Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Trantorul@ » 18 Noi 2015, 13:17

Daniel Popovici scrie:- Bine ca de pastoral cu stupi de zeci de kg avem bani, dar de un amarat de pastoral cu niste amarati de nuclei de imperechere la o statie organizata avem nevoie de "jdemii" - ca sa ce cu ei ? Atat costa cateva drumuri la munte sau intr-un loc izolat la 6 km de alte stupine ?

- Bine ca toate natiile de limba germanica s-au organizat in grupulete (nu ca de unul singur nu s-ar putea, dar in echipa e mult mai usor) si au facut statii de imperechere pe care le folosesc, dar noi si francezii desfiintam si ce avem, apoi aratam cu degetu’ ca "vecinu’ e de vina" sau "strainu' e de vina".

- Bine ca unii pot convietui cu rase diferite – fiecare cu rasa ce o vrea, dar noi vrem solutia de la rasa vecinului, sa ne respecte, dar sa nu respectam. Si ne "doare’n cot de vecinu" - ii supraaglomeram zona sau il umplem de varroa. Si pe vestici ii "doare’n cot" de … ce rasa are vecinul, ca ei stiu ca-si vad de TREABA LOR fara trantorii vecinilor – cu izolare reproductiva (care costa putin, dar face mult)

Si eu vreau inapoi "jucarica mea" :
- vreau inapoi flora de balta pe care mi-au luat-o desecarile, si
- vreau inapoi buruienule pe care mi le-au luat ierbicidele
- si trifoiul pascut de oi
- si stupii furati
Si ce pot face ? Sa cer legi de desfiintare a vecinului care traieste din agricultura ?

NU VREI ABSOLUT NIMIC PENTRU CA DACa DOREAI, NU VII SA SCRII CA TESTEZI BUCKFAST SI CARNICA , PUNEAI SI TU OSU LA TREABA NU CA II NEVOIE DOAR DE OAMENI CAT SA NUMERI PE DEGETE SI SA FACA EI, IO VREAU DEA GATA ... IN CAZUL IN CARE DOREAI TE ZBATEAI INCA CU AIA PROASTA CARE O AI

Si soldatii in agonie o striga pe mama lor, si Fat Frumos a vrut la mama, si si-a cautat trecutul, dar a primit ce cauta – "o palma de la moartea lui".

In toata agricultura actuala, dar in absolut toate domeniile :
- cine vrea profit si calitate (conventional SAU bio) investeste in genetica – cumpara sau are grija de cea pe care o are,
- cine face ce vrea cu genetica stie un lucru – face de hoby si nu asteapta profit

Doar noi vrem sa facem ce vrem si sa facem si profit, iar daca nu iese aruncam vina DOAR pe altii. MA ABTIN , ORICUM VAD CA NU AI INTELES VOIT SAU NEVOIT CE TIP IO PACILEA DA INTRADEVAR SUNT MARI OPORTUNITATI ......!!!

Singura schema, dar absolut singura functionala peste tot in lume este TESTARE + IMPERECHERE DIRIJATA + alta TESTARE. Restul sunt utopii.

oauu , ai mai vazut pe aici pe vreun prost sa tina matci 4,5,6 ani si sa si scrie, si nu una ??? SI SA FITI FERMI CONVINSI CA NU AM SCRIS DOAR CA NU MA DOARE TASTA !!! LA DIRIJARE E VORBA DE HAZARD SI procentul de uniformitate la mine si la 99% .... da vin niste unii care or impartit ei sute / mii de "ragalii" de 1/2 ani (asta cu 1/2 ani de atunci au din nou albine) ... pe urma vin si zic ca-i nevoie de 6 ani pai sa intelegem ce de aici ??? ca ne-ar minti acum si ca nu au calitatea care zbiara sus si tare ? eee nici pe departe ... doar niste adevaruri care ies la iveala mai devreme sau mai tarziu fiind ascunse de niste minciuni ....... si altu care S-O PREGATIT SA DEA MAREA TEAPA ROMANILOR IMPREUNA CU PROFU numa ca o iesit o mare fasaiala si o inceput judecarea intre ei pe BREVETELE DE INVENTIE :lol: cum ma nu cure 1000 de euroi din ladoiu ala ??? pai io credeam si daca zicea 2000 doar alti gandesc nu si io ... vai de noi ce semnatura de 2 lei am ... nu-mi prea iese ultima parte da poate poate

Nici o rasa nu se amelioreaza cu "apa, paie si bataie" - in productie, cu hazardul,
ci asa degenereaza sau eventual ramane la nivel salbatic -chiard daca ai sta singur cu stupii pe o insula, fara testare si reproductie dirijata si fara un program de selectie respectat "o iei la vale" cu partea economica.


Nu stii abolut nimic despre mine decat ce ai citit din mesajele mele prin care am scris de zeci de ori ca nu fac pastoral da vii sa imi zici ca de pastoral am bani si de nu ...
Nu stiu daca as gasi nici la 100 de km de mine o zona mai rasfirata ... acu zi tu cam ce costuri ar fi sa faci cate 200 km pentru vo 3 seri de 50 - 100 bucati ? unde mai pui ca nu toti dispun de utilitara iar cu masina mica mai greu sa duci si familiile cu tati si nucleele o data doar cate am zis ... si vii si ii spui lu Ion ca o crescut pretu pe bucata cu 5-10 -20 RON si iti zice mars ma .... io vreau si SUPER CALITATE SI MOCA( 99 %)!!!
Am scris ex. cu astea proaste ale mele nepreparate vs ce ai cules tu cu CARNICA alea laudate cu tidula .... o fost cineva chiar pe sfarsit de salcam si o vazut in mare zona si ca is peste 4 KM pana nu pana in 4 km cum cred ca ai cules tu .... m-am scapat sa pun si o poza prin alta parte fiind provocat de "cineva" si nerezistand provocarii ...ca unii cred ca is doar povesti si is mai greu digerabile e treaba lor , cand vezi asa ceva si pe an ce trece tot mai multe inseamna ce esti pe o cale buna .... nu am sustinut nici unde ca ..... ( sunt scrise si rascrise ) .


P.S. Mi-am permis in mesajul asta sa raspund la mai "multe" ..... linsuri si pupaturi ... si mi-am facut rost iar de un razboi .... cand ar trebui sa sustina si sa lase "..........." in alta parte si nu peste tot prin forum!

P.sss ... in caz ca nu mai raspund la anumite chestii sa stiti ca am reusit sa ma abtin !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cristian bh » 18 Noi 2015, 13:40

Trantore,....daca reusesti sa nu inghesui atatea idei intr-o fraza,....ar fi mai usor lui Ion,sa inteleaga ce incerci sa spui,... ;)
Zau ca nici gugalu,nu reuseste a descalci toti neuronii implicati pe partea de intelegere! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2015, 13:46

cristian bh scrie:Trantore,....daca reusesti sa nu inghesui atatea idei intr-o fraza,....ar fi mai usor lui Ion,sa inteleaga ce incerci sa spui,... ;)
Zau ca nici gugalu,nu reuseste a descalci toti neuronii implicati pe partea de intelegere! :lol:


Ase i-o vinit...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pvc » 18 Noi 2015, 20:26

ignatov andrei scrie:
cristian bh scrie:Trantore,....daca reusesti sa nu inghesui atatea idei intr-o fraza,....ar fi mai usor lui Ion,sa inteleaga ce incerci sa spui,... ;)
Zau ca nici gugalu,nu reuseste a descalci toti neuronii implicati pe partea de intelegere! :lol:


Ase i-o vinit...!!! :lol:


Voi sunteti simpatici rau.Pe unde intru va gasesc doar impreuna. Si intotdeauna aveti aceleasi pareri. Scumpilor va doresc sa va iubiti pana la adanci batraneti. Singura chestie cu care vad ca nu v-ati pus de acord este stupina. Unul este cu orizontaliceasca si unul cu roiurile pe o rama. Va pup!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde ignatov andrei » 18 Noi 2015, 21:26

pvc scrie:
ignatov andrei scrie:
cristian bh scrie:Trantore,....daca reusesti sa nu inghesui atatea idei intr-o fraza,....ar fi mai usor lui Ion,sa inteleaga ce incerci sa spui,... ;)
Zau ca nici gugalu,nu reuseste a descalci toti neuronii implicati pe partea de intelegere! :lol:


Ase i-o vinit...!!! :lol:


Voi sunteti simpatici rau.Pe unde intru va gasesc doar impreuna. Si intotdeauna aveti aceleasi pareri. Scumpilor va doresc sa va iubiti pana la adanci batraneti. Singura chestie cu care vad ca nu v-ati pus de acord este stupina. Unul este cu orizontaliceasca si unul cu roiurile pe o rama. Va pup!


Pai si ce, nu te-am lasat noi sa fii cu noi?!?
Vrei sa-ti arat cu cine esti impreuna...?!?
Numai "unu si unu", ca ma palise invidia...!!! :lol:

Ala e sanguru' aspect care ne tane motivati...! ;)
Vezi ca nu te-ai prins....?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 19 Noi 2015, 08:40

Stimate Trantor, n-am inteles decat 2 idei din ultima dumneavoastra postare, si anume:
- ”DACa DOREAI, NU VII SA SCRII CA TESTEZI BUCKFAST SI CARNICA , PUNEAI SI TU OSU LA TREABA NU CA II NEVOIE DOAR DE OAMENI CAT SA NUMERI PE DEGETE SI SA FACA EI, IO VREAU DEA GATA ... IN CAZUL IN CARE DOREAI TE ZBATEAI INCA CU AIA PROASTA CARE O AI”
- "Nu stii abolut nimic despre mine decat ce ai citit din mesajele mele prin care am scris de zeci de ori ca nu fac pastoral da vii sa imi zici ca de pastoral am bani si de nu ..."


Raspunsuri :
0. Daca ma adresam personal as fi dat un nume, dar eu m-am adresat multimii care citeste.

1. Dupa concluziile mele, "Carpatina" e o rasa de hoby (nu fac hoby)si de colectie strategica (nu e treaba mea, ma depaseste). Productie (ce fac eu) se face cu linii specializate de productie.
2. Daca se va crea vre-o data un grup de lucru (dar grup organizat, nu indivizi dispersati, ca treaba depaseste totusi capacitatile unui om singur) cu "Carpatina", ma voi alatura lor cu placere "si voi pune osu’"in masura in care imi permit, nu in care nu-mi permit, nu in masura in care ma depaseste. In echipa, ca nu mai vreau sa fiu "omul orchestra" si cu o mica parte din efectiv, ca tre’ sa traiesc si eu din ceva.
3. A spune "nu vii sa scri ca testezi…te zbatai inca cu aia proasta care o ai" este o idee exact in spiritul fundamentalist musulman si este contrar tuturor ideilor care au scos civilizatia din stadiul de culegator si vanator si au adus-o pana la stadiul de utilizator de internet. (sau vorba comunista, nu crestineasca "crede si nu cerceta", ca Pavel a spus "cerceteaza totate lucrurile si pastreaza ce este bun")
4. Am muncit 9 ani sa ameliorez rasa locala si am avut progres genetic. Acum aprox. 1 an am oferit gratis cele mai bune matci locale oricui vrea sa testeze si sa duca mai departe din ele. Rezultatul : inca sunt la mine (n-au interesat pe nimeni) si voi trage din ele fiice CA SA TESTEZ o descendenta hibrida cu Carnica si poate se preteaza la vre-o infuzie.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde eduard.rotaru » 19 Noi 2015, 10:14

Daniel Popovici scrie:Stimate Trantor, n-am inteles decat 2 idei din ultima dumneavoastra postare, si anume:
- ”DACa DOREAI, NU VII SA SCRII CA TESTEZI BUCKFAST SI CARNICA , PUNEAI SI TU OSU LA TREABA NU CA II NEVOIE DOAR DE OAMENI CAT SA NUMERI PE DEGETE SI SA FACA EI, IO VREAU DEA GATA ... IN CAZUL IN CARE DOREAI TE ZBATEAI INCA CU AIA PROASTA CARE O AI”
- "Nu stii abolut nimic despre mine decat ce ai citit din mesajele mele prin care am scris de zeci de ori ca nu fac pastoral da vii sa imi zici ca de pastoral am bani si de nu ..."


Raspunsuri :
0. Daca ma adresam personal as fi dat un nume, dar eu m-am adresat multimii care citeste.

1. Dupa concluziile mele, "Carpatina" e o rasa de hoby (nu fac hoby)si de colectie strategica (nu e treaba mea, ma depaseste). Productie (ce fac eu) se face cu linii specializate de productie.
2. Daca se va crea vre-o data un grup de lucru (dar grup organizat, nu indivizi dispersati, ca treaba depaseste totusi capacitatile unui om singur) cu "Carpatina", ma voi alatura lor cu placere "si voi pune osu’"in masura in care imi permit, nu in care nu-mi permit, nu in masura in care ma depaseste. In echipa, ca nu mai vreau sa fiu "omul orchestra" si cu o mica parte din efectiv, ca tre’ sa traiesc si eu din ceva.
3. A spune "nu vii sa scri ca testezi…te zbatai inca cu aia proasta care o ai" este o idee exact in spiritul fundamentalist musulman si este contrar tuturor ideilor care au scos civilizatia din stadiul de culegator si vanator si au adus-o pana la stadiul de utilizator de internet. (sau vorba comunista, nu crestineasca "crede si nu cerceta", ca Pavel a spus "cerceteaza totate lucrurile si pastreaza ce este bun")
4. Am muncit 9 ani sa ameliorez rasa locala si am avut progres genetic. Acum aprox. 1 an am oferit gratis cele mai bune matci locale oricui vrea sa testeze si sa duca mai departe din ele. Rezultatul : inca sunt la mine (n-au interesat pe nimeni) si voi trage din ele fiice CA SA TESTEZ o descendenta hibrida cu Carnica si poate se preteaza la vre-o infuzie.


Se preteaza sigur, mai ales ca albina autohtona e o varietate de carnica. In fapt, orice combinatie dintre albina locala, Carnica si Caucasica pot genera hibrizi/metisi foarte valorosi si foarte stabili datorita faptului ca exista foarte multe asemanari intre cele 3 rase.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde andrei_calinescu » 19 Noi 2015, 11:11

"Se preteaza sigur, mai ales ca albina autohtona e o varietate de carnica. In fapt, orice combinatie dintre albina locala, Carnica si Caucasica pot genera hibrizi/metisi foarte valorosi"

Salut Eduard.
Sa inteleg ca studiezi obtinerea unor linii ce provin din astfel de hibiridari?
Ca exemplu, linie mama Carpatina x Carnica, linie tata Carpatina X Caucasica sau orice alta combinatie din cele doua rase (caucasica , Carnica) si ecotipul nostru de Carnica.
Mi se pare mie, sau ajungem tot la un hibrid?
Si ulterior cum faci,o parte din fiicele liniei mama le inseminezi cu sperma de la fiice ale liniei tata, pe care le testezi 4 ani(datorita haploidismului trantorilor)?
Deci cine isi dedica timpul(multianual) sa testeze astfel de hibrizi, bineinteles testand familii mama-fiica, surori intre ele, conform unui proiect de selectie asezat? Cu ce rezultate? In ce locatii?
Daca vrei sa mai faci si productie, e o utopie.

Ca o paranteza, noi cei ce facem productie nu putem face decat selectie masala si exclude rebuturile.
Deci trebuie sa perpetuam dintr-un material stabil , pur genetic. Noi nu avem timpul si nici stiinta sa cercetam.
Noi trebuie sa avem la dispozitie o "closca cu puii de aur" si o linie de cocosei cu coitele "de aur", din care sa multiplicam cat de cat controlat(aleatoriul exista datorita lipsei de izolare).

PS Productie si cercetare nu rimeaza.
PPS Cei ce cerceteaza si vand matci pure genetic(se intelege si materialul pe linie "tata"), nu fac miere.
PPS Singura structura care ar fi putut face ceva in sensul asta ar fi fost institutul - au avut infrastructura, au fost platiti pentru asa ceva, aveau timp. Tocmai pe aceasta lipsa de ceva calitativ, s-a declansat importul de matci.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 19 Noi 2015, 11:23

cam da, asa e!

Asta nu -i opreste pe unii colegi sa infiereze cu patos (uneori cu manie proletara) pe oricine incearca sa nu se multumeasca cu ...ce da Statul si asta e.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde eduard.rotaru » 19 Noi 2015, 11:32

@Andrei, una e sa obtii hibrizi din 2 sau mai multe rase cu insusiri total opuse si alta e sa obtii hibrizi din 2 rase cu insusiri apropiate. Si nu vorbim de oricare 2 rase cu insusiri apropiate ci doar cele care se preteaza climatului nostru. Spre exemplu, Caucazica se preteaza ff bine in zona paralelei 45 in special in zona Moldovei.
In consecinta, in tara noastra nu poate rezista in timp decat Carnica, Caucasica, si hibrizii autohtoni derivati in special din Carnica.
P.S. : La ora actuala detin linii genetice ce isi au originea din colonii recordiste din marile ferme apicle dezvoltate de raposatu'...
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde andrei_calinescu » 19 Noi 2015, 12:12

"P.S. : La ora actuala detin linii genetice ce isi au originea din colonii recordiste din marile ferme apicle dezvoltate de raposatu'..."

Eduard, iti cer din spirit de solidaritate pentru colegi si pentru mine, sa pui aici pedigree-ul unei astfel de linii, asa cum ti-a fost dat de la Institut.
Iti multumesc.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde eduard.rotaru » 19 Noi 2015, 12:27

andrei_calinescu scrie:"P.S. : La ora actuala detin linii genetice ce isi au originea din colonii recordiste din marile ferme apicole dezvoltate de raposatu'..."

Eduard, iti cer din spirit de solidaritate pentru colegi si pentru mine, sa pui aici pedigree-ul unei astfel de linii, asa cum ti-a fost dat de la Institut.
Iti multumesc.


De la Institut am primit "pe sub mana"...
Eu am spus ca detin niste linii genetice cu originea din marile ferme apicole insa nu au fost preluate de la Institut ci de la cineva care are peste 40 ani de lucru in domeniu si a avut "felia" lui pe timpul raposatului...
In concluzie, acte nu pot oferi...ca sa nu mai spun de faptul ca pentru mine personal acele hartii nu fac doi bani...pedigree la albine din punctul meu de vedere e cam apa de ploaie si o gaselnita a baietilor destepti de peste hotare.
A nu se intelege faptul ca sunt impotriva sistemelor de urmarire si management a liniilor genetice pe albine insa nu pot sa fiu de acord la felul cum se face astazi.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Trantorul@ » 19 Noi 2015, 13:04

Daniel Popovici scrie:Stimate Trantor, n-am inteles decat 2 idei din ultima dumneavoastra postare, si anume:
- ”DACa DOREAI, NU VII SA SCRII CA TESTEZI BUCKFAST SI CARNICA , PUNEAI SI TU OSU LA TREABA NU CA II NEVOIE DOAR DE OAMENI CAT SA NUMERI PE DEGETE SI SA FACA EI, IO VREAU DEA GATA ... IN CAZUL IN CARE DOREAI TE ZBATEAI INCA CU AIA PROASTA CARE O AI”
- "Nu stii abolut nimic despre mine decat ce ai citit din mesajele mele prin care am scris de zeci de ori ca nu fac pastoral da vii sa imi zici ca de pastoral am bani si de nu ..."


Raspunsuri :
0. Daca ma adresam personal as fi dat un nume, dar eu m-am adresat multimii care citeste.

1. Dupa concluziile mele, "Carpatina" e o rasa de hoby (nu fac hoby)si de colectie strategica (nu e treaba mea, ma depaseste). Productie (ce fac eu) se face cu linii specializate de productie.

Inca nu-mi prea revin din soc da sunt ferm convins ca majoritatea acolo is cu ele cat de rotunzi se cred ei si cu siguranta si din lipsa timpului ...
Anu asta la cele scrise si distanta respectiva din vo 40 - 45 de productie am avut vo 12 magazii 1/1 tabla de salcam matci preponderent anu 2-3 ( unii poate mai culegeau da nu am mai interecalat nimic din lipsa mici ...).... vo 20 cu jumate si peste jumate si vo 10 - 11 din lipsa spatiului ( or ajuns la 7-8 rame de puiet si or stat blocati 2 saptaminii inainte de salcam , or mai fost si inainte blocati unii cu nectar si polen si matcile or somat destul ) si-or facut de cap din care 3 si-or revenit singuri si eu cules ceva .... vo 5 or ros jumatate din botci da eclozau si or plecat or cules ceva miere si ei ...2 i-am si bagat in foame de polen si nu or facut nimic si s-au dus ... ( restul i-am facut hara chiri pentru nuclee ca de am imperecheat si pe rama mare dadant io, mai puteam avea cativa de cules da na) ...mai is scrise niste amanunte nu le mai rescriu DOAR INTR-UN SINGUR CULES DE SALCAM SI DE LA PESTE 4 KM SI VII SA SCRII CA "CARPATINA" II DOAR DE HOBY !!! am recunoscut si recunosc ca nu-i uniformitatea la 90% si .. sii ... siiiii DA NU SE VA FACE SINGURA DACA TU SI ALTII TESTATI BUCKFAST SI CARNICA SII .... SI EU AM PLECAT TOT DE LA "AMARATA" AIA CARE ROIA IN PRIMU AN SI DE 3 ORI NU O DATA ... ca de ce stiam io atunci si vream inmultire !!!



2. Daca se va crea vre-o data un grup de lucru (dar grup organizat, nu indivizi dispersati, ca treaba depaseste totusi capacitatile unui om singur) cu "Carpatina", ma voi alatura lor cu placere "si voi pune osu’"in masura in care imi permit, nu in care nu-mi permit, nu in masura in care ma depaseste. In echipa, ca nu mai vreau sa fiu "omul orchestra" si cu o mica parte din efectiv, ca tre’ sa traiesc si eu din ceva.

Chestia cu traitu eeee.... sa zic io cum ii omu nu se multumeste cu 1 T vrea 10 T chiar daca copii lui poa sa ajunga sa faca 50 de kg !!! Pana la urma nemultumitilor li se va lua darul!!! ( mai devreme sau mai tarziu .... vezi rusii , francezii ....si noi suntem pe drumul ala ).

3. A spune "nu vii sa scri ca testezi…te zbatai inca cu aia proasta care o ai" este o idee exact in spiritul fundamentalist musulman si este contrar tuturor ideilor care au scos civilizatia din stadiul de culegator si vanator si au adus-o pana la stadiul de utilizator de internet. (sau vorba comunista, nu crestineasca "crede si nu cerceta", ca Pavel a spus "cerceteaza totate lucrurile si pastreaza ce este bun")

Ma abtin ....

4. Am muncit 9 ani sa ameliorez rasa locala si am avut progres genetic. Acum aprox. 1 an am oferit gratis cele mai bune matci locale oricui vrea sa testeze si sa duca mai departe din ele. Rezultatul : inca sunt la mine (n-au interesat pe nimeni) si voi trage din ele fiice CA SA TESTEZ o descendenta hibrida cu Carnica si poate se preteaza la vre-o infuzie.


Daca ai muncit 9 si ai avut progres ... probabil ca ceva productii erau si .. sii .... cum am scris la punctul 2 nu mureai de foame si nu mananci cu 10 linguri si nu vei lua nimic cu tine la un moment dat decat faptele !!!
Daca cei ce au habar si cunosc niste lucruri nu FAC!!! ce pretentii sa avem de la ION sau GHEO care inca nu fac diferenta unii dintre pat cald /rece .... ii spui si explici niste lucruri si el o tine tot pe a lui ... dupa cum am mai scris si raman la aceeasi ..... OPORTUNITATILE SUNT MARI !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Trantorul@ » 19 Noi 2015, 13:25

Chestia cu infieratu eeeeeeeeeeehhheeeeeeeeheeeee ... daca as vorbii doar povesti si as abera as fi de acord da cand stiu ca,ca, cam am dreptate ma lasa tot mai rece.
Si ne mai batem cu pumnu prin pepturi ca suntem romani , te duci la austriac , neamt esti in tara lui si stie si limba ta sau engleza da te forteaza sa vorbesti limba lui ca esti la el in tara ....( nu vorbesc de un caz singular nici aici) cu siguranta ca si acolo sunt OPORTUNISTI sau DESCHISI LA NOU cum o sa-i zica unii da sunt mult mai multi patrioti !!!
Pusese cineva pe aici pe undeva recent o lege ce o dadusera nemtii ( RECUNOSC CA NU AM APROFUNDAT-O) da noi nu ca noi suntem mai cu mot cum sa dam noi ase o lege ... da vin unii si striga pe urma aaa pai uite unde or ajuns nemtii ... da ca or muncit si pe urma si PROTEJEAZA CE OR OBTINUT!!!

NOI NICI NU MUNCIM SI NICI NU PROTEJAM NIMIC!!! TESTAM buckfast si carnice si ligustice si alte cele noi ca sa manance si gura noastra ( ase ne amagim unii) .

Hai sa fim sanatosi !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde amadeusmbi » 19 Noi 2015, 18:59

Gata, s-a "rezolvat". Au dat lege. A ramas asa cum am stabilit...
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 19 Noi 2015, 20:40

Daniel Popovici scrie:4. Am muncit 9 ani sa ameliorez rasa locala si am avut progres genetic. :roll: Acum aprox. 1 an am oferit gratis cele mai bune matci locale oricui vrea sa testeze si sa duca mai departe din ele. Rezultatul : inca sunt la mine (n-au interesat pe nimeni) :idea:

:idea: :roll:
:D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori