Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 16:41

ignatov andrei scrie:Sa-ti vina oameni, cu diferite mirosuri (vin si ei in vizita, nu pot sa puta a soba si plita) si sa nu-i "atace" albina (innorat fiind, sau seara in amurg)...


Corect! Am un prieten care a venit parfumat si i-au sarit BK-urile in cap. Am batut cu piciorul in stup sa-i arat cat sunt de blande, la mine zero intepaturi, nici nu si-au luat zborul de pe rama, pana a venit el mai aproape si l-au intepat 2 :lol:

ignatov andrei scrie:Dupa asta, esti de acord ca se poate sa fie si albine blande, chiar daca fac parte dintr-o rasa oarecare...?!?
Peste tot gasim familii blande si curate... doar sa le cautam...!


Cei care au BK le-au gasit. :)

Si ca sa impacam pe toata lumea uitati si carpatina blanda :)

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 16:45

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Sa-ti vina oameni, cu diferite mirosuri (vin si ei in vizita, nu pot sa puta a soba si plita) si sa nu-i "atace" albina (innorat fiind, sau seara in amurg)...


Corect! Am un prieten care a venit parfumat si i-au sarit BK-urile in cap. Am batut cu piciorul in stup sa-i arat cat sunt de blande, la mine zero intepaturi, nici nu si-au luat zborul de pe rama, pana a venit el mai aproape si l-au intepat 2 :lol:

ignatov andrei scrie:Dupa asta, esti de acord ca se poate sa fie si albine blande, chiar daca fac parte dintr-o rasa oarecare...?!?
Peste tot gasim familii blande si curate... doar sa le cautam...!


Cei care au BK le-au gasit. :)

Si ca sa impacam pe toata lumea uitati si carpatina blanda :)



Bine ma, cosmonautule, daca si tu l-ai invitat pe MARTE... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 08 Sep 2017, 16:49

ignatov andrei scrie:Bine ma, cosmonautule, daca si tu l-ai invitat pe MARTE... :lol:


Fiecare cum si unde poate :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde pvc » 08 Sep 2017, 23:21

ignatov andrei scrie:
pvc scrie:Acum 2 ani am luat primele buchfast F1. Anul trecut au fost singurele de care am fost multumit. Anul trecut am cumparat o F0 de pe langa Sibiu. Anul acesta am stupii de productie peste 75% buch. Pe langa ca am fost multumit de productie nu am avut treaba cu roitul si ceea ce este mai important nici vecinii nu mi-au mai fost intepati. Nu am luat manusi in maini anul acesta nici macar la rapita. Am lucrat in tricou.
Saptamana viitoare astept sa-mi vina 2 bucati din afara.


pvc, ai dreptate...
O femeie se "hraneste" doar cu un cadou (o atentie), altele... nu le saturi... :lol:

Esti de acord ca un factor important este si modul de interventie in familie...?!?
Dupa asta, esti de acord ca se poate sa fie si albine blande, chiar daca fac parte dintr-o rasa oarecare...?!?
Sa-ti vina oameni, cu diferite mirosuri (vin si ei in vizita, nu pot sa puta a soba si plita) si sa nu-i "atace" albina (innorat fiind, sau seara in amurg)...

Peste tot gasim familii blande si curate... doar sa le cautam...!


Cand eram mic stateam langa bunicul meu, cand umbla la stupi, fara masca. Dar nu mai sunt albinele de altadata!
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Buckfast

Mesajde mellis » 08 Sep 2017, 23:42

Albine sunt...nu mai ai starea blanda de copil - si ele simt asta..
sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Buckfast

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2017, 23:45

Cand eram mic...am scapat cu fuga...de albinele unui bozgor venit in pastoral.Ieri am luat vreo 200 .La finu.Deale mele.Albine :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 21:22

teinegru64 scrie:Cand eram mic...am scapat cu fuga...de albinele unui bozgor venit in pastoral.Ieri am luat vreo 200 .La finu.Deale mele.Albine :D


Ce sa zic, spor in continuare! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 21:33

mellis scrie:Albine sunt...nu mai ai starea blanda de copil - si ele simt asta..
sanatace


Copii nu mai suntem nici unul, problema este ca multi nu mai suntem apicultori adevarati ..
Din ce stiu eu apicultorul intra in stupina fara miros de parfum/alcool, calm, imbracat in culori deschise .. in ziua de astazi este plin de heirupisti, 99% stiu apicultura de pe internet, cartile nu mai sunt bune, practica pe langa unul mai batran nu le place. :D

M-am rugat o vara intreaga bunicul meu sa ma lase sa ating o rama cu albine, pana nu i-am dovedit ca am cunostiinte teoretice nu am pus mana in stup. Dragostea pentru albine nu o avem toti, unii am ramas la stadiul de "cautatori de miere".
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde ciptheman » 27 Mai 2019, 22:55

Știe cineva ce taxe mai sunt pt o regina de la keld branddtrup pe site lui zice ceva de 6euro plus inca 15 pentru shippment cat e prețul final pt o matca de 135euro?mulțumesc anticipat!
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 28 Mai 2019, 00:36

ciptheman scrie:Știe cineva ce taxe mai sunt pt o regina de la keld branddtrup pe site lui zice ceva de 6euro plus inca 15 pentru shippment cat e prețul final pt o matca de 135euro?mulțumesc anticipat!


Nu mai sunt de la Keld chiar daca este si el pe acolo pe aproape :lol:

Cele de productie sunt 75 euro, transport inclus.
Cele inseminate sau imperecheate pe insula sunt 135 euro, transport inclus.

Din Danemarca pana in Romania vin in aprox 24 - 48 de ore. In Romania pot sta si 1 saptamana pana ajung, recordul meu a fost de 10 zile.
Sfat in caz ca vrei sa cumperi mai multe: nu cumpara multe odata, mai bine cumpara in transe mai mici(transportul oricum este inclus in pret), daca ai prins calduri mari o sa gasesti si moarte printre ele.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde DoarEu » 14 Aug 2019, 23:12

Fiicele F1 BK trase din F0 inseminat cat de uniforme sunt?Considerand ca fiicele s-au imperecheat cu trantori BK.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 15 Aug 2019, 08:44

DoarEu scrie:Fiicele F1 BK trase din F0 inseminat cat de uniforme sunt?Considerand ca fiicele s-au imperecheat cu trantori BK.


Depinde de linie/combinatie...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde DoarEu » 15 Aug 2019, 22:46

jonny_it scrie:
DoarEu scrie:Fiicele F1 BK trase din F0 inseminat cat de uniforme sunt?Considerand ca fiicele s-au imperecheat cu trantori BK.


Depinde de linie/combinatie...

Caz concret,care linii v-au placut cel mai mult la capitolul uniformitate,si de la ce crescator au fost.Daca se poate,bineinteles.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 16 Aug 2019, 12:45

DoarEu scrie:Caz concret,care linii v-au placut cel mai mult la capitolul uniformitate,si de la ce crescator au fost.Daca se poate,bineinteles.


Mie imi plac liniile mele, dar cred ca sunt prea subiectiv :lol:
Ce mi-a placut(cumparate de la altii): Keld Brandstrup, Ivan Nielsen, Peter Stofen si altii ... avem de unde alege.
In ce priveste uniformitatea depinde de linie/combinatie si mai depinde si de cel care a crescut reginele. Degeaba avem material genetic bun daca reginele sunt crescute intr-un finisor cu 5 albine doici sau se transvazeaza larve de aceeasi varsta cu mine. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde florin trintoru » 04 Dec 2019, 21:41

Anul acesta bukfastul a fost dezastru cu roirea , italiencele,ok ,cordovana este mereu aceeași ,carpatina a zburat în reprize pe perioada zilei depinde de căldură ,dintre toate am remarcat una care am prins un roi in oraș ,că are plecarea mai devreme ,și pe timp de vara era cald și zbura
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Buckfast

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 04 Dec 2019, 22:02

Foarte curios, parca se zicea ca BK nu roieste niciodata.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori