Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde calin bondaru » 29 Iul 2013, 08:13

Eu zic ca aici intervine un pic si experienta apicultorului!
Pentru ca albinele reactioneaza imediat la lipsa sau aparitia unei matci. Nu am introdus carnica dar am introdus buckfast si e tot una! Ba chiar am impresia ca feromonul e mai puternic la buckfast, pentru ca in 2/3 secunde aproape tot stupul secreta glanda lui nasonov!
Ar mai fi o cauza: matca sa fie foarte tanara*adica sa depuna dar sa fie recent imperechiata. Asta o spun din propria experienta!
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MyBees » 31 Iul 2013, 01:12

alt stupar scrie:
MyBees scrie:La "trei saptamani de la acceptare" nu mai putem vorbi de neacceptarea matcilor.

Ba da.
O matca se considera acceptata DOAR dupa ce fiicele ei sunt in proportir majoritara in componenta coloniei.


Recunosc, asta nu stiam. Nu am retinut "detaliul" nici de pe aici, nici de prin carti, si am citit cateva(multzam. nu mai ai niste amanunte din astea? :) )

Pe de alta parte, tot nu cred ca albinele stau linistite 3 saptamani in prezenta matcii respective si deodata isi dau seama ca e straina de trib... Nu ar mai avea sens schimbarea din motivul asta pentru ca oricum contaminarea genetica s-a produs. E adevarat, in cele 3 saptamani deabia daca eclozeaza cateva urmase de ale ei, dar cele ramase in colonie sun cele care si-au trait mare parte din viata in prezenta noii regine.

As ramane tot la parerea ca este o problema a reginei(poate aparuta in colonia noua, cum zice Nae) si nu una de "incompatibilitate".
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Mircea_63 » 31 Iul 2013, 06:21

MyBees, toata treaba asta o poti privi ca pe o lupta intre doua instincte. Cel al supravieturii -care primeaza- si cel al "nationalismului", al conservarii rasei. Termenul de 3 saptamani e leagat de primele eclozari, moment din care "rasa" incepe sa se dilueze si riscul neacceptarii scade tot mai mult.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde a_costy » 31 Iul 2013, 06:39

cristi_vidican scrie:Am un prieten care se confruntă cu o problemă. A cumpărat niște mărci carnica din Ungaria și din 7, în 5 cazuri albinele, după ce au acceptat matca și-au tras botci de schimbare. Acum 2 ani a cumpărat de la cineva din România, mătci de ale noastre și aceeași poveste: înlocuiri masive.
Ce se poate face?
Omul vrea să schimbe linia de mătci că sunt foarte agresive, au predispoziție la PV, nu mai zic de furtișag. În condițiile unui cules de 3-400 de grame pe zi nu poate deschide un stup fără să se facă roi în jurul lăzii.


Eu cred ca problema botcilor de schimbare linistita la cateva saptamani/luni de la introducere, o reprezinta macta. Mai exact, ori a fost imperecheata intr-un micronucleu cu 100 de albine si a fost nevoita sa ponteze dupa prima imperechere, ori a prins o perioada lunga cu ploi si la fel, a inceput ponta nefecundata suficient. Problema am intampinat-o la matcile din rasa autohtona, facute de mine in anii cu ploi multe in perioada imperecherii.
Anul acesta, in iunie, am cumparat 7 matci din Italia. Pana acum nu sunt probleme.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MyBees » 01 Aug 2013, 00:33

Mircea_63 scrie:MyBees, toata treaba asta o poti privi ca pe o lupta intre doua instincte. Cel al supravieturii -care primeaza- si cel al "nationalismului", al conservarii rasei. Termenul de 3 saptamani e leagat de primele eclozari, moment din care "rasa" incepe sa se dilueze si riscul neacceptarii scade tot mai mult.


Pai daca au o problema nationalista(stii ca l-au matrasit pe Vadim, da? :) ) o rezolva inainte de cele 3 saptamani. Instinctual si-ar trage botci din ouale/larvele provenite din colonia proprie, de la vechea regina din rasa lor. Presupunand ca acestea nu ar exista(desi nu cred, pentru ca ar fi mentionat Cristi) nu sunt motive pentru a astepta 3 saptamani, expunandu-se riscului "contaminarii rasei" Intre timp feromonii noii matci sunt prezenti in toata colonia, albinele existente sunt albinele tinere de la momentul schimbarii reginei, eclozeaza puiet al noii regine, etc.

Daca ar fi oameni am putea tine cont ca asteapta un moment prielnic sa "i-o traga" outsiderului, dar nu cred ca e valabil in cazul albinelor...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde ignatov andrei » 13 Dec 2013, 16:10

Se intampla sa nu accepte "rasa" (asa se crede)! Dupa parerea mea, problema tine de varsta albinelor din familia care a "acceptat-o". Daca in acea perioada este si un cules bunisor de intretinere, culegatoarele straine se ratacesc in mod frecvent, astfel apar problemele! Albinele batrane fugaresc matca pe rame, o streseaza, astfel matca devine "incompatibila"! Cand se elimina toate cauzele, intentia de schimbare apare doar in cazul matcilor necorespunzatoare, indiferent de "rasa"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MIHALACHE » 15 Dec 2013, 15:25

De ce unele familii prefera sa ajunga ff slabe sau sa dispara neanlocuind regina batrana sau trantorita?
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde ignatov andrei » 15 Dec 2013, 17:34

MIHALACHE scrie:De ce unele familii prefera sa ajunga ff slabe sau sa dispara neanlocuind regina batrana sau trantorita?


"Cu", sau "fara" interventia noastra?!? E important acest aspect!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MIHALACHE » 15 Dec 2013, 19:18

Am ancercat sa anlocuiesc aceste regini cu fice crescute an aceiasi lada despertit de familia de baza dupa ce s-au anperecheat si avea si ceva puiet, am unit dar am gresit si nu am anlaturat pe cele batrane dar albinele au ales BABELE ,am folosit albine din aceasi familie si larve mici tot din acelas stup.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde ignatov andrei » 16 Dec 2013, 09:15

MIHALACHE scrie:am unit dar am gresit si nu am anlaturat pe cele batrane


Aici ai spus tot!

MIHALACHE scrie: dar albinele au ales BABELE


N-au ales nimic, si-au pastrat matca!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde kamy » 17 Dec 2013, 17:02

nu e o problema acceptarea daca faci roi la pachet in beci si-l pui pe foita,dar se intampla sa schimbe linistit dupa 2 sau 3 generatii de albina acolo ori e bai si albinele nu au medic ginecolog,ori sta prost la capitolu substanta de matca!
anu asta am gasit matca din 2011 cu o aripa taiata complet din 2011!dar am gasit roi din primavara care a schimbat matca!loz in plic!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MIHALACHE » 17 Dec 2013, 20:49

Da albinele au ales MAMA care depune puiet de trantor an celula de albine an al 3 sezon au fost deosebite de celelalte au culoare carimizie si ceva pigmentatie mai anchisa la culoare probabil ca an primavara m-a va forta sa le schimb daca mai o apuca,majoritatea nu apuca sa ajunga an acest stadiu sunt schimbate din timp.Au format familii puternice si au avut productie peste medie nu au dat semne de roire sunt 2 an aceiasi situatie si nu au urmase.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde ignatov andrei » 18 Dec 2013, 00:39

MIHALACHE scrie:Da albinele au ales MAMA care depune puiet de trantor an celula de albine an al 3 sezon au fost deosebite de celelalte au culoare carimizie si ceva pigmentatie mai anchisa la culoare probabil ca an primavara m-a va forta sa le schimb daca mai o apuca,majoritatea nu apuca sa ajunga an acest stadiu sunt schimbate din timp.Au format familii puternice si au avut productie peste medie nu au dat semne de roire sunt 2 an aceiasi situatie si nu au urmase.


Dam vina pe albine, sau ne intrebam de ce fac ceea ce fac fara sa ne intrebam daca nu avem si noi o contributie!
Trebuie sa intelegem faptul ca multe familii din stupinele noastre si-au pierdut "matricea din vechime" si ca principalii vinovati suntem noi, cei ce "le dorim binele", iar cand ne impotmolim, dam vina pe ele!
Sigur, problema este la dumneavoastra!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde akmm » 18 Dec 2013, 10:25

Realitatea este ca sunt familii care stiu ce au de facut, iar daca raman fara oua praspete orice ajutor le este binevenit.
Sunt si familii carora doar laptisor de matca mai ramane sa le dai si tot nu le salvezi.Scad in numar,toaca matcile una dupa alta in final se bezmeticesc si dispar.
Seamana cu un soi de natii care nu au chef de treaba.Ori cuibul e atat de imbacsit ca nu e rau sa-l reformezi complet.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde bucursorinelionel » 18 Dec 2013, 11:28

Varianta „in extremis„...dacă alte opțiuni nu sunt valabile, pentru schimbarea liniei de mătci, este aceea de a utiliza nuclee de împerechere mari, adică 6 -8 jumătăți de rame Dadant, reasamblate ( 3-4) rame normale DB.....în care matca de înlocuire are deja pontă verificată conform criteriilor de selecție dorite pe cel puțin 10 decimetri pătrați, la care se adaugă puiet căpăcit, de preferat ”copt”.( de la 2..la max 48 ore gata de eclozionare)...nr. de rame...cât pot fi acoperite..fără să apară probabilitatea de puiet răcit..
Procentul de acceptare e de aproximativ 99.9999%...
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori