Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde andrei_calinescu » 21 Feb 2014, 14:23

Sa nu cadem in exercitii de admiratie sterile.
Legile pietei libere sunt aceleasi pentru toata lumea.
In toata lumea se importa/exporta material biologic.
Francezii, caci acolo cunosc situatia bine, o fac de mult.
Daca importa carpatina, foarte bine ca o fac.
La fel de bine importa si Carniola, si Ligustica si Cecropia si macedoneana si Buckfast.
Ceea ce conteaza e in genreal pretul, caci piata e libera.
Daca se lucreaza cu matci tinere se obtin rezultate merituoase. Daca nu....

Am vazut rezultate merituoase la apicultori din Canada, USA, etc. Matcile de acolo nu sunt importate?
Din moment ce Mexicul sau Argentina produce pentru toata lumea, cine opreste piata libera?

Apropos, unde se poate gasi o Carpatina imperecheata artificial cu sperma NUMAI din trantori carpatini de elita, sa pot trage din ea? Despre ce vorbim?
Faptul ca nu gasesti nu e oare o bresa care permite liberalizarea importului? Cine e responsabil?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 21 Feb 2014, 14:40

Eu inca nu am aflat cine de pe forum vinde ciori vopsite :roll:
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapis13 » 21 Feb 2014, 15:08

catalin.profiri scrie:Eu inca nu am aflat cine de pe forum vinde ciori vopsite :roll:

Ai tot timpul sa afli,esti tinar.... :lol:
Afirmatia de sus nu crezi ca ar trebui probata ??????????
Ai dat-o ca sigura ; cineva de pe forum vinde ciori vopsite......
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 21 Feb 2014, 15:41

Pai asta astept si eu proapis probe. Nu vreau sa afirm nimic sigur, pentru ca eu inca am incredere in forumisti.
Dar ii rugam pe cei de mai devreme sa vina cu dovezi la afirmatiile facute
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde catalin.profiri » 21 Feb 2014, 15:42

Cat despre timp ... si nenea Gica era tanar si s-a dus prea deveme... De Kamy ce sa mai zic ? :cry:
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde italianu » 21 Feb 2014, 16:08

2 rame de puiet capacit intr-un roi ce sta pe 6 rame!
Ce sa zic adevarata ragalie/cioara vopsită carnica aia.

P.s. nu vb de 2-3 dm de puiet.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde akmm » 21 Feb 2014, 16:30

Sunt de parere ca cea mai sanatoasa metoda de prevenire a denaturarii rasei locale este cea de incurajare a roirilor naturale.La roiurile naturale, asa cum am mai spus, scapa prin competitie o matca din 50.
Eu tin un roi secundar doua nopti in beci dupa care adun din roinita 10-15 matci moarte.
Numai asa materialul genetic va fi imbogatit si nu saracit.
Nu stim daca matca cea mai agresiva/suprvietuitoare va fi si cea mai buna, eliminam insa din start elementul debil.
Daca vom accepta matci de pe piata fara sa avem certitudinea calitatii, atunci asa sa ne fie.
Sigur ca producatorii de matci sunt toti seriosi si dau numai matci una si una, ce te faci cu cei pe care nu-i cunosti?
Un asemenea tavalug de matci nu poate fi oprit prin lege, si asta pentru ca,deocamdata, in Romania nu legea este cea care troneaza.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde italianu » 21 Feb 2014, 16:41

Corneliu,nu ,,cum a aparut " CCD, ci din e cauza,!
CCD e mai mult cauzata de intrarea albinelor in contact cu substante chimice,decit prin incrucisari nereusite.
Dar asta e doar o parere personala!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 21 Feb 2014, 23:19

Asa , si ? ce-i cu importurile?
Se intrec pe ci si aiurea "varfurile "forumistice si nationale ale apicultorilor sa ridice in slavi matca autohtona.Cand de fapt, normal ar fi fost sa nu fie nevoie de mare poveste despre ea.Singura sa se impuna in casa ei , in curtea ei , in tara ei..Nada insa.Avem si de fapt nu avem nimica.Nici-o bucata matca cu hartie sau cu garantie.Povesti si laude mercantile.Mandrie puerila, tzafne "vadimistice".
De ce au fost importate matci din afara??? Asta e intrebare!! Ca nu e nimeni bou sa fuga mi de km sa cumpere calitativ sub ce are acasa!! E le mintea cocosului.
Da ... nu ! ala ce aduce de afara e prostu' satului si nu e in stare sa inteleaga ce "diamante" are acasa. Subtire fratiilor.!!Nu sta'n picioare!

Intr-o lume a costurilor energetice si a profitului la limita, orice diferenta da... plus valoare.

Lingem blide, bajbaim, scrijelim selectie, orbecaim si pipaim in privinta matcilor.

Am citit mai sus despre Logan nou VS importuri de ...ciurucuri.Chiar nu va e putin jena sa faceti afirmatii asa...fara noima? De Audi Q1...7 sau A 1---5 ori despre mercedes cat "china" nu ati auzit? De Land rover sau Scania ati auzit? Vorbim asa ... sa fie in ton patriotard ? Cine va pune sa importati masina din 85?Chiar si asa inca, Dacia nu a egalat nici macar prin Daster acel... Audi quatro din 85.

Vorbim sa ne auzim .Parca am fi pe vremea lui ' 92." NU ne vindem tara"!.Astazi , am da-to pe gratis cu spaga la 2% dintre hotii patrioti.
LA fel si acilea.Intram intr-o zona comunitara si suntem efectiv in putza goala la capitolul selectie.Da... ne mandrim cu puful pubian pur sange maidanez.
Strigam in gura mare ca...suntem perfecti ca si apicultori selectioneri.Vai steaua noastra! Nu cunosc o locatie cu insamantare artificiala cand prima insamantare s-a facut inainte de anul 1900..Nu cunosc o locatie cu rasa pura pe cand Carnica sau ligustica ori caucaziana si Anatolica au case cu barne si scandura de la 1700.
Nu avem un proiect sau o linie de urmat.Nu avem o pepiniera sau o statiune de insamantare.Nu avem decat voci de soprana ce-si urmaresc doar partitura propie pe Persoana fizica.
La urlat nu ne intrece nimeni.
La munca....dai cu piatra si nu gasesti pe niceunu'.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde perma » 22 Feb 2014, 10:30

Multa suparare in vorbele astea. Si toate-s adevarate, numai ca-s strigate catre cine nu trebuie. N-ar trebui sa ni le spunem intre noi, ar trebui sa le spunem catre "stat". El ne ia impozite peste impozite si nu ne ofera nimic. Statul nu te ajuta cu nimic, dar cand reusesti sa realizezi ceva, vine repede si te impoziteaza. Pai cine-i nebun sa faca o statie de imperechere artificiala, cu garantie si factura? Ca sa supravietuiasca, sa-si amortizeze investitia, sa plateasca 1001 de autorizatii, sa plateasca impozit, spagi ar trebui sa dea matca cu cel putin x00 E. Cate ar vinde? Cati dintre cei de pe forum ar cumpara cateva sute de matci cu pretul asta?
Strigam unul la altul si "dusmanul" sta in umbra. Divide et impera pare ca functioneaza!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde joohny » 22 Feb 2014, 11:19

Va salut.Atita timp cit sintem in UE =>toate marfurile se pot vinde/cumpara.Romania a mers cu capul plecat la UE pt. a ne integra si pe noi in rindul lor.Parerea mea este ca daca s-ar veni cu marca garantata(la desfacere)poate ca nu ar fi problema deocamdata,in timp se va obs. probabil diferenta iar stuparii o sa ramina tot la albuna autohtona insa este posibil ca odata cu aprobarea importului de matci va apare si alte boli ereditare(si nu numai boli) prin incrucisarea dintre rase.Am vazut un documentar in trecut precum ca,brazilienii nefiind multumiti de cistigul din rasa autohtona au facut incrucisari intre albina lor si cea africana.In timp a dat o corcitura care in documentar ii spune ,,albina ucigasa".In concluzie a fost un experiment gresit .Probabil sint si alte exemple insa eu nu le stiu.Totusi in timp si oamenii s-au amestecat intre etnii diferite iar unii s-au acomodat la noile conditii iar altii s-au intors la etnia lui iar altii au murit.Probabil ca asa se va intimpla si cu importul de matci.Bune s-au rele toate acestea timpul le va rezolva insa pina atunci cineva trebuie sa sufere.Este o parere insa nu este o axioma sau lege.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 22 Feb 2014, 15:59

Ioan Guist scrie:Asa , si ? ce-i cu importurile?
Se intrec pe ci si aiurea "varfurile "forumistice si nationale ale apicultorilor sa ridice in slavi matca autohtona.Cand de fapt, normal ar fi fost sa nu fie nevoie de mare poveste despre ea.Singura sa se impuna in casa ei , in curtea ei , in tara ei..Nada insa.Avem si de fapt nu avem nimica.Nici-o bucata matca cu hartie sau cu garantie.Povesti si laude mercantile.Mandrie puerila, tzafne "vadimistice".
De ce au fost importate matci din afara??? Asta e intrebare!! Ca nu e nimeni bou sa fuga mi de km sa cumpere calitativ sub ce are acasa!! E le mintea cocosului.
Da ... nu ! ala ce aduce de afara e prostu' satului si nu e in stare sa inteleaga ce "diamante" are acasa. Subtire fratiilor.!!Nu sta'n picioare!

Intr-o lume a costurilor energetice si a profitului la limita, orice diferenta da... plus valoare.

Lingem blide, bajbaim, scrijelim selectie, orbecaim si pipaim in privinta matcilor.

Am citit mai sus despre Logan nou VS importuri de ...ciurucuri.Chiar nu va e putin jena sa faceti afirmatii asa...fara noima? De Audi Q1...7 sau A 1---5 ori despre mercedes cat "china" nu ati auzit? De Land rover sau Scania ati auzit? Vorbim asa ... sa fie in ton patriotard ? Cine va pune sa importati masina din 85?Chiar si asa inca, Dacia nu a egalat nici macar prin Daster acel... Audi quatro din 85.

Vorbim sa ne auzim .Parca am fi pe vremea lui ' 92." NU ne vindem tara"!.Astazi , am da-to pe gratis cu spaga la 2% dintre hotii patrioti.
LA fel si acilea.Intram intr-o zona comunitara si suntem efectiv in putza goala la capitolul selectie.Da... ne mandrim cu puful pubian pur sange maidanez.
Strigam in gura mare ca...suntem perfecti ca si apicultori selectioneri.Vai steaua noastra! Nu cunosc o locatie cu insamantare artificiala cand prima insamantare s-a facut inainte de anul 1900..Nu cunosc o locatie cu rasa pura pe cand Carnica sau ligustica ori caucaziana si Anatolica au case cu barne si scandura de la 1700.
Nu avem un proiect sau o linie de urmat.Nu avem o pepiniera sau o statiune de insamantare.Nu avem decat voci de soprana ce-si urmaresc doar partitura propie pe Persoana fizica.
La urlat nu ne intrece nimeni.
La munca....dai cu piatra si nu gasesti pe niceunu'.

Bai Nelule, sa mor eu ca ti-ai gresit vocatia, mai bine te faceai avocat, erai mult mai castigat....avocatul diavolului. Scrii bine pt prezent (vrei profit mare imediat), dar pentru viitor... vrei sa faci apicultura si peste 30 de ani?
Ce vreau de la albine: productii de 50-70 kg miere pe an/stup, se poate lejer cu carpatina selectionata, cu o buna baza melifera, cu pastoral semiintensiv, cu o mana buna de apicultor in lada. Vreau ca acestea sa se repete an de an, caracterele genetice sa nu se schimbe de la o generatie la alta, ci prin ameliorare si selectie pe ce am sa pot ridica stacheta an de an. Vreau sa fac apicultura ca azi si peste 20 de ani si peste 50 daca nu ma duc prea devreme :lol: .
Vreau sa aduc buckfast, ligustica, caucazica sau mai stiu eu ce traznaie, fac 60-80 de kg pe an (dar si aici iti trebe ca la carpatina mana buna de apicultor si baza melifera), un an, doi, trei, apoi datorita metisarii/hibridarii, dupa F1 (care manifesta heterozis=superproductie) genetica ne spune ca vor regresa, ceea ce obtinem se va debilita. Avem exemple practice din ce s-a intamplat in alte tari, nu o spun ca pe o teorie stearpa. Dupa 10-20 de ani de metisare in masa, vom bajbai mult mai rau ca acum, productiile vor fi mult mai mici. Si n-ar fi problema ca se nenoroceste doar ala care a adus in batatura sa, dar ii termina si pe cei din jurul sau.
Timpul ne va da dreptate unuia din noi doi (pareri diametral opuse). Dar va fi prea tarziu.
Daca insa carpatina se va metisa cu carnica, datorita inrudirii genetice, raul va fi mult mai mic (asta este un exemplu cu totul particular), fata de metisarea cu rase f diferite genetic.
Referitor la ce aspus Dragos2006 ca nu se poate da o lege de interzicere a importurilor pt ca deja suntem in spatiul comunitar, il contrazic: orice tara, argumentat stiintific, poate da legi proprii, ex Italia care interzice importul de alte rase in afara ligusticii, Austria la fel interzice importul de altceva in afara carnicei, Slovenia la fel interzice, si sunt mai multe tari comunitare care au lege de protectia albinei locale si de interzicere a importurilor de rase straine.
Va doresc o primavara frumoasa
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 22 Feb 2014, 16:19

Anual pe carpatina un apicultor care stie ce are de facut, poate obtine lejer, fara batai de cap, o productie multianuala cu pastoral de cca 50 kg miere, in anii f favorabili chiar o medie de 70-80 kg/stup. Si o inmultire de 100% pe acelasi efectiv de productie, daca e baiat destept.
Mai comenteaza cineva?
Nesatulilor :x
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapi » 22 Feb 2014, 17:12

Cu productiile e cam exagerat, in rest e corect ce spune Pab.

Are si Pupe dreptate in felul lui, poate ca in concluzie ar fi necesara crearea unei asociatii a crescatorilor de matci, care in cunostinta de cauza sa ceara (legislatie, subventii, locatii de crestere, etc...) si sa raspunda intereselor apicultorilor...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cobi » 22 Feb 2014, 21:46

proapi scrie:'... crearea unei asociatii a crescatorilor de matci, care in cunostinta de cauza sa ceara (legislatie, subventii, locatii de crestere, etc...) si sa raspunda intereselor apicultorilor...


ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE CARPATINA

Ati fi interesat? Aveti cunostinte, experienta, prieteni apicultori, viitori asociati :)

PS Cadrul fizico-geografic al Ro ar putea asigura chiar imperecheri controlate.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cobi » 22 Feb 2014, 23:34

ghitacusman scrie: :lol: , controlate de cine ?

Cand am zis de imperecheri controlate, m-am referit la izolarea de genitorii straini, implicit hibrizi.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron