite. Dezvoltarea lor era la 1/2 din cea cu albine "carpatine", din vechiul stoc. Nici una din frumoasele acelea, nu reusea sa sa se dezvolte, nici macar la jumatatea puterii cenusareselor. Pe baza observatiilor facute , am decis sa le eliminam. De cativa ani, le eliminam imediat ce apar in stupina. Or fi doar coincidente?

Conform experientei noastre, sunt tentat sa cred ca rasa B, nu are totusi caracteristici stabilizate, fiind necesare incrucisari, care depasesc posibilitatile unei stupine de multiplicare, mai ales cand activitatea se desfasoara in cadrul unei singure stupine stationare. Se pare ca apare un fenomen de regresie foarte rapida. Este doar o opinie.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde paul » 12 Dec 2014, 18:42

O rugaminte ... daca vrea careva dintre voi sa-mi trimita pe privat linkul editat de Mircea !
Multumesc frumos !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde CATALIN » 12 Dec 2014, 18:46

apropo ca tot vb de rase si HIBRIZI tu ce rasa esti PAULICA??? sau esti hibrid??
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde ignatov andrei » 12 Dec 2014, 18:56

Offff.... saraca balada Miorita !!!

Pe cel moldovean,
Ca-i mai ortoman
Si-are matci mai multe,
Mandre...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde cristi_vidican » 12 Dec 2014, 18:57

cristi_vidican scrie:Am o întrebare directă: userul Buckfast este creat de mâna ta?

@ jonny_it
Revin cu întrebarea ...
Userul Buckfast de pe forumul Stupăritul este creat de tine?
Cine a scris sub acest user?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2014, 20:10

cristi_vidican scrie:
cristi_vidican scrie:Am o întrebare directă: userul Buckfast este creat de mâna ta?

@ jonny_it
Revin cu întrebarea ...
Userul Buckfast de pe forumul Stupăritul este creat de tine?
Cine a scris sub acest user?


Userul respectiv nu este creat de mine si acum nu are nici o legatura cu site-ul care ii apare in semnatura. Rog un moderator/admin sa verifice IP-ul.
Posibil sa fie fostul meu asociat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde alt stupar » 12 Dec 2014, 20:13

CATALIN scrie:apropo ca tot vb de rase si HIBRIZI tu ce rasa esti PAULICA??? sau esti hibrid??

A ' dracu pielea pe tine... metisule! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde paul » 12 Dec 2014, 21:02

alt stupar scrie:
CATALIN scrie:apropo ca tot vb de rase si HIBRIZI tu ce rasa esti PAULICA??? sau esti hibrid??

A ' dracu pielea pe tine... metisule! :lol:

Uaau ... ce gluma buna ! :oops:
Alt stupare, nu stiam ca te amuza glumele de ...RATB ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Trantorul@ » 12 Dec 2014, 21:15

Ca sa vezi ce lume rea nu mai au loc unii de altii ..... eu au pus mesajele unui anumit tip care se contraziceau unele pe altele si nu era multa distanta intre ele ( ma refer la perioada de timp) dar acele mesaje care erau puse cap in cap au fost sterse de un binevoitor LUCIAN AVRAM , nu ma mai chinui sa le pun din nou .... da omu o pus poze cu factura din 23 iunie 2013 si matcile crescute din ele erau extraordinare la inceput de martie ( ma intreb asa ca prostul , cum sa-ti dai cu parerea daca nu le-ai urmarit macar, macar un sezon cap coada , cat de credibil poti sa fii ...) nu erau matci de 425 de euro, erau de alea de 125 ... hai ca, daca erau de 425 mai ziceai ca erau testate de ei si nu te mint .... un raspuns pe care l-am primit era ca avusese buckfast de nu stiu unde si acum are de nu stiu unde ........... balarii .
Dar fiind o nisa de doritori de imbogatire peste noapte si tot ce zboara se manaca si fiind puse filme din zone cu un cules abundent perioade mari de timp gen rapita ..... din Canada si alte zone .... unde se justifica aceast hibrid si nici acolo nu au in totalitate asa ceva .... unii sau gandit sa exploateze la maxim aceasta nisa .... si sa scoata Buckfast de Romania din material doar imperecheat pe insule ..... nicidecum si testat !!!
Sar justifica la cei ce fac pastoral intensiv si muta de 7-8-10 ori si ar prinde culesurile in plin tot timpul , cand nu le prind asta este ...... si matci imperecheate pe insule .... sau in rasa "pura" imperecheate natural ....
Pentru mine sau cei ca si mine ar fii cel mai prost pas sa achizitionez asa ceva avand in vedere cum se comporta hibridul respectiv chiar si in rasa "pura" ... raportat la apicultura practicata de mine si la zona melifera , sunt destul de multi in conditii asemanatoare mie sau mai proaste da ei au sau cumpara BUCKFAST , e doar treaba lor ....
CItesti si auzi pe ici colo ca sunt stupine anul asta care au disparut in totalitate , AS DORI SA SE SPECIFICE DACA SE POATE DE CEI CE AU PATIT ASA CEVA SA SI SPUNA CE RASA , CORCITURI SAU HIBRIZI AU AVUT , in special la cei care au pierdut tot ..... mai mult ca sigur au fost metisi obtinuti intre niste "rase" neadaptate climei noastre si la nimic ....
Tineti aproape doar si gandacu mic de stup bate la usa , asa ca va fii o distractie din ce in ce mai mare ..... si vor curge cate 2000 de euroi dintr-o matca deasta Buckfast de Romania ....
Hai sa fiti sanatosi!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori