Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 17:47

stupar hoinar scrie :
Acestea sunt principalele. Primele trei au fost introduse in diverse perioade in Romania . De curand intra sporadic si Buckfast .
Fişiere ataşate
ok_17064.jpg
Apis mellifera carnica
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 17:50

stupar hoinar scrie :
Apis mellifera ligustica (italiana)
Fişiere ataşate
ok_17065.jpg
Apis mellifera ligustica (italiana)
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 17:52

stupar hoinar scrie :
Apis mellifera caucasica
Fişiere ataşate
ok_17066.jpg
Apis mellifera caucasica
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 17:54

stupar hoinar scrie :
Hibridul Buckfast
Fişiere ataşate
ok_17067.jpg
Hibridul Buckfast
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 17:58

pupemea scrie :
Cine a lucrat cu caucaziana?
Hoinar ,te rog frumos niste ceva date se poate?
o fise tehnica ceva.Chiar la toate rasele.
Si la Carpatica.
Chiar daca dureaza nu-i graba
multumesc


stupar hoinar scrie :
Pupemea ,daca citesti despre Caucasica crezi ca ai dat peste albina perfecta.Eu nu am lucrat cu Caucasica,nu pot sa confirm sau sa infirm nimic.Din citite doar..

Ce se spune despre Caucasica
- Este poate, cea mai buna culegatoare.Se prezinta prima la apelul de dimineata,are cea mai lunga trompa,nu tine seama de vremea nefavorabila.
- Este blanda
- Este putin roitoare
- Este raspandita prin toata lumea,fiind importata si aclimatizata pe unde nici nu te astepti.

Iata un articol scris de un gruzin.Traducerea este partiala si aproximativa.

"Aspectul general al "caucasica" seamana mult cu cel al "carnica" : o talie sensibil identica , un abdomen mare si gri si o pigmentare neagra a cuticulei , care rezulta din selectie.Aceste doua albine se disting net prin indicele cubital si biologie ;masculii din caucazica sunt mari cu puncte negre pe torace .
Lungimea trompei este un caracter distinctiv pentru aceasta rasa :7,2 mm.Ea este de 7,52 mm in regiunea Gruzia si in sud estul Caucazului.
"Caucasica" , din punct de vedere economic , are mai multe calitati decat defecte ; defectele sunt aproape neinsemnate pentru utilizarea ca rasa pura.

Dezvoltarea este regulata , cu o plecare lenta si tarzie primavara , ceea ce o predispune la producerea mierii in perioada de vara. Tendinta de a depozita nectarul intr-un numar minim de celule imbunatateste calitatea mierii pe care o produce. Are sensibilitate mare la nosemoza.Constructia neregulata a fagurilor si propolizarea excesiva fac manipularea , in corpul de stup dificila.

In afara regiunii de origine , i se recunoaste o mare valoare economica , in comparatie cu "ligustica" si "carnica".
"Caucasica" este crescuta si selectionata intr-un centru de crestere la Adler , la sud de Krasnaya Polyana de Vasili Isayev si Valentina Vinogradovna. In acest centru , 5 linii sunt intretinute pentru caracterele bine definite si propuse spre vanzare: dezvoltarea productiei de ceara , lungimea mai mare a trompei , ponta abundenta si dezvoltarea mai rapida.

Intrebarile mele
Daca este folosita in Rusia,Ucraina ,Polonia,Franta,Moldova de peste Prut ,in Romania de ce nu?De ce au fost abandonate incercarile de introducere in rasa pura sau incrucisata cu Carpatica?Cred ca abandonul a fost prematur.

