Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 11 Mai 2014, 18:46

Augustin78 scrie:Salut.
Am comandat si eu 2 regine din aceasta rasa.(vor sosi dupa data de 28 mai)
Aici as fi vrut sa citesc despre experienta unora care au in dotare asa ceva.
Gen:- mod de lucru,productie,blandete etc.
Si nu fel si fel de discutii contradictorii(sunt bune si astea dar DAR doar atunci cand ai lucrat cu acel lucru si ai putut trage o concluzie...nu asa doar sa ne aflam in treaba.
Va rog,cei care aveti sau a-ti avut acesta rasa de albine sa dezvoltati putin subiectul si cu bune si cu rele.
VA multumesc.



Alo tataita ti se pare tie ca eu ma aflu in treaba ??????????
Si de care rasa ai comandat ? Carpatica ??? Carnica ??? sau Macedonica care cica ..... ???

P.S. Vad ca peste primul post ai sarit si te-ai aflat tu in treaba!!! Eu vreau sa priceapa cei ca tine si altii sa bage la cap si sa lucreze cu albine aclimatizate zonei de unde ii si sa nu mai aduca tot rahatu de pe nu stiu unde gen Ligustica si Buckfast astea merg in alta parte nu la noiiii !!!
Siii acu sa-ti mai zic ceva am familii de astea proaste de pe la noi da proaste rau pe 20 - 25 ( orizontal 15 rame jos + magazie 1/1 plus ca am luat o rama de capacit si scuturat 1 de doici din el) rame nepreparate si in conditiile in care de 1 luna de zile e foame crunta la mine, nu am stimulat deloc , nu trag sa roiasca .... masca nici nu mai stiu cum arata ........
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Gicuta » 12 Mai 2014, 15:32

mihaistupar scrie::lol: :lol: cred că te referi la tine și la cunoscuții tăi...lumea nu e numai cât o vezi matale pe geam. Fără să te superi ,chiar ai de unde să te documentezi.dar mai trebuie să vrei...

Am geamuri multe. Si in,plus mai si intreb. Pana acum n-a stiut nimeni sa-mi spuna ce rasa are. As fi curios sa-mi aratati si mie cum deosebiti o carpatina de un hibrid. Ca eu n-am scule de masurat trompe sau limbi, "scule" de trantor sau "pungute" de matca nu am. Inca!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Gicuta » 12 Mai 2014, 15:35

mihaistupar scrie::lol: :lol: cred că te referi la tine și la cunoscuții tăi...lumea nu e numai cât o vezi matale pe geam. Fără să te superi ,chiar ai de unde să te documentezi.dar mai trebuie să vrei...

Si in plus, nu cred ca ai ajuns sa citesti doolitle rooth sau alti autori americani care apar in bliblografiile cartilor romanesti.
Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde mihaistupar » 12 Mai 2014, 18:57

Mă bucur că ai nerv.ești in grafic.te aprinzi totuși cam repede pt un stupar.dar important e să VREI inainte să poţi.tu mai trebuie doar...să ...POŢI. Te salut, prietene! Dar în română , că e mai simplu pt mine.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 12 Mai 2014, 21:06

Vreti nu vreti carpatina tot o carnica este
O alta Marie cu aceiasi palarie
Insumind plusurile si minusurile nici nu bate nici nu atirna
O facem roitoare pt ca vrem sa facem roiuri cit mai multe pt vanzare si ii nenorocim si pe cei ce cumpara asemenea matci
Nu avem scrupule cind e vorba de bani vindem toate nenorocirile bani sa iasa si fraieri sa se gaseasca
Sunt foarte putini apicultori cu obraz subtire care tin la aceasta meserie si au respect si pt cine cumpara
De aceia este preferabil sa cumperi din exterior de la firma cunoscuta o carnica de munte sau de stepa preferabil din Slovenia care detine cinci centre de selectie pt diferite ecotipuri
Asta este parerea mea si tin la ea
Cu stima si respect
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 12 Mai 2014, 21:18

De prferat ar fi sa se cumpere din Bangledesh, asta e parerea mea si tin foarte mult la ea!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 12 Mai 2014, 21:40

Este mai aproape Slovenia si este si in drumul meu
Din Bangladesh poate niste trupe gurka in nici un caz albine indiene
Daca va intereseaza va pot da si niste adrese si niste nume care poate va spun ceva de exemplu- Matija Kostomaj si lista este destul de lunga
Cu aceiasi stima si respect
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 12 Mai 2014, 22:02

Da, da!
Multumesc!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde comi » 12 Mai 2014, 22:25

Citeva ponturi despre o matca autentica carnica:
Indicele cubital(albastru-rosu) 2,4-3
Matcile autentice au abdomenul negru si se accepta numai 2 pete galben portocaliu pe al3lea segment
Matcile cu inele galben portocaliu pe primele segmente sau cu abdomenul galben portocaliu nu sunt autentice
Deci cind cumparati asa zise matci carnica( alta denumirea este de carniolan) uitati-va bine la abdomenul matcii ca sa nu cumparati corcituri sau ,,ciori vopsite,,
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Gicuta » 13 Mai 2014, 11:08

mihaistupar scrie:Mă bucur că ai nerv.ești in grafic.te aprinzi totuși cam repede pt un stupar.dar important e să VREI inainte să poţi.tu mai trebuie doar...să ...POŢI. Te salut, prietene! Dar în română , că e mai simplu pt mine.

M-am aprins intrucat unele informatii apicole nu se gasesc in toate cartile. Sunt incepator si sunt la etapa in care fac eforturi sa ma abtin sa umblu in familiile de albine. Deci nu pot face inca analize de finete, asa cum este aceea a unei albine pentru a afla rasa din care face parte. Si intr-adevar, este foarte important sa vrei cu adevarat si o sa poti face.
Iti inapoiezi salutarile de aici de peste munti. Toate cele bune si recolta bogata!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 13 Mai 2014, 20:01

Trantorul@ scrie:
Augustin78 scrie:Salut.
Am comandat si eu 2 regine din aceasta rasa.(vor sosi dupa data de 28 mai)
Aici as fi vrut sa citesc despre experienta unora care au in dotare asa ceva.
Gen:- mod de lucru,productie,blandete etc.
Si nu fel si fel de discutii contradictorii(sunt bune si astea dar DAR doar atunci cand ai lucrat cu acel lucru si ai putut trage o concluzie...nu asa doar sa ne aflam in treaba.
Va rog,cei care aveti sau a-ti avut acesta rasa de albine sa dezvoltati putin subiectul si cu bune si cu rele.
VA multumesc.



Alo tataita ti se pare tie ca eu ma aflu in treaba ??????????

-Tataita sa-i spui cui vrei tu,dar nu mie.
Te simti cumva ca ca ai vorbit pe langa subiect?Ai lucrat/lucrezi cu aceasta rasa?


Si de care rasa ai comandat ? Carpatica ??? Carnica ??? sau Macedonica care cica ..... ???

-Carnica si am comandat de aici http://matcialbine.ro/magazin/ stiu ca sunt pe linie materna carnica...dar nu stiu cu certitudine cu ce "trantore" sau cuplat..... :lol:


P.S. Vad ca peste primul post ai sarit si te-ai aflat tu in treaba!!! Eu vreau sa priceapa cei ca tine si altii sa bage la cap si sa lucreze cu albine aclimatizate zonei de unde ii si sa nu mai aduca tot rahatu de pe nu stiu unde gen Ligustica si Buckfast astea merg in alta parte nu la noiiii !!!

-Am citi primul post,dar dupa cum am scris in primul post,ca astept pareri de la cei care au lucrat sau lucreaza cu asa ceva.Ai citi postul meu?Nu cred.
-Ti se pare ca cele din dolj nu ar fi aclimatizate?


Siii acu sa-ti mai zic ceva am familii de astea proaste de pe la noi ......

-Nu am zis ca sunt proaste,dar vreau altceva...te deranjeaza cu ceva?

...........da proaste rau pe 20 - 25 ( orizontal 15 rame jos + magazie 1/1 plus ca am luat o rama de capacit si scuturat 1 de doici din el) rame nepreparate si in conditiile in care de 1 luna de zile e foame crunta la mine, nu am stimulat deloc , nu trag sa roiasca ......
....... masca nici nu mai stiu cum arata ...
-ale mele sunt rele...sau foarte rele,de aceea vreau sa schimb rasa....de aceea ma repet.....Ai lucrat cu carnica?Atunci stai in banca ta si citeste ce spun cei care au asa ceva..pentru mine e un subiect care ma intereseaza
.....


Data viitoarenu te simti ofensat decat daca stii ca vorbesti din auzite.....si am raspuns la acest post mai acid putin pt. ca ma enerveaza atitudinea unora ca tine.

Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 13 Mai 2014, 23:19

Augustin78 scrie:Data viitoarenu te simti ofensat decat daca stii ca vorbesti din auzite.....si am raspuns la acest post mai acid putin pt. ca ma enerveaza atitudinea unora ca tine.

Numai bine.


Augustine, Trantorul nu e chiar nestiutor!

Daca tu esti cel din poza, sa stii ca ma "enerveaza atitudinea unora ca tine"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 14 Mai 2014, 00:19

Augustin78 scrie:
Trantorul@ scrie:
Augustin78 scrie:Salut.
Am comandat si eu 2 regine din aceasta rasa.(vor sosi dupa data de 28 mai)
Aici as fi vrut sa citesc despre experienta unora care au in dotare asa ceva.
Gen:- mod de lucru,productie,blandete etc.
Si nu fel si fel de discutii contradictorii(sunt bune si astea dar DAR doar atunci cand ai lucrat cu acel lucru si ai putut trage o concluzie...nu asa doar sa ne aflam in treaba.
Va rog,cei care aveti sau a-ti avut acesta rasa de albine sa dezvoltati putin subiectul si cu bune si cu rele.
VA multumesc.



Alo tataita ti se pare tie ca eu ma aflu in treaba ??????????

-Tataita sa-i spui cui vrei tu,dar nu mie.
Te simti cumva ca ca ai vorbit pe langa subiect?Ai lucrat/lucrezi cu aceasta rasa?


Si de care rasa ai comandat ? Carpatica ??? Carnica ??? sau Macedonica care cica ..... ???

-Carnica si am comandat de aici http://matcialbine.ro/magazin/ stiu ca sunt pe linie materna carnica...dar nu stiu cu certitudine cu ce "trantore" sau cuplat..... :lol:


P.S. Vad ca peste primul post ai sarit si te-ai aflat tu in treaba!!! Eu vreau sa priceapa cei ca tine si altii sa bage la cap si sa lucreze cu albine aclimatizate zonei de unde ii si sa nu mai aduca tot rahatu de pe nu stiu unde gen Ligustica si Buckfast astea merg in alta parte nu la noiiii !!!

-Am citi primul post,dar dupa cum am scris in primul post,ca astept pareri de la cei care au lucrat sau lucreaza cu asa ceva.Ai citi postul meu?Nu cred.
-Ti se pare ca cele din dolj nu ar fi aclimatizate?


Siii acu sa-ti mai zic ceva am familii de astea proaste de pe la noi ......

-Nu am zis ca sunt proaste,dar vreau altceva...te deranjeaza cu ceva?

...........da proaste rau pe 20 - 25 ( orizontal 15 rame jos + magazie 1/1 plus ca am luat o rama de capacit si scuturat 1 de doici din el) rame nepreparate si in conditiile in care de 1 luna de zile e foame crunta la mine, nu am stimulat deloc , nu trag sa roiasca ......
....... masca nici nu mai stiu cum arata ...
-ale mele sunt rele...sau foarte rele,de aceea vreau sa schimb rasa....de aceea ma repet.....Ai lucrat cu carnica?Atunci stai in banca ta si citeste ce spun cei care au asa ceva..pentru mine e un subiect care ma intereseaza
.....


Data viitoarenu te simti ofensat decat daca stii ca vorbesti din auzite.....si am raspuns la acest post mai acid putin pt. ca ma enerveaza atitudinea unora ca tine.

Numai bine.


Alo apicultor cu 5 albine si de 2 zile .... ia si mai citeste niste carti si aici tot ce sa scris ca vad ca ....... , si acu hai sa-ti spun io cu harul

meu didactic inexistent ca vad ca nu intelegi si poate totusi reusesti sa intelegi din ce scriu io mai jos, or mai scris si altii da vad ca pentru tine

degeaba :

Macedonica = Carnica si cica si Carpatina ( asta pana nu se fac teste adn care sa demonstreze ca nu-i asa ) da vad ca e grele rauuuuuuuuuuuu

Mai citeste odata la semnatura mea .... , am mai scris printr-un post iti mai scriu si tie odata ...Anul trecut au stat familiile ticsite pe 20 - 32

de rame cu magaziile cu salcam pe ele neextrase 1 luna ca nu am putut extrage , 1 luna de zile de foame si doar 4 au tras la roit dintr-un nr.

considerabil zic io din care :

-1 o roit de 2 ori
-1 o ajuns sa faca schimbare linistita
- 2 cand o intrat 2 zile la rand vreo 300 - 400 grame au ras totttttt asta dupa o luna de zileeeeeee
(in nici una din astea nu aveam matci crescute de mine decat de roire )
alea crescute de mine sau de SL nici vb de asa ceva , se poate intampla si la alea io incerc sa am paturi cat mai mari de trantori din ce fam. vreau
si la restul distrug fest , da mai sunt destui ioni si gheorgi pe langa mine..

Atitudinea unora ca mine este asa pentru ca incearca sa faca ceva ma!!! si vin din astia neicanimeni asa ca tine si aduc pe langa ei tot cacatul
si se caca pe munca unora de ani si chiar zeci de ani ( am mai scris sa mai aud pe cineva ca are matci de 6 ani in observatie anul asta una din
ele ii pe 20 rame dadant si o shimbat linistit , fiicasa oua de 7-8 zile ( or mai fi destia prosti ca mine da probabil nu scriu paici ) ... paici nimeni nimic ... , au aparut vanzatori de matci si botci cu 5 familii luate de anul trecut si alea roi , (cunosc caz personal).
Nu am pus io coada la ciresa in domeniul apicol si mai ales matcarie .... da urmez niste pasi elementari si de baza macar ce depinde de mine
pentru a obtine calitate "MAI ALES CA AM DIN CE !!!".

P.S. Mai sunt o groaza de scris da sunt prea nervos .... si chiar nu poate sa nu-mi pese
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 14 Mai 2014, 06:19

Numai bine.[/quote]

Augustine, Trantorul nu e chiar nestiutor!

Daca tu esti cel din poza, sa stii ca ma "enerveaza atitudinea unora ca tine"![/quote]

Salut.Da,eu sunt cel din poza.......sunt undeva la herculane....

Nu stiu cu ce am gresit in postul meu de am intrebat de carnica daca se preteaza,sunt mai bune decat carpatina?
Ma deranjat atitudinea cu care sa raspuns si mai ales apelativul.
Pe forumul asta nu se poate raspunde unui incepator" cu 5 albine de 2 zile"...oare toti de pe acest forum sau nascut apicultori?
Nu a-ti avut nevoie de sfaturi?Ma indoiesc.
Daca un incepator pne o intrebare intodeauna este trimis la citit....am activat si activez pe multe forumuri si oriunde am intrebat ceva mi sa raspuns frumos si civilizat sau am fost indrumat.Aici se pare ca toti sunt experti(nu contest pe nimeni) dar raspunsul scurt clar si cuprimzator e mult mai bun.

Dar sa revenim la subiect..poate nu am postat unde trebuia intrabarea mea referitoare la carnica(dincare se trage si carpatina)...asta din ce am citit si eu(intradevar nu multe carti ca altii de pe forum....dar cu putin ajutor din partea celor vechi in bransa).

Aici pe forum se pare ca nu ai dreptul sa intrebi ceva ca imediat esti dat afara in suturi.

Trantore....tu/dvs ai/a-ti inceput aceasta controversa.......am avut o intrebare referitoare la carnica....aveti sau nu in stupina?
Ce se poate spune bun despre ea.

Da sunt incepator...recunosc...de 2 zile (1 luna) cu 5 albine....2 fam + 2 roiuri facute de mine......vei rade...dar toate au un inceput.

Numai bine.

ps"poate ma lumineaza si pe mine cineva.....daca stiam nu apelam la ajutorul dvs(celor de pe forumuri apicole).
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde janese » 14 Mai 2014, 07:27

ai dreptate ca pe forumul asta nu e ingramadeala la raspunsuri..mai ales in campanie..dar depinde si de intrebare si cel ce intreaba!...in cazul tau...doua albine si o cutie.....pui intrebari ,,grele " nelalocul lor pentru un incepator..... ,,suturile" cum zici tu le simti pentru ca acest forum-stuparitul- este mai tehnic decat celelalte forumuri...am mai zis... si e penibil sa se dea raspuns la probleme deja discutate de nenumarate ori.mai ales ca sigur nu te poate lamuri nimeni cun un singur raspuns si vor incepe repetitii de probleme,topicuri deja deschise.... ca incepator iti recomand sa ,,sorbi" tot ce s-a scris pe forumul stuparitul,vechi si pe cel nou,si toata literatura ce-ti pica in mana...si apoi rezolvam dilemele ce iti apar!

in general orice albina face miere!... diferenta intre rasele de la noi este de procente,nu este o diferenta radicala....deci problema ta nu e ce rasa de albina e mai buna,,,,tu trebui sa te apleci spre cum se cresc albinele in cutie...multe si sanatoase!
ps...daca asta e singurul forum pe care ai fost luat ,,la suturi" atunci intreb eu...celeleltae forumuri ce ti-au raspuns la dilema ta????cum ai ales forumul asta???

PENTRU TINE DACA AI CARNICA SAU CARPATINA E TOTUNA.... CA VREO CATIVA ANI NU VEI DISTINGE NICI O DIFERENTA DE E LAE SAU BALAE
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Mircea_63 » 14 Mai 2014, 08:46

Augustin78 scrie:Aici pe forum se pare ca nu ai dreptul sa intrebi ceva ca imediat esti dat afara in suturi.


Cum adica? De unde concluzia asta? :?

Este o diferenta intre un forum de stupari si un pension de domnisoare. Contradictiile, desi sunt sursa de conflicte, sunt semn de progres si un indicator al gradului de libertate a cuvantului pe forum.

Hai sa ne intoarcem on-topic.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori