Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 18:00

Decebale, pachetul asta sa fie musai plin de bunatati numai intr-o parte? Ce gluma buna au unii in program! Cand increderea dispare, castelul din carti de joc se prabuseste.
...
Baieti, apicultura este multa munca constienta, la mama natura sub umbrela.

Asa ca nu cereti miracole de la niste biete gaze.

Bine, de la voi, puteti cere cat vreti!

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 18:01

cucubau scrie:-secretia de ceara este un fel de necesitate fiziologica.


Exact, necesitate fiziologica in conditiile unui surplus de hrana.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde tuturicius » 30 Iun 2016, 18:17

lucky5strike scrie:Decebale, pachetul asta....

Las' ca doara ne vedem si anul asta la Craiova si mai povestim ;) Daca mai vine cu mine si Nelu Chicin mai poti povesti si cu el sa se stie mai bine decat mine cu gazele si are de astea fara punti de niste ani buni.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Maco » 01 Iul 2016, 11:25

În urmă cu doi ani am găsit un roi într un tei prin luna octombrie,pe faguri naturali. Albină mică,neagră şi foarte harnică. Una dintre calităţi este şi lipsa puntilor de ceară. Este o plăcere să lucrezi la ele .Urmasele au moştenit trăsăturile.
Maco
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Iun 2016, 12:51
Localitate: Puchenii mari. prahova

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde ignatov andrei » 01 Iul 2016, 16:52

Maco scrie:În urmă cu doi ani am găsit un roi într un tei prin luna octombrie,pe faguri naturali. Albină mică,neagră şi foarte harnică. Una dintre calităţi este şi lipsa puntilor de ceară. Este o plăcere să lucrezi la ele .Urmasele au moştenit trăsăturile.


Da.... urmasii, urmasii ce-or mostenit...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde SorinDaniel » 06 Oct 2016, 13:05

Ioan Guist scrie:Colegi, cat de curand am sa vin cu un mesaj, un inscris sau un punct de vedere mai ...apasat.Din pacate pe multi prieteni si colegi simpatici am sa-i indepartez definitiv.
De dragul lor , mai bine zis si de dragul lor am sa-mi calc pe suflet si am sa postez acest mesaj.Multa lume e retinuta si neimplicata in a posta informatii si realitati din dorinta de a nu ...deranja lumea apicola d epe net.

Am sa trec acest prag.

PS nu dau un termen ca suntem cu totii prinsi in campanie, insa nu va trece mult timp.


Va multumesc pentru dorinta dv. de implicare. Asa trebuie sa procedam toti daca consideram ca avem ceva util de spus, este o datorie morala fata de noi insine.
Va rog, nu renuntati, scrieti de fiecare data cand stiti ca trebuie si nu uitati promisiunea facuta... :)
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde peterneamt » 30 Oct 2016, 20:54

:D Albinele nu sunt nici pe departe asa de harnice precum le lauda poetii ......nu fac decat ceea ce considera necesar in functie de nevoile de moment sau cele viitoare . Curentii de aer ne doriti si lipsa capacitatii de a secreta multa ceara ( fie din lipsa unor aminoacizi din hrana, fie numarul limitat de ...,fie starea sanogenica....) ,fac ca albinele sa caute solutii mai simple pentru ele....Astfel ele pot alege sa faca cuibul de puiet in catul de miere sau chiar dupa diafragma, sa creasca punti, sau sa schimbe regina, ....Pana nu le intelegi dorintele si nevoile nu le poti ajuta..... deci nu esti inca apicultor daca nu le intelegi......!
ps.daca excludem roirea din cauza bolilor sau a varooa.......atunci un stup care roieste e un stup ne muncit ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori