Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 26 Mar 2013, 09:22

akmm scrie:Doi nene mergeau pe trotuar cu cainii in lesa.Unul di ei care avea doi zice: pun pariu pe cainii mei il fac praf pe cainele tau, cat e el de mare.
Zis si facut, cainele mare ii face bucati pe amandoi.
Pagubitul zice; domnule ai mei erau caini de rasa, salbaticiunea ta ce este?
-Al meu e un leu tuns, domnule.

:lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Daniel Popovici » 26 Mar 2013, 22:06

Ruben scrie:dr. Popovici, poti testa daca vre f2, f3....doar ca o sa ai metisi care se vor indeparta cel mai mult dinspre Buckfast spre carpatina...banuiesc totusi superiori carpatinei SALBATICE.


Acest lucru l-as si vrea - un metis intre albinele locale (daca pot - intre elitele mele) si Buckfast, NU intre Carpatina si Buckfast.
[La mine in zona exista carnica salbatica, ceva influente de ligusica, iar carpatina - poate doar adusa de prin Hunedoara-Alba prin trantori in pastoral (eventual sporadica).] Un hibrid cu rezultate medii intre cea ce am eu si cea ce am vazut la cele 3 Buckfast (uniforme) pe care le-am avut mi-ar conveni.

Ce vreau eu sa verific este sa nu ma trezesc cu iesirea la iveala a unor caractere ascunse si neasteptate ale Buckfast-ului, cum se aude pe la "radio-sant" destul de frecvent.
Fenomenul imi este foaaaaaarte bine cunoscut de la alte specii. Cine vrea sa afle cum e, sa studieze mazarea lui Mendel.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 26 Mar 2013, 22:29

Doctore,io da vo 3 ani am facut ce vrei sa faci,io ti-am zis da daca nu vrei sa ma simt si prost si singur mana inainte,io as zice totusi sa mergi pe acelasi soi pe inseminare sau imperechere controlata si de ce nu cosangvinizare,talmos-balmos cica e bun da nu la matci.in rest toate cele bune!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Daniel Popovici » 26 Mar 2013, 22:39

kamy scrie:Doctore,io da vo 3 ani am facut ce vrei sa faci


Si ce-a iesit? Daca ai scris undeva, o trimitere se poate?

kamy scrie:,io ti-am zis da daca nu vrei sa ma simt si prost si singur mana inainte,io as zice totusi sa mergi pe acelasi soi pe inseminare sau imperechere controlata si de ce nu cosangvinizare,talmos-balmos cica e bun da nu la matci.in rest toate cele bune!


"Acelasi soi" care? Local, Buckfast?

Eu de carnica sunt mai incantat decat de ambele de mai sus.

Talmos-balmos din cate am vazut la albine e tot una cu "talmos-balmos" la oricare alta specie, si cred ca am destula experienta cu destule specii.
Particularitatea la albine este ca apare fara sa vrei acest talmos-balmos necontrolat.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 26 Mar 2013, 22:56

Contrar a ce se spune pastreaza caractere la 2-3 generatii,da si o agresivitate de-ti vine sa le dai foc,incearca linii din aceeasi rasa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 26 Mar 2013, 23:06

Mai in detaliu am primit matci rezultate din f1,imperecheate natural in romanica si am transvazat din ele,toate bune si frumoase pana la agresivitate,am abandonat ideea,mai bine merg pe carpatina si cu 2 matci tinere la lada verticala daca ai cuibul plin cu puiet e tot un drac ce soi de matci folosesti,si asta nu doar pentru ,,poza,,sa cam stea stabil cuibu de primavara pana toamna,merge cu matci tinere din primavara si e aproape garantat in primul an.
M-ar bate gandul in acelasi timp sa iau din italia de la mama lor 5 matci italiene din 2 linii diferite pentru familii crescatoare,dar cu haneman la urdinis sa nu am ,,imperecheri neautorizate,,vorba lu ruben,pentru crescut larve zice ca sant cele mai bune vomita laptisorulnu alta,de-om trai si-om vedea?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Daniel Popovici » 26 Mar 2013, 23:24

Kamy, Merci de explicatii!

Cel putin un caracter ascuns (confirmat si la altii - vazut pe viu) - agresivitate mai mare la metisi.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 26 Mar 2013, 23:32

Daniel Popovici scrie:si cred ca am destula experienta cu destule specii.

Te refereai la nevasta? :roll:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Daniel Popovici » 26 Mar 2013, 23:35

Ruben scrie:
Daniel Popovici scrie:si cred ca am destula experienta cu destule specii.

Te refereai la nevasta? :roll:



A cui nevasta? :roll:
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 26 Mar 2013, 23:44

Vezi ca esti offtopic, domnule doctor. :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 27 Mar 2013, 07:07

Daniel Popovici scrie:
Ruben scrie:
Daniel Popovici scrie:si cred ca am destula experienta cu destule specii.

Te refereai la nevasta? :roll:



A cui nevasta? :roll:

Oricum cred ca nu e hibrid!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 14:12

"F1 care se opresc din ouat in septembrie-octombrie poti gasi. Si daca nu gasesti ii fortezi sa se opreasca. 20-30 de kile de sirop si rezolvi problema."

Din constatari proprii, si Bucksurile dupa o penurie totala/partiala de 5 zile de polen, dau inapoi cu ponta. Poate nu pana la blocaj, dar devin regresive, ceea ce e perfect previzibil.
La fel se intampla si cu periodele de frig. Dupa 5 zile de racire constanta, incep sa diminueze ponta sau sa mai consume din puietul tanar larvar.
Important e cum explodeaza dupa ce incep un aport relativ constant de proteina din natura, acesta fiind factorul primordial pentru orisice rasa.
Ruben, cu blocajul asta al pontei cu zecile de kile, permite-mi sa fiu sceptic.
Atentie la uzura. Siro[pul ala e prelucrat de 2 ori si a doua oara exact cand nu trebuie.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 27 Mar 2013, 18:58

Andrei, ele dau cu puietul inapoi oricum in septembrie.Semnificativ. Deci siropul dat nu are in primul rand aceast rol. Dar are SI acest rol.

Un sirop invertit dat in semptembrie, masiv, cred ca nu le strica. Mai au doar de eliminat niste apa. Nu? :) Prin Franta cum dati siropul? Pentru zaharoza-sigur-e destul de tarziu.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde andrei_calinescu » 01 Apr 2013, 20:04

Ruben, da se da sirop in Franta.
Dar in zonele sudice se lucreaza in general cu albina preponderent italiana,sau hibrizi care au italiana la baza deci se intra cu populatie de iernat mare.
Iernile sunt cele mai multe simbolice, aportul de polen natural incepe in general la debutul lui februarie, odata cu inflorirea migdalului.
In aniii cand iernile au fost perfide, am observat pierderi mult mai semnificative. Daca acestea sunt prefigurate de o toamna fara polen, avem tabloul ideal pentru un dezastru in primavara.
La noi e un pic altfel, can stai cu albina in lada si 4 luni fara zbor.
Cred ca mierea lor trebuie sa fie baza la iernat. Imi aduc aminte cum faceam sirop de zahar(neinvertit) la ceaun cu bunicul si stimulam albinele in august in cantitati mici.
Asa faceau toti apicultorii vremii atunci(vorbesc de anii 80) si nu erau probleme.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Albinele rosii

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2013, 10:28

Iată cum arată după Crăciun 2 familii cu mătci BK.
Afară erau peste 10 grade, așa că ghemul e un pic mai răsfirat.
Sunt pe DB.
Au pontat 2 săptămâni mai mult decât Carpatina și Carnica.
Fişiere ataşate
DSC01086a.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albinele rosii

Mesajde cristi_vidican » 28 Dec 2013, 10:30

Regină 2013, băgată într-un stup puturos. Băgată la sf de iunie, l-a reparat până în toamnă.
Fişiere ataşate
DSC01087a.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori


cron