Poate Pab vine cu detalii suplimentare..
Discutia poate fi dusa doar la nivel teoretic, pentru ca nu vad sa fie cineva care sa aiba caucasica in exploatare.Sau poate da?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:07

maximus scrie :
din cele scrise de s.hoinar recunosc caracteristici ale albinelor din maramures,cu care am lucrat vreo 2 ani in timpul studentiei.intr-adevar cladesc haotic,ingreuneaza f. mult lucrul,au o dezvoltare mai mult decat excesiva.mai apoi le-am desfiintat,ma saturasem de figurile lor.
sant inclinat sa cred ca erau cel putin caucaziene incrucisate cu albina locala,deoarece in acea zona a avut loc un import masiv de caucaziana.ca o caracteristica principala care iti sare in ochi e ca cladesc f. f. mult,fapt ce are repercursiuni intr-un final la extractie.
hoinare,n-ai si o poza cu matca de caucasica?

stupar hoinar scrie :
Matca Caucasica
Fişiere ataşate
ok_17147.jpg
Matca Caucasica
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:10

stupar hoinar scrie :
Tot despre caucasica
Se creste in rasa pura si pe insula d`Yeu. Pe aceasta insula isi desfasoara activitatea din 1986, o statiune de selectie,crestere si imperechere a reginelor caucaziene, Apiselect .

Insula d`Yeu , este situata in oceanul Atlantic la 20 de km de coasta Frantei(Vendee). Are o suprafata de 2400 ha , si din punct de vedere a protectiei sanitare si a protectiei genetice , ofera conditii excelente de producere a reginelor caucaziene imperecheate.

Link-uri utile :
Site-ul Apiselect : dupa ce deschizi , da clik pe poza din mijlocul paginii
http://apiselect.free.fr/index.htm

Cat costa o caucaziana ?:
http://apiselect.free.fr/tarifs%202006.pdf

Un alt link :
http://apiselect.free.fr/Article1-caucasienne.htm
Fişiere ataşate
ok_17400.jpg
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:17

stupar hoinar scrie :
Imperecherea se face atat natural
Vezi poze aici : http://apiselect.free.fr/rucher.htm
Fişiere ataşate
ok_17419.jpg
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:20

stupar hoinar scrie :
Cat si artificial
Vezi poze aici : http://apiselect.free.fr/insemination.htm
Fişiere ataşate
ok_17420.jpg
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:24

pupemea scrie :
Multumesc frumos
Interesant si foarte nou anumite lucruri..Pentru mine cel putin
Da avea butelie nu gluma,pentru anesteziat.
Nuclei au polistien expandat pe laterale?Ca nu vad bine.
inca o data merci.

stefan1 scrie :
Ce stiu eu despre rasa caucaziana:
Esteo albina specializata in culesul la tei. Rusii au paduri imense de tei. Familiile ajung mai tarziu la dezvoltarea maxima decat rasa italiana si si mai tarziu fata de carnica. Puterea familiilor e ceva mai mica decat la cele doua rase mentionate. Propolizeaza foarte tare si este cam sensibila la nosemosa. E o albina blanda.
Acum cateva comentarii la materialele de la Apiselect:
Cauta sa reproduca o rasa caucaziana pura. Verificarea puritatii o fac la un laborator de cercetari apicole din Cehia. Cerceterea se face prin scanarea aripilor albinelor si prelucrarea computerizata a datelor. de asemenea alte masuratori morfometrice. Rezultatele analizelor sunt f interesante. Se constata ca chiar la locurile de origine, in Muntii Caucaz, exista o poluare a rasei de cateva procente. Analiza din alte zone (Georgia, Turcia orientala etc) arata o si mai mare inpurificare a rasei in special cu Apis macedonica, Apis carnica, cu italiana sau cu alte rase.
S-a ajuns la concluzia ca in prezentza cat de mica a altor rase, apare o impurificare rapida a lotului de studiu.
"Lorsqu'il y a apport étranger, la rapidité de pollution est immédiate et on pourrait supposer que les reines mises en fécondation ont elles aussi un fort attrait pour ce sang étranger."
Deci se sustine ca matcile se imperecheaza electiv,preferential cu trantori cu sange strain. Daca aceasta e adevarat si se aplica si la rasele de la noi, imseamna ca munca de selectie cu imperechere libera este in buna parte compromisa.
Pe de alta parte Fratele Adam sustine ca la hibridari reginele au in general influienta dominanta. Unele caractere, ca de ex agresivitatea sunt date,totusi, predominant de trantori. Tot acest autor afirma ca la albine cele mai bune performantze se obtin nu la prima ci la a doua generatie de la hibridare.
Autorul (P.Vienne) considera ca rasa caucaziana se preteaza in mod deosebit la incrucisari cu alte rase. Se aduc in sprijin experiente facute de alti cercetatori:
-Mirza si Marcovici (romani), in 1965, raporteaza un spor de miere de 27% la incrucisarea albinei italiene cu cea caucaziana
-Fresnaye (Franta,1974) a obtinut o productie mai mare cu 40-50% fatza de lotul martor la hibrizi de prima generatie (A.m.mellifica X cucazica) si 116% cu o combinatzie tripla (A.m.ligustica X A.m.caucazica) X A.m.mellifica
-in Bulgaria,Hibridul triplu (Albina indigena X A.m.caucazica) X A.m.carnica a dat un supliment de miere de 60-70%

Preturi de livrare de la Apiselect (2006): de la 26 euro/bucata (pt pana la 9 matci) la 16 euro/bucata pentru peste 100 de matci. Matcile inseminate artificial costa 80 eura/bucata.
Alte lucruri interesante gasite in acele articole, referitor la tratamentul varroozei:
- " En Russie certains apiculteurs utilisent les aiguilles du pin de Crimée (pinus pallasiana) séchées, broyées et pulvérisées sur la tête de cadres en ayant enlevé le plateau de fond de ruche durant le traitement."

- " D’autres emploient par exemple de l'huile de Neem, du px9, ou une décoction ou application de feuilles de rhubarbe ou d'ortie. (Plante à forte teneur en acide oxalique et formique) Il y a 4 ans, nous avons essayé cette méthode, au temps où un indélicat possesseur de ruches avait importé des ruches "varroasées" sur l'Île d'Yeu. Nous avions fait alors 2 applications à une semaine d’intervalle sur les ruches les plus infestées avec une macération alcoolique d'ortie blanche, de feuilles de rhubarbe et de propolis ajoutées à un nourrissement avec de la vitamine C. Le résultat fut d'une remarquable d'efficacité."
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde mircea » 25 Feb 2011, 18:27

stefa1 scrie :
Am ramas dator de ieri cu o traducere aproximativa a pasajelor citate, referitoare la tratamente ecologice contra varroozei:
"In Rusia, anumiti apicultori utilizeaza ace de pin de Crimeea, uscate, macinate si pulverizate peste rame, avand fundul stupului ridicat pe perioada tratamentului."

"Altii folosesc de ex uleiul de Neem in dilutie 1/9 sau un decoct sau aplicatii de frunze de rabarber sau de urzica (plante cu continut mare de acid oxalic si formic). Acum 4 ani, noi am incercat aceasta metoda, cand un stupar "nedelicat" a importat stupi cu varrooza pe insula l'Ile d'Yeu (unde e centrul de selectie a Apis Caucazica). Noi am facut atunci doua tratamente la interval de o saptamana, la stupii mai infestati, cu un macerat alcoolic de urzica alba,frunze de rabarber si propolis, la care s-a adaugat o hranire si cu vitamina C. Rezultatul a fost de o remarcabila eficacitate."

Poate nu-i chiar locul potrivit pentru acest subiect. Daca ma sterg, nu ma supar.
Fac si cateva comentarii:
Rabarber-ul are intr-adevar o concentratie mare de acid oxalic in frunze, care nu sunt comestibile, nici animalele nu le mananca.
Urzica obisnuita are in perisorii de pe frunze si tulpina mult acid formic.In lume sunt vre-o 30 de varietati de urzica, in Europa 7 iar in Franta 4. E o planta foarte bogata in subst valoroase si folosita mult din antichitate. Substanta uscata contine 40% proteine, deea frunzele uscate sunt un f bun ingrasamant pt flori sau plante in general. In varful perisorilor are cristale de siliciu, casante, care contin ca in fiola acid formic dar si histamine,acetilcolina,serotonina etc. Unele substante sunt asemanatoare cu veninul serpilor. La atingere cristalele de siliciu intra in piele si se sparg ca gatul unei fiole, deversand continutul in piele. Substantele histaminice dilata capilarele si creste permeabilitatea locala incat toate substantele se pot raspandi in zona. Responsabile de urzicare sunt in special histamina si acetilcolina, dar si acidul formic irita pielea.
Autorul vorbeste de tratament cu urzica alba. Cred ca a gresit, asta nu contine acid formic, e cu totul din alta grupa de plante si nu vad ce efect insecticid poate avea.
Cat despre administrare de vitamina C la stupi, daca tot ii trata naturist, trebuia sa stie ca urzica obisnuita contine de 7 ori mai multa vitamina C decat lamaia.
Daca tot ne-am intins la vorba, sa dau o reteta de ierbicid din urzici:
In 10 l de apa (preferabil de ploaie) se pun 1,5 kg frunze de urzica mai tanara, fara samanta.Se macereaza 15 zile apoi se filtreaza si se tine in recipienti inchisi,la 18-20 gr, pastrabila timp de cateva saptamani.
Utilizari: - 2 l insecticid la 10 l apa. Se stropeste pamantul, distrugand multe ciuperci nocive. E si un bun activator de crestere, ca are saruri minerale.
-1 l insecticid la 10 l apa. Se stropesc plantele si elimina paduchii de pe flori sau legume.
- nediluat este un activator de compost
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Principalele rase de albine

Mesajde cristi_1993 » 14 Mar 2012, 17:45

cate specii sunt de albine!:P
Imi place sa joc jocuri cu animale
cristi_1993
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Sep 2011, 19:21

Re: Principalele rase de albine

Mesajde augustin » 15 Mar 2012, 15:19

Ia uite frate, cate suuunt:
Apis cerana
Apis mellifera
A
Albina Buckfast
Albina Cale
Albina Elgon
Albina Midnight
Albina Starline
Apis mellifera adamii
Apis mellifera adamsonii
Apis mellifera anatoliaca
Apis mellifera armeniaca
Apis mellifera artemisia
Apis mellifera banatica
Apis mellifera capensis
Apis mellifera carnica
A cont.
Apis mellifera carpatica
Apis mellifera cecropia
Apis mellifera cypria
Apis mellifera iberica
Apis mellifera intermissa
Apis mellifera jemenitica
Apis mellifera lamarckii
Apis mellifera ligustica
Apis mellifera litorea
Apis mellifera macedonica
Apis mellifera major
Apis mellifera meda
Apis mellifera mellifera
Apis mellifera monticola
Apis mellifera nubica
A cont.
Apis mellifera pomonella
Apis mellifera remipes
Apis mellifera rodopica
Apis mellifera ruttneri
Apis mellifera sahariensis
Apis mellifera scutellata
Apis mellifera sicula
Apis mellifera sossimai
Apis mellifera sudanensis
Apis mellifera syriaca
Apis mellifera taurica
Apis mellifera unicolor
Apis mellifera woyigambella

De la Wikipedia, pacat ca nu dau prea multe amanunte
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Principalele rase de albine

Mesajde cristi_1993 » 21 Mar 2012, 17:32

scz si mersi. Am uitat de wikip:D
Imi place sa joc jocuri cu animale
cristi_1993
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Sep 2011, 19:21

Re: Principalele rase de albine

Mesajde ionel07196555 » 15 Feb 2013, 00:06

cristi_1993 scrie:scz si mersi. Am uitat de wikip:D
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Principalele rase de albine

Mesajde ionel07196555 » 15 Feb 2013, 17:57

Multumesc pentru tot ce e mai sus . scris . pus . multumesc
ieri am vazut pe saitu vechi , mai rasfoim si poate apar ceva povesti
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori