Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 22 Dec 2016, 23:20

filip scrie:
tinumaftei scrie:
filip scrie:Apropos cum arata o regina BK? :lol:

Asta trebuie să știe cumpărătorul... Cred că e logic

Ce e logic, cand apicultorul nu stie cum se numeste boala de plamani ce afecteaza albina?

Păi dacă albina are plămâni poate are si TBC?!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde Shrek » 22 Dec 2016, 23:49

[quote="filip"
Ce e logic, cand apicultorul nu stie cum se numeste boala de plamani ce afecteaza albina?[/quote]
Stiu! Ea se numeste popular tarnafes! Stiintific ii spune suspin! Asa-i?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Buckfast

Mesajde Shrek » 22 Dec 2016, 23:59

cucubau scrie:Eu stiu de la bunicul care si el stia de la bunicul bunicului sau , care la fel stia de la strbunicul srabunicului sau , ca cele mai bune matci sunt alea pestrite .

Io stiu de la bunicu' meu, căruia i-a povestit sf. Ambrozie ca matcile cele mai bune sunt cele pe care....le ai! Restul sunt povesti!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 23 Dec 2016, 08:19

Shrek scrie:
cucubau scrie:Eu stiu de la bunicul care si el stia de la bunicul bunicului sau , care la fel stia de la strbunicul srabunicului sau , ca cele mai bune matci sunt alea pestrite .

Io stiu de la bunicu' meu, căruia i-a povestit sf. Ambrozie ca matcile cele mai bune sunt cele pe care....le ai! Restul sunt povesti!

Bunicului tău i se spunea Fratele Adam?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde tiih » 23 Dec 2016, 09:38

jonny_it scrie:
filip scrie:Vad ca opinia crescatorilor de matci e sa fie un TARG de REGINE,dar fara material biologic,doar cu poze si pliante.


Reginele nu se cumpara in functie de cat de bine au iesit in poze sau de cat de frumos scrie crescatorul pe pliant.
Targul de regine este la fiecare crescator in curte. In momentul cand vine omul si iti vede stupina, familiile din care ai crescut si puietul din nuclee indiferent de ce face el acasa nu prea are ce comenta. Ca degeaba dai o regina buna la client daca el nu stie ce sa faca cu ea si cum sa scoata ce e mai bun de la ea.
Eu asa am inceput sa lucrez, nu de foarte mult timp, m-am desteptat mai greu. Cu trimisul de regine prin posta si curier nu este prea buna treaba.

Targul este pentru baliverne si povesti frumoase ... adevarul este in stupina crescatorului
. ;)


Like ultima fraza!Daca nu vad stupina crescatorului intr-un loc ct mai "salbatic", de greu poti sa ajungi si cu un 4x4,fara asfalt, fara sate prin jur,fara stupini venite in pastoral...atunci sa ai...cel putin un pic...de retinere... :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 23 Dec 2016, 10:01

tiih scrie:
jonny_it scrie:
filip scrie:Vad ca opinia crescatorilor de matci e sa fie un TARG de REGINE,dar fara material biologic,doar cu poze si pliante.


Reginele nu se cumpara in functie de cat de bine au iesit in poze sau de cat de frumos scrie crescatorul pe pliant.
Targul de regine este la fiecare crescator in curte. In momentul cand vine omul si iti vede stupina, familiile din care ai crescut si puietul din nuclee indiferent de ce face el acasa nu prea are ce comenta. Ca degeaba dai o regina buna la client daca el nu stie ce sa faca cu ea si cum sa scoata ce e mai bun de la ea.
Eu asa am inceput sa lucrez, nu de foarte mult timp, m-am desteptat mai greu. Cu trimisul de regine prin posta si curier nu este prea buna treaba.

Targul este pentru baliverne si povesti frumoase ... adevarul este in stupina crescatorului
. ;)


Like ultima fraza!Daca nu vad stupina crescatorului intr-un loc ct mai "salbatic", de greu poti sa ajungi si cu un 4x4,fara asfalt, fara sate prin jur,fara stupini venite in pastoral...atunci sa ai...cel putin un pic...de retinere... :!:

Mătcile nu se cumpără după pitorescul peisajului! Sau după gargară vânzătorului!
Cumperi anul asta 5-6 mătci. Le vezi vara următoare cum se comportă. Faci asta cu 2-3 surse, faci comparație si apoi știi de unde vei face în anii următori comenzi pentru serii mai mari.
Dacă cineva comanda 50-100 de mătci si el nu a comandat niciodată de la tine, aproape sigur nu va mai comanda niciodată, pentru că este genul clientului care face alegeri dara analiză, comparație ..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde tiih » 23 Dec 2016, 11:21

tinumaftei scrie:Mătcile nu se cumpără după pitorescul peisajului! Sau după gargară vânzătorului!..


"Pitorescul peisajului" a se citi izolarea imi garanteaza mai putina poluare a materialului genetic cu care lucrez si mai multa sanatate in privinta bolilor albinelor care se transmit prin matci..in primul rand nosema...ptr mine ca si cumparator.!!!
Daca stapaneste tehnica de crestere a matcilor ,ca la carte,gen Ruttner e partea a doua a lucrurilor si asta presupune cel putin 5...10 ani de experienta in domeniu...este un alt aspect...
Metoda de a cumpara din mai multe locuri si a face comparatie,fara a tine cont din start de niste criterii selective,e valabila ptr.incepatori...sau pentru cei cu..prea multi bani....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Buckfast

Mesajde cucubau » 23 Dec 2016, 12:11

jonny_it scrie: de jonny_it » Ieri, , 21:53

filip scrie:
Vad ca opinia crescatorilor de matci e sa fie un TARG de REGINE,dar fara material biologic,doar cu poze si pliante.


Reginele nu se cumpara in functie de cat de bine au iesit in poze sau de cat de frumos scrie crescatorul pe pliant.

Si eu am sustinut aceasta idee, dar din pacate la timpul respectiv am fost combatut de majoritatea celor ce isi dadeau cu parerea.
Cel mai grav aspect in comertul cu matci nu il reprezinta calitatea matcilor achizitionzte ci nepriceperea cumparatorilor in cea ce priveste bolile albinelor.
Un producator de matci nu poate profesa daca nu stapaneste acest capitol. In schimb sunt multi cumparatori ce incearca prin achizitionarea de regine sa vindece familii bolnave doar prin simpla schimbare a matcilor.
Datorita nepriceperii sale cumparatorul va fi ferm comvins ca acel producator nu merita incredere .
Concluzia o stabiliti d-voastra.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Buckfast

Mesajde bio » 23 Dec 2016, 12:32

jonny_it scrie:....
Luam o rasa adaptata la frig, una blanda, una cale produce mult, una rezistenta la boli, si le combinam. .. Simplu!


De cele mai mai multe ori la astfel de combinatii "PLUS" CU ""PLUS" dau "MINUS" .

pentru moment, in prisma avantajelor materiale imediate BK ar fi alegerea perfecta. ... dar ce facem pe termen lung deoarece se stie ca acest BK pe masura generatiilor viitoare degenereaza in asa hal incit chiar F1, sunt mai proste decit maidanezele .... de la F 2 incolo este rau de tot .


Intr-un teritoriu steril apicol, fara picior/aripa de albina maidaneza introducerea de BK cred ca nu ar putea creea probleme de termen lung deoarece tot ce este albina/ trintor in aceea zona va fi BK 100% si in urma imperecherilor necontrolate albina/rasa respectiva nu va degenera, . Dar ce se intimpla unde exista albina bastinasa care sigur va fi alterata si va altera si ea la rindul ei astfel de experimente .

Imperecherea controlata se poate aplica la vaci, oi sau capre si nu se poate face chiar asa una-doua si la albine deoarece albina se gaseste peste tot, in orice padure/scorbura exista roiuri salbatice, nu numai in stupii apicultorilor ...la albina imperecherile sunt in mare parte necontrolate .

Nu spun ca nu este productiv BK-ul... dar sunt suspicios in ceea ce priveste instabilitatea in a-si pastra calitatea si la generatiile viitoare .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Buckfast

Mesajde cucubau » 23 Dec 2016, 12:46

bio scrie:Nu spun ca nu este productiv BK-ul... dar sunt suspicios in ceea ce priveste instabilitatea in a-si pastra calitatea si la generatiile viitoare .

Tocmai aici este chichita in cea ce priveste cumpararea de matci.
Cumparatorul trebuie sa cumpere iar producatorul sa produca.
Nu este la indemana oricui sa achizitioneze matci selectate pentru multiplicare.
Ca in ori ce domeniu copia dupa copie va fi mult diferita de original.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Buckfast

Mesajde pustu » 23 Dec 2016, 14:08

Anul asta cumpar un reproducator . Trag fice . La anul mai cumpar un reproducator . O sa am numai trantorii care ii vreau , majoritari . Si apoi la fiecare 2 ani cumpar un reproducator . F1 o sa fie peste autohtona si daca mai cresc si intensiv trantori ... mai dau si la vecini
Ultima oară modificat de pustu pe 23 Dec 2016, 14:15, modificat de 2 ori în total.
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Buckfast

Mesajde pustu » 23 Dec 2016, 14:13

Suntem totusi in secolul 21 . Cu 10 E manopera iti poti insemina ce vrei . Basca ca acum se gasesc si capilare cu sperma .
Dar , in general , omul cand nu vrea , cauta motiv :lol:
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 23 Dec 2016, 15:19

pustu scrie:Suntem totusi in secolul 21 . Cu 10 E manopera iti poti insemina ce vrei . Basca ca acum se gasesc si capilare cu sperma .
Dar , in general , omul cand nu vrea , cauta motiv :lol:

Asta este soluția pentru stupinele industriale. Bk original în ani cu secreție de la modestă în sus este bine peste maidaneza.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde filip » 23 Dec 2016, 15:27

Cata miere trebuie sa faca un BK inseminata regina artificial astfel incat sa fie rentabil economic?
500 lei regina +siropul ,etc
La 8 lei pe Kg inseamna ca trebuie sa vinzi peste 60 de kg de miere.Doar costul matcii fara a lua in calcul costul de intretinere a fam de albine :D .
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Buckfast

Mesajde pustu » 23 Dec 2016, 15:45

Nu cred ca exista apicultor pe lumea asta sa foloseasca matcile inseminate ca matci de productie
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 23 Dec 2016, 15:46

filip scrie:Cata miere trebuie sa faca un BK inseminata regina artificial astfel incat sa fie rentabil economic?
500 lei regina +siropul ,etc
La 8 lei pe Kg inseamna ca trebuie sa vinzi peste 60 de kg de miere.Doar costul matcii fara a lua in calcul costul de intretinere a fam de albine :D .

Cum ai ajuns la 500 de lei?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori