Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 14 Sep 2015, 21:43

Trantorul@ scrie:Scria cineva pe aici de vaci .... SA NU COMPARAM NICIDATA GUSTUL/GRASIMEA SI ALTE CELE DE LA LAPTELE DE LA VACA AIA PROASTA DE DA 20 L/ZI SI AIA DE DA 60 ... VECI !!!

Eu scriam. Vezi ca vaca incepe sa fie buna de la 20 l pe zi in sus.
Fa tu ferma de vaci profitabila cu vaci care dau lapte gustos 10 l pe zi si profit din albine care pe la rapita deja incep sa admire feng-shui-iul crengilor din apropiere!
Si mai stii ce e culmea? Consumam toata familia lapte de la vaci de astea cu 10 l pe zi si nici macar nu e dulce cum e laptele de la o vaca de ferma care primeste furaj adecvat...Asa, in principiu, pe la noi totul e mioritic dar nah, cel putin pe aici pe la campie laptele de la taran nu e dulce :roll:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde joohny » 14 Sep 2015, 22:16

[Eu scriam. Vezi ca vaca incepe sa fie buna de la 20 l pe zi in sus.
Fa tu ferma de vaci profitabila cu vaci care dau lapte gustos 10 l pe zi si profit din albine care pe la rapita deja incep sa admire feng-shui-iul crengilor din apropiere!
Si mai stii ce e culmea? Consumam toata familia lapte de la vaci de astea cu 10 l pe zi si nici macar nu e dulce cum e laptele de la o vaca de ferma care primeste furaj adecvat...Asa, in principiu, pe la noi totul e mioritic dar nah, cel putin pe aici pe la campie laptele de la taran nu e dulce :roll:[/quote]

Cred ca esti glumet sefu.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 14 Sep 2015, 22:40

De Bk s-a ales laptele :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 22:51

cristi_vidican scrie:De Bk s-a ales laptele :lol:

Matale ai vaca in curte de ce nu zici nimic ?
Nu ma intereseaza s-o lauzi , e buna ; de unde cumperi din Ro sau extern ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde Trantorul@ » 14 Sep 2015, 23:24

Pentru unii cica s-o acrit ala de B.K . si parca ar fii mai dulce ala de carnica ..... :lol: :lol: :lol: ( posibil de la furaje care nu-s adecvate)
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Buckfast

Mesajde teinegru64 » 15 Sep 2015, 11:10

Un copil optimist si unul pesimist il asteapta pe Mos Craciun .
Pesimistul e sigur ca nu o sa primeasca mare lucru.
Optimistul nu mai poate de incantare si abia asteapta sa vada darurile .
Vine Mosul, iar copilul pesimist primeste super - cadouri : trenulete, masinute, ciocolata, tot ce i-ar fi putut trece prin cap.
Copilul optimist primeste ... o balega .
Se intalnesc copiii si schimba impresii .
Pesimistul: - Mai, eu am primit un trenulet, da' nu e prea mare, o masinuta, da' nu e culoarea pe care o vroiam, si ciocolata, da' e cu lapte si fara alune ... si asa mai departe .
Optimistul rade incantat:
- Mai, eu am primit un cal ! Trebuie sa fie pe aici pe undeva, ca i-am gasit balega!
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde balu » 15 Sep 2015, 13:59

teinegru64 scrie:Un copil optimist si unul pesimist il asteapta pe Mos Craciun .
Pesimistul e sigur ca nu o sa primeasca mare lucru.
Optimistul nu mai poate de incantare si abia asteapta sa vada darurile .
Vine Mosul, iar copilul pesimist primeste super - cadouri : trenulete, masinute, ciocolata, tot ce i-ar fi putut trece prin cap.
Copilul optimist primeste ... o balega .
Se intalnesc copiii si schimba impresii .
Pesimistul: - Mai, eu am primit un trenulet, da' nu e prea mare, o masinuta, da' nu e culoarea pe care o vroiam, si ciocolata, da' e cu lapte si fara alune ... si asa mai departe .
Optimistul rade incantat:
- Mai, eu am primit un cal ! Trebuie sa fie pe aici pe undeva, ca i-am gasit balega!

:lol:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Buckfast

Mesajde andrei_calinescu » 15 Sep 2015, 14:35

Multa bascalie, putina esenta spre deloc. Tipic.
Din fericire mai exista un Dani Popovici, care si-a pierdut niste ani din viata(sau i-a castigat), studiind ceva care se cheama genetica si i-a deschis ochii ca sa anticipeze niste lucruri.
Pe scurt, nu avem rasa in Ro, ci populatii.
De asemenea impartasesc cele afirmate cu privire la oceanul verde(monoculturi ne-melifero-polenifere), chimizarea totala a agriculturii.
Se mai adauga:
-disparitia inevitabila a terenurilor parloaga
-diminuarea supr impadurite.
- reducerea -disparitia zonelor de lunca(era prin anii 2000 cand povesteam lucrurile astea depsre Franta, zone intregi din lunca Ronului, redate agriculturii intensive).
- folosirea pe scara larga a neonicotineidelor(suntem abia la primul an de folosire si deja suntem paraditi rau de tot).

Uitati-va putin la situl lui Jean Marie Van Dyck si incercati sa intelegeti un pic continutul sau. http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homa ... index.html

Ceea ce apare pe acest incununeaza munca atator oameni, crescatori adevarati, selectioneri si nu doar multiplicatori.
Sa transvazezi , sa faci un starter-finisor si sa pui bigudiuri, asta poate sa stie oricine(desi sunt chichite si aici, detalii importante).
Dar selectia adevarata, nu doar cea masala este cu totul altceva.
Din pacate pe pielea noastra banalizam totul, intr-o autosuficienta tipica.
A existat un Dan Margarit, l-am luat la p..a si gata, a disparut. Si multi altii, oameni care aveau ce arata si spune.

PS Teinegru, imi plac si mie povestile cu talc, dar nu stiu cum ajuta la albina.

PPS Dani bine ca existi si mai propagi idei care pot da de gandit.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Buckfast

Mesajde cristian bh » 15 Sep 2015, 14:44

andrei_calinescu scrie:.

PS Teinegru, imi plac si mie povestile cu talc, dar nu stiu cum ajuta la albina.


Teiului,....ii plac maI mult povestile cu ......malc! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 15 Sep 2015, 19:03

Autosuficienta asta ni se trage de pe vremea societatii multilateral dezvoltate, cand nu aveam macare asa de buna ca cei din vest, nu aveam haine, masini, case etc. la fel cu ale lor, da' ... pana la urma nici nu aveam nevoie, pentru ca erau imperialisti ;) E clar ca si matcile lor sunt imperialiste ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde nae » 15 Sep 2015, 21:06

Daniel Popovici scrie:Personal am in plan testarea in paralel a unor F0 de Carnica si Buckfast + Bk imperechiate liber cu trantori de Carnica/Banatica + Carnica imperechiate liber + Bk imperechiate liber in stupina cu Bk.


:shock:
Daca iti da cu rest cine plateste !?
In eprubeta e treaba ta in ''eter'' e si a mea .
BK e in fruntea lantului trofic :shock: de ce sa vrei sa schimbi rolls royce cu BMW si la LIBER :oops: ?
Exceptand pretul si ''dilutia'' >F2... la liber ce nemultumeste la BK ?
Care ai ''nene'' reteta la BK , ca e publica ? :?


Nu stiu ce-i autosuficienta- da, suna important , imi place sa intreb, sa filtrez cu capul meu informatia ; nu caut galceava caut raspunsuri .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde topy » 15 Sep 2015, 22:05

Daniel Popovici scrie:
Se poate ajunge (ca in cazul Buckfast-ului) la o stabilizare genetica a hibrizilor in timp. Acestia devin uniformi genetic si dau descendenta uniforma - caracteristici clare de rasa. Daca la origine sunt 2 sau mai multe rase, rasa nou formata se numeste "rasa sintetica".

Hibrid cu urmasi care sa isi pastreze caraterele macar cateva generatii? Asta ar fi de premiul nobil.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Buckfast

Mesajde Bambucha » 15 Sep 2015, 22:30

eduard.rotaru scrie:Cand vorbim de gene DOMINANTE si gene RECESIVE si mai ales cand vorbim de imperecheri atat controlate cat si necontrolate imi pare rau sa o spun dar BK NU E RASA ci un simplu HYBRID.


Aceasta afirmatie suna destul de categorica, pripita, ... nu voi continua! Probabil multi o sa creada ce spuneti dumneavoastra mai ales ca ati expus si o intreaga lista de argumente pertinente pe langa concluzia care ati tras-o cu parere de rau.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Buckfast

Mesajde topy » 16 Sep 2015, 07:00

Rasa isi pastreaza caracterele. Hibridul si le pierde. Bk ce face?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Buckfast

Mesajde ciptheman » 16 Sep 2015, 07:28

BK e rasa deci...
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde peterneamt » 16 Sep 2015, 07:39

Toate speciile evoluează în funcţie de condiţiile oferite de mediul ambiant........astfel că fiecare generaţie e altfel şi chiar dacă anumite caractere persistă performanţele nu sunt aceleaşi.......
La fel ca şi la bovinele amintite anterior şi la albine, familiile de albine care consumă puţin produc puţin..........
Apicultorul trebuie să asigure surse de cules, rezerve mai mari la iernare,.......pentru a profita ...... :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori