Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde eduard.rotaru » 28 Iun 2016, 08:58

lucky5strike scrie:Cifra magica 8 = spatiul albinei, da? Mai sus inseamna tendinta de ceruire, mai jos, in anumite cazuri, inseamna tendinta de propolizare.
Daca esti de acord ca nu poti determina albina sa renunte la acest narav, putem sa mergem linistiti mai departe.

---

Selectia.

De la o vreme incoace, se pare ca oricine se misca cu acul pe la fundul matcii, in locul trantorului, face selectie, si "implicit" treaba. In vreme ce ailalti fac orice, numai treaba nu... :D Si... jap-jap! S-a venit cu concept de matci maidaneze, etc. Amuzant, dar, in fond, trist . :lol:

Anul trecut am vazut in albumele lui Bratu al tau o serie de botci de o calitate indoielnica, din care nu pot iesi decat matci de la mediocru in jos. Daca or mai fi urme din pozele alea, putem dezbate mai indeaproape. Asta insemna ca omul mai are nevoie de niste ani sa se puna la punct cu dezvoltarea corecta a unei botci. Ca genetician mi se pare ca trebuie sa stapanesti ireprosabil intretinerea familiei de albine, teoretic si practic. In fine, nu insist despre cineva care nu e pe forum. Vidicane, tu imi vorbesti de albine fara punti de ceara. Nu-s ce-o fi zis Dan Margarit, in ce context. Poate ca la ora asta o fi ajuns la concluzia ca nu se poate asta... ca, ar fi ca si cum ai selecta albina... cu tinta de a nu zbura mai incolo de 2 km de stup, ca arde prea mult gaz... nici o problema, poate o pacalesti cu sirop, capcane, o vreme, dar la prima ocazie, de fapt la prima nevoie, te va trada cu siguranta. Suna revolutionar treaba cu cerica, dar cum naiba sa fie posibil? De fapt, ar fi posibil daca distantele intre cote le ai stas la 8mm. Da in fine, a cauta sa faci albina sa nu creasca ceara la distante peste 8 mm, e... ca sa dfua alt exemplu, ca si cum ai dresa albina sa nu participe la furtisag. :lol: In fine... Apicultura ca orice meserie e lifelong learning. Inveti toata viata. Ma amuz, cum acum 10 ani credeam ca roirea este ceva care se poate rezolva prin selectie... nimic mai fals, ntati va rog, roirea este de fapt o reactie a familiei la potentialul matcii in anumite conditii de cules si intr-o perioada data a anului. La fel si agresivitatea, mult influentata nu genetic, din ce am vazut in decursul anilor, ci de conditiile de intretinere ale familiei de albine.

Si ca sa ne mai distram, am o mica intrebare... auuu... ia spuneti-mi si mie, de unde stie Gigi sau Ion inseminatorul, ca trantorele de la care preleva sperma e cel mai cel, e cel tare, mai viril, mai potrivit? A, da... s-a venit cu ideea ca transmite fidel caracteristicile matcii mama... deci, orice puslama de trantor dintr-un stup ar fi bun de imperechere... Ceea ce natura refuza din start, cum stim... selectia naturala a trantorilor e vartoasa... Acuma, intreb si eu: nu mai bine lasam natura sa rezolve afacerea asta? Ca mie mi se pare mult mai... fiabil si ieftin.

Una peste alta, voi crede in inseminarea artificiala la albine cand, transvazand dintr-o matca inseminata artificial, toate matcile rezultate sa arate LA FEL ca matca initiala. Calitatea cresterii este sarcina mea. Dar alea sa fie identice. Se poate? Ca daca imi ies tot puslamale de matci de toata paleta coloristica, mi se pare doar un exercitiu de imagine, sau o munca fara un rezultat concret.

Si atunci las naibii natura in pace, dar o folosesc cum pot mai bine. :lol:

Lucky5strike, se pare ca tu nu prea ai inteles cum de altfel si noi marea majoritate nu am inteles si nu vom intelege niciodata....ideea era ca trantorul este o copie fidela a mamei...si acum intreb eu: cum geaca mea sa fie copie fidela a mamei cand masculul are 16 cromozomi si femela 32 de cromozomi??! Ba mai mult de atat s-a lansat ideea ca daca ai trantori din familii de elita, treaba cu selectia este rezolvata 50% , pe principiul ca trantorele poarta 50% din genele mamei ceea ce e total fals. Fiecare ou/trantor contine o combinatie unica din cele 50% din genele reginei. Si acum vine o alta intrebare: de unde stim care este combinatia cea mai buna , adica in consecinta care este trantorele care detine acea combinatie unica de gene care sa transmita caracterele cele mai bune sau cel putin sa transmita caracterele pe care ne intereseaza??....poate tot maestri din astia in genetica ma pot elucida....
Numai bine!
eduard.rotaru

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 09:14

cristi_vidican scrie: .... de ce noi nu vrem sa progresam? Cu materialul de la noi

te rog nu face greseala sa generalizezi .... nu ne baga pe toti in acceasi oala cu colegu' Radut.

Este intradevar generalizata la nivelul societatii romanesti rezistenta la schimbarea mentalitatilor mai putin fericite si constructive .... dam exemplu pe stimabilu antrenor de fotbal Iordanescu care nu gaseste constructiv a demisiona cu toate ca prestatia echipei Romaniei a fost cu mult sub a altor echipe de fotbal dar al caror antrenori si-au asumat responsabilitatea esecului .... sau ... sa nu mai vorbim colegu' Radut care a tinut pana in panzele albe sa-si aiba anuntul favorizat fata de altii .... doar asa ca el este moderator.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Mircea_63 » 28 Iun 2016, 09:27

Cristian IONITA scrie:

te rog nu face greseala sa generalizezi .... nu ne baga pe toti in acceasi oala cu colegu' Radut.

De parca ar mai incapea cineva in aceeasi oala cu tine. :lol: Inegalabilule!

In ce priveste matcile, desigur tu ai a ne spune multe. Mult mai multe decat d-l Radut. :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 09:31

adevarul ca eu sunt foarte departe de performantele lui Radut .... eu nu reusesc sa cresc 3 rase "pure" in acceasi stupina
Cristian IONITA

Mesajde cucubau » 28 Iun 2016, 10:46

Intr-o lume in care prostia si ipocrizia stau la loc de cinste , unde calitatea si performanta sunt date de acte doveditoare albinele trebuie sa se adapteze si sa reactioneze in functie de pretentiile celor ce le stapanesc.
Deasemeni trebuie sa ceara aprobare , sa respecte planurile si deciziile luate la nivel de asociatie si tot odata sa se descurce singure fara ajutorul celor ce ar trebuii sa il acorde.
In epoca PC albinele trebuie sa functioneze conform softului iar hapicultorul sa urmareasca evolutia pe monitor si sa dirijeze activitatea din tastatura.
Cat de repede de la inseminare mecanica se va trece la implanturi si microcipari asfel incat albinele sa fie cat mai cool.
Pana atunci stimati stupicultori visatii in continuare : matci minune , butoaie pline si albine imune la boli dar si la neonicotinoide.
La buna vedere si numai bine!
http://Badislava.sunphoto.ro
Dumitru Nitu - 0763681149
cucubau

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 11:43

Cristian IONITA scrie:adevarul ca eu sunt foarte departe de performantele lui Radut ....

Nici nu ai putea, fiindca tu esti o nulitate apicola. Dar, deh, trebuia sa contrabalansezi... Te-ai specializat sa faci scandal si sa denigrezi pe altii, astfel ca ai devenit nefrecventabil, aproape toxic, amice .

Vezi ca nu esti la cafenele...
lucky5strike

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2016, 12:12

dom'le eu nu am pretentii si mai ales nici "interese" pe acest domeniu .... recunosc ca sunt chiar mai jos decat o nulitate dpdv apicol .... asta insa nu justifica in nici un fel modul total abject in care tu intelegi sa te manifesti.

Multumesc frumos ptr atentionare .... stiu foarte bine ca nu suntem la cafele, dar asta tot nu ne ajuta in nici un fel sa ne lamurim cum e posibil sa cresti in acceasi vatra 3 "rase pure" de regine.
Cristian IONITA

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 12:39

cristi_vidican scrie:Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.

No c-am intrat acum si in domeniul paranormalului - para-apicultura - VSH :lol:
asd2

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:08

asd2 scrie:
cristi_vidican scrie:Am adus in discutie puntile de ceara ca sa-ti spun unde au ajuns altii cu selectia. Ca sa nu mai vorbim de VSH.

Pentru multi VSH si selectia este ceva SF / paranormal, stai linistit :)
jonny_it

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:10

cristi_vidican scrie:In Polonia se comercializeaza pe banda regine inseminate ca regine de productie.

Uau! Asta e si mai tare. Pai vorba lui Cucubau: ajungem la albine roboti iar de aici ar mai trebui infiintat un forum separat.
asd2

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:13

jonny_it scrie:
asd2 scrie:

Pentru multi VSH si selectia este ceva SF / paranormal, stai linistit :)

VSH-ul e doar un atribut de marketing. Exista in mod natural la albine, la unele mai mult decat la altele, adevarat, insa veci pururi nimeni nu va tine albine fara tratamente si sa faca si miere cu ele.
asd2

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 13:19

No si daca tot veni vorba de marketing si calitate... asa pentru voi crescatorii de matci - vindeti si voi "matci iernate", testate o jumatate de sezon intr-un nucleu mai mare si trecute o iarna. Vad ca pe buckfast.dk au asa ceva. In felul asta ai cu adevarat garantia unei matci de calitate indiferent de rasa.
asd2

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:55

asd2 scrie:VSH-ul e doar un atribut de marketing. Exista in mod natural la albine, la unele mai mult decat la altele, adevarat, insa veci pururi nimeni nu va tine albine fara tratamente si sa faca si miere cu ele.

Da, la unele mai mult decat la altele, asta este si ideea, le inmultim/incrucisam pe cele care au aceasta insusire mai pronuntata, simplu. ;)
jonny_it

Mesajde jonny_it » 28 Iun 2016, 13:56

asd2 scrie:Uau! Asta e si mai tare. Pai vorba lui Cucubau: ajungem la albine roboti iar de aici ar mai trebui infiintat un forum separat.

Reginele se imperecheaza afara, in momentul cand ploua 2 luni inseminarea artificiala este o idee buna. Nu se baga tranzistori in regina .. :lol:
jonny_it

Mesajde asd2 » 28 Iun 2016, 14:50

Era o figura de stil, desi s-au facut deja teste cu cipuri pe albine. Nu foloseste nimeni regine AI in productie pentru simplul fapt ca sunt mai proaste.
asd2

Mesajde lucky5strike » 28 Iun 2016, 14:57

Ploua de doua luni, dar sa nu ne facem griji, matcile s-au imperecheat. :P

Familiile sunt blande si stau in barbita. Nu fac punti de ceara, nu roiesc, n-au varroa. Ele muncesc si fac miere.

Ce bine ca am ajuns in rai... :lol:
lucky5strike

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE