Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde nae » 11 Sep 2015, 21:04

In topicul ''albine rosii'' am inteles ca BK e .. rolls-royce al albinelor (am pierdut 5' din viata sa caut cum se scrie :( ) = scump dar BUN
Ca sunt BUNE nu trebuie sa ma convingeti = am vazut
Nu discut imperecherea artificiala (in Ro /Germania sau pe Luna ) .

Cine si cum si dupa ce schema imperechiati NATURAL o duda de va iese BK ? :oops: ; da, e sub demnitatea voastra sa vorbiti cu nae .
Nu e HIBRID dar costa PROHIBITIV ; francezul cumpara de la noi roi si fam (de francez stiu eu ) dar vinde matci :roll:
Un papuc 4x4 e misto ;) pana te lasa grupul si francezul nu-l mai produce . :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde nae » 11 Sep 2015, 21:13

Vroiam un 10 Bk pt '16 = m-am lins pe bot .
:(
(le cumpar sub pseudonim si tot incerc sau sun un prieten sau doi !? ;) )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde kiloz » 12 Sep 2015, 22:14

Scoasa din profilul unui crescator de matci:

Cand vorbim despre tipuri de albina, trebuie precizat in primul rand ca exista trei clasificari:

Rasa pura—conform lui David Cushman in zilele noastre este aproape imposibil sa mai gasim rase de albine 100% pure si asta in principal pentru ca omul a dus albine in zone in care natura a impiedicat acest lucru prin intermediul unor obstacole de genul apei, muntilor sau ghetii, pastrand in acest fel o izolare naturala care asigura puritatea anumitor rase. Asadar, in prezent un procent de puritate de peste 90% este considerat excelent.
Hibrid—care poate fi genetic sau rasial (asa-numitul metis).
Mongrel—este tipul de albina in care unul dintre parinti sau amandoi parintii provin dintr-o incrucisare. Fratele Adam descria mongrelul drept un animal cu un pedigree necunoscut. Practic, mongrelul este un F2 sau mai jos.


Totusi, trebuie acordata o mare atentie particularitatilor hibridarii, precum si eventualelor efecte nedorite ale incrucisarilor necontrolate. Trebuie avut in vedere ca in cazul hibridului parintii trebuie sa fie intotdeauna cunoscuti si sa aiba o puritate mare. Asta spre deosebire de albina mongrel, a carei origine nu mai poate fi controlata. Este adevarat ca mongrelul are abilitatea de a supravietui in cele mai nefavorabile conditii si fara prea mare atentie din partea apicultorului. In schimb, are o multime de caracteristici nedorite, cele mai pregnante dintre acestea fiind dispozitia catre agresivitate si roire indiferent de momentul sezonului. In cazuri rare un mongrel va fi extrem de productiv, dar in general sunt complet inutili din punct de vedere economic.


Si pe marginea acestei citat, un amanunt mic-micuti de tot,toti fanii si producatorii de hibrid Bucfast si restul hibrizilor sint cu apicultara la pamint, -sint inportatori de miere-,cauza neglijarea si distrugerea rasei locale,nemultumirea fata de el a dus si duce la o erodare in continuare a diversitatii genetice a raselor.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Buckfast

Mesajde nae » 13 Sep 2015, 20:27

Am VAZUT BK si te lasa cu gura cascata .

Eu am ce am cu MELTEANUL cumparator de matci colorate , scumpe si PROASTE .
Din 10 vanzatori de matci 9 vand BK ; la discutiile pe subiect NIMIC .
E drept .. poate dauna vanzarilor ; nu conteaza ca vand ciori daca fam mea mananca saorma.

Peste 10 ani voi avea 55 (sau nu :lol: ) ,... :( , ma doare-n bascheti de albina autohtona sau BK = pe voi va doare ?
Daca nu , de ce nu scoti DESTIUL din ... ''manusa '' ?
Bk -ul nu-i pt doi ochi sau un singur cap , scrie FRATE ceva !, chiar si-o prostie , dar scrie .
(eu scriu mai mereu :D )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 13 Sep 2015, 23:38

Nu am nici un interes sa promovez o rasa sau alta.
Nu imi permit nici sa fac instructaj gratuit in domeniul biologiei.
(interesul meu e sa descopar ce linie/rasa mi se otriveste mai bine si sa o folosesc. Pana acum Carnica ameliorata e mai buna decat albina locala.)
Totusi...
eduard.rotaru scrie:Total gresit...Atata timp cat este vorba de GENE si in consecinta HYBRIDIZARI "controlate" (la animalele din ferme sunt sanse mari sa obtii omogenitatea ridicata) deja discutia aluneca in cu totul si cu totul alta directie...
Cand vorbim de gene DOMINANTE si gene RECESIVE si mai ales cand vorbim de imperecheri atat controlate cat si necontrolate imi pare rau sa o spun dar
BK NU E RASA ci un simplu HYBRID.

Nu am inteles nimic din aceste afirmatii decat ultimul rand.
(de cand hibridarea e consecinta genelor? in ce directie aluneca discutia? De cand imperecherile dau doar hibrizi?) Mi se pare ca vorbim limbi diferite.

Pentru a va da niste repere:
1. Definitia rasei: https://dexonline.ro/definitie/ras%C4%83
2. Un citat: "In ciuda controverselor recente, oamenii nu au început să modifice natura în ultimele decenii, ci de câteva milenii bune. Selecţia artificială a permis omului să transforme numeroase organisme din jurul său, atât plante cât şi animale. Din 3 specii de bour existente acum 10.000 de ani, oamenii au făcut ca astăzi să existe peste 800 de rase de vaci, iar din lupi oamenii au creat o diversitate de rase de câini, de la minusculul Chihuahua la masivul dog german. De asemenea, porumbul consumat astăzi în întreaga lume a fost adus la forma actuală în urma domesticirii teosintului." http://www.descopera.ro/stiinta/9922348 ... -sintetica.
3. Niste exemple:
- rasa 1 x rasa 1 = rasa 1
- rasa 1 x rasa 2 = hibrid interrasial (F1). De obicei, in F1, descendenta e uniforma, seamana intre ei "ca fratii".
- F1 x rasa 3 = hibrid trirasial
- hibrid Y x hibrid Z = hibrid tetrarasial
- F1 x F1 = F2 cu segregare de tip mendelian (instabil)- descendentii nu mai seamana intre ei.. Daca nu segrega in F2, e impropriu sa se numeasca hibrid.

Pot exisa in cadrul raselor si hibrizi inter-liniari (intra-rasiali).

Pentru cei care-si motiveaza afirmatiile pe deosebirea intre linii: Exista linii dintr-o rasa X care seamana cu alte linii din alta rasa Y mai mult decat cu liniile "surori" ale rasei X de origine, cu toate ca poate nu au nimic genetic din rasa Y cu care seamana.

Se poate ajunge (ca in cazul Buckfast-ului) la o stabilizare genetica a hibrizilor in timp. Acestia devin uniformi genetic si dau descendenta uniforma - caracteristici clare de rasa. Daca la origine sunt 2 sau mai multe rase, rasa nou formata se numeste "rasa sintetica".

Denumirile de "rase locale" sunt improprii daca descendenta acelei "rase" nu este cat de cat uniforma. Eu le-as numi "populatii".
Este cazul a tot ce am intalnit pana acum de provenienta romaneasca.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 13 Sep 2015, 23:58

kiloz scrie:...toti fanii si producatorii de hibrid Bucfast si restul hibrizilor sint cu apicultara la pamint, -sint inportatori de miere-,cauza neglijarea si distrugerea rasei locale,nemultumirea fata de el a dus si duce la o erodare in continuare a diversitatii genetice a raselor.


"Cercetaorul spune la purice "Sari!" si puricele sare. => puricele aude.
Cercetatorul taie picioarele la purice si spune "sari!" si puricele nu sare. => Concluzie: Daca-i tai picioarele, puricele nu mai aude."

Sau "ce-a fost mai intai? Oul sau gaina?"

1. Daca ar fi la pamant apicultura, s-ar lasa de ea si albina ar deveni precum ciocanitorile sau veveritele sau ca in Primorsky ori Cernobal - locuitor al scorburilor si atat.
2. Si noi poate am importa miere daca s-ar consuma cat se consuma la ei/locuitor.

3. Problema lor principala a sesizat-o in anii '30 Eduard Walker - in Anglia, cand a constatat o injumatatire a productiei medii / familie dupa doar 15 - 20 de ani. Se numeste "scaderea biodiversitatii", "degradarea mediului", "probleme nutritionale date de polenul monoflor", mai nou "desertul verde" (monoculturi agricole).
Parerea mea e ca albina locala adaptata mii de ani la un mediu, oricum era in pragul falimentului pentru ca mediul ei pur si simplu nu mai exista.
Singura solutie ce le-a ramas a fost ameliorarea genetica (sau falimentul).

Nu de rai au ameliorat genetica, ci pentru ca nu aveau de ales.
Si nu de geaba au facut atatea infuzii cu rase desertice in rasa Buckfast ( din Sahara - Maroc, Turcia, Iran, Grecia), ci pentru ca au "desertul verde" - monoculturi.
Si-l vom avea si noi.

Nu albina locala s-a erodat genetic, ci mediul (sursele de nectar si polen) nu mai este adaptat geneticii albinei locale. Cred ca urmeaza si la noi, si mai drastic decat pana acum, ca deja a inceput, iar ca solutie nu vad altceva decat sa adaptam genetica albinei la mediu prin ameliorare sau prin import de rase adaptate.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 00:11

Daniel Popovici scrie:1-Nu imi permit nici sa fac instructaj gratuit in domeniul biologiei.

2-Se poate ajunge (ca in cazul Buckfast-ului) la o stabilizare genetica a hibrizilor in timp. Acestia devin uniformi genetic si dau descendenta uniforma - caracteristici clare de rasa. Daca la origine sunt 2 sau mai multe rase, rasa nou formata se numeste "rasa sintetica".

1*Nu comentez .
2*Vreti sa intrati in politica ? , ai spus nimic .
''Se poate ajunge in timp'',''daca la origine ''...
Traim in Ro :shock: , rasa locala e prastie , importurile nu sunt facute ,controlat ,de oameni care stiu BIOLOGIE ci de BANEL :(
Apicultorul ''batran'' schimba greu inertia ; tanarul cu bani FACILI sau credul si fara biologie cumpara BK/ligustica sa faca bani mai MULTI si mai usor .
Daca maine BK pica in bot tanarul entuziast cumpara capre =il doare-n bascheti de ''animal'' ,vrea profit .
In seringa amesteci ce vrei matale , te cred ; in afara ei , in Ro pitoreasca ,ce garantie ai ca BK reuseste ?
Nu confunda ''hibridizarile'' MILENARE cu 10-20 ani , nu stiu biologie(si engleza) dar nu sunt bou !
In 10 ani nu scoti din reptila gaina ci mici . :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 00:18

Daniel Popovici scrie:1. Daca ar fi la pamant apicultura, s-ar lasa de ea si albina ar deveni precum ciocanitorile sau veveritele sau ca in Primorsky ori Cernobal - locuitor al scorburilor si atat.
2. Si noi poate am importa miere daca s-ar consuma cat se consuma la ei/locuitor.

3. Problema lor principala a sesizat-o in anii '30 Eduard Walker - in Anglia, cand a constatat o injumatatire a productiei medii / familie dupa doar 15 - 20 de ani. Se numeste "scaderea biodiversitatii", "degradarea mediului", "probleme nutritionale date de polenul monoflor", mai nou "desertul verde" (monoculturi agricole).
Parerea mea e ca albina locala adaptata mii de ani la un mediu, oricum era in pragul falimentului pentru ca mediul ei pur si simplu nu mai exista.
Singura solutie ce le-a ramas a fost ameliorarea genetica (sau falimentul).

Nu de rai au ameliorat genetica, ci pentru ca nu aveau de ales.
Si nu de geaba au facut atatea infuzii cu rase desertice in rasa Buckfast ( din Sahara - Maroc, Turcia, Iran, Grecia), ci pentru ca au "desertul verde" - monoculturi.
Si-l vom avea si noi.

Nu albina locala s-a erodat genetic, ci mediul (sursele de nectar si polen) nu mai este adaptat geneticii albinei locale. Cred ca urmeaza si la noi, si mai drastic decat pana acum, ca deja a inceput, iar ca solutie nu vad altceva decat sa adaptam genetica albinei la mediu prin ameliorare sau prin import de rase adaptate.

Corect .
Daca citeam inainte sa postez n-o mai faceam .
DA, respect .
DA, e un punct de plecare .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde Daniel Popovici » 14 Sep 2015, 00:45

nae scrie:2*Vreti sa intrati in politica ? , ai spus nimic .
''Se poate ajunge in timp'',''daca la origine ''...

Adica din F2 se elimina 80% din urmasi de la reproductie si cei mai buni se reproduc intre ei sau cu una dintre rasele din care se trage (se numeste retro-incrucisare sau back-cross) si din F3 de asemenea se elimina mult si se opresc cativa reprezentanti care plac mai mult, care se reproduc intre ei...
si tot asa pana cand ne trezim ca pe la F8-F10 nu mai avem ce elimina, ca a devenit rasa cu produsi asemanatori intre ei.

Bineinteles ca se face pe efective mari ca sa nu ajunga chiar fratii sau verii sa se reproduca intre ei.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 14 Sep 2015, 02:19

Cand eram student, la disciplina Zootehnie ne prezenta profesorul rasele de vaci de lapte si ne spunea ca dureaza cel putin zeci de ani de selectie sustinuta si pe efective mari, ca sa ajungi sa ai o rasa valoroasa. Ca atare, natiile cele mai serioase au si cele mai serioase rase de vaci de lapte, pentru ca inceputul secolului trecut i-a prins ocupandu-se serios si de problema asta, pe cand noi, pe vremea aia ... eram pe unde eram ... Acum putem sa ne mandrim si noi ca avem o rasa sau doua de vaci de lapte care mai seamana a vaci de lapte pentru ca am importat si aclimatizat vaci din vest - vacile alea negre - Baltata cu Negru ROMANEASCA. In anii comunismului doar asa ceva se crestea in fermele care acum nu mai sunt. In ce priveste vacile autohtone get-beget le vad pe aici, sunt aduse multe dinspre Apuseni. Au niste ugere ca de multe ori nici nu le vezi bine printre picioarele vacii ... dar, in schimb, sunt REZISTENTE. Cand merge omul in piatz' sa-si ia o vaca se uita la cum arata coarnele, la cat e motzul cozii, ca aia cu motz mare da lapte mult. In ce priveste aspectul ugerului, marimea bazinului, ca sa fete usor ...
M-am lungit cam mult cu vacile, asa ca inchei, punand intrebarea - ne-om fi ocupat noi mai serios decat cu selectia vacilor cu selectia albinelor ? de tot ne batem in piept cu rasa noastra ... vecinii mei stupari toti au matci din roire - ca daca tot roiesc, si daca tot sunt botcile ...
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 09:08

tuturicius scrie:... vecinii mei stupari toti au matci din roire - ca daca tot roiesc, si daca tot sunt botcile

Daca vecinul primeste gratis o Bk ce selectie face ? Cati vecini stiu /le pasa de genetica ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 14 Sep 2015, 10:37

Tocmai de aia nu ma vad practicand apicultura fara introducere an de an de matci din crescatorii. Am avut o matca ICDA de la Cislau care a fost mult in fata fata de restul. O bucata nu are nici o semnificatie statistica, acum doua saptamani mi-am mai luat 6. Daca ar face fata 2 ani intr-un ME, la 61 de lei bucata, merita sa-mi populez toti stupii si eu sa-mi cresc doar matci de rezerva, sau mai timpurii pentru ca ma ajuta zona sau mai stiu eu pentru ce alte scopuri. Anul asta am practicat o apicultura de hei rup, vesnic am fost in urma cu garsonierele lor, pe care le produc eu, asa ca nu am mai avut timp sa ma ocup de crescut matci. Anul viitor o sa-mi aduc si BK din Germania, am tangente cu lumea transporturilor, mi-e usor sa le aduc rapid si in bune conditii de transport, si o sa vad cum merg produsii din prima generatie, facuti cu vecinii impreuna :) Acum le am mai catre munte, jumate chiar sunt intr-un sat uitat de lume dar si acolo am un vecin cu vreo 50-60 de stupi. Daca o sa vrea o sa-i dau si lui matci, probabil ca si o asemenea investitie merita luata in calcul daca ai cu cine.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Buckfast

Mesajde Trantorul@ » 14 Sep 2015, 19:32

Daniel Popovici scrie:...
Nu albina locala s-a erodat genetic, ci mediul (sursele de nectar si polen) nu mai este adaptat geneticii albinei locale. Cred ca urmeaza si la noi, si mai drastic decat pana acum, ca deja a inceput, iar ca solutie nu vad altceva decat sa adaptam genetica albinei la mediu prin ameliorare sau prin import de rase adaptate.


Pa bune???
Oare de la 10 - 20 de familii pe 3 km patrati cate erau in urma cu jde ani ..... si acum la peste 1000 lejer pe acelasi areal prin majoritatea zonelor nu o fi principala cauza la noi ??? Cu siguranta ca da !!! Pentru moment ..... urmeaza si chimizarile si defriserile in majoritatea zonelor ... in unele mai mult in altele mai putin.

La un calcul asa in mare 1000 familii * 120 kg consum = 120 000 t oare cate zone asigura necesarul respectiv ??? Daca mai ai si din alea de carne posibil calculul cu 120 kg sa fie putin! Asta asa in mare doar pentru o dezvoltare normala !

Da ne pierdem prin genetica :lol: ...

Scria cineva pe aici de vaci .... SA NU COMPARAM NICIDATA GUSTUL/GRASIMEA SI ALTE CELE DE LA LAPTELE DE LA VACA AIA PROASTA DE DA 20 L/ZI SI AIA DE DA 60 ... VECI !!!

Asa si cu nectarul maturat si capacit de albine si nectarul maturat in maturatoare de inox!!! VECI !!!

INTREBARI DE OM PROST ( ADICA DE MINE PENTRU MINE :lol: ) .... cum sa zici ca B.K. / Ligustica este adaptat la ce scrii tu ??? am auzit pe destul de multi ca le opresc din ouat doar blocand totul cu siroape !!! pai ??? ce vb noi aici ??? despre albine adaptate la ce ??? aaa la cisterna ....? atunci da ....

Inca una din nararile mele ....cu primul meu roi/familie .....

Primul meu roi .... bagat la iernat slab .... in primavara cumparat miere sa-i dau sa manance sa nu moara de foame ... salcam frig/ploi ... nimic .... magazia pe el cu vreo 5 foite neconstruite si cinci rame doar cu sarma .... pe la inceput de Iulie in vreo 8-9 zile "familia" respectiva o construit tot si umplut cu miere... nu-mi venea sa cred .... e de astea nu s-o mai intamplat de atunci si nici nu cred sa se mai intample in luna Iulie.... da nr. de familii o crescut vertiginos de atunci ....

P.S. Oare sa aduc niste B.K. sau Ligustica ??? ( sunt doar un pic mai mult sarcastic...)
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 20:26

Clima se schimba , soiuri de plante ce in urma cu 10-20 ani mureau in prima iarna acum sunt aclimatizate .
Nu cred ca avem nevoie ,acum, sa schimbam cutia (sa invatam apicultura E loc ) dar la albina cred ca e necesara o corectie .
Se poate face singular , prinzi doi ani ca '14-'15 = tragi concluzii din parti :( ; poti face o ''gasca'' = 20 ochi vad mai bine decat 2 , 10 locatii (munte/deal/lunca/... ) sau pastoral-stationar ofera o perspectiva corecta si mult mai rapida dar.. apare o mare problema :D cine ia diploma ? :lol:
In Ro apicultura a fost neglijata , in V NU ; au in V doar BK si daca nu , de ce ?
Daca ne balacarim speriem ADEVARATELE postari .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Buckfast

Mesajde Trantorul@ » 14 Sep 2015, 21:11

Imi cer scuze de balacareala de mai inainte ( eu vb de situatia din teren, si nu de uniformitatea fiicelor si alte cele ... ).... o sa ma straduiesc sa las loc ADEVARATELOR postari !!!


P.S. Recomand tuturor dezvoltarea pe orizontala primavara deoarece iti permite sa faci niste chestii care mai is scrise prin vreo 2-3 locuri si sa ai un plus de albina care sa faca diferenta intre un an slab/bun.... :P ( pentru ce-i ce au pana pe la vreo 150 de fam. si nici nu vreau sa treaca peste , ca deh tre sa lucrezi cu rama) .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Buckfast

Mesajde nae » 14 Sep 2015, 21:23

Trantorul@ scrie:.... o sa ma straduiesc sa las loc ADEVARATELOR postari

Am vorbit la general (am avut contre cu DP ...) privind la mine , pe matale te-am atins ''colateral'' .
:(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori