Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 19:42

jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!


Despre ale tale sau ale mele? :)


Despre oricare,spune tot :D(in special de cele negre sunt cam curios)
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 19:48

pvc scrie:
jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!


Despre ale tale sau ale mele? :)


Daca tot se discuta despre liniile lui Keld am si eu una imperecheata la liber KB 275 si una,sper eu, de reproductie imperecheata artificial sau pe insula (dl Keld nu a binevoit sa specifice) KB 136 X 217.
Stie cineva caracteristici la aceste linii? Are cineva asa ceva?


Tot asa am luat si eu,una random si una AI sau island mated (inca astept raspuns)..poti si tu sa ii dai mail si sa asteptam amandoi :)
Sau pana atunci poate mai aflam cate ceva de la jonny
Asta e primul an in care ai luat de la keld?!aia cu bani mai multi tot tiganoasa e?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 21 Noi 2017, 20:49

octavianpopescu scrie:Despre oricare,spune tot :D(in special de cele negre sunt cam curios)


Din ce stiu pana acum unele au avut la un moment dat parte din o incrucisare cu o linie de anatolica.
Scriu pe scurt ce am observat la ultima serie primita anul acesta de la Keld, vad ca suntem mai multi care am primit combinatii asemanatoare:

KB 013 - "Random mated" am comandat una. Am deja linia, este o linie ceva mai veche de la Keld, o am inca in 4 combinatii diferite si este BK-ul clasic, familii destul de mari ca numar de albine, extrem de blande, s-au adaptat mai bine pe vatra din Iasi si Vaslui fata de la munte. Tot timpul au fost peste medie.

KB 275 x KB 217 Si KB 573 x KB 217 - Sunt primele combinatii de acest gen pe care le am si sunt destul de asemanatoare. Din ce stiu sunt combinatii rezultate din incrucisari cu anatolica. Albine foarte active, ceva mai "agresive" fata de KB33 de exemplu, mi-am luat chiar si o intepatura intr-o dimineata(era racoare, inca nu iesise la zbor) :lol: Dar pe vreme buna se poate lucra fara masca la fel ca la celelalte BK.
In 2018 o sa incerc sa imperechez cateva cu KB 33, care defapt este KB 033(linia mea preferata) cu conditia sa nu cumva sa trimita Keld email si sa spuna ca sunt inrudite si sa stau cuminte :)

KB 573 - "Random mated", nu am stat sa o studiez prea mult pentru ca nu o sa cresc din ea.

Ce mai am interesant si nu am zis nimic este un TSP 383 (de la Thomas Sprenger). Am crescut aproximativ 20 de fiice din ea si toate sunt peste medie. Am dat la cineva cateva imperecheate cu KB33(la munte) care are deja BK si a zis ca sunt incredibile totusi la mine au fost peste medie si cam atat. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde pvc » 21 Noi 2017, 22:03

octavianpopescu scrie:
pvc scrie:
jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:A mea este KB 213 X KB 431...d-asta eram curios de pedigree,mai ales din pricina culorii.
Sunt multe de povestit

Ce stii despre ele?!


Despre ale tale sau ale mele? :)


Daca tot se discuta despre liniile lui Keld am si eu una imperecheata la liber KB 275 si una,sper eu, de reproductie imperecheata artificial sau pe insula (dl Keld nu a binevoit sa specifice) KB 136 X 217.
Stie cineva caracteristici la aceste linii? Are cineva asa ceva?


Tot asa am luat si eu,una random si una AI sau island mated (inca astept raspuns)..poti si tu sa ii dai mail si sa asteptam amandoi :)
Sau pana atunci poate mai aflam cate ceva de la jonny
Asta e primul an in care ai luat de la keld?!aia cu bani mai multi tot tiganoasa e?!


Tot tiganoasa este. Mai am un B12 de la Cristi Bratu. Asta este blonda. Sunt destul de multumit de B12. Problema este ca dupa 2 ani in care am tras din ea este nevoie de o schimbare de sange.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 22:39

Dar care e treaba cu denumirile astea,cum se dau?!213 are legatura cu 217?!sau cum o sa se numeasca 213 x 431?!se dau la rand in functie de cum pica la numaratoare,dupa surori,sau cum?!
Merci
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 22:47

jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:Despre oricare,spune tot :D(in special de cele negre sunt cam curios)


Din ce stiu pana acum unele au avut la un moment dat parte din o incrucisare cu o linie de anatolica.
Scriu pe scurt ce am observat la ultima serie primita anul acesta de la Keld, vad ca suntem mai multi care am primit combinatii asemanatoare:

KB 013 - "Random mated" am comandat una. Am deja linia, este o linie ceva mai veche de la Keld, o am inca in 4 combinatii diferite si este BK-ul clasic, familii destul de mari ca numar de albine, extrem de blande, s-au adaptat mai bine pe vatra din Iasi si Vaslui fata de la munte. Tot timpul au fost peste medie.

KB 275 x KB 217 Si KB 573 x KB 217 - Sunt primele combinatii de acest gen pe care le am si sunt destul de asemanatoare. Din ce stiu sunt combinatii rezultate din incrucisari cu anatolica. Albine foarte active, ceva mai "agresive" fata de KB33 de exemplu, mi-am luat chiar si o intepatura intr-o dimineata(era racoare, inca nu iesise la zbor) :lol: Dar pe vreme buna se poate lucra fara masca la fel ca la celelalte BK.
In 2018 o sa incerc sa imperechez cateva cu KB 33, care defapt este KB 033(linia mea preferata) cu conditia sa nu cumva sa trimita Keld email si sa spuna ca sunt inrudite si sa stau cuminte :)

KB 573 - "Random mated", nu am stat sa o studiez prea mult pentru ca nu o sa cresc din ea.

Ce mai am interesant si nu am zis nimic este un TSP 383 (de la Thomas Sprenger). Am crescut aproximativ 20 de fiice din ea si toate sunt peste medie. Am dat la cineva cateva imperecheate cu KB33(la munte) care are deja BK si a zis ca sunt incredibile totusi la mine au fost peste medie si cam atat. :?

Astea sunt criteriile tale si merci ca le-ai impartasit cu noi,dar keld nu are si el anumite criterii si note ale matcilor pe criteriile alea in genul cum are bratu?!in mail l-am intrebat si ceva legat de chestia asta dar nu mi-a raspuns...inca.
Sa spun si eu ceva despre KB 359,nu stiu ce...ca nu am cu ce sa o compar...inca :D doar la anu...intre timp fata de autohtona pe care o aveam:familii mult mai numeroase,mai vrednice,mai blande,mai neroitoare..
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 21 Noi 2017, 23:14

octavianpopescu scrie:Astea sunt criteriile tale si merci ca le-ai impartasit cu noi,dar keld nu are si el anumite criterii si note ale matcilor pe criteriile alea in genul cum are bratu?!in mail l-am intrebat si ceva legat de chestia asta dar nu mi-a raspuns...inca.
Sa spun si eu ceva despre KB 359,nu stiu ce...ca nu am cu ce sa o compar...inca :D doar la anu...intre timp fata de autohtona pe care o aveam:familii mult mai numeroase,mai vrednice,mai blande,mai neroitoare..


Te descurci cu engleza? Iti dau numarul lui si il suni direct.
Il sun si eu maine, daca raspunde inseamna ca le avem pana la Craciun, daca ma suna el dupa 2 zile inseamna ca prin ianuarie primim raspuns :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 21 Noi 2017, 23:42

Merci de oferta dar nu ma bag sa il sun,mai astept...sper sa nu ma apuce pastele :lol:
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 21 Noi 2017, 23:57

octavianpopescu scrie:Merci de oferta dar nu ma bag sa il sun,mai astept...sper sa nu ma apuce pastele :lol:


Incerc eu maine cu un telefon :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde florinapi » 22 Noi 2017, 08:09

Ceva linii mai rezistente la varroua are KB?
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 22 Noi 2017, 17:00

florinapi scrie:Ceva linii mai rezistente la varroua are KB?


El zice ca toate sunt rezistente, dar nu prea mai vinde unele linii pe care eu le testez pentru VSH si sunt foarte ok(citeste cand ai timp despre vatra unde nu fac tratamente).
Anul trecut a mai trimis ceva ok, dar nu toate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 13:27

Am primit pedigree-ul pentru KB573 x KB217, este aproape cum banuiam :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 04 Dec 2017, 14:09

Am primit si eu pt kb 359 de anul trecut.dar nu inteleg nimic :lol:
EA,PS,HR,ST (denumirile liniilor);01,02,03 etc (incrucisare presupun),nu inteleg absolut nimic.nu trebuia sa aiba si o legenda sa inteleaga tot omu ceva?!plus ca note ii este data doar la agresivitate,2 (din 4,din 5 din 10,nu stiu),la restul criteriilor nu scrie nimic.
Fişiere ataşate
Screenshot_2017-12-04-13-08-15.png
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 04 Dec 2017, 15:20

Hai ca am aflat cate ceva pe perso.am aflat despre bunicii matcii din datele altor crescatori (PS si ST).dar strict despre parinti nimic.nici macar nu stiu care e ma-sa si care tasu.ciudat pedigree...

Edit:matca e imperecheata la liber,cum se face ca e din kb 414 x kb 160?sau orice fiica impercheata la liber din f 0 poarta numele mamei cu specificatia random mated?
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 17:18

octavianpopescu scrie:plus ca note ii este data doar la agresivitate,2 (din 4,din 5 din 10,nu stiu),la restul criteriilor nu scrie nimic.


Din 6. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 17:20

octavianpopescu scrie:orice fiica impercheata la liber din f 0 poarta numele mamei cu specificatia random mated?


Da. Nu este chiar la liber. De obicei trantorii sunt din familii cu regine surori.
Doar ca nu sunt 100% sanse sa fie doar trantorii aia, mai pot fi si alti trantori in zona.

La cele pe insula la fel, doar ca acolo sigur sunt doar trantorii din familiile selectatate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori