Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2012, 13:34

andrei_calinescu scrie:De acord cu tine Johny. Nu cred insa ca stupii erau dezvoltati la max. In sud insa dezprimavararea a fost mai rapida si implicit si dorulde duca pe fondul acelei perioade.
Personal nu am avut treaba cu roitul, insa la saptamana luam "crema" din fiecare(2 rame cu puiet capacit si albina acoperitoare).
Daca nu faceam astfel cred ca alta ar fi fost partitura.
De fapt din 60 dusi la cules pe doua vetre, au intrat in friguri 7.


12 - 16 rame cu puiet(rame ME) cred ca este undeva aproape de "max".
Gasesti pe pagina mea de pe forum cateva imagini sa vezi cum aratau stupii prin martie.
Mai am un vecin care dupa 30 si ceva de ani de utilizare a ME-ului tot stupi nedezvoltati are :lol:
In sud ME-ul ar merge si mai bine, in special cand ai culesuri de intensitate mare, cum este cel de la rapita / salcam / f. soarelui.

Cunosc si apicultori care se descurca bine si cu dadant + cat si nu i-am auzit/vazut cu prea multi roi prin pomi. Asta asa cu "neselectionate" de pe la noi. Deci 99% tine de apicultor si prea putin de vreme si nu vad in asta o scuza pentru a introduce alte rase.
Sunt alte motive, dar roitul/blandetea sau rezistenta la iernare in nici un caz.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde florinapi » 08 Iul 2012, 17:52

16 rame cu puet pe me?In cazul asta cred ca este record mondial.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Cristian IONITA » 08 Iul 2012, 22:16

inseamna ca la mine in stupina am 6 (din 8) recorduri mondiale :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2012, 15:01

florinapi scrie:16 rame cu puet pe me?In cazul asta cred ca este record mondial.


16 rame ME pline cu puiet = aproximativ 12 rame Dadant pline cu puiet.
Calculeaza cate celule sunt intr-o rama si inmulteste cu 12 .. apoi un calcul simplu cate oua trebuie sa depuna o matca pe zi.

Este dureros cand calculele nu sunt exact ca in manualul apicultorului :lol: .. dar din ce imi aduc eu aminte acolo se vorbese de o medie si nu de un maxim.
Daca o matca depune intre 2 si 3 mii de oua in 24 de ore nu inseamna ca nu poate si mai mult.

Sunt multe articole despre asta. In unul niste baieti au ajuns la concluzia ca peste 80% din oua sunt depuse in mai putin de 50% din timp(altii au ajuns la alte concluzii ..). Ideea este ca matca lucreaza in reprize de cateva zile.

Puterea familiei, culesul, spatiul disponibil si modul de organizare a familiei(tipul ramelor / amplasarea puietului in stup) sunt cei 4 factori principali care influenteaza ponta unei matci.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2012, 15:04

Cristian IONITA scrie:inseamna ca la mine in stupina am 6 (din 8) recorduri mondiale :D


Dovada ca se poate si pe dadant :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Cristian IONITA » 09 Iul 2012, 15:48

eu vorbeam de ME, in 20 de stupi am vre-o 5 modele :lol: , deh .... ca vesnicul invatatel care tot incearca pana se hotaraste incat a inceput sa-i placa doar incercarea.

ideea este ca in stupi sunt am 16 rame CU puiet si nu 16 rame DE puiet, adica la stupul me de 8 rame am 2 corpuri cu puiet in toate ramele, de fapt am puiet chiar si in al 3-lea corp
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde paul » 09 Iul 2012, 18:51

Cristian IONITA scrie:
ideea este ca in stupi sunt am 16 rame CU puiet si nu 16 rame DE puiet, adica la stupul me de 8 rame am 2 corpuri cu puiet in toate ramele, de fapt am puiet chiar si in al 3-lea corp

Si la atat puiet mai scoti ceva miere ? Ca la asemenea popor trebuie sa mergi din cules in cules ... Pe o vatra fixa cred ca abia reusesc sa stranga pentru ele ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2012, 21:06

paul scrie:
Cristian IONITA scrie:
ideea este ca in stupi sunt am 16 rame CU puiet si nu 16 rame DE puiet, adica la stupul me de 8 rame am 2 corpuri cu puiet in toate ramele, de fapt am puiet chiar si in al 3-lea corp

Si la atat puiet mai scoti ceva miere ? Ca la asemenea popor trebuie sa mergi din cules in cules ... Pe o vatra fixa cred ca abia reusesc sa stranga pentru ele ...


Crezi ca daca ar fi doar 5 rame cu puiet ar avea miere mai multa? De unde ai ajuns la concluzia ca stupii puternici sunt buni doar cand este cules foarte bun si in rest sunt mai buni aia mai slabi? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Ioan Guist » 09 Iul 2012, 21:23

Din ce in ce mai ...fraeratus.
Cand citesti subiectul reusesti sa intelegi ca se pleaca de la o matca ...clara dar nu-i asa, straina insa si... strainii vor capra noatra a ...irinucai adeca si ajungi la o matca autohtona neingrijita, mulsa, siluita din toate cracile patriei.O matca cu istorie dar intinsa de chicioare ca ...poate pare mai fecunda.Putini sunt cei ce fac cocoase incercand din rasputeri sa scoata in relief frumusetea Carpatinei.Sunt pe degetele de la o mana.Ploua cu galeata insa, de selectioneri ce descopera pintenul si cantecul reginei, ca apoi sa vanda botci si matci virgine pe vorbe de selictioner ce are filmulete pe yutube.Plina tara de ...pitzurci.Plina tara de dibaci si ...informati.

Ala ce po'a sa tina pe cocoase ditamai sacu' de ciment ,ala ce ascunde scobitoarea intre crapaturile palmei, ala ce da jos 10 kg pe vara,descopere ca matca lui nu e platita.Descopera ca mai este mult pana departe si lasa somnul din cearceaf deoparte.

In rest.Sa vorbim vorbe de...vara.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 09 Iul 2012, 22:03

Ioan Guist scrie:Din ce in ce mai ...fraeratus.
Cand citesti subiectul reusesti sa intelegi ca se pleaca de la o matca ...clara dar nu-i asa, straina insa si... strainii vor capra noatra a ...irinucai adeca si ajungi la o matca autohtona neingrijita, mulsa, siluita din toate cracile patriei.O matca cu istorie dar intinsa de chicioare ca ...poate pare mai fecunda.Putini sunt cei ce fac cocoase incercand din rasputeri sa scoata in relief frumusetea Carpatinei.Sunt pe degetele de la o mana.Ploua cu galeata insa, de selectioneri ce descopera pintenul si cantecul reginei, ca apoi sa vanda botci si matci virgine pe vorbe de selictioner ce are filmulete pe yutube.Plina tara de ...pitzurci.Plina tara de dibaci si ...informati.

Ala ce po'a sa tina pe cocoase ditamai sacu' de ciment ,ala ce ascunde scobitoarea intre crapaturile palmei, ala ce da jos 10 kg pe vara,descopere ca matca lui nu e platita.Descopera ca mai este mult pana departe si lasa somnul din cearceaf deoparte.

In rest.Sa vorbim vorbe de...vara.


Dl Ioan, incercati sa vorbiti putin mai clar, sa intelegem si noi astia care nu suntem atotstiutori, adica sa folositi subiect si predicat.
Se pare ca acuzati pe cineva ca vinde matci/botci, scrieti un nume sa stim si noi, eu chiar sunt curios. Sau am inteles gresit?

Cat despre carpatina versus carnica observ ca sustineti carnica, asa cum pana nu demult am facut si eu. Totusi sunt cativa care au venit cu argumente/dovezi pro si contra, adica am avut o discutie, mai mult sau mai putin inteleapta, deh noi nu ne-am declarat atotstiutori si incercam sa venim cu dovezi si experiente reale, eventual sa ne uitam putin si peste gard(adica prin strainatate) ce fac altii care se cred(probabil sunt) mai destepti decat noi;
Sper sa reusesc sa am si cu dumneavoastra o discutie deschisa, fara subaintelesuri inutile sau jigniri. Daca nu doriti toata stima si am incheiat discutia pe aceasta tema. Am incheiat discutia cu dumneavoastra, cei care doresc sa participe nu sunt limitati in nici un fel(nici nu as avea cum) si sunt liberi sa isi spuna parerea.

(Probabil stiti si dvs ca oamenii care cred ca detin adevarul absolut de obicei se inseala, de aceea exista si discutiile, dezbaterile si intrunirile, religioase sau nu. Probabil mi-ar fi mult mai usor sa va arat niste dovezi scrise in acest sens deoarece stiu ca sunteti o persoana care crede in Dumnezeu, deoarece in materie de apicultura vad ca sunteti greu de convins si nu acceptati nici o alta idee. Daca vreti discutam si despre asta dar in alta discutie, nu cred ca ar fi bine sa le amestecam.)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Cristian IONITA » 09 Iul 2012, 22:28

paul scrie:
Cristian IONITA scrie:
ideea este ca in stupi sunt am 16 rame CU puiet si nu 16 rame DE puiet, adica la stupul me de 8 rame am 2 corpuri cu puiet in toate ramele, de fapt am puiet chiar si in al 3-lea corp

Si la atat puiet mai scoti ceva miere ? Ca la asemenea popor trebuie sa mergi din cules in cules ... Pe o vatra fixa cred ca abia reusesc sa stranga pentru ele ...


fi atent la nunate ... nu am tot timpul 16 rame cu puiet ... as vrea eu .... doar acum .... cand e varf de sezon la mine .... adica dupa tei care a fost extrem de bun a urmat imediat floarea ... care floare la mine e cam ideal .... adica sole relativ mici dar multe ... in diferite statii de inflorire .... si se pare ca anul acesta secreta si nectar ca au fost ani cand degeaba era floare ca albinele aduceau doar polen. Recolta la floare se anunta a fi foarte buna .... sambata am inversat caturile la stupii cu pricina (ME pe 8 rame) .... deja un cat e full de miere (2,5 x 8 KG) care trebuie capacita si sigur o sa mai am cules inca 10 zile deci timp suficient sa mai fie umplut inca unul ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde paul » 09 Iul 2012, 22:53

Off topic ... total !
Cristi Ionita te rog , daca vrei sa deschizi un topic cu ME-ul pe 8 rame . Sincer , nu stiu de ce mi s-a pus pata pe acest tip de stup .Stiu ca mai era un coleg , Maximus ,care lucreaza cu acest tip de stup numai ca domnia sa nu prea da din experienta , eventual recomanda nus ce carte... Te rog , daca vrei , macar cateva consideratii personale privind acest tip de lada ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Ioan Guist » 09 Iul 2012, 23:08

jonny_it scrie:
Ioan Guist scrie:Din ce in ce mai ...fraeratus.
Cand citesti subiectul reusesti sa intelegi ca se pleaca de la o matca ...clara dar nu-i asa, straina insa si... strainii vor capra noatra a ...irinucai adeca si ajungi la o matca autohtona neingrijita, mulsa, siluita din toate cracile patriei.O matca cu istorie dar intinsa de chicioare ca ...poate pare mai fecunda.Putini sunt cei ce fac cocoase incercand din rasputeri sa scoata in relief frumusetea Carpatinei.Sunt pe degetele de la o mana.Ploua cu galeata insa, de selectioneri ce descopera pintenul si cantecul reginei, ca apoi sa vanda botci si matci virgine pe vorbe de selictioner ce are filmulete pe yutube.Plina tara de ...pitzurci.Plina tara de dibaci si ...informati.

Ala ce po'a sa tina pe cocoase ditamai sacu' de ciment ,ala ce ascunde scobitoarea intre crapaturile palmei, ala ce da jos 10 kg pe vara,descopere ca matca lui nu e platita.Descopera ca mai este mult pana departe si lasa somnul din cearceaf deoparte.

In rest.Sa vorbim vorbe de...vara.


Dl Ioan, incercati sa vorbiti putin mai clar, sa intelegem si noi astia care nu suntem atotstiutori, adica sa folositi subiect si predicat.
Se pare ca acuzati pe cineva ca vinde matci/botci, scrieti un nume sa stim si noi, eu chiar sunt curios. Sau am inteles gresit?

Cat despre carpatina versus carnica observ ca sustineti carnica, asa cum pana nu demult am facut si eu. Totusi sunt cativa care au venit cu argumente/dovezi pro si contra, adica am avut o discutie, mai mult sau mai putin inteleapta, deh noi nu ne-am declarat atotstiutori si incercam sa venim cu dovezi si experiente reale, eventual sa ne uitam putin si peste gard(adica prin strainatate) ce fac altii care se cred(probabil sunt) mai destepti decat noi;
Sper sa reusesc sa am si cu dumneavoastra o discutie deschisa, fara subaintelesuri inutile sau jigniri. Daca nu doriti toata stima si am incheiat discutia pe aceasta tema. Am incheiat discutia cu dumneavoastra, cei care doresc sa participe nu sunt limitati in nici un fel(nici nu as avea cum) si sunt liberi sa isi spuna parerea.

(Probabil stiti si dvs ca oamenii care cred ca detin adevarul absolut de obicei se inseala, de aceea exista si discutiile, dezbaterile si intrunirile, religioase sau nu. Probabil mi-ar fi mult mai usor sa va arat niste dovezi scrise in acest sens deoarece stiu ca sunteti o persoana care crede in Dumnezeu, deoarece in materie de apicultura vad ca sunteti greu de convins si nu acceptati nici o alta idee. Daca vreti discutam si despre asta dar in alta discutie, nu cred ca ar fi bine sa le amestecam.)

Jonyit
Ca venii vorba de autostiitor. Ajectiv repetat si repetat la adresa mea, pur si simplu gratuit.Sunt cu vaca inca, in ceea ce priveste apicultura.Nu e simplu insa sa taci in fata calculatorului cand un coleg lanseaza zvon ca albina are 4 picioare.Atata lucru mai stiu si eu.Radem glumim, povestim si ne intepam pe timpul iernii.
Am incercat sa dau un ex clar ca sa ma intelegi.
Ce vreu sa zic.Sunt subiecte ce merita discutate si ...disecate.Insa se umfla netu de pareri luate din primul afumator consumat, sau prima sueta la o cafea cu stuparii autohtoni sau strainezi.Sunt colegi cu diplomatie si deschidere in dialog.Sunt insa si apicultori ce mai stiu cate unele dar sunt total lipsiti de ... disponibilitate in baliverne.Mai ales cand vad o rama sau o miscare in ..teren.Te-au cetit si stiu cu cine au de a face.Oameni ce mai privesc si in planul secund sau care sapa pintre randuri.NU este cazul tau sau a filmelor tale.Aici totul este elocvent.
Afirmatiile tale la adresa Carniolei sunt efectiv total pe din afara.Vreau sa cred ca sunt o eroare de studiu.Cred insa (asa reese din texte) ca sunt doar o insiruire de vorbe venite in apararea Carpatinei uitate de institut, de apicultorul bun si de selectioner.
Jony,
Nu asta e drumul Carpatinei.Carpatina merita mai mult decat minciuni.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Cristian IONITA » 09 Iul 2012, 23:12

Paul .... eu experimentez ... si incerc sa stabilesc un mod de lucru mai special .... cred eu diferit de ceea ce-si doresc alti apicultori. Datorita faptului ca trebuie sa las stupii nesupravecheati pentru perioade mari de timp (luni de zile) incerc sa gasesc un compromis pentru asa ceva.
ME-ul pe 8 rame are toate avantajele ME-ului clasic cu ceva in plus la iernare pentru familiile medii in schimb are dezavantajul inaltimii mai mare in sezonul activ (trebuie musai ai 4-lea cat la culesurile intense) ... cel putin pana acum o conckuzie ar fi ca e bine sa-i iernezi in ME8 dar sa-i pastoresti in ME10.
Asa la nivel empiric am mai observat ca in ME8 nu roieste in conditiile in care in ME10 ar fi incercat .... dar asta e destul de greu de spus ca si adevarat absolut.

LE: poate un moderator ne ajuta sa mute posturile despre ME in topicul dedicat
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde Ioan Guist » 09 Iul 2012, 23:32

Cristi, stai acilea ca esti in topic.aproape.
Nu se compara o carpatina lasata sa faca ce vrea ea,in conditii de semisalbaticie cu o carniola pusa in jug.
Cristi, tu't permiti sa lasi familiile in ...treaba lor ca sa vezi si sa...sapi incet cu ..placere..Apicultura directionata pe profit, ca ...ce mama zobirii vrea un apicultor ce traieste din apicultura,se mai face si altfel.
Atentie, scurtaturile si facaturile ce iasa din area apiculturii se pot face cu orice albina.Mierea se face cu albina selectionata si multa munca.

Spor la povesti
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Apis Mellifera Fraieritus

Mesajde jonny_it » 10 Iul 2012, 00:01

Ioan Guist scrie:Jony,
Nu asta e drumul Carpatinei.Carpatina merita mai mult decat minciuni.


Ok, am inteles, nu cred ca are rost sa lungim discutia inutil deoarece vad ca ma considerati un mincinos si tot nu am vazut nici o dovada sau parere legata de subiect.


Totusi eu iti spun sa te gandesti la cateva lucruri:

1. In Romania este interzisa introducerea de material genetic strain fara aprobare. Albinele nu se incadreaza in categoria animalelor permise(se aduc vaci, oi, porumb, etc .. dar nu albine)
Motivul principal este legat de raspandirea bolilor. Daca vreti rase noi de albine faceti presiuni astfel incat totul sa se faca planificat si sa se calculeze/elimine toate riscurile. Cu "ajutorul" UE se poate face destul de usor.

2. Toti apicultorii se uita urat la agricultorii care cultiva plante modificate genetic sau hibrizi care se autopolenizeaza insa cand vine vorba de albine au o placere deosebita fata de rasele din import; eu numesc asta ipocrizie.

3. Ne jucam de-a dumnezeu. Consider ca daca aici in zona sau in orice loc de pe planeta aceasta o anumita rasa s-a adaptat si a supravetuit zeci de mii de ani nu cred ca ar fi o idee buna sa o schimbam. Intotdeauna interventia omului in natura a creat probleme; sunt sute de exemple negative legate de introducerea de rase/specii de animale in alte zone. De ce ar fi acum altfel?

4. Albina nu este o vaca .. daca nu este buna la anul o sacrifici si aduci alta mai cu dungi. In cazul nostru vezi ce s-a intamplat cu ligustica in Romania.

5. Prin introducerea de rase noi sunt afectati si cei care nu vor acea rasa. In cazul acesta vorbim de egoism.

6. Sunt prea multe firme si persoane cu interese financiare si la fel ca in alte cazuri nu s-a spus tot adevarul.

7. Nu este mai buna decat carpatina sau ligustica, concluzie la care au ajuns si altii care au institute de cercetare mult mai serioase decat la noi(aia de nu beau cafea multa).

Inca ceva: NU vand matci si probabil nici nu o sa vand vreodata deoarece ar insemna sa vand cu 30-40 de ron 50 de ani de munca a unui om. In schimb am dat suficiente gratuit. Asta ca sa nu cumva sa creada cineva ca as avea ceva de castigat. Daca voiam mai multi bani decat am acum nu ma ocupam de apicultura. Nu prea se poate spune acelasi lucru despre toti cei care sustin carnica(bineinteles sunt si exceptii).

Atata am avut sa iti spun in legatura cu acest subiect.

Sanatate!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori