Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Mircea_63 » 28 Iun 2016, 09:27

Cristian IONITA scrie:

te rog nu face greseala sa generalizezi .... nu ne baga pe toti in acceasi oala cu colegu' Radut.



De parca ar mai incapea cineva in aceeasi oala cu tine. :lol: Inegalabilule!

In ce priveste matcile, desigur tu ai a ne spune multe. Mult mai multe decat d-l Radut. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 09:31

adevarul ca eu sunt foarte departe de performantele lui Radut .... eu nu reusesc sa cresc 3 rase "pure" in acceasi stupina
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde cucubau » 28 Iun 2016, 10:46

Intr-o lume in care prostia si ipocrizia stau la loc de cinste , unde calitatea si performanta sunt date de acte doveditoare albinele trebuie sa se adapteze si sa reactioneze in functie de pretentiile celor ce le stapanesc.
Deasemeni trebuie sa ceara aprobare , sa respecte planurile si deciziile luate la nivel de asociatie si tot odata sa se descurce singure fara ajutorul celor ce ar trebuii sa il acorde.
In epoca PC albinele trebuie sa functioneze conform softului iar hapicultorul sa urmareasca evolutia pe monitor si sa dirijeze activitatea din tastatura.
Cat de repede de la inseminare mecanica se va trece la implanturi si microcipari asfel incat albinele sa fie cat mai cool.
Pana atunci stimati stupicultori visatii in continuare : matci minune , butoaie pline si albine imune la boli dar si la neonicotinoide.
La buna vedere si numai bine!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 11:43

Cristian IONITA scrie:adevarul ca eu sunt foarte departe de performantele lui Radut ....


Nici nu ai putea, fiindca tu esti o nulitate apicola. Dar, deh, trebuia sa contrabalansezi... Te-ai specializat sa faci scandal si sa denigrezi pe altii, astfel ca ai devenit nefrecventabil, aproape toxic, amice .

Vezi ca nu esti la cafenele...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 12:12

dom'le eu nu am pretentii si mai ales nici "interese" pe acest domeniu .... recunosc ca sunt chiar mai jos decat o nulitate dpdv apicol .... asta insa nu justifica in nici un fel modul total abject in care tu intelegi sa te manifesti.

Multumesc frumos ptr atentionare .... stiu foarte bine ca nu suntem la cafele, dar asta tot nu ne ajuta in nici un fel sa ne lamurim cum e posibil sa cresti in acceasi vatra 3 "rase pure" de regine.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 12:39

cristi_vidican scrie:Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.


No c-am intrat acum si in domeniul paranormalului - para-apicultura - VSH :lol:
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:08

asd2 scrie:
cristi_vidican scrie:Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.


No c-am intrat acum si in domeniul paranormalului - para-apicultura - VSH :lol:


Pentru multi VSH si selectia este ceva SF / paranormal, stai linistit :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:10

cristi_vidican scrie:In Polonia se comercializeaza pe banda regine inseminate ca regine de productie.


Uau! Asta e si mai tare. Pai vorba lui Cucubau: ajungem la albine roboti iar de aici ar mai trebui infiintat un forum separat.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:13

jonny_it scrie:
asd2 scrie:
cristi_vidican scrie:Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.


No c-am intrat acum si in domeniul paranormalului - para-apicultura - VSH :lol:


Pentru multi VSH si selectia este ceva SF / paranormal, stai linistit :)


VSH-ul e doar un atribut de marketing. Exista in mod natural la albine, la unele mai mult decat la altele, adevarat, insa veci pururi nimeni nu va tine albine fara tratamente si sa faca si miere cu ele.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:19

No si daca tot veni vorba de marketing si calitate... asa pentru voi crescatorii de matci - vindeti si voi "matci iernate", testate o jumatate de sezon intr-un nucleu mai mare si trecute o iarna. Vad ca pe buckfast.dk au asa ceva. In felul asta ai cu adevarat garantia unei matci de calitate indiferent de rasa.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:55

asd2 scrie:VSH-ul e doar un atribut de marketing. Exista in mod natural la albine, la unele mai mult decat la altele, adevarat, insa veci pururi nimeni nu va tine albine fara tratamente si sa faca si miere cu ele.


Da, la unele mai mult decat la altele, asta este si ideea, le inmultim/incrucisam pe cele care au aceasta insusire mai pronuntata, simplu. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:56

asd2 scrie:Uau! Asta e si mai tare. Pai vorba lui Cucubau: ajungem la albine roboti iar de aici ar mai trebui infiintat un forum separat.


Reginele se imperecheaza afara, in momentul cand ploua 2 luni inseminarea artificiala este o idee buna. Nu se baga tranzistori in regina .. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 14:50

Era o figura de stil, desi s-au facut deja teste cu cipuri pe albine. Nu foloseste nimeni regine AI in productie pentru simplul fapt ca sunt mai proaste.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 14:57

Ploua de doua luni, dar sa nu ne facem griji, matcile s-au imperecheat. :P

Familiile sunt blande si stau in barbita. Nu fac punti de ceara, nu roiesc, n-au varroa. Ele muncesc si fac miere.

Ce bine ca am ajuns in rai... :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 15:11

Vidicane, ai cu verde raspuns... daca oi intelege ce e de inteles...
cristi_vidican scrie:Nu e frumos sa ne iei de sus. Ironiile tale arata asta
O sa incerc sa-ti raspund punctual. Cat pot si stiu...
E drept ca va iau un pic de sus. Pentru ca apicultura e joc cu bile in aer si... imi rezerv considerentul ca voi nu prea stapaniti bilutele astea la nivelul la care discut eu.
De la o vreme incoace, se pare ca oricine se misca cu acul pe la fundul matcii, in locul trantorului, face selectie, si "implicit" treaba.
In vest, asa se face selectia. Crescatorii de BK au inceput de mult sa faca asta, cei pe Carnica vin pe urmele lor. De ce?
Nu contest ce fac mesterii pe acolo, dar remarcti ca apicultura in vest arata jalnic. Productii minune cu albina cica inseminata artificial. De fapt, avem management defectuos. Au fost invinsi. Primatul fermierilor. Otravuri. Productii mult in scadere. Cauta debusee... Vreti astea si pe aci? Am tratat problemele rele ale apiculturii in loc special.
Asta insemna ca omul mai are nevoie de niste ani sa se puna la punct cu dezvoltarea corecta a unei botci. Ca genetician mi se pare ca trebuie sa stapanesti ireprosabil intretinerea familiei de albine, teoretic si practic.
Mereu am incercat sa nu vorbim despre o persoana anume...
A spune asta despre Bratu, inseamna ca nu-l cunosti deloc.
Ziceati voi ca o poza face cat o mie de cuvinte... Sipca aia de botci e slabuta rau. De adus in discutie, tu il aduci mereu pe aci in discutie, cine altcineva? Hai sa-ti zic o chestie... s-ar putea sa-l cunosc mai bine si mai dinaintea ta... Te-ai gandit? :D
Vidicane, tu imi vorbesti de albine fara punti de ceara.
Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.
Renuntare la puntile de ceara - nu se poate asa ceva ! Nu ai cum sa obtii asta de la albina ! Nu ai inteles bine!
Ma amuz, cum acum 10 ani credeam ca roirea este ceva care se poate rezolva prin selectie... nimic mai fals
Atunci de ce o anumita rasa sta foarte bine la roire?
De ce matcile care se schimba linistit transmit aceasta insusire mai departe, chiar daca nu e o insusire dominanta?
Ma tem ca noi, in Romania suntem fortati de incapacitatea noastra sa tragem aceasta concluzie: nu putem lupta cu roirea.
CV, ce determina albinele sa roiasca?
Si ca sa ne mai distram, am o mica intrebare... auuu... ia spuneti-mi si mie, de unde stie Gigi sau Ion inseminatorul, ca trantorele de la care preleva sperma e cel mai cel, e cel tare, mai viril, mai potrivit?
La intrebarea asta ti-a raspuns Calin tot printr-o intrebare.
De unde stie Gigi sau Ion crescatorul prin transvazare care larve sunt cele mai bune?
Observi insconsecventa ta? Traiasca roirea naturala!
O observ si o salut, fiindca vine in sprijinul a ceea ce afirm. Mica diferenta este ca trantorii se remarca in aer, si aspectul este verificat milenar. Ca eu transvazez larva care imi face cu ochiul, sau folosesc cupula nicot la varsta ce-mi convine, e chestie subiectiva. Astfel ca selectia la albine, in directia in care visati unii, este o iluzie!

P.S. Anul trecut am cumparat un matca inseminata artificial. Am primit-o tarziu in vara si am bagat-o intr-un nucleu. Treptat i-am dat albina ca sa intre potrivit in iarna.
A iesit cel mai slab stup in primavara (4-5 intervale) - nu prea am reusit sa-i dau multa albina in toamna.
La rapita a fost un stup peste medie, iar la salcam a fost in top.
Asta e experienta mea cu regina asta inseminata (o Carnica).
In Polonia se comercializeaza pe banda regine inseminate ca regine de productie.
Nu contest, n-am fost acolo. La noi salcamul si poliflora 2016 au fost slabute rau.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 15:23

lucky5strike scrie: .... E drept ca va iau un pic de sus. Pentru ca apicultura e joc cu bile in aer si... imi rezerv considerentul ca voi nu prea stapaniti bilutele astea la nivelul la care discut eu. ....


dragul meu .... ca o nulitate in apicultura ce ma aflu imi permiti te rog sa-ti atrag atentia ca daca se doreste dialog este de datoria celui mai de "sus" sa se coboare la nivelul celor de mai jos .... ca sa fie cat de cat o minima intelegere .... sa nu se joace fiecare doar cu bilele proprii.
te rog de la inaltimea nivelului tau sa ne explici cum reusesti sa cresti 3 tipuri de regine pe aceeasi vatra :D
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 28 Iun 2016, 15:23, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron