Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde paul » 28 Iul 2013, 07:23

Cred ca-i vorba de ... nepotrivire de caracter . :oops:
De caracterul mostenit genetic de mii de ani ... :oops:
Cristi, probabil albinele tale sunt mai ... cosmopolite . :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Mircea_63 » 28 Iul 2013, 07:27

Nu sunt sinucigase! Cand le dai matca si n-au incotro, o accepta. E vorba de supravietuire, dar cand riscul asta a disparut, daca nu le convine de ea, o schimba. Dupa 3 saptamani apar urmasii ei, iar acestia nu mai sunt atat de diferiti fata de matca si riscul respingerii scade.

Am fost curios si eu de ce exista manifestarea asta larg raspandita in lumea viului si raspunsul cel mai plauzibil mi s-a parut nevoia de protectie. Individul altfel decat noi, venit dinafara comunitatii, este un potential aducator de boli la care nu suntem imuni. Nu ca ar sti ele ceva despre imunitate, dar asta e rolul acestui instinct. Cine nu l-a avut si-a asumat un mare risc de-a lungul evolutiei, iar sita a cernut.

LE Paul, in zona noastra cosmopolitanismul e la el acasa! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde alt stupar » 28 Iul 2013, 12:46

MyBees scrie:La "trei saptamani de la acceptare" nu mai putem vorbi de neacceptarea matcilor.

Ba da.
O matca se considera acceptata DOAR dupa ce fiicele ei sunt in proportir majoritara in componenta coloniei.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde un OM » 28 Iul 2013, 12:59

La 3 saptamani de la acceptare de-abia eclozeaza fiicele, deci pana la a deveni majoritare mai trece nitelus.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde italianu » 28 Iul 2013, 14:23

cum faceti acceptarea matcilor cumparate?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2013, 14:57

italianu scrie:cum faceti acceptarea matcilor cumparate?

Ne rugăm să ne le accepte. :lol:
La unii problema e acută, la alții aproape deloc.
Eu, personal nu m-am confruntat cu ea, dar văd că alții au mari probleme.
Deci, pt mine rămâne o enigmă, adică ce să mai fac dacă nu acceptă pe scară largă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde italianu » 28 Iul 2013, 15:26

cu rugaciunea faci treaba ,dar nu la albine.
aici intervine ,,stiutul sau nestiutul".
Se stie ca in primavara,devreme,la o fam. orfana iei o matca imperecheata si ,,o arunci" peste albine acceptind-o fara probleme.
Cu cit se merge inainte ,acceptarea devine tot mai dificila.,pina cind ,in absenta puietului,acceptarea devine usoara.
Acum,ai o regina care costa o suta si ceva de euroi,nu te poti juca,de-a acceptare/non acceptarea ,sau schimbarea dupa trei saptamini
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2013, 15:53

Nu vreau să-l văd pe cel care cumpără regina de 425 de euro și o pierde
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde italianu » 28 Iul 2013, 17:18

cristi_vidican scrie:Nu vreau să-l văd pe cel care cumpără regina de 425 de euro și o pierde


nici eu,dar 425 sint exagerati(stiu ca se vinde la pretul ala ,dar eu nu ,,ajung" asa sus) ;)
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Trantorul@ » 28 Iul 2013, 19:02

Cand cumperi matci de 400 si de euro ii pregatesti familia in care o bagi cum trebuie sa o poti da direct pe fagure .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde proapis13 » 28 Iul 2013, 19:42

italianu scrie:cum faceti acceptarea matcilor cumparate?

La ultimii roi facuti pe data de 18 iulie
Am procedat in felul urmator
Dimineata la ora 9 m-am intalnit cu un coleg forumist de la care am luat reginele
Reginele fusesera scoase din nuclee in jurul orei 8 dimineata
La ora 10 am plecat spre vatra stupinei la 32 de km de Severin de unde am luat roinitele si am lasat reginele
La ora 13 am fost pe locatia de pastoral unde am facut roii si de unde am plecat la ora 16
La ora 17 stupii au fost descarcati pe vatra unde i-am lasat sa se linisteasca 30 minute
La ora 17 30 am introdus custile in roinite
La ora 19 30 am scos custile si dupa ce le-am lasat cate 1 min pe speteze sa vad reactia albinelor le-am rupt sigiliul se plastik
Continuarea este la adresa de mai jos
viewtopic.php?f=7&t=4086&start=80#p143143
salve :D
Fişiere ataşate
2013-07-18 19.31.22 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde nae » 28 Iul 2013, 21:22

Pe subiectul acesta se poate scrie o carte ...
1-fam nu accepta matca din T motive :
-introducere ''dupa ureche'/ defectuasa'= fam atacata/caderea culesului/existenta altei matci imperecheate sau nu /botci sau puiet larvar 1-3 zile...
-matca recoltata astazi si eliberata peste >zile din varii motive , ii revine greu ponta si nu ca inaintasa + fice neafine ...
-fam in prag de bezmetic sau cu albina batrana care se intoarce greu sa produca laptisor .
-matca are o problema : nosemoza/melanoza/defect fizic...
In aproape toate situatiile familia nu asteapta sa ponteze 3-4 rame sau 3 saptamani s-o schimbe.

2-fam in care este introdusa matca are PROBLEME ;nosema + puiet varos +canicula = !?; nu accept agresivitatea ca fiind genetica = ceva o produce .
In cazul acesta o schimba si dupa 3 saptamani (dupa contaminare ).
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde kamy » 28 Iul 2013, 21:34

fa un roi cu albina tanara si n-o sa fie problema acceptarii,daca dupa acceptare trage bsl,ori e diferenta de zona ori calitate indoielnica la imperecheat!am patit in mai multe randuri cu matci aduse de la bucuresti(campie )sau bratca (munte) si matci de esceptie!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Ioan Guist » 28 Iul 2013, 21:57

Zic la fel.Dau matca valoroasa (platita cu bani multi) pe roi cu albina tanara.
Trage BSL, eu sunt stupar si nu le las , fiinca ma intereseaza aportul de gene in stupina.
Nu ma intereseaza sa implementez singe nou, se cheama ca am deja si matcile ce sunt urmate de BSL, le schimb, le unesc, le desfiintez.

O matca scumpa , de regula e inseminata pe insula, controlat, artificial si implicit deficitar.Pe noi ne intereseaza sa o avem constituita in stupina ca si unitate biologica de reproductie.Pentru asta fac orice daca am interes.
De asemenea, matcile de productie ce le schimbam in familile de cules sunt "impinse" sa fie primite.Este drept ca trecerea de la o carpatina la ligustica e mai anevoie.Procentajul de primire nu e dezcurajant.Sunt pierderi este drept dar suntem pregatiti din spate sa acoperim.Orice miscare in ceea ce priveste reginele, se lasa cu procent de nereusita,De noi depinde sa fim pregatiti cu lina a-II si variante de escape.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde italianu » 28 Iul 2013, 22:31

Ioan Guist scrie:Zic la fel.Dau matca valoroasa (platita cu bani multi) pe roi cu albina tanara.
Trage BSL, eu sunt stupar si nu le las , fiinca ma intereseaza aportul de gene in stupina.
Nu ma intereseaza sa implementez singe nou, se cheama ca am deja si matcile ce sunt urmate de BSL, le schimb, le unesc, le desfiintez.

O matca scumpa , de regula e inseminata pe insula, controlat, artificial si implicit deficitar.Pe noi ne intereseaza sa o avem constituita in stupina ca si unitate biologica de reproductie.Pentru asta fac orice daca am interes.
De asemenea, matcile de productie ce le schimbam in familile de cules sunt "impinse" sa fie primite.Este drept ca trecerea de la o carpatina la ligustica e mai anevoie.Procentajul de primire nu e dezcurajant.Sunt pierderi este drept dar suntem pregatiti din spate sa acoperim.Orice miscare in ceea ce priveste reginele, se lasa cu procent de nereusita,De noi depinde sa fim pregatiti cu lina a-II si variante de escape.


de ce nu dai,la acceptare,doar albina fara puiet , cca 3 rame de la familii diverse,si dupa ce vezi ca matca depune o ajuti cu rame de puiet capacit.......(eu asa am facut si nu am avut nici o problema).
tin sa precizez ca nu aveam cules,asa ca am dat cu sirop.
cu matca imperecheata pe insula(daca ai vazut filmul lui keld brandstrup) ,e acelasi tip de imperechere ca acela pe care o facem si noi ,cu singura diferenta ca el duce familiile-tata pe insula,in schimb nucleele cu reginela virgine nu au trintori .
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Ioan Guist » 28 Iul 2013, 23:37

E o varianta buna.
Prefer sa-i las la matca noua si puiet.E mai...liniste in familie.Vine repede si o generatie noua.Nu trebuie sa-l mai vizitez , intru doar sa-i iau larve de tranzvazat.
Sunt bune ambele variante.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori