Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 20 Dec 2016, 11:05

cristi_vidican scrie:
tinumaftei scrie:Două lucruri se plătesc pe pământ: luxul si prostia!
Cat despre prostie Einstein spunea (probabil folclor):
Doua lucruri sunt infinite, Universul si prostia, dar despre Univers nu sunt singur!

Fiecare-și face socotelile lui.
Eu am tot cumpărat mătci și nu mi-a părut rău. Mereu am găsit ceva mai bun decât am avut.
Dacă tu ai ceva care să te mulțumească, nu înseamnă că trebuie să dai bani.

Eu dau bani în general ca să ajung să-mi cresc eu mătcile.
Că selecție nu prea pot să fac

Altă gâscă în altă traistă!
Si ca sa fiu explicit să mai adaug o zicere a unui negustor evreu "Negustor mare nu este cel ce vinde mult ci cel ce vinde cui nu-i trebuie!!!"
Cei ii trebuie unui începător matca de sute de euro? Multa lume nu stăpânește nici tehnica introducerii botcilor, darămite a mătcilor, care mai sunt si din alte rase! Si nu am ajuns nici la transvazare, starter, finisor, nuclei..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2016, 11:55

tinumaftei scrie:Cei ii trebuie unui începător matca de sute de euro? Multa lume nu stăpânește nici tehnica introducerii botcilor, darămite a mătcilor, care mai sunt si din alte rase! Si nu am ajuns nici la transvazare, starter, finisor, nuclei..

Dumneata vezi unde scriem noi acum, pe ce topic?
Când cineva virează spre Bk, o face din anumite motive.

Cunosc ceva apicultori care trăiesc din stupi și acum virează spre Bk masiv. Își fac locuri speciale de împerecheat, cumpără material premium etc.
De ce o fac? Că-s proști. Ăștia știu cu ce se mănâcâncă apicultura și trebuie să supraviețuiască în jungla apicolă ce o avem acum.
Nu vorbim aici de cel cu 2 stupi care vrea să aibă și ei 3 lini de Bk.
Pentru început e bună orice matcă, măcar te înveți cum funcționează un stup natural.

P.S. Nevasta mea a făcut școala de șoferi pe un Passat. I-am zis: ai avut un mare dezavantaj! Ai învățat să conduci pe o mașină care ți-a corectat multe din greșeli.
Eu am învățat să conduc pe Dacia 1300. La aia trebuia să cunoști bine cutia, ca să nimerești viteza și să nu te bâlbâi în intersecție. Ca să nu mai zic de ambreiaj.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 20 Dec 2016, 12:04

cristi_vidican scrie:
tinumaftei scrie:Cei ii trebuie unui începător matca de sute de euro? Multa lume nu stăpânește nici tehnica introducerii botcilor, darămite a mătcilor, care mai sunt si din alte rase! Si nu am ajuns nici la transvazare, starter, finisor, nuclei..

Dumneata vezi unde scriem noi acum, pe ce topic?
Când cineva virează spre Bk, o face din anumite motive.

Cunosc ceva apicultori care trăiesc din stupi și acum virează spre Bk masiv. Își fac locuri speciale de împerecheat, cumpără material premium etc.
De ce o fac? Că-s proști. Ăștia știu cu ce se mănâcâncă apicultura și trebuie să supraviețuiască în jungla apicolă ce o avem acum.
Nu vorbim aici de cel cu 2 stupi care vrea să aibă și ei 3 lini de Bk.
Pentru început e bună orice matcă, măcar te înveți cum funcționează un stup natural.

P.S. Nevasta mea a făcut școala de șoferi pe un Passat. I-am zis: ai avut un mare dezavantaj! Ai învățat să conduci pe o mașină care ți-a corectat multe din greșeli.
Eu am învățat să conduc pe Dacia 1300. La aia trebuia să cunoști bine cutia, ca să nimerești viteza și să nu te bâlbâi în intersecție. Ca să nu mai zic de ambreiaj.

Cel ce pusese o întrebare aici (bogdan tot) se declara începător!
Cat privește vorba cu luxul si prostia ea rămâne valabilă și la Bk!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde bio » 20 Dec 2016, 12:09

jonny_it scrie:.....
Daca vrei sa ajungi la polul nord cu sania trasa de caini nu iti iei un chihuahua, sigur o sa vrei un husky sau un malamut. Asa si cu albinele, vrei o rasa rezistenta la boili, productiva, neroitoare, blanda(usor de lucrat cu ele), etc .. .


...... pentru orice loc din lume cea mai buna ar fi rasa AUTOHTONA perfect adaptata la conditiile locale .

Pentru cei cu tinere de minte .
Acum ~ 16- 17 ani m-am luat de albine .Tin minte ca albinele mele de atunci faceau fata la boli... umblam mai mereu in stupina in papuci, pantaloni scurti si tricou iar miere scoteam mult mai multa decit acum . Ca roiau nu prea ma interesa ca nu aveam timp de roire ca mereu erau stupii plini cu miere si era OK .
Multi dintre voi spuneti ca sunte-ti stupari de generatii ...eu sunt mai incepator, dar imi aduc aminte cum era inainte si cum este acum .

In ultimul timp albinele noastre au devenit altfel. Nimeni nu se intreaba c4e s-a intimplat cu albina,... de ce s-a schimbat albina noastra .

Raspunsul oare nu sta si in faptul ca albina noastra s-a corcit cu tot felul de rase si hibrizi care au alterat insusirile si valoarea albinei autohtone ?
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Buckfast

Mesajde LYX » 20 Dec 2016, 12:29

Aveti dreptate nu e nici cal nici magar
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2016, 13:48

bio scrie:Raspunsul oare nu sta si in faptul ca albina noastra s-a corcit cu tot felul de rase si hibrizi care au alterat insusirile si valoarea albinei autohtone ?


Mă mir că un apicultor cu experiență dă vina pe lipsa productivității din cauza rasei autohtone care a fost corcită.
Se știe clar că s-a modificat clima. Eu îmi aduc aminte ce ierni erau la mine când eram copil.
S-au modificat plantele melifere.
Varroa e și el modificat. Prin tot felul de încrucișări, varroa e mai periculos.
Se aude că varroa ar începe să aibă rezistență chiar și la amitraz.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 20 Dec 2016, 14:13

cristi_vidican scrie:
bio scrie:Raspunsul oare nu sta si in faptul ca albina noastra s-a corcit cu tot felul de rase si hibrizi care au alterat insusirile si valoarea albinei autohtone ?


Mă mir că un apicultor cu experiență dă vina pe lipsa productivității din cauza rasei autohtone care a fost corcită.
Se știe clar că s-a modificat clima. Eu îmi aduc aminte ce ierni erau la mine când eram copil.
S-au modificat plantele melifere.
Varroa e și el modificat. Prin tot felul de încrucișări, varroa e mai periculos.
Se aude că varroa ar începe să aibă rezistență chiar și la amitraz.

Este adoptarea rasei Bk soluția la această situație?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde Hunbee » 20 Dec 2016, 14:17

Confirm. Albina in general mai agresiva, temperamentala ca pana acum.
La mine in zona vecinii stupari nu au bukfast, dar aduc matci carnica de la sarbi sau unguri.
Eu fac selectie pe albina mea( carnica sau carpatina, ceo fii).
Deci hibridarea cu bukfast e cam exclusa in zona.
Mi-e teama ca agresivitate si productia slaba sunt mai degraba urmare a schimbarilor climatice si supraaglomerari, decat de genetica, si asta e mai grav ca la clima nu poti face selectie. Face ea selectie pe noi.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2016, 14:59

tinumaftei scrie:Este adoptarea rasei Bk soluția la această situație?

NU!!!!
Soluția e să lucrăm materialul care-l avem.
Buckfastul vine munca pe pedigree, capitol la care celelalte rase sunt în urmă.
Problema e că la nu prea se lucrează.
Nu poți lucra azi un material biologic fără inseminare artificială și zonă controlată la împerecheri.

Câți fac în România așa ceva?

Partea bună e că încet, încet, se mișcă lucrurile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 20 Dec 2016, 15:01

bio scrie:...... pentru orice loc din lume cea mai buna ar fi rasa AUTOHTONA perfect adaptata la conditiile locale .


Teoretic ai dreptate, dar practic nu, si tot demonstrez asta de prin 2002.
Este ca si cum ai spune ca in Romania doar dacia 1310 poate merge pe drum. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 20 Dec 2016, 15:03

tinumaftei scrie:Două lucruri se plătesc pe pământ: luxul si prostia!


Adauga si zgarcenia pe lista, asta daca tot vorbeai de pretul reginelor selectionate. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde tinumaftei » 20 Dec 2016, 15:19

jonny_it scrie:
tinumaftei scrie:Două lucruri se plătesc pe pământ: luxul si prostia!


Adauga si zgarcenia pe lista, asta daca tot vorbeai de pretul reginelor selectionate. :)

Zgarcitul nu are costuri!
Dacă ceva costă nu înseamnă că va aduce profit!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Buckfast

Mesajde kovacslg » 20 Dec 2016, 16:25

Pana nu demult albina a evoluat, adaptandu-se la mediu, generand rasele pe regiuni.
Sunt pareri, ca tot ce s-a facut in ultimii 100 ani, a fost in defavoarea speciei - miscari efective, mod exploatare etc

Si ameliorarile s-au facut avand in prim plan obiectivele comerciale ale apicultorului: productie, blandete, instict de roire slab, sacrificand vigoarea si rezistenta albinei, diversitatea genetica... Buckfast ul e exponentul perfect al acestor obiective de rentabilitate.
Citind unele lucrari, aprecieri legate de cresterea de matci, selectie si ameliorare, dar si lucrari privind biologia si comportamentul de imperechere a albinei, pot remarca ca suntem departe de performanta naturala prin care albina i-si poate asigura vitalitatea, diversitatea genetica, elemente care asigura succesul pe termen lung a speciei.

Cu permisiunea dvs voi posta un text in engleza, cu scuzele de rigoare. Interesant a judeca tehnicile de crestere a matcilor in raport cu urmatoarele:

'''Drone congregation areas are typically used year after year, with some spots showing little change over 12 years.
Congregation areas are not found closer than 90 m from an apiary, and congregation areas located farther away from apiaries receive more drones. In a congregation area, drones accumulate from as many as 200 colonies, with estimates of up to 25,000 individual drones. This broad mixing of drones is how a virgin queen can ensure she will receive the genetic diversity needed for her colony. By flying to congregation areas further away from her colony, she further increases the probability of outbreeding.
A single drone visits multiple congregation areas during his lifetime''
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Buckfast

Mesajde bio » 20 Dec 2016, 17:21

jonny_it scrie:
bio scrie:...... pentru orice loc din lume cea mai buna ar fi rasa AUTOHTONA perfect adaptata la conditiile locale .


Teoretic ai dreptate, dar practic nu, si tot demonstrez asta de prin 2002.
Este ca si cum ai spune ca in Romania doar dacia 1310 poate merge pe drum. :lol:


nu poti compara un animal, o insecta care s-a adaptat de-a lungul timpului cum poate a vrut Dumnezeu in functie de conditiile de mediu gasite cu un autoturism produs odata de mina omului .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Buckfast

Mesajde cucubau » 20 Dec 2016, 18:12

bogdan tot scrie:eu sunt apicultor incepator dar nu inteleg preturile acestea pt o regina o mie de euro 200 de euro acm 10 ani ma duceam cu cineva din zona la floarea soarelui si nu cred ca avea buckfast si cu 70 de stupi scotea 5tone de miere in general albinele produc miere si nu cred ca nu stiu ce regina iti da tone de miere in plus,

Si in privinta raselor de albine este exact ca si cu marcile de autoturisme. Sunt masini ieftine care fac aceeasi treaba ca si masinile scumpe , numai ca posesorii celor scumpe au un atuu in plus atunci cand vine vorba de femei.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Buckfast

Mesajde filip » 20 Dec 2016, 18:14

bio scrie:
jonny_it scrie:
bio scrie:...... pentru orice loc din lume cea mai buna ar fi rasa AUTOHTONA perfect adaptata la conditiile locale .


Teoretic ai dreptate, dar practic nu, si tot demonstrez asta de prin 2002.
Este ca si cum ai spune ca in Romania doar dacia 1310 poate merge pe drum. :lol:


nu poti compara un animal, o insecta care s-a adaptat de-a lungul timpului cum poate a vrut Dumnezeu in functie de conditiile de mediu gasite cu un autoturism produs odata de mina omului .

O regina adusa dintr-o zona unde nu percepe iarna,e un dezastru.
O iarna grea o sa lase loc de concluzii:
Carpatina ori BK.
Am vazut ceva filmulete la inceputul lunii Decembrie cu rame cu puiet,apoi am vazut ninfe albe scoase din stupi in zilele mai caldute.
Pana la Primavara mai e mult.........
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori