Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapi » 23 Feb 2014, 10:45

Sunt multe lucruri de facut...sunt si care se pricep la povesti...
Am scris crescatori de matci, nu crescatori de albine carpatica...

Nu este doar in interesul meu ci al tuturor crescatorilor de matci si al apicultorilor de productie.
Un mic exemplu:
Fişiere ataşate
Fotogr.0058.jpg
registrul francez
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde proapi » 23 Feb 2014, 10:50

si revista de specialitate:

Si italienii au un albo di elevatori de ape regine
Fişiere ataşate
Fotogr.0059.jpg
Ultima oară modificat de proapi pe 23 Feb 2014, 10:52, modificat 1 dată în total.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 23 Feb 2014, 10:51

Bogdan,

Ce avocat ma? Nu stiu decat sa ma uit in blidul meu.Alt interes nu am.Treaba sta cam asa: Avem un sistem de apicultura de pana in anii '90.Se cheama ca putini erau cei ce traiau doar din apicultura.Pe langa "fonctia" de preot,doctor si militian sau profesor mai avem si 20 de famili sa fie dulce viata si sa avem ce pune pe masa langa paharul cu apa rece de la fantana.

Amu, in "capitalism" au aparut si aia ce vor sa faca ...intensiv.Adica de la 500 in colo.Si sa-i miste , si sa-i tina in frau.Si sa fie bine sa nu fie rau.Si "sa mananca si gura la copii lor ceva".
Bogdane, ca sa ai "mana buna" de bagat in lada, tre' sa treaca vreme si sa facem experienta.Asta se cheama ca imbatranim si incepem sa scartiim prin toate "crucile cardanice".E grele cu albina "salbatica".
Vorbim impreuna de cati ani?? de 5? de 7? Si acum ca si atunci suntem tot acolo.Adica ...mai jos.
In dorinta noastra de a proteja nimic (nu e vina noastra a palmasilor) o sa ne trezim peste 10-20 de ani ca suntem buni de ...sluga.Acum ,cand am putea sa ridicam bransha, sa capitalizam, sa scoatem capul carevasazica, noi o tragem pe dreapta.
Stai asa sa subliniez! Nu vand matci!
Bine zice colegul de mai sus.Noi ne dam de ceasul mortii sa facem si miere si dezvoltare din nimic si selectie si bataie cu statul si ANAF-ura lor si decapitalizati si concurenta si disputa pe idei si prognoza si ...gratare si mici :lol: Iar ei , aia ce trebuie sa faca nu sa dea cu paru' fac doar ...mici cu bere . :roll:

Cat despre patania brazilienilor.Ia puneti o intrebare pe forumurile lor .Incercati sa vedeti daca vor sa scoata din tara aceea ...Africanizata.Te rupe aia cu intepatura.Oricum nu e ca in filme :lol: Dar la productie ...le umple butoaiele total altfel.Ca si numar zic. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde mirceas » 23 Feb 2014, 11:00

Prin anii 70' varoza a fost adusa prin importarea rasei lingustica in Romania, nimeni nu credea de existenta acarianului in stupini la aceea vreme. Pentru clima si bazinele melifere ale Romaniei, rasele noastre locale sunt suficiente pentru a realiza productii de miere bune. Vina in productii scazute nu este in rasa de albina ci in stapanirea proasta a tehnicii apicole. Se face o mare greseala importarea de noi rase care vor aduce noi boli. Pana s-a descoperit varachetul, inainte se trata cu fel si fel de minuni ( se trata si cu naftalina) !!! Cand ne vom da seama ca nu se vor putea controla bolile va fi prea tarziu.
" Sa protejam rasele locale". In numarul revistei " Apicultura in Romania" in editia din 3 martie 1982, puteti citi metodele ineficiente de tratare a varozei, inainte de folosirea varachetului !!!
Fişiere ataşate
Untitled-2.gif
mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde mirceas » 23 Feb 2014, 12:21

cornelioandanciu scrie:Stati putin ca nu-i asa! Aia de demult erau prosti, noi suntem desteptii pamantului! Pai ati vazut ca nu stiau ce-i aia varroua? Abia cand au aparut desteptii adevarati, care au introdus in tara albine infestate, si aia prosti care nu stiau ce este varroua au aflat . Nici noi nu stim inca despre ce este vorba cand spunem CCD, dar nu asta conteaza, datorita faptului ca noi sintem inteligentii pamantului, buricii apiculturii mondiale, conteaza doar profitul imediat. Asa ca trebuie sa aducem alte rase, pentru ca vrem profit! Ce daca infestam tara cu boli de care probabil nu vom mai scapa pana la sfarsitul lumii?Ca de asta suntem smecheri! Daca Dumnezeu a lasat fiecare zona cu anumite rase, suse locale sa le zicem, noi sintem mai destepti decat Dumnezeu si aducem altceva, pentru ca vrem profit cu orice pret.Ca ale noastre lucreaza in pierdere.Sau poate ca nu stim noi sa le strunim cum trebuie.Adica nu suntem chiar asa de destepti pe cum ne credem.Si pentru ca scuipam pe ce ne-a daruit Dumnezeu,si distrugem cu buna stiinta si indarjire maxima darurile Sale, intr-o buna zi vom vedea ca rasele straine, poate metisii din aceste rase nu vor rezista conditiilor specifice de la noi ,iar zestrea genetica pe care am avut-o, zestre genetica valoroasa, a disparut.Si atunci vom privi cu nostalgie in urma si vom spune: A fost odata ca niciodata, cand se facea un profit normal cu rasele din tara, apoi de cand au venit de afara alte rase , albinele mor si nu mai avem nici un randament! Ehehei, ce vremuri bune erau odata!


Din pacate degeaba constientizam niste lucruri si discutam, legea trebuie revocata( anulata) !!!
mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 23 Feb 2014, 12:46

Chiar asa! Stai asa ca nu nici asa.!!

O data cu (era tehnologica) miscarea neingradita de populatie, alimente, materie prima etc etc, globalizarea aduce de toate pentru toti.Politica comunitara deschide cat de curand granitele si la ...transhumanta, miscare de roi si material biologic in genere.
Si pentru ca nu sunt eu desteptu' pamantului, si fiinca sunt alti destepti ce-i cunoaste cu deamanuntul pe fiecare destept in parte ce are alta parere decat a lui, inevitabilul se implineste.Desteptii desteptilor ingroapa inca o data apicultura .
Putem desira aici filozofii si pareri.Atat spiritual cat si mai...pamantesti.Chiar si cu scrasnet de dinti si priviri dusmanoase, ce trebuie implinit se implineste.Ca 'sa-i lumea.Vrem -nu vrem, capitalismul e la el acasa.Cat de curand ni-o luam.

Nu ma puneti sa va caut prin curti si sa va "scot "ochii cu te miri ce plante ornamentale , cu rosiile si porumbul din batatura.Ori cu salcamul din garduri.Putem sa dam o geana si prin cotete si sa va spurc curcanii, gainile de manciuria sau porcii de guineea la pachet cu oile si vacile aduse prin cala vapoarelor.Iar potaia din lant numai ...mioritica nu mai e.

Ce nu intelegeti este urmatorul rationament.Nimeni nu are chef si drag de investitie unde nu e cazul.
Cat despre..."desteptii" nu stiu sa faca treaba si d 'aia importa, e cum vreti voi si pe urma mergem tai. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 23 Feb 2014, 13:32

Domnule Danciu,
Placerea e de partea mea.Va salut cu stima.

Porumbeii de rasa lasati de izbeliste se reintorc la susa de baza in cateva generatii.Albinele nepotrivite intr-o zona, caracterele nepotrivite adica, se pierd din lipsa de aplicabilitate sa zic asa.
De ce exista zone in care ligustica sau anatolica ori nigra nu au ...infratit?Sau exista si suse de tranzit rasial? Ca in istoria pamantului au fost rase ce au "invadat" pe perioade de timp limitat alte (schimbari meteo sau altele) zone in detrimentul celei locale este cunoscut.La schimbarea condiitiilor s-a intamplat invers.

Astazi in Ro nu avem o baza genetica pusa la fonta si sub lupa.Avem ...ce avem.Pe sistemul asta , ramura din agricultura numita apicultura nu poate face fata concurentei tot mai salbatice.Nici la preturi, nici la volume, nici la politici nici la ...nimic.
Apicultura Romaneasca este nu doar orfana si lipsita de directie.Este in pielea goala expusa la cheremul violatorilor de orice fel si de oriunde.

Enumerati acilea zonele de profesionisti platiti sa faca treaba asta cu selectia , astfel incat tot " desteptul" cu palmele ciuruite si "tatele" lasate de la atata muls, sa mearga si sa-si cumpere materia cu care sa lucreze.
Aaa ?! nu cunoastem? Si atunci? Ce sa facem ? sa lasam sa treaca un an ...doi ...zece in care stam pe loc sau mergem inapoi ? Si ...tot cu burta lipita de sirea spinarii sa comentam ? Tot cu botul pe labe la discretia diriguitorilor ce au lipite boturile ca ventuzele de tatzele noastre sa traim?

DesteptulSupremPrim.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 23 Feb 2014, 13:52

[quote ]Totusi nu cred ca nu va dati seama ce grav este acest fenomen cand unii aduc de afara matci care sint de alte rase decat cele locale.[/quote]
Teoretic si SIMPLIST aveti dreptate .
Daca privesti doar parbrizul sigur te busesti .
In momentul vorbirii nimic nu-i mai periculos decat posesorul de albine ''cu 4 clase'' = asta e pericol public nu altceva ; nu-l vedem pt ca toate palierele sunt conduse de celebrul ''4 clase''.
Clima se schimba , sunt regiuni nordice unde cu 50 de ani in urma gandul cultivarii vitei de vie era o utopie astazi se infiinteaza cultura cu succes ... ;)
Noi ''tratam'' cu VF(cu varujet) cu urdinisul deschis = !? , mama lui de CCD !
Ieri m-a bestelit un meserias (din '76)(Cutieru- repara TV la gara , pt Dragaseneni ) ca'' n-a vazut pastura in rame ''/ '' in ce carte scrie ca pastura e in rame ''=Ce rase/ ce CCD ... :D
Nu importul de BMW e rau ci mana pe care ajunge .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Adi Hodis » 23 Feb 2014, 16:11

No dara, daca tăt se dă cu părerile p-acilea, zic si eu p-a me,
Sa ne uitam si in ogrezile ... altora. De ex. la americani, ca am povesti destul de proaspete, in ce priveste albina africanizata.
Aveam un coleg mexican de origine si, intr-o zi povesteam noi ca albinele șefului sint agresive fata de ale mele ... si incepe Mandi mexicanu, sa ne povesteasca despre albinele lui.
Cica are stupii in fundul gradinii, ca sa fie departe de cladiri si de vecini. Cand se duce sa lucreze la ele, daca îl vede vecinii, fug in casa. Costumul de protectie este cu masca metalica, ca sa nu se lipeasca de față ca măștile cu sita obișnuită, mînecile si manușile sint groase ... adica musai sa fie blindat. Din primele minute de la deschiderea stupului, trebuie sa dea la o parte albinele ca sa vada prin masca. Pe maini nu poate sa puna degetul fara sa atinga un ac. Deci e clar, albina aia e ... razboinica.
Singurul motiv pentru care nu renunta la rasa aia este ca, pe cat sint de agresive, pe atit sint de harnice. Are si alte rase dar ca astea, niciuna nu aduce asa multa miere.

In UE nemtii, italienii din nord si altii ... daca vrea, se duc in zona Montpelier sa ierneze stupii.
De vanzarile de matci, pe rase, sa dezbatem ?. Se stie ca se vand de ani de zile. Asa si ... ce au patit ?. Le-a scazut media de miere marfa ?. Eu n-am citit, nici auzit.
La fel americanii si canadienii, cumpara matci si roiuri din ... lume.

In Romanica noastra feină ... avem prețuri occidentale de 20j de ani, taxe si impozite mai tre sa puna pe ... bașină, ca asta le-a scapat ... iar salariile sint ... romanești.
Pai daca eu vreau sa aduc o rasa care s-a adus de cu multi ani in urma si aia ce au adus-o fac miere mai multa decat mine, amu ce sa fac ? ... sa ma tin de patriotism si de sloganul ,,nu ne corcim rasa,, ?.
Dar bani mi se ia pe toate ... gaselnitele. Atunci de ce sa nu aduc ? ... de ce sa nu fac ?. Ca obligat mi se ia bani si, nu mai vorbesc de cati bani am nevoie ...

Numai noi de contram cu doleantele in timp ce altii n-au nici o grija la acest ... moft.
Numai noi ne lasam dirijati de altii,
- sa nu folosim antibiotice ... iar americanii n-au nici o interzicere la asa ceva, chit ca ei produc enorm comparativ cu noi.
- sa nu aducem alte rase de albine, ca vom pați rău ... dar strainii ce-au pățit ?. Produc miere mai multa.
Nu aduc africana ca e prea scump dar alta rasa ... aduc.
- sa ... bine ca nu ne da sub 1 euro pe mierea cu urme de polen OMG, cum au vrut sa faca.
- sa cumpar ( daca ma bag ) prin PNA matci numai de la ... x s-au y.

Stiti ceva ? ... tre sa fac bani !. Si o sa fac cum stiu ca pot mai bine, nu cum dirijeaza unii.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 23 Feb 2014, 17:09

Toti cei care sunteti de cealalta parere (pe care o respect) aveti dreptate.....pana la un PUNCT.
Avem varrooza, nosemoza, loca, puiet varos, ne luptam cu ele cum putem, deocamdata sunt sub control.
NU AVEM INCA ACARAPIOZA (nu s-a diagnosticat pana acum nicaieri in Romania, dar e prin toata Europa).
Cei care gandesc sa aduca de afara matci, vor aduce cu albina insotitoare si pe acarianul Acarapis woodi. Negresit mai devreme sau mai tarziu. Pe asta cu ce il mai tratam? Il adaugam la lista cu boli deja lunga.
Cum v-ati simti sa stiti ca dvs ati adus acarapioza in Romania?Nu-mi raspundeti.
Asta ar fi raul imediat, acarapioza, urmat in cativa ani de raul decaderii (debilitarii) genetice.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde TDI » 23 Feb 2014, 17:18

Domnule Pab, sunteti in tema, - va intreb ceva: Cate matci, respectiv familiii de albine au fost aduse in ultimii 10 ani de peste granita ?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 23 Feb 2014, 17:37

pab scrie:Toti cei care sunteti de cealalta parere (pe care o respect) aveti dreptate.....pana la un PUNCT.
Avem varrooza, nosemoza, loca, puiet varos, ne luptam cu ele cum putem, deocamdata sunt sub control.
NU AVEM INCA ACARAPIOZA (nu s-a diagnosticat pana acum nicaieri in Romania, dar e prin toata Europa).
Cei care gandesc sa aduca de afara matci, vor aduce cu albina insotitoare si pe acarianul Acarapis woodi. Negresit mai devreme sau mai tarziu. Pe asta cu ce il mai tratam? Il adaugam la lista cu boli deja lunga.
Cum v-ati simti sa stiti ca dvs ati adus acarapioza in Romania?Nu-mi raspundeti.
Asta ar fi raul imediat, acarapioza, urmat in cativa ani de raul decaderii (debilitarii) genetice.


Domnule Pab,
:)) de unde stiti ca in Romania nu exista tracheal mite? Deci sa ne intelegem, in Bulgaria este, in Ucraina este, in Ungaria este, in Serbia este, in Rusia este, in Europa este... numai in Romania nu este? :))
Daca imi trimiteti 100 albine, va fac eu analiza
Sanatate la toata lumea
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 23 Feb 2014, 17:38

Nu, nu sunt in tema, ca nu sunt granicer.
Legal, niciuna. Ca sa importi in Romania albine de alta rasa decat Apis mellifera carpatica ai nevoie obligatoriu de avizul Ministerului Agriculturii.
Ilegal, numai Dumnezeu stie.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde pab » 23 Feb 2014, 17:40

CDA_1984 scrie:
pab scrie:Toti cei care sunteti de cealalta parere (pe care o respect) aveti dreptate.....pana la un PUNCT.
Avem varrooza, nosemoza, loca, puiet varos, ne luptam cu ele cum putem, deocamdata sunt sub control.
NU AVEM INCA ACARAPIOZA (nu s-a diagnosticat pana acum nicaieri in Romania, dar e prin toata Europa).
Cei care gandesc sa aduca de afara matci, vor aduce cu albina insotitoare si pe acarianul Acarapis woodi. Negresit mai devreme sau mai tarziu. Pe asta cu ce il mai tratam? Il adaugam la lista cu boli deja lunga.
Cum v-ati simti sa stiti ca dvs ati adus acarapioza in Romania?Nu-mi raspundeti.
Asta ar fi raul imediat, acarapioza, urmat in cativa ani de raul decaderii (debilitarii) genetice.


Domnule Pab,
:)) de unde stiti ca in Romania nu exista tracheal mite? Deci sa ne intelegem, in Bulgaria este, in Ucraina este, in Ungaria este, in Serbia este, in Rusia este, in Europa este... numai in Romania nu este? :))
Daca imi trimiteti 100 albine, va fac eu analiza
Sanatate la toata lumea

Tu de-al cui din Congo esti?
Cum sa fie albinele din proba, vii sau moarte, tinere sau batrane?
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde nae » 23 Feb 2014, 17:46

TDI scrie:Domnule Pab, sunteti in tema, - va intreb ceva: Cate matci, respectiv familiii de albine au fost aduse in ultimii 10 ani de peste granita ?

Stati putin, sa nu decontam pe ''PAB'' toate neajunsurile din Rom .
Nu-mi plac filfizonii care ne conduc dar nici eu nu-s mai breaz , nu inghit toate deseurile occidentului dar sunt si eu vinovat de decaderea /decadenta ''noastra''.
Punctual omul are dreptate dar ''omite'' sa recunoasca /numeasca pe GARCEA care se ''ingurguriteaza'' ca stie /poate/ vrea binele albinei ...
Nu-i mai vinovata o matca introdusa decat un bou -retardat care n-are cunostinte/abilitati dar se uita in curtea lu' ala cu 500 fam si vila si mertan si VREA si el, n-a batut un cui intr-o uluca in viata lui dar vrea stupi !? ; daca-l'' rogi'' sa se apuce de capre zice ca sunt RAU .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde CDA_1984 » 23 Feb 2014, 17:49

pab scrie:
CDA_1984 scrie:
pab scrie:Toti cei care sunteti de cealalta parere (pe care o respect) aveti dreptate.....pana la un PUNCT.
Avem varrooza, nosemoza, loca, puiet varos, ne luptam cu ele cum putem, deocamdata sunt sub control.
NU AVEM INCA ACARAPIOZA (nu s-a diagnosticat pana acum nicaieri in Romania, dar e prin toata Europa).
Cei care gandesc sa aduca de afara matci, vor aduce cu albina insotitoare si pe acarianul Acarapis woodi. Negresit mai devreme sau mai tarziu. Pe asta cu ce il mai tratam? Il adaugam la lista cu boli deja lunga.
Cum v-ati simti sa stiti ca dvs ati adus acarapioza in Romania?Nu-mi raspundeti.
Asta ar fi raul imediat, acarapioza, urmat in cativa ani de raul decaderii (debilitarii) genetice.


Domnule Pab,
:)) de unde stiti ca in Romania nu exista tracheal mite? Deci sa ne intelegem, in Bulgaria este, in Ucraina este, in Ungaria este, in Serbia este, in Rusia este, in Europa este... numai in Romania nu este? :))
Daca imi trimiteti 100 albine, va fac eu analiza
Sanatate la toata lumea

Tu de-al cui din Congo esti?
Cum sa fie albinele din proba, vii sau moarte, tinere sau batrane?


Oooo, domnul Pab... razbunatorul...
usor domnule ca suntem oameni, nu animale... rabdare, rabdare, rabdare, rabdare
No acum te-ai razgandit, este tracheal mite in Romania sau nu este? Dupa ce imi raspunzi, iti raspund si eu la intrebare!
CDA_1984
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Oct 2013, 19:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori