Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde Ruben » 07 Oct 2012, 00:49

Uite de ce banuiesc eu ca s-ar putea sa fie albina neagra europeana.

Rasa de care spun a fost la un moment dat FOARTE raspandita in Europa. Probabil si la noi.

In timp, odata cu dezvoltarea apiculturii mai moderne(rame mobile, stupi din lemn), stuparii au prasit albinele "carpatine" pentru ca erau mai productive.

Totusi, in zone mai izolate(munti), si cu clima favorabila acestei rase(frig-zona tinutului secuiesc de ex.), se poate ca albinele salbatice sa apartina acestei rase. Sau ma rog, sa aiba caracteristici de la ea...

Am rude in zona Toplita. Stiu ca mi-a spus varul de acolo ca albinele pe care le-a gasit in scorbura sunt mai rele si mai negre decat astea "domestice". Bineinteles, e doar o observatie subiectiva, fara pretentii academice. :)

Mai ales ca ai spus ca dezvolta populatii mai mici si ca sunt rezistente la boli...m-am gandit ca se poate...

Apropo: Unde depoziteaza pastura?

Fac rame din dunga in dunga cu puiet, sau doar elipse?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 00:58

pastura o intercaleaza cu mierea pe ramele marginase
da, fac rame mari cu puiet compact, depinde de perioada anului .acum, spre ex nu mai au deloc.
la capitolul agresivitate, pot spune ca nu am probleme, dar sunt mult mai vigilente decat cele luate de la cislau. toata vara am umblat la ele in pantaloni scurti, doar cu masca
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 01:01

daca descapacesti trantori, de ex, prima lor grija e sa faca curatenie, sa dea afara mizeria. dupa ce au stafidito bine
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde nae » 07 Oct 2012, 01:02

La cum s-a fixat placuta de marcare e posibila o SL ?

Cate grame de propolis au strans in plus fata de martor ?
Pe martor ce boala l-a afectat si cat de mult ?
La un spor >de 5Kg /zi cum capacesc ?
Miere fata de martor !?
Poza cu matca marcata cu opalit are alta claritate - nu sunt epilate /lucioase .
Care este intrebarea ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 01:04

mi-au dezvoltat maxim 2 corpuri si jumatate de ME
aveau cules, si conditii de mai mult, iar acum ocupa max 8 rame de ME si 6 rame de 1/1
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde Ruben » 07 Oct 2012, 01:09

A.m.mellifera face elipse, din cate stiu, inconjurate de multa pastura. De aia intrebam :) .

Bineinteles, ca nu-i musai sa fie pura, dar ceva caracteristici ar putea sa aiba...zic...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 01:11

nu stiu. cat aduna, ca inca nu le-am dus in pastoral pe acestea
si nici nu am cantaru cu mine sa fac comparatii stiintifice. vreau sa merg in pastoral doar cu cele de cislau, iar pe cat posibil, pe acestea sa nu le duc. albinele de care vorbim, sunt achizitionate de la un domn de 82 de ani, care le-a avut 25 de ani in gradina fara sa le plimbe nicaieri, si care la randul lui le are de la cineva care din cate se stie, nu a fost nicaieri la "" plimbare cu ele.
in conditii de stationar, la pomi, papadie, faneata si otava, dau cam 20 de kg pe an
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 01:19

ce-mi place mie la ele e ca nu tre sa le bibilesti, isi organizeaza singure cuibul.spre ex daca trebuie sa ocupe 4 rame din 10, ocupa integral 4 rame , fara sa insire in toata lada pastura, miere si puiet.
isi organizeaza compact, eficient si economic.
roiurile nu necesita niciun ajutor, se dezvolta mai lent la inceput, dupa care explodeaza
am facut roiuri in iunie pe 3 rame, si acum au intre 5 si 7 rame stas... de ex. fara ajutor.. a... si 15 kg de miere pt iarna
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 21:32

totusi, eu tind sa cred totusi ca e o carpatina nepoluata,ecotip de munte. ce ziceti?
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde Ruben » 07 Oct 2012, 22:04

Cam asa arata carpatina din munti. La soare ai impresia ca da spre bordo:

Imagine
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde Ruben » 07 Oct 2012, 22:08

“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 07 Oct 2012, 22:18

asa o fi... pana la urma tot albine sunt
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde Ruben » 07 Oct 2012, 22:23

mihaistupar scrie:asa o fi... pana la urma tot albine sunt

:) Da. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde peterneamt » 13 Oct 2012, 11:15

Caucazienele tale sunt foarte folosite de toti marii crescatori de matci si singurele defecte ale lor sunt o dezvoltare mai tirzie a cuibului si o propolizare excesiva ceea ce ingreuneaza de multe ori accesul in cuib dar au o trompa...... :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde mihaistupar » 14 Oct 2012, 14:13

nu au deloc inele galbene...

:!:
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albinele care propolizează mai mult

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 18:48

Apis mellifera caucazica :
Fişiere ataşate
petek.jpg
unde sunt inelele galbene ?
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori