Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde tuturicius » 16 Sep 2015, 23:33

Practic vecinii mei nu intra pe forum. Dar, teoretic, rostul unui forum il vad ca fiind acela de a face oamenii sa evolueze.Si evoluand in final sa am si eu un castig, acela ca daca imi iau un Bk, de exemplu, cand iese regina la nunta poate ii place un baiet de peste gard, de al vecinului, si poate baietul asta peste cativa ani n-o mai fi carpatin care da laptele cel mai dulce, o fi si el vreun Bk, sau vreo Carnica daca ii plce vecinului mai tare Carnica.
tuturicius

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde tuturicius » 17 Sep 2015, 01:42

nae scrie:
nae scrie:BK e in fruntea lantului trofic :shock: de ce sa vrei sa schimbi rolls royce cu BMW si la LIBER :oops: ?
Exceptand pretul si ''dilutia'' >F2... la liber ,ce nemultumeste la BK ?

Tuturicius, intrebari se pun dar esti ocupat si respect ESTE ...
Stiu teorema celor 3 perpendiculare , pot sa invat si un copil s-o vada = merit respectul tau ?
Poti,pe intelesul meu, sa raspunzi la intrebarile mele ?, sa revenim la topic .

Habar nu am ce nemultumeste la BK!
Cum intrebi tu, am intrebat si eu mai inainte cu vreo doua -trei pagini daca ma poate lamuri cineva cat de serioasa e selectia carpatinei la noi, ca sa nu mai trag cu ochiul pe la vecini. Cum nu am primit nici un raspuns, pot presupune ca daca aia de afara se chinuie de atatia ani cu incrucisari dirijate, infuzii de gene, stablizari de caractere samd merita sa imi duc cateva BK sa vad ce iese. Suna chiar asa de sfarsitul lumii? Scrie undeva ca trebuie sa-mi duc direct 50 de bucati? De asemenea pot presupune ca nu am fost noi romanii poporul ales de doamne doamne sa-i dea o albina asa de buna de nici macar nu mai trebuie selectionata, iar restul natiilor trebuie sa se chinuie sa amelioreze ce au pt. ca nu au avut norocul nostru.
Toate astea sunt presupuneri teoretice.
Teoria ca teoria dar practica ne omoara ... Parerea mea este ca practica :mrgreen: ca practica, dar teoria ne omoara :!: Cine nu vrea sa invete teorie, o va afla prin practica, poate, pe la varsta de 99 de ani. Sau poate nici atunci ... Vecinul meu face sirop 1:1 si apoi il fierbe ca pe marmelada pana se ingroasa. Cica se face si un pic maro, numai faina e culoarea. Poate, prin practica, va descoperi si el teoria. S-a apucat de apicultura de anul trecut. Ii mai dau cativa ani de fiert sirop pana se va prinde ca la el ceva merge prost si va pune mana pe o carte...

PS
Am vrut sa-ti trimit mp dar nu am putut.
tuturicius

Mesajde topy » 17 Sep 2015, 07:41

Si totusi..."girafa" ar rezista la mine?
topy

Mesajde kiloz » 17 Sep 2015, 09:03

Cum sa nu reziste ,numai ca trebuie sa faci casa cu etaj!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde nae » 17 Sep 2015, 20:18

Daniel Popovici scrie:Din cate am auzit si din primele impresii...Acum vreau si o comparatie intre Carnica si Buckfast.

Personal am in plan testarea in paralel a unor F0 de Carnica si Buckfast + Bk imperechiate liber cu trantori de Carnica/Banatica + Carnica imperechiate liber + Bk imperechiate liber in stupina cu Bk.

Idem o ameliorare a rasei locale in F1 si F2 prin hibridare cu Bk.
Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor Bk x albina locala in generatiile F2-F3. Lucrul ar fi explicabil prin diferentele foarte mari de origine geografica.

A C si Tuturicius ,ce intelegeti de aici ? :shock:
Si eu vreau Bk dar nu facuta in curte din ''auzite si primele impresii ''... :oops:
Genetica ,x si o ,va rog sa ma scuzati ca nu cad in extaz decat in fata performantei ...; stiu table !?, se pune ?
Vreau BK este o expresie GRESITA .
Am NEVOIE de BK e nivelul corect .

Maine VREAU :
-rama cat ghemul
-cutie cu ciucurei (FAV/urdinise fara numar/rotativ ... )
-faguri naturali
-fara tratamente
-BK
STUPUL nae = reusita garantata - nu sunt simpatic ?
nae

Mesajde tuturicius » 17 Sep 2015, 22:22

F0 e rasa curata.
Vrea omul sa vada ce branza ii fac Carnica si Bk in rasa curata, plus ce branza ii fac diverse combinatii. Bk imperecheate cu trantori probabil din stupina lui (proveniti din Carnica si banatica). Carnica imperecheate cu trantori de peste gard. Probabil ca vrea sa isi faca si o stupina numai de Bk si sa vada ce iese si de acolo.
mai zice:
...Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor Bk x albina locala in generatiile F2-F3.....
a se citi: Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor ( Bk x albina locala ) in generatiile F2-F3.

In partea a doua nu am inteles ce vrei sa spui pentru ca e prea greu sa ma prind cat e serios si cat e gluma.
tuturicius

Mesajde mellis » 17 Sep 2015, 23:55

comi scrie:Sic transit gloria mundi!

Traducerea: Așa a traznit-o pe Gloria la munte..
La pomul lăudat nu se merge fara plasa ( de cunoștințe), de arătat este model, dar cum se tine in frâu?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde paul » 17 Sep 2015, 23:57

mellis scrie:
comi scrie:Sic transit gloria mundi!

Traducerea: Așa a traznit-o pe Gloria la munte..
La pomul lăudat nu se merge fara plasa ( de cunoștințe), de arătat este model, dar cum se tine in frâu?
Sănătate..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde tuturicius » 18 Sep 2015, 00:24

mellis scrie:La pomul lăudat nu se merge fara plasa ( de cunoștințe), de arătat este model, dar cum se tine in frâu?
Sănătate..

O fi doara calu' lui Fat Frumos care manca jaratec ...
Da si tu amanunte.
tuturicius

Mesajde mellis » 18 Sep 2015, 00:47

Studiez, nu dețin (inca).
Am rasa ce a costat cat toată stupina, luata de la apicultor de soi, nu am reușit (inca ) sa multiplic..
Am inteles ca a adus marfa noua, trebuie sa cumpăr - merita ..
Cei care nu au văzut/ încercat nu conștientizează diferențele..
Am familie ce produce cat multi alții la un loc, deranj minim, lucru cu corp, de ce cantitate si nu calitate?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde Daniel Popovici » 18 Sep 2015, 08:41

eduard.rotaru scrie:La teorie ce ne mai pricepem...m-am cam saturat de teorii si carti scrise asa in amorul artei....postam un link, punem citate, dar nimeni nu vine sa arate fapte concrete....ne pierdem in teorii interminabile care nu fac altceva decat sa dezinformeze ....Bravo!!!
Dintre toti teoriticienii astia ca sa nu zic "forum-isti" nu am vazut unul sa vina cu ceva concret...sa arate fapte...si nu doar asa un an sau doi...sa vad si eu o consecventa ....la hartii au inceput sa se priceapa toti iar cand te duci sa vezi macar un butoi cu miere sau ceva colonii care sa ajunga cel putin la nivelul unei productii decente o dau in diverse....
Spor la povestit in continuare!

Despre Carnica versus Carpatina m-am lamurit.
Am trecut 70% din stupina pe Carnica. + 9 inseminate artificial (F0)
Urmeaza sa ma lamuresc despre diferentele intre Carnica si Buckfast.
Am 20% din stupina (roi de anul acesta) pe matci BK (pure si F1) si 2 inseminate artificial (F0).

Sunt decis sa nu tin totul pentru mine, dar timp de povesti vom avea la iarna.
Sper ca in cursul iernii sa apara un site pe care sa va povestesc detaliat totul - amanuntit si clar, nu (ca) pe forum.

Pana atunci va aminesc ca avem un roman crescator si ameliorator de Buckfast cu genetica de elita europeana. L-am cunoscut personal si e un Om deosebit, si ca om si ca profesionist. Avem ce invata de la el - si despre albina in general, nu doar despre Buckfast.

Lucrurile nu stau pe loc. Dar multi dintre noi vor sa le primeasca de-a gata, fara efort. Lor le amintesc ca si cei care trebuiau sa amelioreze Carpatina au crezut ca se poate cu "scurtaturi", fusareli si smechereli, ca daca nu-si fac treaba corect, le pica din cer albina gata ameliorata. Si uitati unde sunt cei cu Carpatina si unde sunt cei care au muncit corect (daca nu ati aflat, puteti afla comparand genetica lor cu a noastra pe viu - 5 sau 10 matci calitative cu pedigree intr-o stupina romaneasca e suficient ca sa se vada diferenta).
Daniel Popovici

Mesajde Daniel Popovici » 18 Sep 2015, 08:57

tuturicius scrie:...
...Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor Bk x albina locala in generatiile F2-F3.....
a se citi: Pe de alta parte am auzit de degenerari ale hibrizilor ( Bk x albina locala ) in generatiile F2-F3.

...

Carnica de calitate amelioreaza albina locala, in F2-F3 ramane cu ameliorarile sau se diluiaza genele bune.
Bk e posibil sa nu amelioreze orice albina locala. La mine in stupina am avut 3 regine F2 mult mai bune decat albina locala - toate 3,
Dar e posibil ca unele tipuri de albina locala cu Bk sa dea degenerare in F2 - e o concluzie trasa din zvonistica - n-am verificat.

Oricum Bk X Carnica de la F2 incolo nu prea merge (F1 are vigoare hibrida si e OK) si nu prea veti gasi Bk cu infuzii de Carnica , asa cum are infuzii de alte rase din zone aride.
Daniel Popovici

Mesajde Daniel Popovici » 18 Sep 2015, 09:09

cristi_vidican scrie:... omul a cumpărat roi cu BK. Nu face roi de la el, ci preferă să cumpere.
Anul acesta la FS a făcut de 3 ori cât am făcut eu.
L-am întrebat ce părere are de BK? Mi-a zis: de BK nu mă las.
....

Si pun pariu ca la sfarsit, cand trage linie are castig mult mai mare decat unu' speriat care vrea "indepedenta" si matci doar de la el - salbatice si neameliorate.
Diferenta de castig merita investitia.
Daca producatorul e dependent de genetica buna, si geneticianul e la fel de dependent de producator (si cauta sa tina cont de expresia "clentul e stapanul").

Numai ca noi vrem sa fim "omul orchestra" care face 10 lucruri deodata si nici unul nu e dus pana la capat.
Numai ca noi nu stim de coeziune sociala, de colaborare, de echipa - vrem faramitare si o independenta foarte paguboasa.
Noi in loc de respect stim de hotie - furam, fentam si suntem speriati de hoti.
Nu respectam si nu ne stim face respectati.

Daca nu aveam aceste "bube" (intretinute si de sistemul de partid si de stat), aveam o genetica la Carpatina la nivel cu ce au popoarele de limba germanica.
Daniel Popovici

Mesajde tuturicius » 18 Sep 2015, 09:32

Daniel Popovici scrie:Pana atunci va aminesc ca avem un roman crescator si ameliorator de Buckfast cu genetica de elita europeana.....

Am observat si eu ca avem un roman listat in catalogul acela. Cum ajungi sa fi listat in acel catalog? Ce conditii trebuie sa indeplinesti? Sau, altfel spus, ce garantii ofera faptul ca un crescator de matci este listat acolo?
tuturicius

Mesajde cristi_vidican » 18 Sep 2015, 10:33

tuturicius scrie:
Daniel Popovici scrie:Pana atunci va aminesc ca avem un roman crescator si ameliorator de Buckfast cu genetica de elita europeana.....

Am observat si eu ca avem un roman listat in catalogul acela. Cum ajungi sa fi listat in acel catalog? Ce conditii trebuie sa indeplinesti? Sau, altfel spus, ce garantii ofera faptul ca un crescator de matci este listat acolo?

Știți ce e interesant? Că vrei Bk și îți dai seama că e cam greu să-l obții.
Cercul crescătorilor (adevărați) de BK e unul destul de exclusivist.
Adevărații crescători de BK nu îi veți găsi vânzând în stil hypermarket
partea bună cu acest crescător român de BK, acrediat este că, cu ajutorul lui se pot obține „produse” bune și pe alte rase - inseminarea artificială.
Anul acesta s-au făcut inseminări artificiale și pe Carnica, ceea ce nu poate decât să mă încânte.
Lumea lucrează la selecție, ceea ce e foarte bine. (Să rămână ICDA cu metodele lor unde vor, că noi trebuie să mergem înainte, chiar dacă PNA nu ne sprijină aici.)
Sunt sigur că anul viitor vor fi mai mulți doritori.
Sunt sigur că oameni ca Daniel Popovici vor ajunge în scurt timp să facă inseminări artificiale.
Să avem astfel de oameni în toate zonele, să mergem fiecare cu materialul dorit și să ni-l perpetuăm, dorându-ne în cot de ce (rasă) are vecinul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde ignatov andrei » 18 Sep 2015, 15:15

cristi_vidican scrie:Să avem astfel de oameni în toate zonele,(Corect) să mergem fiecare cu materialul dorit și să ni-l perpetuăm,(nemaipomenit) dorându-ne în cot de ce (rasă) are vecinul.

Uraaaaa! Uraaaa! Aplauze prelungite!
Se scandeaza:
Vidican si tot poporul
Construieste viitorul!!!!

Stima noastra si mandria,
Vidican in Romania!!!!
ignatov andrei

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE