Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde daffid mihailov » 01 Feb 2018, 21:24

Da sunt mulțumit in privința asta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2018, 22:22

ignatov andrei scrie:Te credeam baiat mai dotat cu fise decat altii, dar am impresia ca fisele tale sunt hexagonale si au carlige...!!! :lol:


Deci, sa fim intelesi, nu am nimic cu carpatina, este o albina buna, am facut tone de miere cu ea, dar daca am gasit altceva ce mie mi se potriveste mai bine o sa folosesc acea rasa.
Pe mine ma distreaza doar cei care sustin carpatina, toti fac selectie si vand regine dar prea putini fac de exemplu inseminare artificiala. Sa faci selectie fara inseminare artificiala sau controlata este ca si cum ai avea o vaca buna dar cand este sa o inmultesti o scoti la poarta sa se descurce. Am dreptate?

La BK cea mai mare problema nu este dependenta de F0, cand ai mai mult de 50 de familii nu este atat de greu sa cumperi odata pe an sau la doi ani 1-2 regine, problema este diversitatea genetica. Daca ai adus o regina buna si ai schimbat 50% din reginele din stupina in anul urmator iti trebuie inca una cat mai diferita de prima. Poti sa tii sub control totul doar printr-o evidenta stricta a ce ai in cutii si ce aduci nou.
Hibrizii intre BK si carpatina(regina BK + trantori carpatina sau invers) sunt mult mai productivi decat BK-ul original, dar ce cresti mai departe nu se mai poate numi BK si nici carpatina. Aici este o alta problema, trebuie sa fii atent din ce cresti, inca suntem putini cu BK raportat la cei cu carpatina, cand o sa fie multi problema se rezolva de la sine.
Ca fapt divers, Keld are si cateva carpatine, am linie de BK de la el care este o combinatie de carpatina cu BK. Este buna, chiar foarte buna.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde pvc » 01 Feb 2018, 23:08

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:Avantaje BK vs carnica. Aș acum le-am văzut eu.

Mult mai blând.
Mai productiv - la finalul anului iese pe plus față de cealaltă.
Mai puțin roitor. Pentru mine și zona mea, asta contează enorm
Iernează pe populații mai mari, ceea ce nu-ți dă de lucru cu strântorarea cuibului.

Dejavantaje

Dependența de F0, care costă.
Puiet prelungit în toamnă - atenție la varroa - se rezolvă cu benzi
Sirop ceva mai mult, cam 2 litri în plus.

Dar, când trag linie, o prefer pe prima.

Când te uiți la critici, nu poți să zici decât: fiecare cu părerea lui. Eu știu ce am de făcut.



Cristi, eu as avea cateva comentarii la ce ai scris, sunt parerea mea proprie si personala.
1. Dependenta aia de F0 se trateaza usor in propria stupina si costa aprox 2100 euro. Anul acesta doar asa cred ca imperechez.
2. Cu ponta nu stiu ce sa zic, nu vad diferente fata de carpatina, probabil depinde si de linie. La mine au terminat cu puietul mai repede decat as fi vrut.


Eu nu vad de unde 2100. Cumperi anual 1-2-3 F0 in functie de marimea stupinei ca sa ai din ce trage. Mai departe munca, ustensilele,etc nu sunt aceleasi ca si la carpatina?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2018, 23:15

pvc scrie:Eu nu vad de unde 2100. Cumperi anual 1-2-3 F0 in functie de marimea stupinei ca sa ai din ce trage. Mai departe munca, ustensilele,etc nu sunt aceleasi ca si la carpatina?


Ma refeream la un aparat pentru inseminare artificiala.

Am 6 carpatine inseminate in 2017 de si dl Ignatov cred ca ar fi invidios :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde pvc » 01 Feb 2018, 23:33

jonny_it scrie:
pvc scrie:Eu nu vad de unde 2100. Cumperi anual 1-2-3 F0 in functie de marimea stupinei ca sa ai din ce trage. Mai departe munca, ustensilele,etc nu sunt aceleasi ca si la carpatina?


Ma refeream la un aparat pentru inseminare artificiala.

Am 6 carpatine inseminate in 2017 de si dl Ignatov cred ca ar fi invidios :)


Pai ca sa faci performanta cu carpatina nu este necesar un aparat de inseminare? De ce a ajuns carpatina asa slaba fata de alte rase?
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 00:19

pvc scrie:Pai ca sa faci performanta cu carpatina nu este necesar un aparat de inseminare? De ce a ajuns carpatina asa slaba fata de alte rase?


In padure se facea selectie naturala. In stup la noi nu se mai face selectie pe bune(pentru ca de multe ori le salvam noi, mai bagam o rama cu puiet, din astea).
Dupa revolutie nu prea se mai face selectie pe carpatina. Ca sunt 10-20-30 de apicultori care fac selectie pe carpatina, bravo lor, dar sunt prea putini incat sa conteze si cat timp imperecherea nu este controlata este putin mai dificil daca nu imposibil.
Si oricum carpatina de la noi este corcita ci ligustica. La munte in 2013 reusisem dupa 5 ani de schimbat regine sa nu mai am deloc albine cu inele portocalii pe una dintre vetre si se vedea si in butoaie diferenta si am renuntat cand dintr-o regina foarte buna am crescut mai multe fiice care mi-au dat albine cu inele portocalii, nu toate dar o buna parte aveau; am selectat doar dupa productia de miere si culoare, atat, pe cealalta aveam BK.
Vatra este si acum foarte izolata, doar ca acum am BK acolo.
Carpatina ce o aveam(inca mai am cateva) nu avea nevoie de mai mult de 3 corpuri ME. Pe cand cealalta se intindea si mai tare, doar ca la productie era mai slaba.

Imagine de pe 2 ianuarie 2010. Sa iernezi pe 9 intervale un roi facut in iunie pe 3 rame cu albine din care 2 cu puiet si una cu miere este acceptabil nu? :)
Acum schema nu-mi mai iese cu carpatina, la BK reusesc. Eu o pun pe seama rezistentei la boli(nosema in special) a carpatinei + factorii de mediu(seceta in special).
Eu pana acum 2 ani nu am vazut seceta la munte.

BK-ul o sa aiba succes in continuare pentru ca sunt multi care fac selectie in toata Europa + are la baza rase care traiesc inclusiv in zone desertice sau foarte reci, deci se adapteaza mai usor la conditiile actuale. "Desertul verde" este si la noi in tara aproape peste tot .. si noi vrem sa producem miere cu carpatina care acum cateva sute de ani cladea faguri si crestea puiet in trunchiuri de copac in padure?
Fişiere ataşate
DSC00589.JPG
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 00:25

Regina pe 8 august 2013 - ghiciti rasa :lol:

PS: nu era imperecheata
Fişiere ataşate
2013-08-08 20.05.36.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 09:56

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Te credeam baiat mai dotat cu fise decat altii, dar am impresia ca fisele tale sunt hexagonale si au carlige...!!! :lol:


Deci, sa fim intelesi, nu am nimic cu carpatina, este o albina buna, am facut tone de miere cu ea, dar daca am gasit altceva ce mie mi se potriveste mai bine o sa folosesc acea rasa.
Pe mine ma distreaza doar cei care sustin carpatina, toti fac selectie si vand regine dar prea putini fac de exemplu inseminare artificiala. Sa faci selectie fara inseminare artificiala sau controlata este ca si cum ai avea o vaca buna dar cand este sa o inmultesti o scoti la poarta sa se descurce. Am dreptate?

La BK cea mai mare problema nu este dependenta de F0, cand ai mai mult de 50 de familii nu este atat de greu sa cumperi odata pe an sau la doi ani 1-2 regine, problema este diversitatea genetica. Daca ai adus o regina buna si ai schimbat 50% din reginele din stupina in anul urmator iti trebuie inca una cat mai diferita de prima. Poti sa tii sub control totul doar printr-o evidenta stricta a ce ai in cutii si ce aduci nou.
Hibrizii intre BK si carpatina(regina BK + trantori carpatina sau invers) sunt mult mai productivi decat BK-ul original, dar ce cresti mai departe nu se mai poate numi BK si nici carpatina. Aici este o alta problema, trebuie sa fii atent din ce cresti, inca suntem putini cu BK raportat la cei cu carpatina, cand o sa fie multi problema se rezolva de la sine.
Ca fapt divers, Keld are si cateva carpatine, am linie de BK de la el care este o combinatie de carpatina cu BK. Este buna, chiar foarte buna.


Cand am postat...
De ce sunteti rai si nu-i spuneti lu' nea doctoru' ca trebuie sa-si ia si cisterna pentru lichide alimentare cu capacitate de cel putin 5000 litri, daca vrea sa stie ce si cum e cu BK...?!?

... am crezut ca ai urmarit cate ceva din dumele lui Dragos si ca aveai cunostinta despre "parerile" lui (azi, unele, maine altele, dupa curentii de aer) cu privire la hraniri, siroape, BK si altele...

Dar a iesit... ce a iesit, mai ales din partea altor colegi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 10:03

nickialomita scrie:Fara hibrizi nu ne putem ridica productia.


Cica, in lumea asta, ar exista:
- axioma lui Euclid (geometria euclidiana);
- (tot un fel de) axioma lui Lobacevski (geometria neeuclidiana)'
dar SIGUR si:
- axioma nickialomita...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 10:11

jonny_it scrie:Carpatina ce o aveam(inca mai am cateva) nu avea nevoie de mai mult de 3 corpuri ME. Pe cand cealalta se intindea si mai tare, doar ca la productie era mai slaba.

.. si noi vrem sa producem miere cu carpatina care acum cateva sute de ani cladea faguri si crestea puiet in trunchiuri de copac in padure?

Am 6 carpatine inseminate in 2017 de si dl Ignatov cred ca ar fi invidios :)


Bai, pe bune, esti tare de tot, da' de tot, sa stii...!!! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 02 Feb 2018, 10:13

pvc scrie:Pai ca sa faci performanta cu carpatina nu este necesar un aparat de inseminare? De ce a ajuns carpatina asa slaba fata de alte rase?


Cica, dupa intrebari, iti dai seama de valoarea auditoriului!!!
Ce sa mai zic...?!?
E o surpriza placuta! FELICITARI!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde tiih » 02 Feb 2018, 11:51

nickialomita scrie:Daca BK ar deveni ilicita inseamna ca ni se incalca drepturile comerciala specifeice UE!


BK este ilicita de multi ani ptr ca in mare parte ,a fost adusa in tara fara a respecta legislatia in vigoare
Dar se inchide ochii, cum s-au inchis la multe alte probleme din ultimii zeci de ani....(defrisarile padurilor ar putea fi un alt exemplu)
Exista o legislatie a comertului cu animale si insecte vii,exista niste certificate de sanatate care ar trebui emise "pe bune",exista o perioada de carantina...s-au respectat ceva din toate astea?

PS.Stii cate boli se pot transmite prin simpla achizitie a unei matci impreuna cu 5...10 albine?
Ai auzit de nosema,loci,viroze,puiet varos...etc???
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 13:04

ignatov andrei scrie:... am crezut ca ai urmarit cate ceva din dumele lui Dragos si ca aveai cunostinta despre "parerile" lui (azi, unele, maine altele, dupa curentii de aer) cu privire la hraniri, siroape, BK si altele...

Dar a iesit... ce a iesit, mai ales din partea altor colegi!


Am urmarit, doar nu faceam eu reclama la dulcofruct. :lol:

Totusi nu as plange pe Dragos, este baiat descurcaret, la vara iar o sa vedeti caturi peste caturi pline cu albine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 13:06

tiih scrie:exista niste certificate de sanatate care ar trebui emise "pe bune",exista o perioada de carantina...s-au respectat ceva din toate astea?


Reginele indiferent ca le importam sau le exportam intotdeauna sunt insotite de certificat in ce priveste rasa, originea si sanatatea lor + factura.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 13:11

ignatov andrei scrie:Bai, pe bune, esti tare de tot, da' de tot, sa stii...!!! :lol: :lol:


Multumesc, totusi nu o sa ma ridic niciodata la nivelul modelului meu in ce priveste apicultura, dl Ignatov, care:

ignatov andrei scrie:Cunosc aproape toate rasele din lume


Vad ca si aici am inceput o discutie si s-a ales praful de ea.
Revin cand o sa cunosc si eu toate rasele din lume.

Adio!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde tiih » 02 Feb 2018, 13:15

ignatov andrei scrie:
pvc scrie:Pai ca sa faci performanta cu carpatina nu este necesar un aparat de inseminare? De ce a ajuns carpatina asa slaba fata de alte rase?


Cica, dupa intrebari, iti dai seama de valoarea auditoriului!!!
Ce sa mai zic...?!?
E o surpriza placuta! FELICITARI!



Dl Ignatov eu zic sa avem intelegere cu dl pvc...cine nu are prea multa experienta in ale albinelor(ca ani si numar de stupi) si citeste de la cap la coada topicul "parerii linii Buckfast" sau topicul "Buckfast" poate usor fi influentat si deduce ca la extrasul mierii de la familiile buckfast ati trebuie butoaie de 200..300l iar la "slaba" carpatina, niste amarate de bidoane de..20..30l cel mult!!
In plus dl pvc a facut o mica greseala inainte de a se pronunta;nu a citit nici topicul"Bilant realizari..2017..2016..2014 unde ar fi vazut ca nici un mare detinator de familii Buckfast nu a dat lovitura la culesu de salcam din 2017,2016..2014 sau la celalalte culesuri lute impreuna in acesti ani!!!..in lipsa unui competent sondaj gen IRSOP care ar fi lamurit cum stau lucrurile la productia de miere si la mortalitatile de peste iarna la cele doua rase de albine :idea:

PS.In rest ce sa zic...publicitate si sperante...daca a ajuns si un mic magazin privat din oraselul meu sa comercializeze anul trecut matci "buckfast"in colivii la 40...50 lei bucata...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori