Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Florin Dobre » 12 Oct 2013, 22:32

Eu deja am tras o concluzie...proasta/buna, voi vedea.
Pana nu te pui la punct cu ce inseamna sa produci miere(ca asta e scopul, nu?!), e inutil sa arunci banii pe matci de lux. Nu cred c-o sa fiu dezamagit de romancuta noastra.
Asa ca voi incerca sa ma dezvolt cu ce am in mica mea stupina. Va veni si vremea fineturilor.
Bag seama ca multi au impresia ca daca baga banii in matci, nu mai trebuie decat sa pregateasca butoaiele. O matca poate face diferenta, dar cand deja toate celelalte conditii au fost asigurate.

Parerea mea...acum!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 13 Oct 2013, 00:11

alt stupar scrie:Trantore@...
de ce sa te superi pe lume ? ;)
daca matale esti multumit ce ce ai selectat... pai e foarte bine, inseamna ca ai cu ce si din ce ! OK, ai o albina care te multumeste, asta e important si e foarte bine la urma-urmei, nu-i inteleg deloc nici pe colegii care vor sa-ti vâre pe gat cu de-a sila "corcituri" aduse de-afara ;)
Sufletelul lu` matale sa fie impacat, asta-i important !



Ca de obicei ! ( pe mine nu ma intereseaza ca este corcitura ci ce face corcitura , eu vb. despre balast cu totul altceva).
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ionel07196555 » 13 Oct 2013, 13:50

Trantorul@ scrie:Ca de obicei ! ( pe mine nu ma intereseaza ca este corcitura ci ce face corcitura , eu vb. despre balast cu totul altceva).

Asa parca mai merge.
Ca o mica complectare : la cate am vazut in acest sezon in pastoral pot sa zic ca foarte putini asi permit sa bage bani in material de calitate .
Doar un mic exemplu : asigurarea apei linga stupi ??? uni erau si la BIO !!!!!!!
dar sa mai alergi dupa regine care costa plus alte cheltuieli si timp
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde proapi » 09 Noi 2013, 17:32

Se pare ca pentru urmatorul ciclu (3 ani, 2014-1016)ale pna-ului in sfarsit se vor aloca bani pentru stupinele de elita si de multiplicare.

Se pare ca NU si nici pentru sustinerea asociatiilor.
Se spune ca infiintarea unui sistem informatic pentru identificarea stupilor si a stupinelor este mult mai important...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde andrei_calinescu » 09 Noi 2013, 20:08

Da Proapi, clasic pentru poporul asta: tichie de margaritar sau academic spus, forma fara fond.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde teinegru64 » 09 Noi 2013, 20:10

Ce fraieri...de ce sa te chinui sa identifici stupina si stupul...daca tot e informatic ? Albina trebuie identificata.Fiecare albina.Sa se stie .... cine ii e mama ,cine tata...daca are de gand sa devina outoare,cat munceste si cat doarme,daca e buna platitoare de taxe si impozite, etc.Poate asa ne va fi si noua mai usor.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Dila Daniel » 09 Noi 2013, 20:37

va rog sa nu ne abatem de la topic!!!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Diaconu » 22 Noi 2013, 02:17

Nu cu dorinta de a corecta pe cineva dar Carnica(Carniola )nu este o Albina nemteasca,desi se gaseste si in sud Austriei,ci SLOVENA.Pe langa cele prezentate aici aceasta Albina mai are si alte insusiri ca: incepe culesul cu 1 ora mai devreme si inceteaza cu 1,1/2 ore mai tarziu,zboara si pe ploaie;extrem de robusta;Contrar a ce sustin uni de aici este foarte blanda si dezvoltarea de primavara e ceve exceptional,desi ierneaza cu populatie refusa;are trompa mai lunga decat Carpatina;campioana mondiala la productia de miere,record in présent neegalat;extrem de rezistenta la nosemoza,Ierneaza si pe miere de mana fara problème;Adaptata la schimbari bruste de temperatura,Slovenia positie geografica extrem de nestabila dpdv. Climatic.Parti négative:inceteaza ponta la inceput de August,déci stimulare de toamna OBLIGATORIE!;intrare in friguri la 4 kg Albina,deci la Salcam sunt in Casa noua :-D daca nu ... .Sunt pentru imbunatatirea calitatilor liniei la Carpatina dar numai si numai in paralel cu altceva,de la una faci profit ,iar in cealalta investesti ,ca sa nuzic cheltui.(crée ca AM fost putin rauvoitor) dar imi asum :-)
Diaconu
 
Mesaje: 24
Membru din: 11 Sep 2013, 02:30

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 25 Noi 2013, 11:32

Florin Dobre scrie: ...Nu cred c-o sa fiu dezamagit de romancuta noastra..........

Bag seama ca multi au impresia ca daca baga banii in matci, nu mai trebuie decat sa pregateasca butoaiele. ......

Parerea mea...acum!


Bag de seama ca nu a trecut nici o luna de la postarea asta si ai fost extrem de dezamagit de albina locala si probabil ca acum pregatesti de zor butoaiele ... , ce frumos este ca suntem romani zicem toti la fel si facem fiecare cum il taie capul. (doar asa ca fapt divers).

Sa fii sanatos.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Florin Dobre » 25 Noi 2013, 11:42

Trantorul@ scrie:
Florin Dobre scrie: ...Nu cred c-o sa fiu dezamagit de romancuta noastra..........

Bag seama ca multi au impresia ca daca baga banii in matci, nu mai trebuie decat sa pregateasca butoaiele. ......

Parerea mea...acum!


Bag de seama ca nu a trecut nici o luna de la postarea asta si ai fost extrem de dezamagit de albina locala si probabil ca acum pregatesti de zor butoaiele ... , ce frumos este ca suntem romani zicem toti la fel si facem fiecare cum il taie capul. (doar asa ca fapt divers).

Sa fii sanatos.


Nu inteleg postarea. Poti detalia un pic? Sunt confuz.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 25 Noi 2013, 12:14

Ma refeream la ce ai scris in mesajul respectiv si ce vei achizitiona anul viitor .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Florin Dobre » 25 Noi 2013, 12:39

S-a inteles gresit. Sustineam exact contrariul. Nu voi achizitiona matci cu pretentii pana nu ma voi pune la punct cu celelalte acareturi si nu voi stapani bine meseria.
Voi merge pe ce am deja in stupina...maidaneza/corcitura/romancuta. Le-am vazut la treaba si de aia am spus ca pe moment sunt multumit. Evident ca inca nu am un termen de comparatie.
A baga cateva milioane acum in matci, in cazul meu nu se justifica. Sunt alte urgente.

romancuta noastra ar fi carpatina. Am inteles ca de fapt carpatina ar fi carnica adaptata zonei noastre. Eu am botezat ce am in stupina ca fiind romancute...nu buckfast, ligustica, etc. Probabil de aici si confuzia.

Cred ca acum m-am facut mai bine inteles. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Trantorul@ » 25 Noi 2013, 16:57

Florin Dobre scrie:S-a inteles gresit. Sustineam exact contrariul. Nu voi achizitiona matci cu pretentii pana nu ma voi pune la punct cu celelalte acareturi si nu voi stapani bine meseria.
Voi merge pe ce am deja in stupina...maidaneza/corcitura/romancuta. Le-am vazut la treaba si de aia am spus ca pe moment sunt multumit. Evident ca inca nu am un termen de comparatie.
A baga cateva milioane acum in matci, in cazul meu nu se justifica. Sunt alte urgente.

romancuta noastra ar fi carpatina. Am inteles ca de fapt carpatina ar fi carnica adaptata zonei noastre. Eu am botezat ce am in stupina ca fiind romancute...nu buckfast, ligustica, etc. Probabil de aici si confuzia.

Cred ca acum m-am facut mai bine inteles. :)


Am inteles destul de bine ce ai scris nu am facut nici o confuzie si pot sa iti spun ca si pe viitor tot romancutele cu selectie pe ele vor fi de tine si de cine vrea sa inteleaga , cine nu treaba lui . ( nu conteaza de unde a plecat rasa , sa vb totusi de ce sa aclimatizat pe zone , puteai scrie autohtona :lol: ).
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Gicuta » 09 Mai 2014, 13:40

Pana la urma nu am inteles mare lucru din acest topic. Cred ca foarte putini din cei care au scris aici stiu sa deosebeasca rasele de albine. In ceea ce ma priveste nu ma pricep deloc. Am cumparat cateva familii de care sunt foarte multumit, dar nu stiu ce rasa este. Mai cred ca majoritatea (chiar si eu) au hibrizi. Depinde de norocul pe care l-au avut la zborul nuptial :).
Toate bune!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde mihaistupar » 10 Mai 2014, 09:25

:lol: :lol: cred că te referi la tine și la cunoscuții tăi...lumea nu e numai cât o vezi matale pe geam. Fără să te superi ,chiar ai de unde să te documentezi.dar mai trebuie să vrei...
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Augustin78 » 11 Mai 2014, 13:33

Salut.
Am comandat si eu 2 regine din aceasta rasa.(vor sosi dupa data de 28 mai)
Aici as fi vrut sa citesc despre experienta unora care au in dotare asa ceva.
Gen:- mod de lucru,productie,blandete etc.
Si nu fel si fel de discutii contradictorii(sunt bune si astea dar DAR doar atunci cand ai lucrat cu acel lucru si ai putut trage o concluzie...nu asa doar sa ne aflam in treaba.
Va rog,cei care aveti sau a-ti avut acesta rasa de albine sa dezvoltati putin subiectul si cu bune si cu rele.
VA multumesc.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori