Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele rosii

Mesajde Trantorul@ » 24 Ian 2013, 23:17

Mda daca ar fi facut toti cat de cat selectie la greu la albina nostra de gradina carpatina cum zic unii, mai ales care au stupine retrase am fi fost multt, mult mai departe da unii dupa ce sa faca selectie au adus tot felul de matci italiene , buckfast si alte cele si avem un mare rahat de corcituri si nu-i nimic de calitate , te mai miri ca oua matcile ca proastele pana in noiembrie sau incep ponta din decembrie!!!! eu numa de vreo 7 ani fac selectie in ghilimele ca nu sunt izolat dar totusi se vad ceva rezultate da putine am in jur de 15% din stupina carpatina pura ,restu hibrizi de toate alte cele carpatina + lingustica + carnica + buckfast .... cu tot felul de de inele si culori diferite ( rosiatice , galbene , portocalii) cu toate ca in stupi predomina carpatina apar si albinele astea corcite din cauza trantorilor care au frecat matca, (este o persoana care daca nu anual la 2 ani pierde toti stupi si iar aduce de pe la mama naibii, imi vine sa-i rup capul da nu ai ce sa la faci la oamenii prosti , nu inteleg niciodata nimic) si schimb in jur de 30 - 40 de matci anual de 3 ani incoace (in jur de 100 fam , putin rotunjit + 3,14 fac exact 100 :) ) abia 2 sau 3 si maxim 5 matci rezulta rasa pura restu corcituri si cresc in doua familii de carpatina pura si tarntori si in restu ii distrug tot timpul ,da degeaba pana nu sunt singur in zona unde o sa fac selectia tot apa de plaie si poate o sa ajung in inca 7 ani sa am 30% din stupina carpatina pura.
Macar am rezolvat in proportie de 95%- 99% problema roirii anul trecut 1 roi din cauza mea ca am bagat foita si matca era pe ultima rama nu am vazut si nu o trecut inapoi , am mai patit chestia asta cand foita o fost ca o diafragma pentru matca si nu o vrut sa treaca de ea , si inca vreo 3 au tras botci dar a veni ceva cules , orisicum slabut intre 500 - 1000 g pe zi si au ros , inainte putea sa vina si cules de 3 - 6 kg pe zi ca nu rodeau decat 1 din 10 !!! si au fost pregatiti unii din ei mai ales corciturile si cu rama cu puiet si cu culegatoare si au venit primele doua zile de cules la salcam si pe urma 3 - 5 grade si ploi urmatoarele 8 zile si gata salcamu , si nu am putut rupe din ei ca era prea frig afara si i-am lasat asa si nu au roit, deci am rezolvat in mare problema roirii!!!!
Cand zic de cei 15% rasa pura si selectata ma refer la urmatoarele :
- albina calma;
-nu trebuie completez cu hrana nici toamna nici primavara stimularea le ei se rezuma la 300 - 500 ml de sirop cu protofil o portie si atat , nici nu am nici un fel de hranitor pe ei ca nu am nevoie , pe corcituri am ca la alea cam tre stimulare ;
-matcile pe la sfarsit de iulie nu mai ponteaza, in august iasa ultimile 6 - 8 rame cu puiet si aia e albina de iernare (nici zbor nu mai am la ei , cand si cand cate o albina, venise intro toamna badea de la care am albinele si se uita el la stupi sa mi -i masoare el dupa zbor si sa inselat amarnic , i-am desfacut stupii care a zie el ca sunt ce-i mai slabi si i-am demontrat ca sunt cei mai tari ) ( ai lui anul trecut jumatate din ei erau plecati prin pomi inainte de salcam si restu au plecat dupa ce sa incalzit numa vreo 5 parca nu-i roisera din vreo 40 si ceva, nu face nici un fel de selectie , da nu ma cert io cu el ca multe le stiu de la el, ar vrea sa-i fac io si lui da nu pot ) .
-nu se apuca iarna de pontat aiurea simt foarte bine cand tre sa se apuce de treaba, da cand se apuca sa te tii!
-nu ierneaza cu foarte multa albina intre 4 si 6 intervale , da intervale bine popupate!
- este o placere sa ai asemenea stupi , da cand te uiti la restu de 85% si vezi cum sunt si vezi cat te-ai starduit sa faci selectie .... si cit ai resusit , iti vine sa te tot duci.
Este foarte multa munca si nu sunt multumit de procentu pe care il am da asta este.


Si sa mai zic cum sa nascut cea mai de calitate matca a mea ca nu-mi vine sa cred si probabil nici multora, si anul trecut cand sa transvazez nu mai era , am gasit numai 10 botci de salvare trase am zis ca inebunesc!!! Sa nascut dupa diafragma intr-un orizontal (singurul orizontal atunci restul dadant, pe urma mi-am facut inca trei ca am inceput sa-mi cresc eu matci si aveam nevoie de startare) care roise si nu a mai venit matca de la imperecheat da io nu stiam atunci ca nu cautasem in el sa vad ! Imi construise un stup de carpatina pura pe diafragma care se strimbase un fagure si a bagat miere si pastura si pontase matca ceva oua il el , dar avand miere si pastura in el am zis cal dau la golit in orizontal dupa diafragma, ca in altii nu mai aveam loc , si surpriza cand sa caut peste o saptamana sa vad daca ii ok orizontalul (daca o venit matca de la imperechat) am gasit dupa diafragma pe fagurele care il bagasem la golit jumatate din albinele care mai erau in stup si trase 2 botci de toata fumusetea din cele cateva oua care erau, am decupat cea mai frumoasa si am plantat-o in stup cealalta am distrus-o si asa sa nascut cea mai abuna mataca a mea. Si anul trecut al 5 -lea an a pontat ca si in primul an !!! , tot am sperat sa schimbe linistit dar sa prapadit din nu stiu ce cauze (poate dn cauza mea) si a tras de salvare, am lasat cele mai faine 2 din cele gasite, una in el si cu alta am facut un roi , sunt curios anul asta sa vad cum merg!
M-ai am 3 linii aproape la fel de valoroase ca cea pierduta , din care transvazez da nu au decat 3 si 4 ani is curios sa vad daca si al cincilea si poate al saselea merg la fel de bine ca in primul!!!
SI m-ai am una cu o dezvoltare extraordinara da nu ma incanta pentru statinaru meu deocamdata !!! ajunge la 14 - 16 rame ful de puiet si nu roiesc , asa o fost masa , asa is si cele 3 fiice au 2 ani, cand o sa ma apuc de pastoral o sa trag numai din ele !!!

Si rubene chiar daca unii au baut cerneala tot pot face selectie !!! ,trebuiesc urmarite doar niste trasaturi si transvazat in fond si la urma urmei !!!! dar intradevar e nevoie de timp pentru chestia asta si multi nu-l au sau n-au chef , sau cumpara sau zic : las ca fac altii !
Asa ca apucativa de selectie nu asteptati sa o faca altii in locul vostru!!!! :D
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albinele rosii

Mesajde Cristian Chirculescu » 25 Ian 2013, 00:57

trantore, arata si mie te rog mult o poza la rasa pura care o ai.
Alias FreeCristian 0764514729

www.freecristian.ro
Avatar utilizator
Cristian Chirculescu
 
Mesaje: 465
Membru din: 23 Iun 2011, 03:13
Localitate: MIOVENI, ARGES

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 25 Ian 2013, 11:10

Trantore vezi ca ultimu cu rasa pura o fost hitler,dute amu in germania sa vezi cum arata rasa pura.daca nu esti in zona izolata doar sa le pui centura de castitate la matci,pe ce te bazezi in afirmatia cu rasa pura pe faptul ca hibrizii care ti-au altoit matcile nu s-au aclimatizat si ce s-a aclimatizat e rasa pura?
Vezi sa nu patesti ca delegatia aia franceza care cauta urmasii dacilor,dupa multe cautari gaseste un ficior care corespundea cautarilor si-l intreaba:"cum te chiama pe tine pui de dac!" "Attila!?"a fost raspunsul.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Trantorul@ » 25 Ian 2013, 12:57

M-am hazardat io putin mai mult cand am afirmat ca e rasa pura!!! :D Si nu am de gand sa vand regine , asa ca nu din cauza asta am afirmat asta ! :D
Ma refeream ca hibrizii rezultati sau aclimatizat foarte bine cei 15% si albinele din stupi au aceasi culoare cenusie ( carpatina + cernica zic io ca ii , si ma bucur ca au reusit sa ramana trasaturile cele mai bune de la cele 2 rase) , normal ca nu am cum sa am rasa pura . Cu cat sunt mai multe individe (albine) cu toate culorile pe ele in stup ai sanse cat mai mari sa te trezesti cu puiet in decembrie(mai ales ca in ultimi ani sunt tot mai atipice iernile, nu mai sunt ce au fost) , sau sa ponteze matcile pana in noiembrie !!!
Da sa stiti ca sunt foarte multumit de hibrizii mei cei 15% !!! Si nu conteaza rasa, important ii sa ai o albina aclimatizata foarte bine pe zona si culesurile pe care le faci , si in mare sa se rezume totul la largit cuib (sa stii ca am iernat 2 si pe 10 rame nu erau decat pe 6 intervale , au plecat putin mai greu decat ceilalti si ceva mai mare consum de miere dar tot nu a trebuit sa le completez deloc) , pus caturi , si luat caturi .
Si de 3 ani si-a luat cineva albine si a apelat la mine sa-l ajut , la albinele lui am vazut prima data niste albine asa de proaste sa blocheze peste tot pe unde prind cu polen primavara de nici nu poti debloca ca ai puiet peste tot si polen la fel indiferent cat de strans ar fi cuibul, si bineintele ca am vazut si la mine la trei matci imperecheate acu doi ani anul trecut acelasi fenomen ca la el, si ma chinui io sa fac selectie cu tot felu de corcituri in jurul meu , ma lupt cu morile de vant.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albinele rosii

Mesajde Trantorul@ » 25 Ian 2013, 14:33

kamy scrie:Trantore vezi ca ultimu cu rasa pura o fost hitler,dute amu in germania sa vezi cum arata rasa pura.daca nu esti in zona izolata doar sa le pui centura de castitate la matci,pe ce te bazezi in afirmatia cu rasa pura pe faptul ca hibrizii care ti-au altoit matcile nu s-au aclimatizat si ce s-a aclimatizat e rasa pura?
Vezi sa nu patesti ca delegatia aia franceza care cauta urmasii dacilor,dupa multe cautari gaseste un ficior care corespundea cautarilor si-l intreaba:"cum te chiama pe tine pui de dac!" "Attila!?"a fost raspunsul.


parca poti sa stii io zic ca or fii hibrizi de carpatina + ceva carnica si cand colo ei or fii de carniola + ... ! :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 25 Ian 2013, 19:08

Trantore,

Fa bine si scrie mai ingtijit, cu respectarea catorva reguli ale limbii romane, foloseste semne de punctuatie corect si paragrafe. Sa faci paragraf e simplu. Apesi tasta enter si lasi un rand gol.

Si pune posturi mai scurte decat postul Pastelui, ca sa avem si noi chef sa le citim. :)

Numai bine si selectie fericita!
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 25 Ian 2013, 19:14

Trantorul@ scrie:Si rubene chiar daca unii au baut cerneala tot pot face selectie !!! ,trebuiesc urmarite doar niste trasaturi si transvazat in fond si la urma urmei !!!! dar intradevar e nevoie de timp pentru chestia asta si multi nu-l au sau n-au chef , sau cumpara sau zic : las ca fac altii !
Asa ca apucativa de selectie nu asteptati sa o faca altii in locul vostru!!!! :D


Eu fac polen si miere. Cat mai mult polen cu munca putina. De aceea nu fac selectie. De aceea iau selectia facuta gata de altii(de 50-100 de ani) din diverse tari din Europa Centrala si trag fiice. Asa fac/vor face toti stuparii.

Cand o sa ai statie de imperechere pe munte, de fapt dupa vre-o 10 ani dupa ce o ai, poti spune ca faci selectie. Pana atunci...imi permit sa spun ca faci exercitii de selectie, dar cam atat. Sa fii iubit de poporul chinez!
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde Trantorul@ » 27 Ian 2013, 22:42

Corect, fac exertitii de selectie cu ceva rezultate mentionate in posturile anterioare!!!

Hibrizii aclimatizati foarte bine exista si sunt urmariti de 7 ani acei hibrizi si ei si fiicele lor!

Nu am neaparat nevoie de statie de imperechere ca sa imperechez reginele (exista si inseminare artificiala ! nu trebuie sa fii cine stie ce neurochirurg)!!!

Momentan nu dispun de fonduri pentru un asemenea kit .

Si sa-mi spui si mie la cate din matcile cumparate ai avut randament maxim 4, 5 sau 6 ani ? Cand ma refer la randament maxim ma refer ca in anul 5 si 6 au umplut de 2 ori cate un cat mare dadant (salcam si camp) in stationar,

dupa cum am mai spun la mine 1 cules principal este! salcamul , campul de 2 ori l-am prins in rest este putin peste un cules de intretinere. Cand zic 4,5,6 ani ma refer la cei sub observatie! La restu 2 maxim 3 ani, sunt si care ar

merge 4,5 ,6 ani da e destul si 3 nu am de gand sa fac experimente chiar pe toate familiile, esecurile le schimb anual. (ma gandesc ca va-ti dat seaman ca e vorba despre varsta matcilor) :lol:

Din ce am citit ca au scris altii despre reginele rosii de Danemarca , cele de 130 de euro se cam plang ca anul 2 reduc considerabil ponta, deci ai dat 130 euro pentru 1 an ? (cam da!!!)

Cati isi permit sa cumpere regine anual la pretul asta?

Eu nu am avut nu pot spune din propie experienta.

SI ce zici tu ca fac toti stupari cu cumparatul reginelor obtinute dupa o selectie de 50 -100 de ani si cu tras fiice din ele , fara inseminare artificiala sau statiune la munte fiicele alea sunt imperecheate exact ca fiicele mele din

prasila!

Deci tot exercitii de selectie, si cam atat !

Sper ca am reusit sa scriu putin mai ingrijit, ca am respectat in mare acele reguli ale limbii romane, semnele de puctuatie asa imi place mie sa le folosesc pe unele si sper ca esti multumit si de paragrafe!!!

(am rugat un vecin cu mai multe diplome sa ma ajute, si sigur mai sunt ceva nereguli ! :roll: ).

Sper sa nu te plictisesti ! SI sa fii si tu iubit de cel indian!!!

:lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 28 Ian 2013, 23:54

Trantorul@ scrie:
Din ce am citit ca au scris altii despre reginele rosii de Danemarca , cele de 130 de euro se cam plang ca anul 2 reduc considerabil ponta, deci ai dat 130 euro pentru 1 an ? (cam da!!!)
.......
SI ce zici tu ca fac toti stupari cu cumparatul reginelor obtinute dupa o selectie de 50 -100 de ani si cu tras fiice din ele , fara inseminare artificiala sau statiune la munte fiicele alea sunt imperecheate exact ca fiicele mele din

prasila!


No vezi, hunedorene, asa mai vii de acasa cu paragrafele. ;)

Legat de cumparatul reginelor. Cumperi regine imperecheata controlat, si faci fiice din ele. E adevarat ca sunt "exact" ca ale tale. Cu diferenta ca brother Adam s-a apucat mai devreme de selectie. :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde horia_ch » 29 Ian 2013, 14:20

Şi noi când ne apucăm de selecţie? Şi dacă ne apucăm, nu ne-o fi greu cu albina asta roşie în ceafă?
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 29 Ian 2013, 14:35

horia_ch scrie:Şi noi când ne apucăm de selecţie? Şi dacă ne apucăm, nu ne-o fi greu cu albina asta roşie în ceafă?


Asta rosie ii tare blanda, si nu sare in ceafa. ;)

Daca vrem neaparat sa conservam tipul de Carnica pe care il avem, putem face asta si in prezenta diversitatii genetice din stupinele de productie, daca facem conservarea in locuri izolate si cu statii de imperechere.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde horia_ch » 29 Ian 2013, 14:43

Da, vrem! Neapărat! Da´ nu doar conservare, ci selecţie pe ea. Că doar anul ăsta poate fi primul din următorii 150. Nu?
Din păcate, cred că încă nu i-a venit rândul. Probabil că întâi se vrea demolarea totală, pentru ca să reconstruiască apoi de la zero, pe alte baze. :( :(
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Albinele rosii

Mesajde ignatov andrei » 29 Ian 2013, 15:14

horia_ch scrie:Da, vrem! Neapărat! Da´ nu doar conservare, ci selecţie pe ea. Că doar anul ăsta poate fi primul din următorii 150. Nu?
Din păcate, cred că încă nu i-a venit rândul. Probabil că întâi se vrea demolarea totală, pentru ca să reconstruiască apoi de la zero, pe alte baze. :( :(

In piata, o femeie incerca sa-mi vanda un cos de prins peste. "Numai ce l-ai bagat in apa si-i plin cu peste!" Eu am intrebet calm: daca-l bag in fantana?!?
Cu stima!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 29 Ian 2013, 17:47

horia_ch scrie:Da, vrem! Neapărat! Da´ nu doar conservare, ci selecţie pe ea. Că doar anul ăsta poate fi primul din următorii 150. Nu?
Din păcate, cred că încă nu i-a venit rândul. Probabil că întâi se vrea demolarea totală, pentru ca să reconstruiască apoi de la zero, pe alte baze. :( :(


Horia, iti respect dorinta de a avea o carpatina selectionata candva. Pe de alta parte, personal, nu cred ca hibridizarea este impotriva naturii invre-un fel, ba dimpotriva. Demolarea... rasei locale este ca si demolarea Romaniei. Nu prea ai ce demola. Deja e surpata.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele rosii

Mesajde kamy » 03 Mar 2013, 21:17

rubene....!evrika!
Fişiere ataşate
DSC_0256 (Medium).JPG
DSC_0254 (Medium).JPG
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albinele rosii

Mesajde Ruben » 03 Mar 2013, 22:28

kamy scrie:rubene....!evrika!

:lol: :lol: :lol:

Prefer prima linie. Mai gasesti? :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori