Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 18:42

Sunt si in SUA, sub denumirea asta. Dar aia nu pot face lobby, ca cei mai mari merg pe Ligustica si NWC.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Florin Dobre » 06 Feb 2015, 18:43

lucky5strike scrie:Si la selectia stuparului trebuie umblat.

Aici e buba. Daca eu sunt tantalau, cum as putea sa emit verdicte?! Pot avea cele mai smechere matci...dejaba. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 18:48

Cum spuneam, un colectiv de nenea bine muscati de albina. Apoi, sa vedem cum organizam un sector de testare, niste criterii trebuiesc musai precizate.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde feederman » 06 Feb 2015, 18:51

Ioan Guist scrie:Incearca cineva o concluzie? Poftiti la pareri !!

Istoricul asociatiilor romanesti de orice fel, demonstreaza ca bunul comun sau al statului, este tinta si obiect al parazitarii, nepotismului, si furtului. Un fel de CAP-uri populate cu neamuri, amante si alte pile. Cum de altfel sunt si acum.
Fonduri alocate pentru cercetare. Idee excelenta, daca se cupleaza cu cercetatori nemti , contabili suedezi si CEO finlandezi. Neamtul pe care-l stiam eu, Dl Iohanis este ocupat momentan.
Initiativa privata. Evolutia tehnologiei arata ca progresele in domeniu s-au realizat majoritar in cadrul firmelor private, motivate de scopul principal, profitul. Ele exista deja, trebuie doar sa se perfectioneze si sa fie mai agresive in promovare. Una dintre caile de promovare ar fi donarea, la un pret modic(sub pretul pietei), a cate unei regine, celor ce doresc sa participe la un asemenea program. Astept oferte.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Dila Daniel » 06 Feb 2015, 18:53

feederman scrie:...Astept oferte.

mare rabdare ai omule!... :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde petru71 » 06 Feb 2015, 19:04

Va rog sa luati interventia mea in acest topic ca atare (apicultor aspirant) !
Imi permit sa formulez doar o idee logica, care poate are sanse de concretizare...voi, cu siguranta veti sti mai bine.

Intreb, nu afirm:

Se pot construi proiecte pentru cercetare, conservare, imbunatatire, IA pentru albina romaneasca (argumentele, motivatiile, evident pot fi multiple) in zone izolate din tara, etc. ?
Se pot construi proiecte pentru apicultura romaneasca, pentru albina aclimatizata atat de bine la noi, pe care, atat cat am citit, o cauta vesticii pentru ca e rezistenta, precum merele alea mici si urate, da' sanatoase, gustoase si nestropite ?
Se pot creiona (propune) in aceste proiecte centre romanesti de cercetare in apicultura ?
Se poate obtine finantare pentru asa ceva ?
Plecand de la felul in care inteligentii nostri inteleg sa "protejeze" albina aclimatizata in tara noastra, m-am gandit ca poate (eu sunt sigur !), cei de-afara or fi mai destupati la minte/fapte...

Daca am batut campii, va rog mult sa ignorati tot ceea ce am enuntat mai sus.
Dar daca e totusi posibil ??
A fost o simpla idee, plecand de la rezumatul postarilor voastre din acest topic.

Numai bine tuturor,
Pitar
Ultima oară modificat de petru71 pe 06 Feb 2015, 19:10, modificat 1 dată în total.
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde XXL » 06 Feb 2015, 19:07

Ioan Guist scrie:Poftiti la pareri !!


... pt cine vrea sa se bazeze pe vanzare de familii ,roiuri ,regine
o carpatina cu patalama ar fi desigur un avantaj
...pana o sa apara pe anunturi asa ceva...ne dam cu parerea in continuare :D
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde alt stupar » 06 Feb 2015, 19:42

Ca si chestie...
Ia si intreaba-te tu, apicultorule interesat de conservarea Carpatinei, ai fi dispus sa donezi contravaloarea productiei anuale a uneia dintre cele mai bune familii ale tale unui eventual institut serios care sa-ti garanteze pastrarea unui rezervor de rasa pura... si asta an de an???
Sau... mai bine mocca, ca-i mai ieftin? :D.
Sa dea altii... ca io n-am acuma... Si statu' sa dea, ca doar are fabrica de bani!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Bambucha » 06 Feb 2015, 20:04

Bani pentru cercetare ar fi daca .... s-ar vrea! In special fondurile europene care sa sprijine conservarea/ameliorarea rasei, si mai ales ca sunt accesibile.
De ex: cele 8 milioane ce aveau ca tinta dubla identificare a stupilor, puteau intra in cercetare la institut (cu un audit serios si program riguros s-ar face pasi inainte).

E asa de grea accesarea si constituirea unei strategii nationale, in conditiile in care banii exista? Se pare ca e geu, si mintile lustruite umbla dupa soparle in balarii. Poate de acum incolo, sa se mai curete un pic "sistemul".
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Mircea_63 » 06 Feb 2015, 20:09

S-au dat subventi de j-demilioane. De acolo sa zicem se puteau rupe fie si numai 1 milion. Impartit in doua, se ofera doua subventii pe tara. Conditii, alea si alea. Doua laboratoare private care castiga concursul gen "Matcarii au talent" si fac dovada ca au investit si ei.

Peste un an doi, daca matcangii confirma... alte subventii. Ideal ar fi sa fie vreo trei firme, ca sa existe si concurenta intre ei. Castigarea subventiei, bursei etc spuneti-i cum vreti, sa fie rezultatul unor teste destul de serioase, inclusiv teoretice si practice. Ca din gura si pe forum... toti "e" tare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde nae » 06 Feb 2015, 21:07

In urma cu 1-2 ani , cred, a venit I Guist cu o idee BUNA = impartirea unui nr de matci la mai multi stupari/zone care sa fie urmarite si concluziile intr-un cos comun - ceva de genul ...
Se pot gasi 10-20 membrii cu ochi /cap /viziune ... ; ce faci singur in 20 ani poti face in grup in in 10 sau mai putin .

In 10-20 ani pamantul va fi imbacsit ca cel din Franta + clima nu sta nici ea pe loc ; FORUMUL are mai multa ''deschidere'' decat ACA = mai exista!?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Mishu05 » 06 Feb 2015, 21:42

Hai sa va spun eu ce am facut practic insa intamplator, nu am planificat asta( habar nu aveam ce rezultate voi avea).
In 2012 am avut un an roitor . Am divizat vreo 2-3 vetre am facut vreo 60-70 de roi am populat 3 vetre 24 roi/vatra. Toate vetrele erau in zona de campie inalta, in Jud Arges. Reginele..de roire bineinteles erau toate una si una care mai de care mai diferite. Si mai galbene si mai negre si mai portocalii si mai roscate. Cumparasem si eu ca incepator de unde am gasit. In una din vetre am observat un fenomen: dupa imperechere si inceperea eclozionarii toate ( > 90-95%) din albine erau...cum scrie la carte ca ar trebui sa fie carpatina noastra. Adica gri un gri omogen fara inele fara nimic. Nu eram eu foarte atent dar stup dupa stup am observat asta si era atat de evident incat mi-a sarit in ochi ( anul 4 de apicultura, atentie).
In zona respectiva apicultorii se cam impart intre cei cu 5 stupi cei cu 10 si cei cu 15. Si sunt putini..putini de tot pentru ca oricum zona este destul de depopulata uman. Din cunostintele mele sunt maxim 3-4 care detin > 40-50 fam pe o raza de 20-25km si fac pastoral dar tot in zona. Bineinteles "darnicia" cu zahar toamna/primavara este 0 sau aproape 0. Zona respectiva este o zona saraca apicol zic eu . Am avut veri secetoase in care de abia aduceau polen, populatii mici la iernare daca nu erau ajutate, etc. Si zic asta pentru ca de 2 ani sunt intr-o zona unde majoritatea au > 50-60 fam de albine si cativa sunt doar pe stationar cu 100-120 stupi chiar.
Concluzia mea:
- carpatina ( sau o forma foarte putin alterata a ei) exista in special in zone sarace apicol unde selectia s-a facut "la sange" din cauza resurselor putine.
selectia s-a facut natural prin roire naturala din familiile lasate de multe ori de izbeliste. de-a lungul timpului au rezistat doar regine cu adevarat adaptate la conditiile grele ( 0 ajutor exterior chiar oleaca cu minus = furtisag)
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Ioan Guist » 06 Feb 2015, 21:53

Ceva se bate cap in cap.
Ori avem o albina ce poate traii din nisip si asfalt incins, ori avem o tara cu super potential melifer.
O albina aclimataizata pe zona Carpatilor e o albina ce o cam dus o viata ...de huzur.Parerea mea.
In Europa sunt zone cu potential melifer catre 0 fata de noi.Sunt zone cu iarna adevarata.Sunt si zone cu umiditate creescuta.

Ca si oferta, in general zic, Carpatina nu prea are motive sa se planga.


Intrebare.
Ce are bun si ce are de imbunatatit AM Carpatina? Ce este urgent ?
Va rog sa nu postati texte din carti si ...almanahe.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde paul » 06 Feb 2015, 22:30

Zic si eu ... ce-ar fi daca toti stuparii n-ar mai aduce ciori vopsite din Vest (BK,italiene) si ar hibrida doar cu carnica (carpatina fiind tot o carnica sau carnica o carpatina) ? Am avea ... un inceput !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 06 Feb 2015, 22:32

paul scrie:Zic si eu ... ce-ar fi daca toti stuparii n-ar mai aduce ciori vopsite din Vest (BK,italiene) si ar hibrida doar cu carnica (carpatina fiind tot o carnica sau carnica o carpatina) ? Am avea ... un inceput !



Paul, milioane si milioane de felicitari !!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde nicu » 06 Feb 2015, 22:40

si carnica de unde o luam? :)
vremea vine...vremea trece...sa nu uitam ca suntem muritori.
cumpar intelepciune...
nicu
 
Mesaje: 69
Membru din: 09 Mar 2011, 23:09
Localitate: bucuresti stupina in calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron