Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ruben » 01 Mai 2013, 11:13

BUNKA scrie:Noi oamenii ne pricepem de minune sa deschidem cutia Pandorei, asta am facut si cu albinele...in loc sa lasam natura sa faca selectie, ne-am bagat nasul si aici si in loc sa lasam natura sa faca o selectie adevarata, din care sa rezulte cei mai buni produsi care sa produca cel mai mult


Natura are alte interese decat noi. Ce ar fi fost daca lasam natura sa faca selectie la mar, vaci, oi?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kiloz » 01 Mai 2013, 22:29

Era cu mult mai bine.Nu aveam vaci nebune,nu mincam cartofi cu gene de ghiocei si asa mai departe.Multi tare multi se zbat ca sa ajunga inapoi in diferite sectoare la rase uitate de mult sau ce se mai gaseste in locuri ferite de valul modelor ,sint lucruri care o sa fie platite scumpi dupa citeva generatii.Mergem dupa moda dar nu sintem constienti unde o sa ajungem !
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde italianu » 01 Mai 2013, 23:59

citesc si ma ,,crucesc”,cutia pandorei s.a. !pai ce insemna ptr d-voastra „selectie” ?
Au incrucisat albinele cu dinozauri?
Selectia se poate face natural sau in laborator,cu diferenta ca in laborator rezultatele sint mai rapide.
Si cei ce fac selectie in laborator,urmaresc lupta impotriva bolilor,randament mai bun si binenteles rasa pura.
Am vazut filmuletul de la austrieci cu carnica aia de-o bateai in cap si nu se ridica sa te manince.pai ei nu au facu selectie?Sa va spun drept mi-as dorii citeva sute de familii asa!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ignatov andrei » 03 Mai 2013, 09:22

Daniel Popovici scrie:
PS. Uneori rebuturile liniilor ameliorate sunt mai bune decat mediile unor populati de-ale noastre.


Repet ce am spus candva:
- "crescatorii lor" sunt CRESCATORI DE MATCI!;
- "crescatorii nostri" - foarte multi - nu sunt CRESCATORI DE MATCI!
Numai faptul ca ai mutat o larva, ai asteptat sa i se puna capacul si apoi ai vazut cum a iesit o "matca" (gaza), nu inseamna ca ... Multi nu vor sa inteleaga acest lucru, iar de aici si pana la a gasi diferente uriase intre "rase" (denigra o rasa), nu este decat un mic pas!
Observam ca exista multi utilizatori de "instrumente si metode" la indemana oricui!

Multi sunt "posesori de permis de conducere", dar putini sunt si "piloti de formula"!

Nu se inmulteste neghina, cum se inmultesc "crescatorii de matci" in Romania! Zilnic, cel putin pe forum, apar "crescatori" care se lauda cu "rezultatele deosebite". Nu cred ca-i intereseaza ca "ragaliile lor de matci" mai au si progenituri care chiar zboara si aduc numai necazuri!
Nu cred ca mai are rost sa mai vorbesc de "rase", cand nu putem vorbi de MATCI DE CALITATE!
In multe privinte, ai dreptate Daniel, dar multe lucruri spuse de tine vor ramane - in romanica - doar vise sau subiecte de pahar!
Spunem ca nu avem dreptul sa intervenim in constiinta cuiva, dar de fapt, nu avem.... in ce interveni!

Sanatate multa, sarbatori fericite si...tot ce va doriti! Va salut, pe toti, cu respect si va spun...LA REVEDERE!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ruben » 04 Mai 2013, 08:48

andrei,

dupa profil ai niste ani...nu fa chestii de genul: "imi iau jucariile si plec". Toti am avut la un moment dat impresia ca vorbim in vant si ca nu are rost. Nu-i chiar asa.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde MIHALACHE » 04 Mai 2013, 12:58

Va antreb de ce toti fug de Reginele de roire ? .Am aproape toate reginele obtinute natural comparandule cu cele crescute de mine sunt ramase cu mult an urma celor din Roi naturali .Roi de anul trecut au an cuib 10 ,12 R si magazia de 1/2 plina cu miere de rapita la cele de baza corpul 3 la multietajat al 2 magazin la cele de 10 R dadant daca au spatiu si rame la crescut se comporta foarte bine.Nu stiu ce rasa sunt de mai bine de 20 de ani le angrijesc si nu am adus regini straine cea mai apropiata stupina de mine este la 4Km.As anclina sa cred ca sunt carnica si caucazica dupa culoarea albinelor si reginelor ,dar nu sunt sigur mai mult ca sigur ca sunt o combinatie a lor.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kamy » 05 Mai 2013, 07:38

nu fuge toata lumea de reginele din roire,dar la pavilion odata roita ai sanse de pana-n 5% sa se-mperecheze,asa ca mai bine una mai proasta si mai stabila,cu stupi varsati se schimba macazu,a roit inseamna ca faci oleaca de inmultire si nu e roi artificial sa depaseasca pofta de lucru a celui de creanga,dar am m,ai scris ca am plecat in dobrogea cu 100 imperecheate pe vagon si m-am intors cu 65 dupa ce am epuizat toate matcile din nuclee!incerc sa evit asemenea dezastre si nimic mai mult!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Daniel Popovici » 06 Mai 2013, 00:42

pentru Bunka si kiloz:
Nu va opreste nimeni sa consumati mere si pere padurete, porumbe in loc de prune si cirese doar salbatice. Nu cred ca v-ar interzice cineva daca vreti sa cresteti mistret in loc de porc, muflon in loc de oi, cerbi si chiar si pentru bovine cred ca s-ar putea gasi solutie. Nu stiu daca v-ar placea! Aici vorbim de "selectie naturala".

Va rog sa nu confundati rasele vechi si neameliorate cu formele salbatice, selectionate total de natura.

Eu unul prefer variante genetice cu 5 calitati:
- adaptabilitate buna / plasticitate ecologica
- calitate a productiei
- capacitate mare de productie
- rezistenta la boli
- usurinta in manipulare si control

Aceste 5 calitati nu se obtin toate la un loc, in acelasi individ decat prin selectie serioasa.
Sa stiti ca in ultimii ani, pe plan mondial se face selectie si pentru rezistenta la boli. Adaptabilitatea si plasticitatea ecologica (a plantelor) cred ca a ramas mai putin luata in seama.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde comi » 06 Mai 2013, 00:55

Cred ca 3-4 insusiri apartin rasei carnica
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Daniel Popovici » 06 Mai 2013, 01:36

kamy scrie:in primul rand o societate se scoate din mocirla cu legi drepte,care sa fie in favoarea cetateanului de rand (a prostimii!scuze de expresie!)si nu sa sustina grupuri de interese care reprezinta apicultura dor in masura in care banii trec prin propriul buzunar!cand se vor termina manipularile si magariile politice din apicultura si nu numai,cand apicultorii vor refuza sa fie reprezentati de vanzatori,stoparea (d)efectului de turma,abia ulterior putem povesti de o temelie solida a economiei de piata,pana atunci povestim doar de o alba neagra,in care sant subventionati incepatgorii si stransi de gat profesionistii de parca :twisted: i-a platit sa-ngroape un sector agricol cu dubla profitabilitate,agricola 90% si apicola de 10%,pentru a deveni o piata de desfacere pentru coana europa.poti aplica cele de mai sus si cresterii matcilor,selectiei,autorizarii,cat si oricarui sector agricol ramanesc,unde intermediarul castiga cat producatorul doar pentru simplul fapt ca are coloratura predominanta!


ignatov andrei scrie: multe lucruri ... vor ramane - in romanica - doar vise sau subiecte de pahar!
Spunem ca nu avem dreptul sa intervenim in constiinta cuiva, dar de fapt, nu avem.... in ce interveni!
...


Si uite asa am ajuns la subiectul "mentalitate"

Nu e prost cine cere (un pret), e prost cine-l ofera – Nu e prost cine fraiereste, ci cel ce se lasa fraierit.
Balta sa fie, ca broaste sunt destule. – Hoit sa fie, ca pasarile il gasesc. – Fraieri sa fie, ca hotii se organizeaza.

E de ajuns sa vedem ce atitudine lasa (ca doar Miorita e un "imn national") au romanii in raport cu "stapanirea" si sa ne comparam cu francezii, care nu permit orice si au ajuns uneori sa blocheze circulatia in vami, sa devsteze tiruri, sa isi impuna punctul de vedere. Sau sa admiram ce resurse avem si noi importam produse usor de produs de pe la vecini.
(Nu mai povestesc de tradarea lui Decebal, a lui Tepes, de poezia simbol a lui Paunescu "Capul de la Torda") E de ajuns sa citim pe Caragiale sau articolele lui Eminescu si Eliade sa ne dam seama de problema noastra.

In 1916/ 1917, armatele roamne mureau pe capete fara sa fie trase gloante asupra lor – mureau de holera si dizenterie. Generalul Berthelot a venit si a rostit marele adevar: „Vous etes admirablement desoirganises“ (Dumneavoastră sunteţi admirabil de dezorganizaţi). Acest om a facut ca EXACT aceeasi oameni (care inainte mureau fara ca dusmanii sa le fie pe aproape si au pierdut jumătate din teritoriul national, guvernul era la Iasi), dupa 4-5 luni de organizare sa castige bataliile de la Marasti-Marasesi-Oituz.
Dupa 25 de ani nu s-a invatat nimic din experienta primului razboi si apare o noua incercare – cititi ce s-a intamplat la cotul Donului. – In momentele de criza se vede clar slabiciunea pe care o ai.

Iata cum raspunde in roamn in 2013, atunci cand afla de ideea de organizare coerenta:
" Nu ti se pare ca te dai cam rotund… Trebuie sa ma inscriu la vreo propunere "super" de a ta si sa fiu folosit "centralizat"??? Arat eu a om care trebuie bagat in tarc sau rezervatie?!? "«
si
"Am lasat eu impresia ca ar trebui sa fiu adunat de pe tarlale, sa fiu folosit centralizat (intr-o rezervatie), la propunerile pretioase ale lui "Special 1"???? Nu ti se pare ca sari calul?!? Masoara-ti cuvintele cand faci propuneri, pentru ca ma confunzi cu cel caruia i-ai dat o strachina de fasole si ati mancat amandoi cu aceeasi lingura!"

Deci prefera sa nu se adune "de pe tarlale" (pentru a nu fi folosit cumva - pentru a nu fi de folos, chiar daca ar avea de castigat si el din colaborare).

Pe de alta parte li se permite hotilor orice jaf, cu cat mai pe fata cu atat mai fara reactie din partea romanasilor.
Si toti asteapta ca "celalalt" sa rezolve problema sau sa pice rezolvarea chiar si din cer daca se poate, dar el SA NU FACA NIMIC normal pentru rezolvarea problemei respective.

Ii dau dreptate lui Andrei Ignatov - nu se intrevede dorinta de schimbare spre normal in societatea noastra.
Dar de soarta noastra nu e de vina cine ne conduce, ci noi care permitem sa fim condusi in acest fel.

Asteptam sa ne pice din cer o rasa gata ameliorata si la performantele pe care le au rasele cu zeci de ani de munca in spate?
("Carpatina" - de fapt populatia locala - are potential, dar mai are nevoie si de putina pasiune, vointa si unitate intre crescatori - dar... "Vise !")
Ultima oară modificat de Daniel Popovici pe 06 Mai 2013, 01:41, modificat 1 dată în total.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Daniel Popovici » 06 Mai 2013, 01:38

comi scrie:Cred ca 3-4 insusiri apartin rasei carnica


Si eu am constatat acelasi lucru :)
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kamy » 06 Mai 2013, 11:38

daniele,fara suparare zeama de pe pasti ti-a inflacarat patriotismu?sau ti-i ranit amoru ca patriotismu te-mpingea sa aperi amarata noastra de albina si nu alea imperialiste;iar in ce priveste soiurile de matci mai sant inca multe necunoscute si mi-e sa nu te trezesti mai devreme sau mai tarziu ca alergi pe calea ferata si cand calci te loveste celalalt capat de sina!?
si te mai rog io mult da tat nu mai scrie cu rosu ca io-s oleaca mai brunet si poa sa am ceva jena de bour ca fac alergie la rosu!iar daca ai chef de baza esti om dupa inima me si mie mi sa pare cam mare plictisu p-aici,da hai sa merem unde-i locu potrivit!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde ignatov andrei » 07 Mai 2013, 11:29

"La revedere"... inseamna ca ne vom reauzi... Ruben! In rest, ce sa mai spun... ?!? Nu am "jucarele", iar de sedinte de partid, unde soriceii isi aleg regele in functie de snurul si clopotelul de la gatul pisicii...
Toate cele bune!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde comi » 07 Mai 2013, 21:22

Carpatina este sublima ,super dotata,cea mai buna din parcare dar..vorba lui nenea ,, Lipseste cu desavirsire,, asta este situatia prieteni si nu trebuie sa ne ascundem dupa deget.Nu trebuie interzis importul altor rase ci interzis vinzarea matcilor de catre toata lumea fara a avea un laborator, aparatura de insamintare artificiala conditii de izolare ate stare,cercetare,pt ca asa am ajuns sa vindem vrabii tratate cu perhidrol pe post de canari.cine nu este de acord il rog sa si spuna opinia si cu ceva argumente pro sau contra daca se poate si asta cu riscul de a-mi atrage oprobiul si antipatia multora.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ruben » 09 Mai 2013, 06:59

Suntem offtopic de mult. Discutia este despre interzicerea substituirii raselor(de fapt e una, si nu e rasa, e amestecatura naturala a Carnicii).

Intrebarea e: Se poate interzice acest lucru atat timp cat circulatia e libera in UE? Ok, Austria mi se pare ca protejeaza prin lege Carnica, dar nemtii trec la greu prin Austria cu albinele. Acelasi lucru va fi si la noi. Imi va interzice legea sa cumpar matci din Ungaria, dar imi va permite sa trec cu albinele acolo. 8-)

Sau a fost deschis topicul acum 20 de ani? :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde MIHALACHE » 09 Mai 2013, 23:01

Ce rasa este aceste albine ,le am an stupina de 20 de ani si sunt multumit de ele.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori