Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 18 Iun 2018, 13:41

nicu68 scrie:da asa e


Totusi daca vrei ceva mai bun suna-ma :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 18 Iun 2018, 15:29

cristi_vidican scrie:O curiozitate ...
Cum se poate vinde în Ro alt material decât cel autorizat?
Întrebarea vine în contextul în care ANZ a făcut controale. Am înțeles cu i-au luat la rând pe cei cu anunțuri pe site-uri.
În contextul în care un mare crescător de regine de la noi se laudă că anul trecut a vândut 10500 (zece mii cinci sute)de regine.
Majoritatea nu erau negre.


Uitasem sa pun in raspunsul meu si un fragment din lege:

"f) cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul vânzării materialului biologic apicol de elită și multiplicare neautorizat;"

La 10500 crezi ca 150 de lei sunt o problema?
La 10500 daca ar avea rata de imperechere de 100% tot ar avea nevoie de cel putin 2000 de nuclee. Ar fi interesant de vazut atat de multe nuclee.
Sau o fi crescatorul pe care il stiu eu de importa la greci? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 18 Iun 2018, 15:35

Ah, si sa nu uit legat de interzicerea importului si comercializarii de material biologic. Ar fi ok sa interzica si hibrizii de floarea soarelui, porumb, rapita, apoi insecticidele aparute dupa 1989. Atunci promitem toti ca folosim doar carpatina ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde pvc » 18 Iun 2018, 22:56

jonny_it scrie:Ah, si sa nu uit legat de interzicerea importului si comercializarii de material biologic. Ar fi ok sa interzica si hibrizii de floarea soarelui, porumb, rapita, apoi insecticidele aparute dupa 1989. Atunci promitem toti ca folosim doar carpatina ;)

Si toti crescatorii de animale si de pasari sa creasca doar rase autohtone.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 18 Iun 2018, 23:06

jonny_it scrie:Ah, si sa nu uit legat de interzicerea importului si comercializarii de material biologic. Ar fi ok sa interzica si hibrizii de floarea soarelui, porumb, rapita, apoi insecticidele aparute dupa 1989. Atunci promitem toti ca folosim doar carpatina ;)


jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Adicatelea, vrei sa spui matale ca n-ai auzit nimic, ca ai avut termopanele, cu Argon, acoperite cu cuverturi de lana... :lol:


Nu, chiar nu. :roll:


Vezi, jonica... titlul topicului spune TOT!

Ca in muzica... mixajele sunt la putere, nu originalul... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 19 Iun 2018, 09:46

ignatov andrei scrie:Vezi, jonica... titlul topicului spune TOT!

Ca in muzica... mixajele sunt la putere, nu originalul... :lol:


Fiti mai clar, Nu am baut cafea astazi si nici lapte :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde Relu s » 16 Iul 2018, 17:15

Cum si de unde se poate aduce un F0 buckfast si cum se poate aduce un F0 buckfast din Germania ?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 16 Iul 2018, 20:08

Relu s scrie:Cum si de unde se poate aduce un F0 buckfast si cum se poate aduce un F0 buckfast din Germania ?


Faci comanda pe internet si vine. Problema este ca majoritatea pe teritoriul Romaniei sunt transportate de Posta Romana, si nu stiu cum fac ei ca intotdeauna stau reginele pe la ei cate 1 saptamana. Am avut si cazuri de regine moarte. De preferat sa ti le livreze mai in toamna sau primavara, cand temperaturile nu sunt atat de ridicate.
Daca vrei neaparat BK din strainatate incearca prin Danemarca, Luxemburg, Norvegia(nu pot sa dau nume, ar fi reclama). Ce am adus eu din Germania nu mi-a fost pe plac, poate nu am gasit sursa potrivita.

Sanatate pt nenea Keld :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde Relu s » 17 Iul 2018, 14:46

jonny_it scrie:
Relu s scrie:Cum si de unde se poate aduce un F0 buckfast si cum se poate aduce un F0 buckfast din Germania ?


Faci comanda pe internet si vine. Problema este ca majoritatea pe teritoriul Romaniei sunt transportate de Posta Romana, si nu stiu cum fac ei ca intotdeauna stau reginele pe la ei cate 1 saptamana. Am avut si cazuri de regine moarte. De preferat sa ti le livreze mai in toamna sau primavara, cand temperaturile nu sunt atat de ridicate.
Daca vrei neaparat BK din strainatate incearca prin Danemarca, Luxemburg, Norvegia(nu pot sa dau nume, ar fi reclama). Ce am adus eu din Germania nu mi-a fost pe plac, poate nu am gasit sursa potrivita.

Sanatate pt nenea Keld :lol:

Sunt regine si albine buckfast F1 care nu au acele inele galbene,adica matcile si albine seamana exact cu indigenele noastre?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 17 Iul 2018, 14:56

Relu s scrie: Sunt regine si albine buckfast F1 care nu au acele inele galbene,adica matcile si albine seamana exact cu indigenele noastre?


In general albinele au 1-2 inele portocalii dar sunt si unele linii cu albine complet negre(dar destul de rar), iar reginele difera de la portocaliu 100% pana la negru total, sau portocalii si negru/maro doar la capat. In general la regine este cea mai mare diferenta de la o linie la alta.
Buckfast-ul nu se deosebeste neaparat dupa culoare, in special pentru ca majoritatea celor care fac selectie si cresc astfel de regine nu tin cont de culoare. Dar pentru marketing de obicei se vand liniile care au albine cu inele portocalii. :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde Relu s » 17 Iul 2018, 15:14

jonny_it scrie:
Relu s scrie: Sunt regine si albine buckfast F1 care nu au acele inele galbene,adica matcile si albine seamana exact cu indigenele noastre?


In general albinele au 1-2 inele portocalii dar sunt si unele linii cu albine complet negre(dar destul de rar), iar reginele difera de la portocaliu 100% pana la negru total, sau portocalii si negru/maro doar la capat. In general la regine este cea mai mare diferenta de la o linie la alta.
Buckfast-ul nu se deosebeste neaparat dupa culoare, in special pentru ca majoritatea celor care fac selectie si cresc astfel de regine nu tin cont de culoare. Dar pentru marketing de obicei se vand liniile care au albine cu inele portocalii. :lol:

Imagine

Am cumparat cateva matcii F1 de la cineva si atat matca cat si albina sunt negre ,unele matcii galbene dar albina tot neagra .Deci nu conteaza culoarea si atunci este buckfast?
Nu sunt ca cele din poza ,mai repede seamana a carpatina.
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 17 Iul 2018, 15:25

Relu s scrie:Am cumparat cateva matcii F1 de la cineva si atat matca cat si albina sunt negre ,unele matcii galbene dar albina tot neagra .Deci nu conteaza culoarea si atunci este buckfast?
Nu sunt ca cele din poza ,mai repede seamana a carpatina.


Posibil sa fie BK, dar dau cu presupusul pana nu le vad. Un BK il recunosti usor dupa blandete, organizarea cuibului, etc ... nu dupa culoare.
Cumpara de la cunoscuti, cere o factura si vezi de unde a cumparat respectivul BK, si in nici un caz nu cumpara de pe olx.ro :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron