Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Ioan Guist » 23 Ian 2016, 14:36

Nu ma deranjeaza si nu ma incurca sub nici-un fel ceea ce intreprindeti sau faceti cu albinele .
Nu ma deranjeaza si nu ma incurca nici macar afirmatiile cu referire la orice rasa.

Oarecumva ...nepotrivit si neconstructiv sunt afirmatiile de pe forumurile de discutie unde una din parti arunca anatema pe cealalta parte.
Adica cumva..".eu sunt bun si montez cozi de pruna la toate piersicile" iar restul sunt veniti cu pluta cu motor pe parau la vale si deci... sa moara.

Daca cineva ( sau oricare dintre noi) vine in Romania si cumpara AM Carpatina de la un selectioner acreditat Anarz sunteti convins ca va da pe spate dupa un an de zile, exploatata in conditiile identice din tara noastra?
Va spun eu ca sunt sanse sa importe de la noi niste catastrofe.

La fel si cu cei ce aduc de afara.Sunt sanse mari sa si-o ia in freza bine.De aici si sursa inflamata a zvonurilor fata de ce este altceva decat Carpatina (care tot o Carnica este si asta-i alta discutie).

In rest...sa va mearga bine.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde janese » 23 Ian 2016, 16:17

giovanni scrie:

MAI sunt cateva clipe si nu mai intru pe aici pana iarna viitoare, !


clipe sau ani??? :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Adi Hodis » 23 Ian 2016, 22:23

Don Giovani, asa cum m-am asteptat, aparu' ... efectele.

Despre felul meu si cum gandesc ... sa va arat,
La subiect,
"Calci" pe altii ridicandu-te pe dumneata in slavi. Lasa-i pe clienti sa faca asta, daca vor fi motivati de rezultate desigur. Doar asa ziceau batranii ... ,,marfa buna asi face singura reklama".


In rest, la toate celelalte ce scrisa-si, zic asa,
Nu raspund cu aceeasi "moneda". Zic atit, sunteti in eroare grava la cele afirmate despre mine.

Cat despre ce am eu si cum am, ce am facut in afara forumului ... nu-si are rostul in discutia de aici. Nu e vorba despre ce am facut eu. Nu eu am "calcat" apasat pe ceilalti producatori.


PS
Ce prieten as fi putut fi cu d-ta daca ti-as fi tinut isonul ... dapai cu Ignatov ...
Dar daca va zice unul ca mine ceva ... automat am devenit dusmanul nr. 1. :)

Stati linistiti, nu va iau ... succesele. Din partea mea, sa aveti cat puteti.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 23 Ian 2016, 23:36

Propun sa fie lege in Romania ca toti sa cumpara matci de la Gyovany ca numa dansu stie sa creasca restu ie amatori .
Dansu cand a lucrat in Franta Germania Anglia Spania Italia Austria Elvetia a dat clasa la toti .
Sevede .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 23 Ian 2016, 23:44

giovanni scrie:nu esti la nivelul cunostintelor mele apicole sa poti posta viza vii de mine ce vrei tu,esti cat o nuca pe langa mine in domeniul asta ,te sparg in palma cand vrei la orice vrei tu

Dansu a jucat in Spargatoru de Nuci la Opera si are nivel ca a consumat nuca cu miere si i sa ridicat nivelu .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde giovanni » 24 Ian 2016, 00:34

Nicolaie Astaifoaiei scrie:
giovanni scrie:nu esti la nivelul cunostintelor mele apicole sa poti posta viza vii de mine ce vrei tu,esti cat o nuca pe langa mine in domeniul asta ,te sparg in palma cand vrei la orice vrei tu

Dansu a jucat in Spargatoru de Nuci la Opera si are nivel ca a consumat nuca cu miere si i sa ridicat nivelu .


Breee,ai spus o,sa ti hie de noroc !
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde giovanni » 24 Ian 2016, 01:17

Sa o zic diret fara a mai da exemple antescrise,deci mai intai intri ,te inscrii la discutii,faci forumul lung si lat,dupa care incepi sa vinzi matci!
C-am asta inteleg eu ca se gandeste pe forumul nostru din cele scrise de unii antevorbitori !
Am considerat ca putem discuta despre matci fara sa avem alte intentii ascunse,nu am laudat matcile mele si ce vand eu s au nu ,rezultatele la care am ajuns seletionand albina locala ,fie ea carpatina din carnica s au poate f bine invers,sunt puse public in poze si video,nu am tinut la secrete,nu am vazut pe dinauntru fam de albine in Romania asemanator celor postate de cat ici colea prin pastoral ceva suprapopulate,faptul ca nu mut stupii dupa culesuri poate sa insemne si altceva in economia productiei,asta ptr cine intelege ce si cum gandesc deoarece dupa cate am vazut putini intuiesc lucrul asta,faptul ca nu am renuntat nici la orizontal si ME,fie ei si numai cativa ,iara poate sa insemne ceva, dar cel mai important ptr unii dintre dv este ca nu cumva sa mi fac reclama,ei bine , matcile fabricate de mine nu vii se potrivesc si va asigur ca nu s mai bune decat altele pe piata dar mii se potrivesc mie si exploatarii mele ca o manusa si nu ma intereseaza sa vand aici ptr ca am postare in anunturi apcole, si mai sunt asemenea locuri de postat unde am facut o mai bine decat pe apicole ,nu e nevoie sa va temeti ca nu va voi face concurentadrept ptru care ma voi opri a va mai deschide capul cu ceva vazute si nevazute de mine ,va las sa visati la rasa mult dorita si nedescoperita pana acum .
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Adi Hodis » 24 Ian 2016, 02:16

giovanni scrie:Sa o zic diret fara a mai da exemple antescrise,deci mai intai intri ,te inscrii la discutii,faci forumul lung si lat,dupa care incepi sa vinzi matci!
C-am asta inteleg eu ca se gandeste pe forumul nostru din cele scrise de unii antevorbitori !
Am considerat ca putem discuta despre matci fara sa avem alte intentii ascunse,nu am laudat matcile mele si ce vand eu s au nu ,rezultatele la care am ajuns seletionand albina locala ,fie ea carpatina din carnica s au poate f bine invers,sunt puse public in poze si video,nu am tinut la secrete,nu am vazut pe dinauntru fam de albine in Romania asemanator celor postate de cat ici colea prin pastoral ceva suprapopulate,faptul ca nu mut stupii dupa culesuri poate sa insemne si altceva in economia productiei,asta ptr cine intelege ce si cum gandesc deoarece dupa cate am vazut putini intuiesc lucrul asta,faptul ca nu am renuntat nici la orizontal si ME,fie ei si numai cativa ,iara poate sa insemne ceva, dar cel mai important ptr unii dintre dv este ca nu cumva sa mi fac reclama,ei bine , matcile fabricate de mine nu vii se potrivesc si va asigur ca nu s mai bune decat altele pe piata dar mii se potrivesc mie si exploatarii mele ca o manusa si nu ma intereseaza sa vand aici ptr ca am postare in anunturi apcole, si mai sunt asemenea locuri de postat unde am facut o mai bine decat pe apicole ,nu e nevoie sa va temeti ca nu va voi face concurentadrept ptru care ma voi opri a va mai deschide capul cu ceva vazute si nevazute de mine ,va las sa visati la rasa mult dorita si nedescoperita pana acum .

Domnule Giovani, imi pare rau ca citesc cele de mai sus, alea cu albastru.
Aici, ce scriai ?.
giovanni scrie:GANDEAM CA INTERESEAZA PE CINEVA SI PRODUCTIA LA HIBRIZI,PER CA NU SUNT IN AFARA SUBIECTULUI ,

În regiunea Ilza din Polonia, SOWA (1980) a studiat
valoarea productivă a hibrizilor F1 obţinuţi între A.m.
caucasica şi albinele locale A.m. mellifera, precum şi a
albinelor din rasa A.m. carpatica. Experienţele au
consemnat existenţa unor diferenţe semnificative între
suprafaţa totală de puiet (ouatul mătcilor) la familiile
hibride caucaziene (109%) şi familiile carpatine (100%),
precum şi între recolta de miere de mană a albinelor
hibride caucaziene (14,3 kg=137,6%) şi cele carpatine
(10,4 kg=100%). Diferenţe asigurate statistic ca semnificative
au fost consemnate la culesul de trifoi, caucazienele
hibride fiind mai productive (20,6 kg=312,1%) decât
carpatinele (6,6 kg=100%). CINE ESTE NEDUMERIT DE CARPATINA s au de apararea pe care o iau CARPATINEI sa caute postarile mele pana si in forumul vechi,cele care au mai ramas nesterse ,desigur,asa ca eu ma pot AUTOINTITULA PROFET,multi dintre membrii forumului ,eu nu i consider nici incepatori,nu au cat de cat o baza apicola nici teoretica si nici practica,DIN aceste MOTIVE inteleg ca sunt invidiosi,pacat ca eu castig,apicultura pierde,la nivelul asta ma refer ! :lol: :lol: :lol:


Iar cand eu am zis ca, daca scrii chestii d'astea, e chestie de ... obraz, consideri ca ti-am adus o jignire ?.
Cum d-ta ai tamplele mai albe decat ale mele, se datoreaza diferentei de varsta dar asta nu inseamna ca ma poti sparge-n palma ca pe-o nuca. Uneori coaja inteapa. A se citi ca, se prea poate sa nu ma spargi, ca experienta apicola. Si nici din punct de vedere al caracterului.

Interventia mea se datoreaza functiei in primul rind. Nu ca m-ar interesa sa subminez vanzarile d-vs. Ori ca mi-ati face mie concurenta ... eu nu vand deloc prin intermediul forumului.

Cat despre plecare sau sedere pe forum, dupa cum va e placerea.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Bambucha » 24 Ian 2016, 14:02

giovanni scrie:Sper ca am inteles bine unde bati


Cred ca nu, eu ma refeream la genetica generala in sec 21. De pilda eu personal cred ca boala secolului (CANCER) va putea fi tratata doar prin interventie genetica.
In sec 21 omenirea se va juca de-a D-zeu. Din aceasta cauza am scris o fi bine, o fi rau? Vom vedea.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde cucubau » 24 Ian 2016, 15:00

Mesajde Daniel Popovici » Ieri, , 10:01

D-le Giovanni:
1. Nu am scris niciunde ca m-as fi decis sa cresc Buckfast si nu stiu cine v-a mintit in aceasta privinta.

de pe http://www.buckfastromania.ro/
Grupa de Lucru Timisoara-Lugoj
Responsabil Med.Ved.Dr. Popovici Daniel
tel: 0724498861
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 24 Ian 2016, 20:59

cucubau scrie:
Mesajde Daniel Popovici » Ieri, , 10:01

D-le Giovanni:
1. Nu am scris niciunde ca m-as fi decis sa cresc Buckfast si nu stiu cine v-a mintit in aceasta privinta.

de pe http://www.buckfastromania.ro/
Grupa de Lucru Timisoara-Lugoj
Responsabil Med.Ved.Dr. Popovici Daniel
tel: 0724498861

Grupa de lucru de la Lugoj a insamantat peste 40 de regine Carnica pure cu trantori de Carnica in 2015.
Anul viitor va insemina peste 130 de regine Carnica cu trantori de Carnica si poate experimental 5 de Carnica cu trantori de Buckfast si 5 de Buckfast cu trantori Carnica.
Buckfast este deocamdata in studii in grupul nostru de la Lugoj.
Bk X Bk n-am facut inca si nici in 2016 n-avem in plan.

Dl. Bratu (si eu in egala masura) asteapta cu nerabdare cel putin o grupa de lucru pe Carpatina - indiferent daca pe IA sau pe imperecheri pe statiune izolata. Dar ... pana acum... numai vorbe goale din partea pasionatilor de Carpatina.
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 24 Ian 2016, 21:12, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 24 Ian 2016, 21:11

dogvet scrie:Popovici reprezinta noul in stiinta,dorinta de afirmare,o diploma in spate.Astia doi daca ar lucra impreuna ar sparge multe,in rest toate miriielile din subsol nu-si au rostul.Adevarul este ca Nea Giovani sigur stie ca fara genetica aplicata nu se poate,iar Popovici sigur stie ca in toate ramurile zootehniei si agrotehnicii pastrarea rezervorului de gene ancestral e o chestiune primordiala.

Despre "dorinta de afirmare" - mi-ar placea mai mult anonimatul si linistea, dar intr-un sistem mai "nemtesc". Ce ma face sa am "gadilici" la degete e gustul amar lasat de diverse deviatii dintr-o extrema in alta.

Despre implicarea personala in ameliorarea "Carpatinei" (populatiilor locale): Mi-ar face mare placere si bucurie, dar... echipa nu-i, n-am de cine sa ma "lipesc", de unul singur nu se poate ... asta este.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde italianu » 24 Ian 2016, 21:30

Adevarul,dupa cum il vad eu, este ca amindoi vreti sa vindeti,si unde va puteti face publicitate decit pe un forum de apicultura!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 24 Ian 2016, 21:32

Munca de ameliorare se face doar din … munca (cu cap, cu organizare, si cu mainile), din potrivirea perechilor dupa testare.

Munca de ameliorare NU se face nici de mama, nici de tata, nici de fratele mai mare, nici cu minciuna, jongleria, falsul, trucajul, hotia, nici cu reclama mincinoasa, nici de vecinul, nici de politicienii, nici de legi, nici de hartii de vr-un fel, nici de patalamale, nici din pix, nici de pile si relatii, nici de mafie, nici de la sine, nici de alte "tiganii" tipic romanesti post-pas’sapte (1947).

O populatie locala salbatica are exemplare « incomplete » : adica nu au toate caracterele cautate intr-un singur exemplar (si blandete, si productie, si lipsa roirii, si rezistenta multipla la boli si…, si…). Daca apare un exemplar « beton, cu toate cele », de cele mai multe ori te trezesti ca nu transmite bine la urmasi totul. Surorile nu sunt uniforme, nu seamana deloc intre ele.

Ca sa pui toate caracterele intr-un individ, sa le si transmita, sa si ai uniformitate intre descendenti ( se numeste stabilitate genetica), ai nevoie de cateva generatii de potrivire (cu cap) a perechilor ( a matcilor cu ce trantori le imperechezi).

Aceasta constientizare si punere in practica lipseste din nefericire Carpatinei.
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 24 Ian 2016, 21:36, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde Daniel Popovici » 24 Ian 2016, 21:35

italianu scrie:Adevarul,dupa cum il vad eu, este ca amindoi vreti sa vindeti,si unde va puteti face publicitate decit pe un forum de apicultura!

Ce saracie sa vreau sa vand? Toate parerile experimentatilor spun ca productia de miere e mai rentabila si ca productia de matci ia prea mult timp (e cronofaga) si voi va tot puneti problema cine ce interese are - "sa i le demascam". Eu nu vreau sa ma inbogatesc din matci, dar de ameliorare sunt pasionat.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Oare s-a legalizat importul de matci?

Mesajde lucky5strike » 24 Ian 2016, 21:46

Sunt total impotriva importurilor de matci din afara, nu ne aduc decat deservicii, sa fim seriosi...

Adica, sa importam din tari care au apicultura pe butuci, dar stapanesc marketingul mult peste noi?

Ce inseamna Danemarca, Olanda, Germania sau Anglia, apicol vorbind?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori