Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Dragos2006 » 24 Iun 2015, 15:57

Imerecherea o faceti artificial sau natural ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde janese » 24 Iun 2015, 16:10

@popovici
te salut!
ai gasit la carnica........................ierneaza pe albina putina si primavara iti tzatzaie fundu.....primavara nu poti vinde, ca un cumparator nu ia patru-cinci rame ale tale cu albina si sa-i spui ca pan la salcam ajunge in dezvoltare carpatina!...daca nu o duci in cules continuu,imediat stagneaza ouatu!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde TDI » 24 Iun 2015, 18:33

In Moldova, in lunca Siretului, media populatiei de iernare pe ultimii 6 ani a fost de sub 5 rame... si înainte sa tin notite, tot cam asa era. Pe la Vaslui, la fel iernează - cum o fi in sud, o fi... la noi asa e.
Bineinteles ca sunt si exceptii, de 7-9 rame, dar alea exact asta sunt exceptii.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alt stupar » 24 Iun 2015, 19:06

janese scrie:ai gasit la carnica........................ierneaza pe albina putina si primavara iti tzatzaie fundu.....primavara nu poti vinde, ca un cumparator nu ia patru-cinci rame ale tale cu albina si sa-i spui ca pan la salcam ajunge in dezvoltare carpatina!...daca nu o duci in cules continuu,imediat stagneaza ouatu!

Dreptate ai...
Daca as fi in situatia de a alege intre cele doua fara a tine cont de nimic altceva decat de cat de frumos arata cuibul, 8 din 12 luni ale anului Carpatina "ia fatza". Surpriza insa, din aprilie pana la final de iulie... se cam schimba socotelile ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristi_vidican » 24 Iun 2015, 19:54

Nu degeaba cam toată lumea bună din Vest a trecut pe Carnica.
Diferența se vede (în jeb ;) )
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 24 Iun 2015, 20:11

Se poate o linie buna de carnica plus o linie de carpatina se pot obtine hibrizi prin insamantare artificiala pt productie?
Pe aici se poarta aceasta moda!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 26 Iun 2015, 08:52

Vorbim despre matci Carnica imperechiate cu trantori locali, la liber:
Am avut (eu si inca un prieten cu simt de observatie treaz) cu nemiluita familii de albine locale cu 8-9 rame Dadant de puiet "ca la carte" si populatie poate dublu fata de carnica, iar mierea din cat la salcam era poate in jur de 8-10 kg, necapacita, iar carnica cu 6 rame de puiet a dat 15-16 kg de miere avand ca bonus si capacirea ei.
Albinele locale cand intra in friguri, le mai scoti daca le desfiintezi sau daca le iei matca si lasi botci, iar hibrizii, desi o parte fac botci (procentul este mult-mult diminuat la rasa pura, care n-a atins trantori autohtoni), majoritatea le distrug din proprie initiativa.

Si Bomba (pt. Janese): Am avut matci de Carnica - 6 surori, nu 1 ( e drept ca imperechiate intr-o perioada cu multi trantori de Carnica cu pedigree, maturi in stupina) iernate cu 2 rame de musca, pe 4 rame Dadant incomplet ocupate, care n-au avut nevoie de hraniri suplimentare primavara pt. ca nu avea cine sa manance din acea hrana.
La 14 aprilie aveau cate 2-3 rame Dadant "tabla" de puiet.
La 5 mai cate 5-6 rame de puiet din 7-8 rame ocupate in total si 1 fagure de 3-4 kg miere de rapita.
La 20 mai am luat de pe ele cele 15-16 kg ( cat de 12 rame Dadant 1/2 plin-"tzapan de nu-l poti ridica") de la salcam.
La 5 iunie - aceeasi "figura" la salcam 2.
Nici urma de botci.
Intrebare: De ce sa vand familii primavara? (nu pot vinde roiuri dupa salcam - pana in august, miere, matci. Oricum o lesinatura din asta face miere mai multa decat pretul unui roi de Carpatina - si nici nu-ti roieste)
Iar cu stagnarea ouatului - uneori, poate de cele mai multe ori, prinde mai mult bine decat rau acea stagnare.
Pe mine ma mira cum si de unde asa putine albine adulte fac treaba de 3 ori mai buna decat acelasi numar de albine din alte rase.

Dar daca vrei populatie, exista pe lumea asta rase (la fel de bine avansate genetic si de pline de elite) si mai "de carne". Inca nu e sigur daca voi inmulti pe termen lung Carnica sau altceva. Si Carpatina ar fi o varianta daca ar avea linii uniforme, cu pedigree si cu performante (competitiva).

Pt. Dragos: Normal ca artificial. Pe moment voi plati srviciul. Bine ca exista operator!

Problema cronica a romanilor la acest capitol: testarea si evaluarea materialului inainte de a potrivi perechile si de a elimina de la reproductie ce e de eliminat (inainte de o noua generatie - inainte de FIECARE generatie).
Sa vedem cine trece testul testarii si evaluarii in teren a matcilor de reproductie!
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 26 Iun 2015, 09:11, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 26 Iun 2015, 09:09

Pentru cei care vor sa mentina puritatea unor linii (Carpatina, Banateana, Caucaziana, Buckfast sau orice ar fi):

Cea mai buna varianta posibila, dar tot mai accesibila este inseminarea instrumentala.
(Alternativa - o insula pustie sau imperecheri in statiune montana izolata - foarte costisitor din punct de vedere al deplasarilor/combustibililor)

Lumea circula, genetica circula, totul s-a schimbat. Cine nu se schimba/adapteaza, poate sa tot dea vina pe altii ca "urla la luna" - nu-l asculta nimeni.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 26 Iun 2015, 09:14

alt stupar scrie:... 8 din 12 luni ale anului Carpatina "ia fatza". Surpriza insa, din aprilie pana la final de iulie... se cam schimba socotelile ;)


Nea Gica zicea " dar mierea nu se face iarna. Ce conteaza cum arata iarna? Pe mine ma intereseaza cum arata vara."
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde alt stupar » 26 Iun 2015, 10:28

stiu Daniele, stiu !
Am trecut demult de etapa in care tineam stupii de dragul de a-i privi ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde janese » 26 Iun 2015, 12:23

de ce se vand familii primavara???....pentru ca au pret bun....pentru ca vreau sa vand............pentru ca refac efectivul dupa salcam....pentru ca scoti un ban mai bine ca de pe roiuri,pentru ca nu ai timp de familii f bune sa le scarpini in fund si-ti creaza probleme, anu asta nepotu popa georgian a vandut fara cutie 20 familii si a luat 11000 ron......concluziile cu stagnarea ouatului la lipsa de cules ,se trag dupa doi-trei-cinci ani...de observatii,comparatii intre stupine...nu intre doi-trei stupi!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde janese » 26 Iun 2015, 12:25

cristi_vidican scrie:Nu degeaba cam toată lumea bună din Vest a trecut pe Carnica.
Diferența se vede (în jeb ;) )

a trecut dar nu are 60 de zile de cules intr-un sezon!!!! nu are pauze mari intre culesuri............si cand nu are cules, atunci e cisterna cu zeama de sfecla la capatul randului!!!
ca o carnica e mai vrednica,e adevarat!!! este si mai insistenta cand floarea da nectar putin....si ce am vazut eu....traieste si mai mult
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Daniel Popovici » 26 Iun 2015, 13:42

Chestia cu:
janese scrie:nu ai timp de familii f bune sa le scarpini in fund si-ti creaza probleme
... ar fi normal si ar trebui trebui sa devina istorie pentru oricine face ceva legat de productie (nu de conservarea resurselor genetice) si pentru oricine produce intr-adevar.

Si in alta ordine de idei, daca as vrea sa vand albine (la pachet sau la familie) nu as tine in nici un caz Carnica pentru asa ceva. Sunt rase mult "mai de carne", consacrate si accesibile, dar de domeniul "off topic".
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde janese » 26 Iun 2015, 14:10

in roamanica se zice...pentru cresterea rentabilitatii se diversifica productia...cu cele sapte ,,produse apicole".........
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 26 Iun 2015, 14:53

Tema de casa ....

Ca tot se vb. de productii ....

EU am vazut diferenta la mine dintre vertical 10 rame ( cel mai prost sistem daca ai matci) si orizontal ( 20 rame cu magazie 10 rame ) intre corcituri ce am eu .... nu vei face in nici un sistem albina cum vei putea face intr-un ORIZONTAL ....( vb. de primavara ) .... pai vin unii sa zica ca bat 6 rame .... 11-12 rame ... niciodata , da niciodata .... doar daca intra in friguri .... eeee ca vii si pe unele sisteme o fi unele mai adaptate si .. siii .... e altceva ....

Marea problema e uniformitatea din cauza "sortii" da mai sunt unii danezi si altii care testeaza matcile cate un sezon si probabil 1 din 4 corespunde ca de is 400 si ceva de euro bucata .... da na ei iti dau tidula si pentru unele si pentru altele .... :lol:

Sa narez ca na cica le am cu astea .... fiica din fiica din fiica .... oare cat F o fii si dinainte sa am eu albine ??? .... am strans ceva polen primavara asta ... o ajuns sa bage 2 zile consecutive peste 1 kg pe zi ( fara rapita in zona) cand in stup era peste 1,5 rame de pastura .... ( lasam dimineata si mai dupa masa sa mai intre si in stup ceva polen) am luat 3 rame complete cu acoperitoare treptat ca imi trebuia sa oua in rame noi sa "transvazez "... si am luat 9 Rame 1/1 tabla de salcam si acu ii magazia apriximativ 40% plina iar .... tinut in gradina si pe 10 rame ... nu-i singurul .... sunt cativa care s-au dus vreo 7-8 da or ajuns la 8 rame de puiet cu ceva timp bun inainte sa inceapa salcamul ... nu am avut timp de zgandarit in ei mai deloc ...or facut fiecare ce or vrut .... daca aveam orizontali posibil sa nu fi plecat nici unul ....

P.S. Pentru cei ce nu au timp de scarpinat familiile bune .... treceti pe ORIZONTALI + Magazie ! ... :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 26 Iun 2015, 17:09

Trantorul@ scrie:
P.S. Pentru cei ce nu au timp de scarpinat familiile bune .... treceti pe ORIZONTALI + Magazie ! ... :lol:

Sau pe ME !!! 2 caturi cuib (da sa ai regine nu ciori vopsite) si 1-2 caturi de stransura ! Asta ... ca sa nu va mai indeletniciti cu scarpinatul . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori